Актуально
- Голос Америки
Москва, а не Київ, постійно порушує Мінський процес – колишній посол Гербст

«Численним аналітичним статтям західних експертів про Мінський процес бракує розуміння геополітичного контексту», - пише в своїй статті для аналітичного центру Atlantic Council екс-посол США в Україні Джон Гербст. Він окремо приділив увагу статті «Український військовий прогрес може порушити мирне врегулювання в рамках Мінського процесу» від DFRLab, де детально повідомляється про заборонене Мінськими угодами українське озброєння, помічене біля лінії зіткнення.
Без російського керівництва, солдатів, фінансування та зброї, війни б не булоДжон Гербст
«Дослідження DFRLab містить велику кількість даних, але базується на слабкому аналізі і зосереджується лише на порушеннях Мінських угод з боку однієї сторони конфлікту - жертви агресії», - вказує Гербст.
Після наступу Росії в порушення Мінську-1, в лютому 2015 року було укладено домовленість Мінськ-2 на гірших умовах для УкраїниДжон Гербст
Гербст закликав не ігнорувати той факт, що агресія з боку України і порушення Мінських угод в основному відбувається у відповідь на такі ж порушення з боку Росії. Він також привернув увагу дослідників до даних Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, які, хоча і неповні, але загалом дають незалежне уявлення про те, що відбувається на Донбасі. "Коли ж DFRLab ігнорує порушення з боку Росії, то це грає на руку тим, хто прагне зняти санкції, і хто каже, що так як і Київ і Москва порушують Мінські домовленості, не варто накладати санкції на Москву", - зауважує Гербст.
Москва провадить війну низької інтенсивності на Донбасі з метою дестабілізувати уряд України, через постійні жертви з боку України, захоплення частин території України і накладання надлишкового тягаря на економіку УкраїниДжон Гербст
Завжди треба зважати на наступні факти, вказує Гербст:
- Москва провадить війну на сході України. Без російського керівництва, солдатів, фінансування та зброї, війни б не було. Як ЄС, так і Сполучені Штати наклали санкції, щоб закликати Москву припинити агресію і не розширювати війну в Україні.
- Санкції було накладено незадовго перед тим, як було досягнуто домовленості Мінськ-1 в вересні 2014 року, але Москва продовжила агресію і додатково захопила сотні кілометрів території України. Після наступу Росії в порушення Мінську-1, в лютому 2015 року було укладено домовленість Мінськ-2 на гірших умовах для України, які відкладали терміни повернення контролю над кордоном України і дозволяли контрольованим Росією сепаратистам мати власні збройні формування.
- Москва провадить війну низької інтенсивності на Донбасі з метою дестабілізувати уряд України, через постійні жертви з боку України, захоплення частин території України і накладання надлишкового тягаря на економіку України.
Дивіться також: Група військових фахівців США передала Білому дому та Пентагону рекомендації з озброєння України
Всі новини дня
Чи може корупція в Україні змусити США припинити свою підтримку? Думки експертів і медіа

Адміністрація президента Джо Байдена значно більше стурбована питанням корупції в Україні ніж публічно це визнає, пише Politico з посиланням на конфіденційний звіт, в якому, за інформацією видання, викладено багатокроковий план Вашингтона для подолання корупції в Україні.
Підтримка антикорупційних заходів
Боротьба з корупцією в Україні – одна із ключових тем пріоритетних реформ, на яких зауважують західні партнери. 2 жовтня міністерка закордонних справ ФРН Анналена Бербок підкреслила, що партнери України очікують "справжніх змін у галузі судочинства, регулювання медіа, у боротьбі з корупцією".
Про створення сприятливого бізнес-середовища та подолання корупції йшлось і під час обговорення переліку пріоритетних реформ, які Сполучені Штати запропонували для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Тоді в Білому домі на запит Голосу Америки роз'яснили, що результати обговорення щодо реформ не є умовою для оборонної допомоги.
Ви бачите, як члени Конгресу кажуть, що вони хочуть, щоб Україна вживала антикорупційні заходи, тому важливо, щоб Україна показала їм, що вони є. Ви бачите що країни-члени ЄС цього хочуть. Тому важливо продемонструвати, як робляться ці крокиМетью Міллер
"Ви бачите, як члени Конгресу кажуть, що вони хочуть, щоб Україна вживала антикорупційні заходи, тому важливо, щоб Україна показала їм, що вони є. Ви бачите, що країни ЄС цього хочуть. Тому важливо продемонструвати, як робляться ці кроки", – наголосив речник Держдепартаменту США Метью Міллер під час брифінгу 2 жовтня.
За словами Міллера, корупція в різних секторах заважає створенню економіки, яка б підтримувала безпековий апарат, що зможе стримати російську агресію у майбутньому. Він наголосив, що боротьба із корупцією є одним із пріоритетів у діалозі з Україною.
Високопосадовці США, з якими на умовах анонімності спілкувалось Politico, наголошують: майбутня економічна допомога для України може бути пов'язана із "виконанням антикорупційних реформ та перетворенням України на місце привабливе для інвестицій". Втім, йдеться тільки про економічну допомогу, а не про безпекову, уточнює видання.
У звіті, як повідомляє POLITICO, застерігають, що сприйняття корупції на найвищому рівні "може підірвати довіру української громадськості та іноземних лідерів до уряду воєнного часу".
Посилаючись на трьох американських посадовців, CNN 3 жовтня заявило, що Держдепартамент США наприкінці літа надіслав Україні офіційну дипломатичну ноту, демарш. У ньому йшлось про те, що Україна має посилити боротьбу з корупцією, щоб і далі отримувати фінансову допомогу. Зокрема, йшлось про реформи в рамках програми МВФ, пов'язані із протидією відмиванню грошей та боротьбою із фінансуванням тероризму.
За інформацією CNN, хоч підтримка Білим домом військової допомоги залишається незмінною, від виконання певних антикорупційних реформ залежить подальше отримання Україною деяких видів економічної допомоги.
Нагляд та підзвітність
В Politico наголошують: схоже, що Сполучені Штати прагнуть допомогти українським органам влади у розбудові наглядових можливостей. Це включає все: від допомоги місцевим органам влади в оцінці корупційних ризиків до реформ у відділах кадрів. Приклад, який наводиться виданням – допомога Рахунковій палаті України у посиленні її аудиту, пов'язаного із відстеженням прямої бюджетної підтримки США.
Минулого тижня Метью Міллер, відповідаючи на питання про продовження фінансування для України під час голосування щодо бюджетної резолюції, зауважив що у Держдепі готові говорити про всі механізми підзвітності, залучені для фінансування для України. "Ми вважаємо важливим, щоб Конгрес продовжував демонструвати рішучу підтримку Україні, щоб вона продовжувала стримувати та відбивати російську агресію, щоб Конгрес чітко давав зрозуміти, що ми не збираємося залишати Україну", – заявив тоді речник Держдепу.
Питання підзвітності вже неодноразово підіймались американськими законодавцями при обговоренні безпекової та економічної допомоги для України. Саме підзвітність, швидкість надання зброї та план перемоги виділив спікер-республіканець Кевін Маккарті із розмови з президентом Зеленським після його візиту на Капітолійський пагорб у вересні. Щодо підзвітності та перевірок, то окремі законодавці наголошують, що допомога, яка надається Україні, вже контролюється ретельніше, ніж в Афганістані.
"Я завжди наголошую на тому, що перевірки в Україні, мабуть, у 10 разів кращі, ніж були в Афганістані ", – сказав конгресовій кореспондентці Голосу Америки Катерині Лісуновій республіканець Річ Маккормік. Сенаторка-демократка Емі Клобучар, тоді розповіла Голосу Америки, що питання корупції та перевірок допомоги, яка надається Україні, порушувалися під час розмови з Зеленським не лише в Палаті Представників, але й в Сенаті.
"Перезавантаження" в Україні
Видання WSJ наголошує: скандали із закупівлями в Україні ніколи не стосувалися американської допомоги. Інспектори Агентства США з міжнародного розвитку, Державного департаменту та Пентагону завершили 33 перевірки допомоги Україні, ще 72 – у роботі. Жодна із цих перевірок не виявила крадіжок чи зловживань, підкреслюють у WSJ. Видання також пише, що новий міністр оборони Рустем Умєров оголосив про "повне перезавантаження", включно із "значними кадровими змінами в міністерстві".
Україна стала кандидатом на вступ до ЄС у червні 2022 року, і з семи останніх передумов для членства п’ять були пов’язані з боротьбою з корупцією чи зміцненням верховенства праваWSJ
"Україна стала кандидатом на вступ до ЄС у червні 2022 року, і з семи останніх передумов для членства п'ять були пов'язані з боротьбою з корупцією чи зміцненням верховенства права", – пише видання WSJ.
Загальнодоступна версія стратегії, яку цитує Politico, містить менш гострі формулювання. Її опублікували близько місяця тому на сайті Держдепартаменту США. Втім, і у цій версії стратегії критично оцінюється рівень корупції в деяких секторах української економіки. "Україна повинна боротись проти вкорінених інтересів, які мають політичний вплив, щоб досягти успіху зараз і під час післявоєнного відновлення. Реформи в енергетичному секторі, бастіоні корупції та олігархічного контролю, необхідні для зміцнення європейської інтеграції України", – йдеться у публічній версії звіту, звертає увагу видання.
Колишній посол США в Україні Вільям Тейлор дотримується думки, що стратегія, про яку йдеться в публікації Politico, де описуються кроки стосовно подолання корупції, була б позитивно сприйнята українцями. Все добре, "поки це не заважає Україні отримати допомогу, яку ми надаємо, щоб вони перемогли у війні", – зауважує Тейлор.
Дивіться також: Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео
- Голос Америки
Байден провів телефонну розмову зі світовими лідерами для координації підтримки України

Президент США Джо Байден зранку 3 жовтня провів телефонну розмову із союзниками та партнерами, щоб координувати продовження підтримки України. Про це повідомив Білий дім.
У розмові із президентом Байденом взяли участь прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо, президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн, президент Європейської Ради Шарль Мішель, канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем'єрка Італії Джорджа Мелоні, прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, президент Польщі Анджей Дуда, президент Румунії Клаус Йоганніс, прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і міністерка закордонних справ Франції Катрін Колонна.
Як розповів після розмови польський президент, Байден "запевнив нас, що підтримка допомоги, наданої Україні, продовжується, особливо військової допомоги". "Він сказав, що забезпечить цю підтримку в Конгресі", - додав Дуда.
Нагадаємо, після прийняття закону про тимчасове фінансування уряду США, який не містить нової допомоги Україні, Байден висловив сподівання, що республіканці дотримаються свого слова щодо підтримки України, і запевнив, що переважна кількість республіканців і демократів як у Палаті представників, так і в Сенаті підтримують Україну в її захисті від російської агресії.
Раніше Голос Америки повідомляв, що представники Європейського Союзу і Сполучених Штатів виступили із запевненнями, що будуть і надалі допомагати Україні протистояти російській агресії на тлі ознак ймовірної затяжної війни і політичних суперечок в деяких країнах.
У статті використано матеріали Reuters
Лісова служба США допомагає борцям з лісовими пожежами на Хмельниччині. Відео
Лісова служба США спорядила перших добровольців-борців з лісовими пожежами на Хмельниччині.
Пентагон має можливість передати Україні зброї ще на 5,4$ млрд

Сполучені Штати можуть зараз передати Україні зброї ще на 5,4 мільярда доларів, поки в Конгресі не розглянули запит на додаткове фінансування. Таку суму можуть використати в рамках програми президентських повноважень (PDA) - за нею озброєння постачають із власних складів США. Про це українській службі Голосу Америки повідомили в американському Міноборони.
"В Міноборони США залишаються повноваження, щоб забезпечити термінові потреби України на полі бою", - відповіли на запит Голосу Америки.
При цьому в Пентагоні додали, що для поповнення власних запасів, із яких надсилають зброю Україні, на сьогодні залишилось всього 1,6 мільярда доларів.
AP повідомляє, що через це в Міноборони звернулись до Конгресу про те, що "Сполучені Штати змушені сповільнити поповнення власних збройних сил, щоб застрахуватися від невизначеного фінансування у майбутньому".
При цьому в Пентагоні додали, що для програми USAI (ініціатива сприяння безпеці України) коштів не залишилось. За цією програмою Сполучені Штати можуть контрактувати зброю у виробників і після цього постачати її Києву. В американському Міноборони кажуть, що ця програма створена для забезпечення потреб українського війська у середній та довгій перспективі.
Хоча зараз наявних коштів має вистачити для продовження постачань зброї для України в найближчому майбутньому, в Пентагоні очікують, що американський Конгрес схвалить запит адміністрації США на додаткове фінансування у 24 мільярди доларів, яке дозволить продовжувати підтримку Києва і надалі.
Зокрема до цього законодавців закликав міністр оборони США Ллойд Остін: "Я закликаю Конгрес виконати зобов'язання Америки щодо надання терміново необхідної допомоги народу України, який бореться за захист своєї країни від сил тиранії. Америка повинна дотримуватися свого слова і продовжувати тримати лідерство".
- Голос Америки
Єврокомісія може розморозити кошти для Угорщини, щоб Будапешт не блокував початок переговорів з Україною про вступ до ЄС

Європейська комісія може розблокувати мільярди євро з фондів ЄС для Угорщини для того, щоб забезпечити підтримку Будапешта збільшення бюджету блоку, що включає значну фінансову допомогу Україні та підтримку початку переговорів про вступ до ЄС. Про це повідомляють західні видання, посилаючись на європейських високопосадовців.
Угорщина розвиває тісніші зв’язки з Росією, ніж інші країни ЄС, і вважається ключовим потенційним противником рішення, яке має бути прийняте в грудні щодо того, чи розпочинати переговори про вступ до ЄС із Києвом, для чого знадобиться одностайна підтримка 27 країн блоку, інформує Reuters.
Єврокомісія запропонувала збільшити спільний бюджет ЄС на 66 мільярдів євро для покриття збільшених витрат, частина з яких піде на програму фінансової підтримки Києва. Очікується, що Україна впродовж наступних чотирьох років отримає допомоги від ЄС на 50 мільярдів євро.
Агентство додає, що підтримка Києва є пріоритетним питанням для ЄС через рішення Конгресу США минулого тижня вивести допомогу Україні на 6 мільярдів доларів за рамки нового законопроєкту про державне фінансування.
Як повідомляє Financial Times (FT), європейські фонди, які Брюссель не виділяв Будапешту через проблеми з верховенством права, можуть бути розблоковані, якщо Угорщина схвалить допомогу ЄС Україні та початок переговорів про вступ, які, за очікуванням, можуть розпочатися вже у грудні.
Виділення коштів, які були заморожені з грудня минулого року, означало б перемогу прем’єр-міністра Віктора Орбана, оскільки він пообіцяв не погоджуватися на збільшення бюджету ЄС, доки Угорщина не отримає доступу до фондів ЄС, зауважує FT.
За словами трьох посадовців ЄС, з якими спілкувалися журналісти FT, ідеться про близько 13 мільярдів євро, доступ до яких комісія може відкрити до кінця листопада. У травні Угорщина запровадила судові реформи у відповідь на вимоги Брюсселя, які й дозволили Єврокомісії розблокувати 13 мільярдів євро, повідомили посадовці на умовах анонімності.
Загалом у грудні минулого року ЄС заморозив 22 мільярди євро, виділені Угорщині, вирішивши, що вона не дотримується правил захисту прав людини та верховенства права. Ці фонди призначені для покращення інфраструктури менш розвинених країн блоку.
Форум