Спеціальні потреби

Права людини стали каменем спотикання у переговорах між США та Китаєм


Державний секретар США Гілларі Клінтон прибула до Китаю. Дві країни шукають спільних позицій щодо проблем Сирії, Судану, Північної Кореї та Ірану. Але щорічний економічний діалог між країнами затьмарила проблема, щодо якої країни не можуть дійти згоди – питання дотримання прав людини у Китаї. Напередодні візиту Гілларі Клінтон до Китаю, один з дисидентів, правозахисник Чень Гуанчен, втік з під домашнього арешту і знайшов кількаденний притулок у посольстві США у Китаї. Ця подія неочікувано винесла проблему порушень прав людини у Китаї на перший план двостороннього діалогу.

Не зважаючи на нашумілу подію з втечею з під домашнього арешту сліпого юриста дисидента Ченя Гуанчена, обидва лідерів переговорів державний секретар США Гілларі Клінтон та президент Китаю Ху Цзіньтао уникли згадування імені втікача. Водночас, вони не змогли уникнути болючої теми – порушення прав людини у Китаї.

«Звичайно зараз, частиною нашого діалогу є важливість дотримання прав людини та базових свобод, оскільки ми переконані, що всі уряди повинні відповідати на прагнення громадян до поваги їх гідності та дотримання верховенства права, і жодна країна не може обмежувати ці права»

Але китайські високопосадовці, виглядає, ці аргументи не приймають. Китай вимагає вибачення від США за те, що вони надали притулок у своєму посольстві китайському дисиденту, і назвали це неприйнятним втручанням у внутрішні справи. На висловлену Клінтон стурбованість китайський високопосадовець відповів, що найважливіше у діалозі між двома країнами – поважати суверенітет один одного», – зазначила Гілларі Клінтон.

«Понад мільярд жителів Китаю мають право вибирати шлях, відмінний від американсько-західної моделі, який відповідає нашому національному характеру та устоям, які забезпечують добробут жителів Китаю та приносять користь людям у світі. Китайці можуть визначати свій шлях розвитку і ніхто не повинен очікувати від китайців відвернення від цього шляху», – прокоментував у свою чергу державний радник Китаю Дай Бінго.

Дипломатичну крапку на подальших розмовах на цю тему поставив і президент Китаю Ху Цзіньтао:

«Обидві сторони повинні навчитись поважати одна одну, знайти спільні точки дотику, поважати різницю позицій у тих чи інших питаннях, зважати на застереження один одного, вирішувати непорозуміння через діалог та спілкування та посилювати взаєморозуміння, щоб уникнути негативного впливу на відносини США та Китаю».

Поза переговорами експерти задумуються над тим, чи можуть США взагалі вплинути на Китай і спонукати їх поважати права своїх громадян. Софі Річардсон з Вахти прав людини каже, що адміністрація Обами, нажаль, досі не змогла виробити збалансовану політику між досягненням політичних та економічних завдань та спонуканням китайського уряду дотримуватись прав та свобод своїх громадян:

«Я думаю, що ми на такому історичному етапі, коли американський та інші уряди повинні почати думати про розбудову ширших взаємин з населенням Китаю, не лише з урядом, який, як ми знаємо, не зовсім представляє настрої людей».

Тим часом Гуанчен, який під гарантії безпеки від Китайського уряду покинув посольство США у Пекіні у середу, вважає, що йому та його родині загрожує небезпека. Через декілька годин після досягнутих домовленостей про його безпеку він заявив, що його родині погрожують, і він просить США допомогти йому покинути Китай.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG