Спеціальні потреби

Чим провинилися перед Путіним генерали КДБ? – Андерс Аслунд


Володимир Путін
Володимир Путін

Президент Володимир Путін - неперевершений правитель Росії. 18 вересня на парламентських виборах його партія «Єдина Росія» здобула найбільшу в історії більшість – достатню, щоб змінити конституцію країни. Йому, за ознаками, вдається обвести навколо пальця Захід як в Україні, так і в Сирії.

Проте, стабільність Росії не можна переоцінювати.

Про це йдеться у статті старшого наукового співробітника аналітичного центру Atlantic Council Андерса Аслунда.

У своїй статті автор вказує, що торік роздрібні продажі впали на 10%, і ще на 5% цього року, віддзеркалюючи погіршення стандартів життя, хоча до серйозних громадянських протестів це не призвело. Реальним джерелом нестабільності є конфлікт між російськими спецслужбами. Путін старається провести масштабну трансформацію російських спецслужб і державної адміністрації, намагаючись консолідувати владу у своїх руках, але 60-річні генерали КДБ, які, як і раніше, переважають в Раді безпеки, стоять йому на дорозі.

З приходом до влади в 2000 році, Путін завжди був надзвичайно вірним до своїх старих друзів із КДБ і Санкт-Петербурга, але, як пише Андерс Аслунд, тепер все змінилося. Один за одним генерали КДБ втрачають свої високі посади. Російський журналіст Євген Кисельов, який живе у вигнанні в Україні, порівняв дії Путіна із чистками Йосипа Сталіна в 1937 році: Тих, хто знав Путіна ще на початку його кар’єри в КДБ або в Санкт-Петербурзі і може дивитися на нього «зверху» - усувають.

Все почалося в серпні 2015 року із звільненням глави РЖД Володимира Якуніна. У лютому Володимир Дмитрієв, виконавчий директор державного банку «Внешэкономбанк», який фінансував проведення Олімпійських ігор у Сочі, також полетів. Влітку одного з колишніх найближчих до Путіна людей, Віктора Іванова, було відправлено у відставку, а за ним – всіх його генералів у Федеральній службі з контролю за наркотиками, яку потім було зліквідовано. Євген Муров, глава Федеральної служби охорони, також був звільнений. У серпні Путін навіть знизив на посаді Сергія Іванова, главу адміністрації президента, якого чимало вважало його найближчим радником.

Аслунд зазначає, що їх замінили, здебільшого, 40-річні технократи, часто з різних спецслужб. Деякі з них є запеклі націоналісти, але більшість, мабуть, звичайні ефективні технократи – наприклад, новий голова адміністрації президента, дипломат Антон Вайно. Експерт зауважує, що Путіну, за ознаками, тепер більше подобаються виконавці, ніж радники.

Чимало чиновників звинуватили в корупції, але це зовсім не антикорупційна кампанія, оскільки тих, хто найбільше наживається на хабарництві - друзів Путіна, які потрапили під санкції США, не чіпали. Жертви знаходимо на нижчих позиціях у владній ієрархії – старші співробітники правоохоронних органів і неефективні керівники державних підприємств.

З квітня російські спецслужби пройшли через найбільш масштабну реорганізацію з часу, як восени 1991 року тодішній президент Росії Борис Єльцин зліквідував старий КДБ. Андерс Аслунд наводить дані російської щоденної газети «Коммерсант» про те, що Путін планує відновити старий КДБ, об'єднавши служби, які вийшли з нього, у Міністерство державної безпеки (МДБ), як його називали за часів Сталіна після Другої світової війни. Будуть об'єднані воюючі між собою ФСБ і ФСО, а також Служба зовнішньої розвідки.


У статті в іншому виданні, пише Аслунд, стверджується, що зміни зайдуть значно дальше - із внеснням поправок до конституції. Посаду президента буде скасовано. Михайло Горбачов, якого тепер осуджують, створив її в березні 1990 року, а зараз сильна тенденція повернення до старих російських титулів. Титул царя привертатиме до себе занадто багато уваги, отож одна з ідей – зробити Путіна головою нової Державної ради, сформованої через злиття Ради безпеки і президентської адміністрації. Державна рада стане оновленим Політбюро. Як його голова, Путін більше не буде обмежений будь-якими термінами при владі.

Якщо будь-який державний орган і може виступити проти таких намірів Путіну, це була би Рада безпеки, яка є найбільш близьким аналогом радянського Політбюро в сучасній Росії. Цього року Путін відправив у відставку трьох колишніх агентів КДБ, членів Радбезу. Їх замінили головний політичний радник Путіна В'ячеслав Володін, якого обрано спікером нової Думи, і Вайно.

Явним улюбленцем Путіна зі старої гвардії є його давній головний охоронець, генерал Віктор Золотов, якого він у квітні призначив командиром своєї нової Національної гвардії. Він також призначив Золотова постійним членом Ради безпеки 5 квітня. Однак через шість днів указ було скасовано, без пояснень.

Офіційний сайт Ради безпеки це підтверджує, і ні на одній офіційній фотографії майже щотижневих засідань постійних членів Радбезу Золотова немає. Одначе, офіційний сайт Кремля з квітня наполягає, що Золотов є постійним членом Ради Безпеки, і це протиріччя триває. Тим часом Сергій Іванов, колишній глава адміністрації Путіна, залишається в Раді безпеки. Це тривале протиріччя між двома владними сайтами щодо членів Радбезу досить незвичне, оскільки Кремль дуже бюрократичний.

Путін веде масштабний наступ, але він може виявитися не таким непереможним, як здається.

Дивіться також: Чи змінюється гендерна тенденція щодо другорядності жінок в Україні

Чи змінюється гендерна тенденція щодо другорядності жінок в Україні. Інтерв'ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:06 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Чому виборчі кампанії у США найтриваліші у світі. Експлейнер
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Viber

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Viber

XS
SM
MD
LG