Спеціальні потреби

Путін звинуватив США у «політичній інженерії»


Володимир Путін
Володимир Путін

Російський прем'єр і кандидат у президенти Володимир Путін опублікував велику статтю «Росія і мінливий світ», де аналізує міжнародне становище Росії і пояснює деякі пріоритети зовнішньої політики країни.

Значне місце у публікації Путіна займають російсько-американські відносини. При цьому Путін не приховує неприйняття «ігор» американської сторони. «Хто підриває довіру?», – Так звучить заголовок, що відкриває розповідь про створення системи ПРО в Європі.

«... Поведінка США і НАТО ... не вписується в логіку сучасного розвитку, спирається на стереотипи блокового мислення. ... Я маю на увазі ... розширення НАТО, що включає розміщення нових об'єктів військової інфраструктури, і плани альянсу (з американським авторством) зі створення системи ПРО в Європі », – наголошується в статті.

Путін вважає, що це «розхитує» безпеку Росії і працює «проти стабільності в світі».

«Американці одержимі ідеєю забезпечити собі абсолютну невразливість, що, зауважу, утопічно і нереально як в технологічному, так і в геополітичному плані», – вказує автор.

За словами Путіна, ніхто не хоче доводити справу до «розміщення американської системи в таких масштабах, щоб це вимагало реалізації наших оголошених контрзаходів». У своїй статті російський лідер не раз підкреслює, що будь-яке порушення «принципу єдності та неподільності безпеки» становить «серйозну загрозу».

Описуючи інші події в світі, Путін докладно розповів про «виклики та загрози» ситуацій з Сирією, Іраном, Кореєю і Афганістаном, підкреслюючи, що Росія, у всіх випадках, виступає за мирне вирішення конфліктів і проти будь-якої військової інтервенції.

«Захід, – вважає Путін, – занадто захопився «покаранням» окремих країн. Ледь що – хапається за санкційний, а то й за військовий кийок».

Володимир Путін відзначив підвищення ролі Азіатсько-Тихоокеанського регіону та БРІКС. Він також виступив за створення «Союзу Європи» – «єдиного економічного і людського простору» від Атлантики до Тихого океану, як також за введення безвізового режиму з Євросоюзом.

Російська преса відзначає, що це вже сьома стаття Путіна в ЗМІ за час початку президентської кампанії в країні. Політичні опоненти лідера «Єдиної Росії» вважають, що публікацією таких «передвиборних матеріалів» кандидат в президенти Володимир Путін порушує національне виборче законодавство.

ПРО – камінь спотикання

Вадим Салтиковський, професор Факультету світової політики МДУ підтверджує, що рішення про створення системи ПРО в Європі, дійсно, є однією з найбільш болючих тем у відносинах Росії і США.

«Я не відкрию Америку, якщо скажу, що цей процес викликає певне непорозуміння, – сказав він «Голосу Америки», – у чому полягає наша позиція: ми хочемо підписати юридично зобов’язуючий, тобто такий, який пройшов через Конгрес договір. У ньому має обов'язково обмовлятися: перше – не спрямованість їх системи ПРО, яку вони розміщують в Східній Європі, в нашу сторону, друге – розкриття інформації технічних характеристик цих ракет».

Вадим Салтиковський вказує, що основна проблема полягає в тому, що «США пропонують нам підписати просто політичну заяву, яка не зобов'язує юридично. Ми не можемо з цим погодитися».

«Поки домовитися не виходить, – каже Салтиковський, – є можливі контрзаходи. Це і розміщення ракет «Іскандер» на території Калінінградської області. Це вихід з Договору про стратегічні наступальні озброєння. Але якщо нам не вдасться домовитися з цього питання до травня, то є можливість, що наша делегація не поїде на саміт НАТО в Чикаго. А це не буде дуже добре».

Економічний фундамент, якого немає

Дмитро Поліканов, віце-президент Центру політичних досліджень Росії, доктор політичних наук, вважає, що проблеми між Росією і США будуть завжди. Однак Поліканов також вказує на те, що у відносин між країнами є великий потенціал:

«У нас дуже різний погляд на речі. Росію не влаштовує позиція «винятковості» США. Вони впевнені, що немає рівних партнерів, є тільки молодші партнери. Росію не влаштовує прагнення влазити у внутрішні справи інших країн. Тим не менш, у своїй статті Путін не закриває можливості співпраці з Америкою, незважаючи на проблеми з ПРО. Він звертає увагу на економічний потенціал».

Поліканов підтверджує, що країнам дійсно необхідно спиратися на «міцний економічний фундамент»:

«Це зможе допомогти всім пережити припливи-відпливи в політичних відносинах».

XS
SM
MD
LG