Спеціальні потреби

Держдума починає політичну реформу в Росії


Держдума починає політичну реформу в Росії

Державна Дума РФ у вівторок 28-го лютого розглянула пакет законодавчих ініціатив президента Дмитра Медведєва про політичну реформу і прийняла законопроект про прямі вибори губернаторів. Крім того, парламентарії одноголосно прийняли в першому читанні законопроект, в якому пропонуються зміни до чинного закону «Про політичні партії» з метою лібералізації вимог до їх створення та діяльності. Про це йдеться на сайті Держдуми.

Законопроект передбачає, що з 1 січня 2013-го року для реєстрації політичної партії досить 500 членів – в даний час партії, число членів яких не перевищує 40 000, не можуть бути зареєстровані. Вимога до мінімальної кількості членів політичної партії в її регіональних відділеннях, які повинні бути утворені не менш ніж у половині російських суб'єктів, скасовуються. Однак такі вимоги можуть бути встановлені статутом конкретної партії. Також політична партія не може бути ліквідована у зв'язку з недостатньою чисельністю членів у її регіональних відділеннях.

Друга прийнята парламентаріями президентська ініціатива стосується того, що вища посадова особа суб'єкта Росії буде обиратися громадянами на основі загального рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні.

Відповідні поправки вносяться до закону «Про загальні принципи організації законодавчих (представницьких) і виконавчих органів державної влади суб'єктів РФ». Свого кандидата на пост глави регіону може висунути партія, але передбачена і процедура самовисування.

У прийнятому законопроекті міститься положення про так званий президентський фільтр – партії будуть висувати своїх кандидатів після консультацій з президентом, який, в свою чергу, сам визначає порядок проведення таких консультацій. Від партій також не буде вимагатися збирати підписи виборців. Однак це не торкнеться самовисуванців – кількість підписів, які вони повинні зібрати для участі у виборах, буде визначена законодавством регіону.

На розгляді пакету президентських ініціатив про політичну реформу в Держдумі були присутні представники непарламентських політичних партій. На засіданні з промовою виступили лідери «Патріотів Росії», «Правого дєла» і «Яблука».

До другого читання і обговорення президентських законопроектів, можливо, будуть запрошені представники несистемної опозиції. Зокрема, лідер руху «Лівий фронт» Сергій Удальцов заявив, що робоча група з доопрацювання поправок до виборчого законодавства збирається подавати заявку на участь у другому читанні 12 березня, цитує його слова видання Gazeta.ru.

Відповідь Болотяній площі

Політолог, директор Центру політичних технологій Ігор Бунін упевнений, що президентські законопроекти є відповіддю на масові політичні протести під гаслом «За чесні вибори».

«Держдума, звичайно, не прийняла ці законопроекти. Це тільки перше читання, буде ще друге. І в другому читанні вже будуть основні зауваження, – сказав Бунін Російській службі «Голосу Америки». – До цього було ясно, що президентські законопроекти будуть прийняті в першому читанні фактично в незмінному вигляді. І якщо б не було Болотяної площі та проспекту Сахарова, то подібні документи могли б бути прийняті лише через 5-7 років і в урізаному вигляді».

На думку політолога, із законопроекту про прямі вибори губернаторів до моменту прийняття у другому читанні, можливо, приберуть положення про так званий президентський фільтр.

«Проти подібного проголосують всі опозиційні партії, – вважає Ігор Бунін. – Партія влади не захоче з цього приводу вступати конфлікт. Більш того, дуже складно юридично обгрунтувати те, що кандидати на пост губернаторів повинні консультуватися з президентом перед своїм висуненням. Думаю, що цього фільтру не буде».

На погляд Буніна, у другому читанні буде підвищено мінімальну кількість членів політичних партій для реєстрації, щонайменше до однієї тисячі осіб.

«Але максимум це – 5000 партійних членів. На цьому, до речі, наполягає партія влади. Можливо, вдасться домогтися створення блоків, хоча проти цього виступає адміністрація президента і партія влади, але це було б дуже великою поступкою Болотяній площі», – резюмує експерт.

Непарламентська опозиція в Держдумі

У розмові з Російською службою «Голосу Америки» політолог Дмитро Орлов зазначив, що опозиція готова розвивати російську політичну систему разом з владою:

«Те, що пакет законопроектів, запропонованих Дмитром Медведєвим, пройде перше читання, не викликало ні в кого сумнівів. Так власне і сталося. Логіка політичної реформи об'єднує навколо себе більшу частину правлячої еліти, значну частину системної опозиції, а також несистемної. Медведєв заявив, що законопроекти будуть прийняті до закінчення його президентського терміну. Вважаю, що так і станеться».

Орлову поки складно відповісти на запитання, в якому вигляді законопроекти будуть прийняті в остаточному варіанті:

«Сьогодні можна бути впевненим в тому, що політична еліта і правлячий клас єдині в розумінні необхідності політичної реформи. Деталі реформування системи виборів губернаторів, системи адміністрації партій будуть ще уточнюватися в процесі другого і третього читання. Думаю, що буде збільшено кількість членів партій для реєстрації з 500 до більшої кількості членів. Президентський фільтр в рекомендаційному форматі залишиться в законопроекті. При цьому висунення кандидатів у губернатори від партій, які представлені в регіональних законодавчих зборах, гарантують захист від проникнення криміналу у владу. Роль президента в процесі висування кандидатів у губернаторів буде достатньою».

На думку Дмитра Орлова, Росія сьогодні переживає епоху запиту на діалог, тому присутність діячів несистемної опозиції, але при цьому відомих політиків, на засіданнях Держдуми можна тільки вітати.

«Взагалі засідання парламенту мають бути публічними актами. Думаю, що в другому читанні вони будуть цілком доречні. І не варто боятися чи ігнорувати якісь політичні групи, що не інтегровані в парламентську систему. Ці групи готові до діалогу і до того, щоб розвивати політичну систему разом з владою», – заявив Орлов.

Між тим, Московський міський суд переніс на 20 березня розгляд касаційної скарги керівництва ПАРНАС на відмову Мінюсту в реєстрації цієї нової партії в минулому році. Лідери ПАРНАСу Борис Нємцов, Володимир Рижков і Михайло Касьянов вважають, що це було зроблено навмисно, щоб не допустити реальну опозицію до думських виборів в грудні минулого року.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG