Спеціальні потреби

Леонід Гозман: «У замах на Путіна не вірю ...»


Леонід Гозман
Леонід Гозман

Якщо президентські вибори в Росії будуть чесними, перемогу отримає чинний прем'єр Володимир Путін, причому тріумфального результату глава російського уряду доб’ється вже в першому турі голосування. Таку думку озвучив колишній співголова партії «Права справа» Леонід Гозман, виступаючи цього тижня у Вашингтонському Центрі міжнародних стратегічних досліджень (CSIS) з презентацією на тему «Психологія повстання в Росії сьогодні і завтра».

«Якщо вибори будуть справедливими і чесними, [Володимир Путін] виграє в першому турі», – зауважив Гозман, пославшись на дані найбільших аналітичних центрів, що займаються дослідженнями в сфері громадської думки.

«Нам це може подобатися або не подобатися, проте всі три організації дають Путіну більше 50% голосів у першому турі», – додав Гозман.

Сценарії розвитку подій після виборів

У разі перемоги Путіна в першому турі, російська громадськість, на думку політика, буде дуже незадоволена таким результатом, і тисячі москвичів вийдуть на демонстрації.

«Четвертого березня Володимир Путін отримує перемогу, а вже п'ятого березня на вулиці Москви виходить величезна кількість людей, я думаю, сотні тисяч людей. Залишається тільки сподіватися, що обійдеться без кровопролиття. Але я не впевнений», – припустив Гозман.

Колишній співголова «Правоїсправи» вважає, що після виборів події можуть розвиватися по цілому ряду траєкторій, проте два найбільш вірогідних сценарії закінчаться досить сумно для чинної влади.

«Якщо після перемоги керівництво не піде на політичні реформи, то більшість російських громадян впаде в депресію. Найбільш активна меншість в такому разі стане ще більш агресивною і може змусити владу застосувати силу», – розмірковує Гозман.

На його думку, робити цього владі ні в якому разі не можна, оскільки, якщо для придушення опозиції буде застосована фізична сила, влада тут же втратить свою легітимність, що призведе до занепаду чинного режиму.

«Якщо ж Путін піде на реформи, то він це зробить тільки тому, що його змусять ззовні. Радикальна опозиція захоче ще більших змін і зажадає додаткових заходів, що може дуже не сподобатися як Путіну, так і деяким представникам більш «жорсткого курсу». Таких людей, які надають перевагу стрілянині аніж веденню переговорів, у вищих ешелонах російської влади багато. Якщо ці представники переможуть, то ми станемо свідками застосування сили, або спроби її застосування і, як наслідок, хаосу і колапсу чинного режиму», – вважає політик.

Гозман називає і третій, більш оптимістичний, варіант розвитку подій в Росії після 4-го березня: мирне врегулювання. Однак, як вважає політик, такий варіант малоймовірний, виходячи зі сформованого політичного становища.

Що стосується американо-російських відносин і ситуації навколо скасування поправки Джексона-Веніка, Гозман не вважає американську політику по відношенню до Росії ідеальною:

«На мій погляд, тут було допущено кілька помилок. Зокрема, щодо поправки Джексона-Веніка».

Виступаючий назвав існування поправки через 20 років після розпаду Радянського Союзу «божевіллям».

«Я, звичайно, прошу вибачення за таке формулювання, однак право на еміграцію – це єдине право людини, яке не порушується в сучасній Росії», – зауважив Гозман, викликавши сміх у тих, хто прийшов послухати його презентацію.

«В замах не вірю ...»

Коментуючи кореспонденту «Голосу Америки» інформацію про планувався в Одесі замаху на Володимира Путіна, Гозман сказав:

«Я в це не вірю. Звичайно, божевільних багато, проте це малоймовірно. Швидше за все це спроба мобілізації його прихильників перед виборами, тому що, якщо на тебе готується замах, значить, ти чогось вартий».

Нагадаємо, відразу ж після появи інформації про відвернений замах на Путіна в ЗМІ були висловлені припущення про те, що «ця історія носить передвиборний характер». Як передавала Російська служба Бі-Бі-Сі, прес-секретар російського прем'єр-міністра і кандидата в президенти РФ Дмитро Пєсков назвав такі заяви «блюзнірськими».

На думку Гозмана, результати соціологічних опитувань не означають, що більше половини громадян Росії підтримують політичний курс чинної влади. Одні просто не бачать альтернативи нинішньому прем'єр-міністру, інші залякані, їх змушують голосувати за певного кандидата, вважає він.

«Те, що ці люди будуть за нього голосувати, аж ніяк не означає, що вони вірять в його риторику. Їх мотивація може бути дуже різною. Проте з точністю сказати, наскільки вони вірять, звичайно, складно. Наприклад, розпалювання соціальної ворожнечі всередині країни, по-моєму, не дає результатів. А ось розпалювання ксенофобії, страху перед іноземцями, особливо перед Америкою, на жаль, виходить. І це дуже небезпечно, оскільки це, швидше за все, залишиться і після виборів», – пояснив кореспонденту «Голосу Америки» Леонід Гозман.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG