Спеціальні потреби

Новий пакет санкцій ЄС проти Росії пропонує обмеження для російського СПГ та заборону російських пропагандистських ЗМІ в Європі - медіа


На ілюстрації перед кольорами прапорів України та Росії розміщені пластикові літери з написом "Санкції". (Фото: REUTERS/Dado Ruvic)
На ілюстрації перед кольорами прапорів України та Росії розміщені пластикові літери з написом "Санкції". (Фото: REUTERS/Dado Ruvic)

Європейський Союз готує 14-й пакет санкцій проти Росії, згідно з яким обмеження вперше будуть запроваджені проти російського скрапленого газу, хоча заборони на імпорт російського СПГ до ЄС не передбачено, повідомляють медіа, ознайомлені з попереднім текстом санкційних документів.

Запропонований пакет також передбачатиме заборону політичним партіям, аналітичним центрам та медіа в ЄС отримувати фінансування від Росії й додасть 4 засоби масової інформації, серед яких Голос Європи, фінансований Віктором Медведчуком, до списку медіа, заборонених в ЄС.

Вперше обмеження будуть накладені на СПГ

Згідно з текстом нового пакету, який медіа отримали 3 травня, Європейська комісія вперше запропонувала ввести санкції на російський СПГ, що вплине приблизно на четверту частину доходів Росії від продажу цього виду палива.

Втім, обмежувальні заходи не поширюватимуться на експорт російського СПГ до ЄС, натомість країнам блоку буде заборонено здійснювати подальший реекспорт цього палива у треті країни.

“Це положення не впливає на імпорт до ЄС”, - наголошено в документі, який цитують в пресі.

Також буде заборонено використання європейських портів суднам, які транспортують товари, що сприяють воєнній кампанії Росії в Україні. Це може включати транспортування товарів, які приносять Росії значний дохід, товарів або технологій, що використовуються у військовому секторі, або транспортування палива поза межами системи обмеження, чи так званої стелі, цін, введеної на російську нафту західними країнами.

Тим часом відповідальність операторів з країн Євросоюзу за порушення санкцій буде посилено. Зокрема європейські компанії відповідатимуть за порушення санкцій фірмами з-за меж ЄС, якими вони володіють або управляють.

Згідно з текстом пропозиції, європейські оператори повинні будуть запровадити системи перевірки для зменшення ризику експорту до Росії товарів подвійного призначення.

Санкції також заборонять участь європейських компаній у майбутніх проєктах СПГ в Росії. “Такий захід обмежує розширення російських потужностей СПГ і, таким чином, обмежує доходи Росії”, – йдеться в пропозиції.

Від початку війни в Україні, ЄС скоротив імпорт російського газу приблизно на дві третини, нагадує видання Politico, однак, не вдавався до обмежувальних заходів щодо російського СПГ, не в останню чергу через опозицію залежної від російських енергоносіїв Угорщини.

Станом на 2023 рік, російський СПГ становив приблизно 5% від усього обсягу енергоспоживання в ЄС. Проте, це надавало Москві приблизно 8 мільярдів євро річного доходу.

Завдяки новим санкціям, зокрема забороні реекспорту, який здебільшого відбувається через порти Іспанії, Бельгії та Франції, зазначає Politico, Росія буде змушена доправляти свій СПГ до країн Азії арктичним морським шляхом, що вимагатиме спеціальних суден та додаткового часу. За оцінками експертів, це може зменшити доходи Росії від продажу СПГ на 2 мільярди євро, що становить приблизно 28% прибутку Росії від цього палива і трохи більше п’ятої частини її експорту до ЄС минулого року, додає видання.

Додаткові перепони для російських кампаній впливу в Європі

В новому санкційному пакеті окрему увагу приділено обмеженню впливу російських заходів впливу та дезінформації в Європі. Зокрема запропоновано накласти санкції на колишнього українського олігарха Віктора Медведчука, обвинуваченого у державній зраді, якого у 2022 році було передано Росії в рамках обміну полоненими.

Медведчук “продовжував фінансувати та здійснювати операції впливу проти політичних партій та окремих політиків у Європі”, йдеться у тексті санкційного документа, який цитують медіа.

Медведчука, зокрема, вважають спонсором російської пропагандистської мережі Голос Європи, яку звинувачують у систематичному “маніпулюванні медіа та спотворенні фактів”. У новому пакеті санкцій запропоновано заборонити “Голос Європи” в межах ЄС разом з російським державним інформаційним агентством “РИА Новости” та газетами “Российская газета” й “Известия”.

На Медведчука та Голос Європи вже наклали санкції у Чехії в березні цього року, після того, як було викрито проросійську кампанію з метою вплинути на результати виборів до Європарламенту, призначені на червень цього року.

Як повідомляв раніше Голос Америки, бельгійські та чеські правоохоронні органи відкрили розслідування щодо спроб підкупити депутатів Європарламенту задля просування російської пропаганди, здійснених, зокрема Голосом Європи.

Запобігти втручанню у вибори, зокрема покликана й запропонована майбутня заборона європейським політичним партіям, аналітичним центрам та медіа отримувати гроші від Росії та проросійських структур. Адже європейським крайньоправим партіям, популярність яких останніми роками зросла, неодноразово закидали зв’язки, в тому числі й фінансові, з Москвою.

У пакеті також запропоновано заборонити експорт українських об’єктів культурної спадщини, таких як картини, релігійні артефакти та археологічні скарби, адже вони можуть бути незаконно вивезені з України під час війни.

Наостанок, проєкт санкцій закликає запровадити такі самі заходи до Білорусі, як до Росії, адже Білорусь, яка має союзну державу та митний союз із Росією, наразі є одним з основних маршрутів, який використовує Росію для обходу санкцій ЄС.

Очікується, що європейські посадовці обговорюватимуть пакет найближчим часом. Для вступу в силу його мають погодити всі 27 країн ЄС.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG