Спеціальні потреби

Новий Путін і нова Росія: зіткнення курсів


Американські експерти побоюються, що Володимир Путін не зможе знайти спільної мови з російським суспільством.

Повернення Володимира Путіна в Кремль можна розцінювати і як його тріумф, і як загрозу його особистій владі. Деякі експерти побоюються, що Путін почне проводити політику «закручування гайок». Інші допускають можливість того, що новий президент стане на шлях реформ і спробує знайти спільну мову з опозицією.

Варіант: Репресії

«Путін вдався до максимальних фальсифікацій на виборах. Природно, з цього можна зробити висновок, що в результаті його влада буде страждати від відсутності повноцінної легітимності. Отже, він може зробити ставку на посилення репресій і на мінімізацію реформ. Єдине позитивне спостереження: малоймовірно, що обрана ним лінія поведінки виявиться довготривалою – вона призведе лише до прискорення краху його режиму», – відзначає старший науковий співробітник Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона Андерс Аслунд.

Схожі припущення робить Джошуа Сперо, професор Університету Фітчбург:

«Не стала несподіванкою перемога Путіна над апріорі слабкими суперниками. І це говорить про те, що, можливо, він зробить ставку на проведення реакційної політики. Зростаюче невдоволення росіян владою Путіна не привело до висунення серйозного кандидата у боротьбі за президентство. У пострадянську епоху ніхто так довго не займав найвищу посаду в державі. Можливо, президент Путін використовує свою колосальну владу для боротьби з усіма політичними силами, які є його опонентами».

Варіант: Реформи

На думку Сергія Конопльова, директора Програми регіональної чорноморської безпеки у Гарвардському університеті, найголовніше полягає в тому, що, як з'ясувалося, в Росії «не так вже й багато людей, які люблять Путіна»:

«І їх стає дедалі менше, тому що віра поступово згасає. Одне зрозуміло, керувати країною як раніше Путіну вже не вдасться. Країна стала іншою, люди стали сміливішими, одними промовами тут не відбудешся. Доведеться очолювати зміни, які все одно повинні відбутися».

Конопльов не сумнівається у тому, що Володимир Путін буде змушений змінити внутрішню політику:

«Тепер уже не можна буде звалювати все на зовнішніх ворогів або помаранчевий вірус революції. Сподіваюся, «арабська весна» змусила Путіна зрозуміти, що свій народ треба поважати по-справжньому. Бо немає гарантії, що щось подібне не може статися в Росії, якщо все залишиться як і раніше. Але є надія, що нове правління Путіна може зробити життя росіян більш гідним».

Варіант: Очікування

Професор політології Університету Сан-Франциско Андрій Циганков відзначає, що перемога Путіна може виявитися пірровою. На його думку, Володимир Путін тепер очолює іншу країну:

«Нинішні вибори означають наступ нового періоду, що вимагає подолання нових проблем. Ці проблеми добре відомі і пов'язані з нерозвиненістю політичних інститутів, корупцією чиновницького апарату і великих корпорацій, наростанням світової нестабільності і так далі. Проте Путіну не позаздриш. Він переміг багато в чому за рахунок вмілої наступально-популістської кампанії, зумівши залучити на свою сторону тих, хто сумнівається».

За словами Андрія Циганкова, думські вибори грудня минулого року показали, що «твердих» путінців в країні набагато менше половини населення, і це доведеться враховувати владі після того, як спаде виборча політизація:

«Путіна чекає складний період. Хоча у передвиборних статтях Путіна є розуміння нових викликів, росіянам потрібні тепер не слова, а справи».

Джеймс Коллінз, директор Російської та євразійської програми Фонду Карнегі зауважує, що поки рано говорити про те, який шлях може обрати новий президент Росії, оскільки він в останні дні робив суперечливі заяви.

«Він украй жорстко висловлювався щодо своїх критиків і в той же час обіцяв співпрацювати з деякими опонентами», – каже Коллінз.

На думку директора московського Центру Карнегі Дмитра Треніна, Путін буде прагнути продемонструвати, що він президент не двох третин, а всіх росіян:

«І в цьому випадку він може показати, що не тільки чує критику на свою адресу, але і прислухається до думки опонентів. Подібна політика – враховує думку не лише Кремля, але й інших голосів, що звучать в російському суспільстві. І це –єдиний правильний шлях для Путіна».

На думку Джеймса Коллінза, багато що стане зрозумілим вже найближчим часом. Експерт пропонує оцінити, як російська влада відреагує на акції протесту опозиції.

XS
SM
MD
LG