Спеціальні потреби

Російська еліта об’єднується заради справедливості


Російська еліта об’єднується заради справедливості
Російська еліта об’єднується заради справедливості

Рок-зірка, поет, новеліст та акторка – така незвична плеяда стала провідними лідерами організації під назвою «Ліга виборців». На початку цього місяця російська громадськість стала свідком того, як рок-виконавець Юрій Шевчук, відомий поет Дмитро Биков, белетрист Борис Акунін і популярна акторка Тетяна Лазарєва разом з іншими культурними діячами очолили нову організацію, яка домагатиметься того, аби президентські вибори в Росії 4-го березня були вільними і справедливими.

29-го січня ліга допомогла організувати акцію автомобільного протесту на кільцевій автомагістралі у Москві і заохочувала громадськість приєднатися до демонстрацій запланованих на 4-те лютого.

В інтерв’ю Радіо «Свобода» Дмитро Биков закликає прем’єр-міністра і кандидата у президенти Володимира Путіна не ігнорувати зростаючі протестні настрої в суспільстві.

«Росіяни довго запрягаються, але їздять швидко. Зараз їхні настої у розпалі. Оптимальною реакцією на це, звичайно, був би діалог [з владою], але ми не чуємо ніякого діалогу», – каже Биков.

«Ліга виборців» – лише один приклад пробудження російської культурної еліти в період після суперечливих парламентських виборів у грудні, що викликало серію масових протестів.

Надолужити згаяний час?


Російська інтелігенція була переважно гнучкою та лояльною до Путіна, який прийшов до влади більше десяти років тому. Однак в останні місяці музиканти, письменники, актори і телевізійні діячі приєдналися до хвилі опору і стали в авангарді нового руху протесту.

Соціолог Борис Кагарлицький пояснює, що історично діячі культури відігравали ключову роль у періоди політичних і соціальних змін:

«Те ж саме було у 1980-х або 1960-х роках, коли були великі хвилі продемократичного руху в Радянському Союзі. Цей рух був під керівництвом відомих і популярних інтелектуальних діячів».

Подібна ситуація була під час хрущовської відлиги, коли такі письменники як Андрій Синявський і Юлій Даніель нелегально переправляли свої романи на Захід і там розповідали про сумні реалії радянського життя.

Подібне відбувалося і за часів перебудови Михайла Горбачова, коли журналісти та періодичні видання, зокрема тижневик «Огоньок», принесли дух свободи із-за кордону.

Криза довіри

Сьогодні, давні опозиційні політики Григорій Явлінський та Борис Нємцов все ще беруть участь у демонстраціях. Однак звернення до демонстрантів здебільшого озвучують представники молодої еліти, як-то письменник Акунін і журналіст Леонід Парфйонов.

Акунін відіграв особливо важливу роль у цьому процесі. У недавньому інтерв’ю прем’єр-міністр припустив, що Акунін, справжнє ім’я якого Григорій Чхартишвілі, долучився до опозиції через особисте вороже ставлення до Росії.

За словами Акуніна, популярність культурної еліти серед демонстрантів викликана зростаючою недовірою населення до політичних діячів, які прийшли до влади за часу правління Путіна:

«Люди хочуть бачити у своїх рядах людей, яких вони знають. Не має значення, що вони роблять – пишуть книги, знімають фільми, співають… Я думаю, все це означає, що люди не хочуть бачити партійних політиків на передовій протестів. Важливіше те, що кожен з нас – професіонал. Переважна більшість людей на площі –професіонали. Ми належимо людям. А політики – інші люди».

Ефект доміно

Російський рок також відіграє помітну роль. Після демонстрації 4-го лютого, Шевчук та інші рокери, планують дати концерт на підтримку політв’язнів.

Із наближенням виборів 4-го березня, культурна еліта шукає дедалі креативніших способів висловити свою незгоду.

Відомий журналіст і коментатор Маша Гессен проводить щотижневі зустрічі та обговорює нові ідеї протестів у богемному кафе «Майстерня», розташованому поряд з Державною думою.

Кожного тижня, спрямовані проти Путіна сатиричні вірші Бикова озвучує відомий актор Михайло Єфремов. Опубліковані відеокліпи стали настільки популярними, що тепер їх транслюють у кінотеатрах по всій Москві та за її межами.

Треба зазначити, що серед інтелігенції є і значна кількість прихильників політичного тандему Медведєва-Путіна. Путін користується підтримкою таких легендарних діячів культури, як режисери Микита Михалков та Станіслав Говорухін, який є головою кампанії команди прем’єр-міністра.

Тим не менш, Акунін вважає своїм обов’язком та обов’язком усієї культурної еліти країни – використовувати свою славу і талант, щоб покращити становище суспільства:

«Незалежно від нашої професії, ми зрозуміли, що повинні працювати разом. Будинок охоплений полум’ям, і ми повинні його погасити разом. А тоді ми зможемо повернутися до того, що робили раніше».

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG