Спеціальні потреби

Нью-йоркський університет чекає приїзду китайського дисидента


Сліпий китайський активіст Чень Гуанчен готується до поїздки у США.

Китайський правозахисник Чень Гуанчен, що опинився в центрі скандалу між Китаєм та Сполученими Штатами, подав на закордонний паспорт та розраховує незабаром приїхати на навчання у США. І тут на нього вже чекають у престижній школі права Нью-йоркського університету. Цей навчальний заклад запропоновував йому повну стипендію, а його викладачі говорять, що китайський дисидент зможе багато чому в них навчитися.

Професор права, адвокат Гуанчена Джером Коен підтвердив, що його клієнт вже подав документи на отримання закордонного паспорта:

«Наша школа має власні навчальні програми у Китаї для суддів, прокурорів, адвокатів та викладачів права. Ми також радо запрошуємо студентів з Китаю до нас. Кожного тижня ми проводимо наради англійською та китайською мовами, де обговорюємо різні аспекти навчального процесу. У нас успішна та жвава програма, йому сподобається».

Юрист каже, що вивчення американської правової системи буде для Ченя корисним навіть, якщо отримані знання він не зможе безпосередньо застосувати у себе вдома:

«Знання американської правової системи – це дуже корисний фундамент для тих, хто розглядає можливість впровадження правових реформ у будь-якій країні. Це не означає, що вони просто імпортують нашу систему, але ці знання можуть стати генератором ідей. Мао колись сказав, що не варто недооцінювати силу чужих помилок».

Ченя, сліпого активіста, який отримав освіту самотужки, помістили під домашній арешт у 2006-му році за викриття політики Китаю, яка примушувала жінок робити аборти. Минулого місяця він втік з-під домашнього арешту та переховувався в американському посольстві у Пекіні. Китайський уряд обіцяє, що дасть йому змогу вивчати право у власній країні. Чень говорить, що побоюється за безпеку своєї родини та попросив дозволу проживати у Сполучених Штатах. Скандал співпав з візитом Гілларі Клінтон до Пекіна для проведення щорічних американсько-китайських переговорів. Фахівець з питань Китаю приватної організації Азійське товариство Майкл Кулма каже, що справа Ченя пролила світло на проблеми, що протягом довгого часу стояли на другому плані:

«На мою думку, ця справа насправді кидає виклик готовності Америки відстоювати свої цінності. Питання прав людини у відносинах між Китаєм та США стало далеко не першорядним. Сьогодні ж його знову винесено на обговорення».

Кулма каже, дозволивши Гуанчену навчатися у США, Китай певною мірою розв’язує проблему порушень прав людини, але лише у короткій перспективі. Відтак, Пекін може відмовити йому у поверненні додому, що зведе нанівець можливість довготривалого позитивного впливу отриманого ним досвіду на ситуацію в Китаї.

«Якщо ми розглянемо попередні випадки, коли китайські дисиденти приїжджали до Америки та залишались, ми побачимо, що їх вплив на те, що відбувається щодня у Китаї, зведений до мінімуму через відстань», – вважає Майкл Кулма.

Втім, каже професор Коен, університет з нетерпінням чекає новин щодо можливого приїзду Ченя. Його справа, каже він, привернула увагу всього світу до проблем верховенства права у Китаї. Можливо, додає юрист, згодом активісти, такі як Чень, зможуть вільно вивчати право у рідній країні.

XS
SM
MD
LG