Спеціальні потреби

Іран відмовився від збагаченого урану - перші результати ядерних переговорів


Міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф
Міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф

20 липня збіг термін прийняття угоди, яка передбачала скорочення ядерної програми Ірану в обмін на обмежене послаблення міжнародних санкцій. Утім представникам Ірану та шістки країн (Китай, Росія, Німеччина, Великобританія, Франція та США) під час переговорів у Відні не вдалося остаточно узгодити текст всеосяжної домовленості. Однак певні зрушення відбулися. За даними МАГАТЕ, Іран частково виконав попередню домовленість щодо скорочення ядерної програми.

Міжнародне агентство з атомної енергії – МАГАТЕ - заявило, що Іран переробив свої запаси 20-процентного збагаченого урану на більш безпечний вид палива, що було передбачено угодою, підписаною у листопаді минулого року.

Доповідь МАГАТЕ з`явилась після того, як Тегеран і шість держав минулої суботи не змогли домовитись щодо довгострокової угоди про майбутнє ядерної програми Ірану та скасування санкцій проти цієї країни. Учасники переговорів встановили новий крайній термін досягнення угоди - 24 листопада. Та експерти скептично дивляться на перспективи цих переговорів.

Розповідає «Голосу Америки» Марк Фіцпатрик, експерт Міжнародного інституту стратегічних досліджень: «Вони змогли домовитися не посилювати санкції та не збільшувати програму збагачення урану, утім Іран не погоджується скорочувати свою програму. І це було каменем спотикання».

Після того, як у суботу сторони знову не змогли домовитись, глава Міністерства закордонних справ ЄС визнала, що попереду ще багато роботи.

«Хоча ми досягли відчутного прогресу у деяких питаннях і разом працювали над текстом спільного комплексного плану дій, існують значні прогалини з деяких ключових питаннях, які потребують більше часу і зусиль», - сказала Кетрін Ештон, високий представник ЄС із зовнішніх справ і політики безпеки.

Термін повноважень пані Ештон закінчується наприкінці жовтня цього року, і це потенційно ускладнює її роль на переговорах. То ж наступний раунд переговорів може бути безпрезультативним, вважає експерт Марк Фіцпатрик: «Однак, програма Ірану призупинена на існуючому рівні. Їм далеко до того етапу, коли б вони могли створити ядерну зброю. І, звісно, вони кажуть, що створення зброї - не їхня мета. То ж дипломатія працює, програму обмежили. Утім, ми не маємо кінцевого рішення, і швидше всього не отримаємо його. За 4 місяці, можливо, ми повинні знову його переглянути і відкласти на пізніше».

В обмін на іранські поступки Сполучені Штати розморозять майже три мільярди доларів іранських активів. І хоча санкції проти Ірану поки що не скасовують, експерти радять бізнесменам готуватися.

Найджел Кушнер, експерт з питань санкцій та торгівлі з Іраном, розповідає: «У мене є низка клієнтів, які відчайдушно намагаються повернути назад вигідні ділові відносини, які існували раніше з Іраном. І моя відповідь їм сьогодні: «Ви ще не можете поновити бізнес». Утім, беріться за маркетинг, летіть туди, проводьте зустрічі, обговорюйте пропозиції, які ви можете запропонувати, як тільки будуть зняті санкції».

Коли точно і де відбудеться наступний раунд переговорів, ще не визначено, однак його учасники обіцяють зібратися вже за кілька тижнів.

Дивіться також: Сенатори США закликають Путіна бути чоловіком

«Путін, будь чоловіком», - закликають американські сенатори.
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:09 0:00

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Розсилка

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG