Спеціальні потреби

Україна – Росія: далі тільки складніше


Реакція Володимира Путіна на результати президенських виборів
Реакція Володимира Путіна на результати президенських виборів

Стосунки України та Росії після президентських виборів будуть загострюватися. Росія без жодних поступок намагатиметься диктувати свої правила життя на пострадянському просторі. За президентства Володимира Путіна варто очікувати посилення тиску на Україну: з одного боку це буде сигналом про силу східного сусіда, з іншого – ефективним методом впливу на українське суспільство.

«Не змінилася сутність російської влади, російської держави… Почали з’являтися сигнали, що ситуація буде іти на загострення – вона погіршиться», – вважає колишній-міністр закордонних справ України Володимир Огризко.

«Ці війни, які розпочинала Росія, газові чи сирні, це засіб впливу на українське суспільство. Це сигнал іншим: «Якщо ви не будете погоджуватися з нами – ми будемо вживати заходів».

Російські пріоритети в Україні

Пріоритети російсько-українських відносин залишаться без значних змін. Найголовніший з них – Україна повинна стати частиною Євразійського Союзу, для досягнення чого російська влада буде використовувати важелі економічного тиску, переконані експерти.

Для Росії незалежна Україна загалом невигідна, вважає Огризко, адже у цьому випадку завжди існує загроза, що колись такий сусід стане демократичною країною з європейським суспільством, а згодом перетвориться на приклад наслідування для громадян Росії. В іншому випадку, саме Росія диктуватиме правила гри в пострадянському регіоні.

«Якщо згадати, що Путін закінчив свій виступ словами «Слава Росії», то це можна трактувати, як намір будувати автократію. І, безперечно, Росія спробує нав’язати таку політтехнологію українській еліті», – сказав Іван Слободяник, директор аналітичного центру «Universitas».

Економічні важелі дозволять Росії впливати на внутрішню українську політику та навіть зовнішні інтеграційні настрої. Серед сфер, де російська присутність буде давати про себе знати, належать різні сфери бізнесу, паливно-енергетична сфера, військово-промисловий комплекс та гуманітарний простір.

На підтримку того, що тиск на Україну буде тільки посилюватися, експерти апелюють до того, що протягом останніх кількох років не було пом’якшення ставлення з боку східного сусіда. Російська влада зробила вибір і чітко визначила свої зовнішньополітичні пріоритети, для того щоб їх досягти, у хід підуть жорсткі методи, переконаний Олександр Литвиненко, заступник директора Національного інститут стратегічних досліджень.

«Дуже багато питань Росія раніше успішно вирішувала завдяки жорсткій позиції, то навіщо їй зараз іти на поступки?», - говорить Литвиненко.

Як протистояти тиску?

Протистояти цьому тиску можна тільки, якщо уряд об’єднається навколо національних інтересів, а також змусить Росію дотримуватися положень міжнародного права.

«Якщо влада спроможеться сформувати чіткі національні інтереси – це буде потужним аргументом», – вважає Огризко. «Якщо ми будемо зводити відносини двох країн до відносин двох осіб, то це означає, що ми ризикуємо звести їх до ситуацій, які можуть дуже негативно позначитися як на долях цих двох країн, так і на долі цього регіону, тому що йдеться не про маленькі країни».

Також для України важливо не іти на підписання пакетних угод та великих ідеологічних проектів, натомість на перемовинах з Росією ефективніше буде підписувати чітко-визначені угоди.

«Відносини між двома країнами залежать не стільки від Росії, скільки від нашого суспільства та його спроможності формулювати свої національні інтереси», – сказав Литвиненко. «Росія визначила і проголосила свою позицію, це вже наші проблеми, що ми не можемо дати адекватної відповіді».

Даючи оцінку тому, на скільки готова українська влада адекватно відповідати на наступальні кроки Росії, експерти говорять, що поки все виглядає дуже невпевнено і зводиться до одного кроку вперед і двох назад.

Відео - найголовніше

Чого очікувати від промови Байдена до нації. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:26 0:00
XS
SM
MD
LG