Спеціальні потреби

Актуально

Андерс Аслунд: Помаранчева революція – дежа вю?

Російські провладні політики застерігають свій народ від Помаранчевої революції, вдаючись на публічних форумах до досить жорстких епітетів: «Не допустимо помаранчевої чуми! Ні - помаранчевому сміттю!»

Проведення паралелей між подіями в Україні 2004 року та сьогоднішніми протестами в Росії є неминучим, втім експерти бачать, як споріднені риси, так і суттєві розбіжності. Старший науковий співробітник інституту економіки імені Пітерсона у Вашингтоні Андерс Аслунд вважає, що спільним є той факт, що на вулиці людей штовхнула не економічна скрута, а бажання, щоб влада з ними рахувалась.

«Це була криза успіху, а не криза занепаду. Помаранчева революція сталася, коли офіційно економічне зростання в Україні було зафіксовано на рівні 12 відсотків. Минулого року в Росії цей показник склав 4,3 процента. В обох випадках, у великій мірі новий середній клас став ініціатором протесту. Вони таким чином говорять – ми вже переросли цю корумповану та авторитарну систему, ми хочемо справжньої свободи та зрозумілої системи управління», - говорить економіст.

Аслунд також наголошує на мирному характері протестів, як в Україні так і, принаймні поки що, у Росії. Однак, стосовно організації демонстрацій, події в сусідніх країнах розгортаються за зовсім різними сценаріями, вважає експерт.

«В Україні все було дуже чітко організовано. Були політичні партії, був конкретний лідер. В Росії все сьогодні робиться через Фейсбук, нема ніякої організації процесу, практично нема прописаної програми, лунає лише кілька чітких вимог. Так що багато у чому, Україна була набагато краще підготовлена до переходу влади, ніж сьогоднішня російська опозиція», - стверджує він.

Готовність, яка переросла в справжні дії, які зрештою закінчились великим розчаруванням, додає Аслунд. Експерт застерігає росіян від повторення помилок, які були допущені в Україні після приходу до влади помаранчевих.

«За Помаранчевою революцією стояло кілька бізнесменів, які хотіли повернення вкладених грошей у якості дивідендів за свої інвестиції. Тому нова влада не провела жодної антикорупційної програми. Разом з тим, забагато уваги було приділено реприватизації, і це відвернуло ресурси від більш важливого на той день завдання – боротьби з корупцією, яка б насправді реформувала країну. Україна опинилась у гіршому стані, ніж до Помаранчевої революції. І ніяких покращень за нинішнього уряду також не відбувається», - говорить аналітик.

Більш того, зазначає Андерс Аслунд, стосунки нинішнього українського уряду, як з ЄС, так і з Росією дедалі погіршуються:

«Відносини між Росією та Україною в дуже поганому стані. У багатьох аспектах. Лідери - Путін та Янукович – взагалі не хочуть зустрічатись і мають дуже погані особисті стосунки. Газовий конфлікт залишається невирішеним. Виглядає, що прем’єр-міністр Путін робить все, щоб у майбутньому, російський газ оминув територію України. Разом з тим постійно погіршується торговельні стосунки».

Щоправда, Росія, зауважує Аслунд , не залишить свою ідею-фікс - приєднання України до Митного Союзу. Втім вибір для України є очевидним – Зона вільної торгівлі з Європою, переконаний економіст:

«З точки зору інвестицій в українську економіку, Росія та Європа мають схожі потужності, але вливання з Європи підуть на розвиток країни у той час, надходження с Росії можуть призвести до подальшого руйнування української економіки».

Щоправда, Європейський Союз не хоче мати справу з корумпованою Україною, підкреслює Аслунд. Однак, якщо українські урядовці оберуть шлях на боротьбу з корупцією, Європейським політикам буде важко відмовити Україні нарешті почати інтеграцію в євроструктури, переконаний економіст.

Всі новини дня

«Ми знаємо про відео». Білий дім про суперечливі повідомлення щодо загибелі російського адмірала Соколова

На цьому зображенні показано момент попадання ракети в штаб російського Чорного флоту в Севастополі, п’ятниця, 22 вересня 2023 року. (Кримський Telegram-канал через AP)
Українські сили спеціального призначення заявили, що «уточнюють інформацію» з приводу загибелі командувача Чорноморським флотом Росії адмірала Віктора Соколова після того, як на російському державному телебаченні показали відео з його участю.
«Як відомо, внаслідок ракетного удару по штабу Чорноморського флоту РФ було знищено 34 офіцери. Наявні джерела стверджують, що серед загиблих командувач ЧР РФ. Багато кого досі так і не вдалося ідентифікувати через розрізненість фрагментів тіл, – мовиться у повідомленні сил спеціального призначення у Facebook. – Оскільки росіяни терміново були вимушені публікувати відповідь з начебто живим Соколовим - наші підрозділи уточнюють інформацію».
У вівторок російське телебачення показало кадри наради військових та міністра оборони Сергія Шойгу, у якій дистанційно брав участь адмірал Соколов.
Коли було знято відео, невідомо.

Новий міністр оборони України Рустем Умеров заявив у вівторок в інтерв'ю Крістіан Аманпур з CNN, що якщо Соколов помер, «це хороша новина для всіх».

В ексклюзивному інтерв'ю з Києва він не підтвердив і не спростував факт загибелі Соколова під час удару.

«Він (Соколов) перебуває на наших тимчасово окупованих територіях… його там взагалі не повинно бути. Отже, якщо він мертвий, це хороша новина для всіх, що ми продовжуємо деокупацію нашої території», — сказав Умеров CNN.

На брифінгу у Білому домі речниця адміністрації сказала у вівторок, що їй відомо про відео, опубліковане в Росії, але ще зарано щось коментувати.
«Ми бачили звіти і, звичайно, ми знаємо про відео. Зараз мені просто нема чого підтверджувати», – відповіла Карін Жан-П'єр у відповідь на запитання журналістів.
Колишній радник Пентагону, співзасновник організації Silverado Policy Accelerator Дмітрі Альперович каже, що
розвідки США та Великобританії не підтвердили твердження українських спецслужб про вбивство Соколова. На його думку, вони мали б мати засоби електронного стеження, що «підтверджує вбивство такого високопоставленого офіцера».
При цьому він додає, що незалежно від того, чи Соколов загинув при українському ударі по штабу ЧФ РФ, розмова про нього відвертає увагу від українського успіху.
Як повідомляв Голос Америки раніше, британська розвідка вважає, що, що серія ударів, яких українські сили завдали по окупованому Севастополю, значно зменшить можливості російського флоту блокувати українські порти і патрулювати ширшу акваторію Чорного моря.

Критика українського контрнаступу – непрофесійні і марні заяви. Генерал Годжес про багатоскладовість операцій ЗСУ

Pentagon Hodges

Тим, хто "за 8000 км" критикує, як хтось інший заходить на мінні поля і окопи та розміновує їх, повинно бути соромно самим за себе. Так тезу висловив колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, генерал США у відставці Бен Годжес під час дискусії у Вашингтоні “Перемога України: блимає жовтий сигнал?”.

Годжес відповідав на запитання Роберта Макконнелла, співзасновника Фундації США-Україна стосовно критичних зауважень на адресу дій української армії у війні.

“Це непрофесійні та марні заяви”, – сказав Бен Годжес.

Генерал нагадав, що українцям доводиться боротися без підтримки авіації, без якої США, Велика Британія чи Німеччина ніколи не посилала б своїх солдатів у бойові дії. Голос Америки також писав раніше про дискусію між експертами, які заявили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту.

“Контрнаступ – це не лише те, що ми бачимо на полі бою”, – наголосив Годжес. За його словами, ЗСУ проводять багатоскладові комплексні операції, включно з роботою спецпризначенців, атаками дронів, кібер боротьбою, виведенням з ладу російських радарів та ППО та іншим.

Також, за словами Годжеса, вражаючою є робота українських військових щодо Чорноморського флоту, яка створює величезний тиск на російський генштаб.

Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки Бен Годжес також заявив, що за умов відсутності підтримки з повітря критика українського контранаступну є невиправданою. “На жаль, українці й надалі зазнають великих втрат, тому що ми, Захід, не надали їм необхідних можливостей. І я говорю саме про високоточну зброю великої дальності”, – сказав Годжес.

Генератори, павербанки та газові пальники – як українці готуються до другої зими в умовах війни. Відео

Консервація в промислових масштабах, генератори, павербанки та газові пальники – українці готуються до другої зими в умовах війни. Люди налаштовуються на найскладніший сценарій, коли Росія знову атакуватиме енергетичну інфраструктуру і будуть перебої з електропостачанням.

Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео

Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

США запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Що означає цей лист для України у контексті подальшої військової підтримки від США – у Білому Домі пояснили на запит Голосу Америки Українською.

"Не маємо права на помилку". Костін про роботу українських прокурорів з розслідування воєнних злочинів РФ

Журналіст фотографує місце масового поховання після звільнення Бучі від російських військ, 3 квітня 2022. AP Photo/Rodrigo Abd

Українська правоохоронна система має розслідувати безпрецедентну кількість воєнних злочинів РФ в Україні, однак попри навантаження прокурори повинні дотримуватись найвищих міжнародних стандартів, щоб притягнути винних до відповідальності.

Так в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки генпрокурор України Андрій Костін прокоментував звіт Української гельсінської спілки на основі анонімного опитування українських правоохоронців. Звіт виявив, що їм бракує навичок для розслідування воєнних злочинів: у половині справ про воєнні злочини не ведеться досудове розслідування, а також представники Нацполіції та Офісу генпрокурора в анонімному опитуванні скаржилися на велике навантаження та брак знань і ресурсів поміж інших чинників, які ускладнюють розслідування.

У відповідь Костін пояснив, що "ця величезна кількість (злочинів), звісно, потребує розслідування та притягнення до відповідальності. І ми маємо зробити це належним чином, тому що стандарт доказів дуже важливий.... ніхто не знає, коли збирає докази щодо щойно вчиненого злочину, чи цю справу передадуть до МКС".

Він підкреслив, що українська сторона у співпраці з МКС та іншими партнерами, окрім пріоритетних напрямків - злочинів агресії, геноциду, вбивств і катувань мирного населення, примусового вивезення українських дітей, також вперше розслідує екологічні чи кіберзлочини як воєнні злочини. "Створюючи нові практики, нам треба бути впевненими, що результати наших розслідувань заслуговуватимуть довіри на міжнародному рівні та будуть сприйняті міжнародним товариством як справжнє справедливе правосуддя. Це наша головна відмінність від держави-агресора", - додав він.

"Одним з елементів стратегії також є поєднання справ. Тому, коли ми розуміємо, наприклад, що кілька ракетних і безпілотних атак були здійснені, наприклад, одним підрозділом російської армії, ми можемо спробувати об’єднати ці випадки в один великий, тому що у цьому випадку нам буде легше встановити ланцюжок командування", - пояснив високопосадовець.

За словами генпрокурора, Київ співпрацює із міжнародними інституціями, а також із Міністерством юстиції США та Федеральним бюро розслідувань "не тільки з точки зору співпраці в конкретних справах, а й для нарощування потенціалу, також навчання наших прокурорів і слідчих, тому що ми підходимо до нових шляхів, і ми не маємо права на помилку".

Росія не визнає причетність до злочинів проти мирного населення попри наявність численних доказів і свідчень.

Більше

XS
SM
MD
LG