Спеціальні потреби

Актуально

Україна демонструє готовність до експорту зерна. Які перешкоди залишаються?

У п'ятницю спостерігати за завантаженням пшениці до порту Чорноморськ в Одеській області приїхав з неоголошеним візитом український президент Володимир Зеленський

«Кораблі завантажені та готові вийти в море», заявив у п’ятницю Державний секретар США Ентоні Блінкен, говорячи про довгоочікуване розблокування українського експорту зерна та інших продуктів харчування з трьох портів України на Чорному морі.

Він послався на посолку США в Україні Бріджіт Брінк, яка вранці побувала в Одесі засвідчила, що все готове для відплиття кораблів. Залишається дочекатися, щоб Росія випустила їх із портів.

Блінкен закликав Росію в особі міністра закордонних справ Сергія Лаврова, з яким він говорив вперше з часу широкомасштабної російської агресії, виконати свої зобов’язання та відкрити шлях українським продуктам до тих, хто їх найбільше потребує – нужденного населення африканських та азійських країн, яке опинилося на межі голоду.

«Важливо і життєво необхідно, щоб Росія виконала свої зобов’язання, які вона взяла на себе перед цілим світом», – наголосив Блінкен.

Україна є ключовим світовим експортером пшениці, ячменю, кукурудзи, соняшникової олії та деяких інших харчових продуктів. Коли Росія розпочала широкомасштабне вторгнення, блокування українського експорту, підняло світові ціни на продукти харчування та поставило на межі голоду мільйони людей в країнах Азії та Африки, вказують міжнародні організації.

Угода, укладена минулого тижня за посередництва Туреччини та ООН і окремо підписана Україною і Росією, що має розблокувати експорт українських продуктів харчування, має обмежений термін дії – 120 днів. Очікується, що якщо по чотири-п’ять великих балкерів будуть виходити з українських портів щодня, то за чотири місяці вони могли б вивезти все українське зерно, призначене для експорту та звільнити місце на українських зерносховищах для нового врожаю.

Сторони домовилися сприяти транспортуванню пшениці та іншого зерна з трьох українських портів – Одеси, Чорноморська та Южного, безпечними коридорами на Чорному морі, а також добрив і продовольства з Росії.

Але російський ракетний удар по Одесі через кілька годин після підписання угоди поставив під сумнів зобов’язання Москви та викликав нові занепокоєння щодо безпеки екіпажів суден, яким також доводиться плавати у водах, усіяних смертоносними мінами.

"Я був радий побачити домовленості про транспортування зерна. Але я не здивувався, коли обстріляли порт Одеси, а також завдали ударів по іншому порту уздовж Чорного моря", – сказав Джон Теффт, посол США в Україні у 2009-2013 роках.

На його думку, якщо Росія хоче показати, що вони дотримується угоди, вона має припинити обстрілювати цивільні об’єкти, «навіть якщо вона цілиться у військові бази».

Росія погодилася розблокувати вивіз українського продовольства, але при цьому домоглася і пославблення санкцій щодо своїх товарів. Речник Кремля Дмитро Пєсков у п’ятницю наголосив на важливості збереження «зв’язку між вивезенням зерна з українських портів і розблокуванням прямих чи непрямих обмежень на експорт нашого зерна, добрив та інших товарів на світові ринки».

На думку Теффта, який є нині провідним екпертом з питань України та Росії, Москва намагається переконати африканські країни, що вона не винна у тому, що українське зерно до них не дозодить.

«Мені здалося дуже цікавим, що міністр Лавров перебував в Африці саме в той час, коли туди вирушили президент (Франції Еммнюель) Макрон і ціла група інших європейців та американців. І я розумію, що деякі африканські країни хочуть утримувати баланс, але дуже важко ігнорувати той факт, що саме Росія несе відповідальність за неспроможність України експортувати таку величезну кількість зерна до частин світу, які страждають від голоду», – сказав Теффт.

Україна сигналізує про готовність до експорту

У п'ятницю спостерігати за завантаженням пшениці до Одеської області приїхав з неоголошеним візитом український президент Володимир Зеленський.

«Перше судно, перше судно завантажується з початку війни», – сказав він, стоячи біля судна під прапором Туреччини в порту Чорноморськ в Одеській області. За його словами, відправлення зерна розпочнеться з кількох кораблів, які вже були завантажені, але не змогли покинути українські порти після російського вторгнення наприкінці лютого.

З огляду на ту увагу, яку в світі приділяють початку експорту продуктів харчування з України, візит Зеленського до порту має продемонструвати світові, що Україна робить усе, що залежить від неї, для експорту близько 20 мільйонів тонн зерна, що застрягли в її портах, пише кореспондент агентства Associated Press (АР), який приїхав до Чорноморська.

Президент Зеленський сказав, що збройні сили України віддані безпеці суден і додав, що «для нас важливо, щоб Україна залишалася гарантом глобальної продовольчої безпеки».

Очікується, що малі українські лоцманські катери будуть направляти судна через затверджені коридори. Вся операція, включно з плануванням руху суден за маршрутом, буде контролюватися Спільним координаційним центром у Стамбулі, до складу якого входять представники України, Росії, Туреччини та ООН.

За угодою, завантажені зерном кораблі відправлятимуться до протоки Босфор, де представники України, Росії, ООН і Туреччини піднімуться на кораблі, щоб перевірити їх на наявність зброї. Ймовірно, будуть також перевірки суден, які прямують до України.

Про готовність України засвідчив і міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, який спілкувався з журналістами в Одеському порту в п'ятницю.

Він сказав, що Україна чекає від ООН підтвердження безпечних коридорів, якими будуть користуватися кораблі.

Мартін Гріффітс, офіційний представник ООН, який виступав посередником у угодах, заявив у четвер, що робота над остаточним визначенням точних координат найбезпечніших маршрутів все ще триває.

«Збереження всіх процедур є необхідною умовою безпечного руху суден. Тож не дивно, що ми ще не бачили, щоб кораблі почали рухатися. Відомо, що в порту Одеси є готові до виходу судна з зерном. І ми сподівалися, що це станеться навіть сьогодні чи завтра. Але це можливо тільки за умов, що це буде безпечно», – заявив заступник Генсекретаря ООН з гуманітарних питань Мартін Гріффітс під час прес-конференції в ООН 28 липня.

Агентства ООН, такі як Всесвітня продовольча програма, вже домовилися про фрахтування значної частини зерна для термінових гуманітарних потреб і поспішають з вивозом. Але Агентство АР з посиланням на головне світове видання про судноплавство, Lloyd’s List, зазначає, що, хоча представники ООН і наполягають, щоб перший рейс відбувся цього тижня, щоб продемонструвати, що угода діє, невизначеність щодо ключових деталей, ймовірно, завадить початку експорту.

Чиє зерно вивозитимуть кораблі з України?

Тим часом телеканал CNN вказав на ще одну проблему, з якою можуть стикнутися країни в експорті зерна. CNN повідомив у п’ятницю, що українська влада, за рішенням суду в Києві, затримала в порту Чорноморськ судно, яке, за твердженням влади, належить російській компанії. Як повідомляє CNN, заборонити вихід балкера Emmakris III, завантаженого зерном, вимагала Генеральна прокуратура України.

Джерело в судноплавній галузі повідомило CNN, що Emmakris III був завантажений приблизно 60 000 тоннами зерна, яке вже купив єгипетський уряд. Судно застрягло в Чорноморську з початку російського вторгнення в лютому.

Сторона обвинувачення у справі в Київському суді заявила, що хоча Emmakris III нібито належить компанії в Дубаї, його «фактичним власником» є російська судноплавна компанія «Лінтер» у Ростові-на-Дону, а зерно на борту, належить Україні.

Раніше ЗМІ повідомляли про ​незаконне переміщення українського зерна з Херсона та Миколаєва через Севастополь, порт в окупованому Криму, коли дрібні кораблі відпливали з Севастополя, намагаючись продати зерно на міжнародному ринку.

У кількох випадках порти Єгипту та Лівану відмовлялися приймати зерно після звернень українського уряду. ​Щонайменше два вантажі опинилися в сирійському порту.

Російська влада в Криму визнала торгівлю українським зерном, але наполягає на тому, що купила його на законних підставах.

У повідомленні використані матеріали Російської служби Голосу Америки, CNN та AP.

Всі новини дня

Білий дім анонсував новий пакет допомоги для України вже незабаром

Речниця Білого дому Карін Жан-П'єр проводить прес-брифінг у Білому домі 2 жовтня 2023 року

Сполучені Штати незабаром оголосять новий пакет допомоги для України, щоб засвідчити свою підтримку. Про це заявила у вівторок, 26 вересня, речниця Білого дому Карін Жан-П’єр. Так вона прокоментувала заяву Кремля про те, що “втома” Заходу від України зростатиме у США та інших країнах.

Відповідаючи на запитання про те, чи виключення фінансування України із тимчасової бюджетної резолюції Конгресу для уникнення шатдауну є показником втоми від війни, Жан-П’єр заявила, що за Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція.

Якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється.

“Ось наше послання Путіну. Президент створив коаліцію із понад 50 країн, які надають Україні допомогу. І ми зібрали понад 140 країн, щоб засудити вторгнення Росії в Україну. За Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється,” — сказала речниця Білого дому.

Вона зауважила, що Сполучені Штати продовжуватимуть допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно.

“Ми продовжуватимемо просувати пріоритети нашої національної безпеки, тому що, допомагаючи Україні, ми також захищаємо та забезпечуємо національну безпеку американського народу,” — додала Жан-П’єр.

Білий дім сподівається, що кошти для України таки виділять

За словами речниці, грошей на підтримку України наразі достатньо, щоб задовольнити нагальні потреби на полі бою, однак це не довгострокове рішення.

Посадовиця заявила, що Білий дім очікує, що Конгрес все ж виділить кошти на підтримку України. Вона наголосила, що спікер Палати представників Кевін Маккарті сам неодноразово казав про необхідність робити все можливе, аби переконатися, що Україна має необхідну зброю, а в Конгресі є двопартійна підтримка щодо продовження фінансування України.

“Не забуваймо, що наша мета — переконатися, що хоробрі люди України можуть боротися за свою свободу та демократію. І це те, що президент хоче бачити й надалі. І не лише ми, а й республіканці та демократи в Конгресі, також хочуть, щоб фінансування України продовжувалось,” — сказала Карін Жан-П'єр.

Раніше Голос Америки повідомляв, що на тлі ухвалення закону про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні, законодавці від обох партій закликали колег продовжити фінансову підтримку України. А лідери республіканців та демократів в Сенаті виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.

Хаос серед республіканців у Палаті представників

Тимчасова бюджетна резолюція, яку ухвалив Конгрес забезпечила безперебійну роботу уряду на 45 днів, тобто до 17 листопада. Однак Карін Жан-Пʼєр наголошує: Конгрес не має чекати з ухваленням бюджету до листопада, бо чергова криза “не має виправдання”, а ухвалення бюджету для забезпечення роботи уряду — базове завдання законодавців.

“Американський народ ситий по горло. Їм набридли політичні ігри. Їм потрібен уряд, який працює”, — заявила вона.

Посадовиця зауважила на "хаос" у крилі республіканців у Палаті представників. За її словами, політичні гравці із крайньо правих республіканців у палаті представників, які блокували ухвалення бюджету із коштами для України, ледь не привели країну до кризи. Окрім грошей для України, вони також закликали скоротити фінансування програм, які є критично важливими для американців по всій країні, сказала речниця Білого дому. Зокрема, йдеться про програму Meals on Wheels, яка запроваджена, щоб подолати голод та ізоляцію людей похилого віку та ініціативи у сфері освіти.

“У республіканському крилі є екстремальна група людей, яка висуває ці крайні законодавчі акти, що завдають шкоди американським сім’ям. Вони намагаються вразити нас, і вони ледь не закрили уряд”, — зазначила посадовиця.

Жан-Пʼєр закликала лідерів партії “розібратися із цим питанням”.

“Те, що ми бачили на вихідних взагалі не повинно було статися. Вони не мали довести нас до краю, як вони це зробили”, — сказала вона.

Серед республіканців у Палаті представників є група законодавців, які виступають проти допомоги Україні. Конгресмен-республіканець від Флориди Метт Ґетц напередодні заявив, що цього тижня він з однопартійцями спробують усунути спікера Палати представників республіканця Кевіна Маккарті після того, як той привітав майже одностайне голосування за законопроєкт про тимчасове фінансування уряду.

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00

В неділю в польській столиці відбувся опозиційний «Марш мільйонів сердець», покликаний мобілізувати тих виборців, які ще не визначились з кандидатом на майбутніх парламентських виборах, що відбудуться за два тижні. На марші була наша колега Мирослава Гонгадзе.

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:32 0:00

Як США вдалося відвернути шатдаун? І що буде з фінансуванням для України? Подробиці з Конгресу та Білого Дому – від Катерини Лісунової та Юлії Ярмоленко.

МЗС Словаччини звинувачує Росію у втручанні у вибори

Президент Словаччини Зузана Чапутова на зустрічі з головою партії Smer-SD Робертом Фіцо, щоб передати йому політичний мандат на початок переговорів щодо формування нового уряду країни, 2 жовтня 2023 року. (Фото: VLADIMIR SIMICEK / AFP)
За Україною стоїть сильна, дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе пережити нас, то він помиляється.
Карін Жан-П'єр

МЗС Словаччини звинуватило Росію у втручанні у вибори, відповідну заяву відомство оприлюднило у понеділок, 2 жовтня, після того, як партія Smer-SD здобула перемогу на парламентських виборах в країні. Лідер цієї партії Роберт Фіцо, якого критики вважають проросійськи налаштованим, був запрошений сформувати уряд.

МЗС Словаччини заявило про втручання у вибори, реагуючи на коментарі голови російської служби зовнішньої розвідки Сергія Наришкіна. Ще до виборів Наришкін заявив про те, що центристська партія “Прогресивна Словаччина” є “довіреними особами США”.

“Прогресивна Словаччина” підтримує Україну, і на виборах прийшла другою, отримавши 18% голосів, тоді як Smer-SD посіла першість, її підтримали 23% виборців.

“Ми вважаємо таку навмисно поширену дезінформацію неприпустимим втручанням Російської Федерації у виборчий процес у Словацькій Республіці”, – йдеться у заяві МЗС Словаччини, яку цитує мережа AFP.

МЗС Словаччини також викликало співробітника російського посольства і зажадало від Росії “припинити дезінформаційну діяльність, спрямовану проти Словаччини”.

Москва відкинула звинувачення словацького уряду, заявивши, що “ми не втручаємося у внутрішні справи інших країн і не беремо участь у зміні режиму”.

Коментуючи вибори у Словаччині, американські посадовці заявили, що продовжать працювати з партнерами по НАТО задля забезпечення тривалої підтримки для України, яка протистоїть російській агресії.

Речниця Білого дому Карін Жан-П’єр також зауважила, що США створили коаліцію з понад 50 країн, куди входить і Словаччина, для допомоги Україні, а також згуртували понад 140 країн в ООН, щоб засудити вторгнення Росії в Україну.

“За Україною стоїть сильна, дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе пережити нас, то він помиляється. Він помиляється. І тому незабаром ми оголосимо ще один пакет допомоги для України, щоб засвідчити нашу постійну підтримку хороброго народу України”, - додала Жан-П’єр.

Своєю чергою, речник Державного департаменту США Метью Міллер зазначив, що США ознайомлені з повідомленнями про російське втручання у вибори у Словаччині.

“Ми тісно спілкуємося з нашими словацькими колегами щодо [повідомлень про втручання]. Загалом щодо виборів, я скажу, що Словаччина, звичайно, є ключовим союзником НАТО, партнером і другом Сполучених Штатів. Ми продовжуватимемо співпрацювати з урядом, обраним словацьким народом, для просування наших спільних цілей і взаємних інтересів. І, як я вже говорив про низку країн на цій трибуні, Сполучені Штати не приймають жодної сторони в іноземних виборах. Єдиний наш інтерес – у вільному та чесному виборчому процесі”, - заявив Міллер.

На виборах у Словаччині партія Роберта Фіцо отримала 42 місця зі 150 у парламенті. Тепер вона шукатиме партнерів для створення урядової коаліції. Потенційним партнером Smer-SD може виступити партія Hlas-SD, яка отримала 27 місць, як повідомляє AFP. Hlas-SD виникла у 2020 році, відколовшись від Smer-SD.

Третім членом коаліції може стати націоналістична проросійська Словацька національна партія, яка набрала 5,6% голосів, зазначає британське видання The Guardian. В такому складі коаліція може мати 79 місць у 150-місному парламенті.

Держдеп: Більшість коштів на безпекову допомогу Україні вже вичерпано, Конгрес має вжити заходів

Речник Державного департаменту США Метью Міллер. Фото: AP Photo/Nathan Howard

Хоча у США є можливість продовжити підтримувати здатність України захищатися в найближчій перспективі, більшу частину наявного фінансування безпекової допомоги вже вичерпано, тож Конгресу необхідно вжити заходів. Про це заявив речник Держдепартаменту США Метью Міллер під час брифінгу в понеділок, 2 жовтня.

При цьому він не уточнив, як довго США зможуть надавати Україні допомогу без відповідного рішення Конгресу.

"Хоча у нас ще залишилися повноваження щодо скорочення витрат, які ми можемо використати для продовження надання безпекової допомоги Україні в короткостроковій перспективі, і фактично у нас є ще один пакет скорочення найближчими днями, фінансування USAI було призупинено, фінансування FMF (Foreign Military Financing, допомога іноземним арміям - ред.) - припинено. Це програми, які дозволяють нам укладати контракти для України у довгостроковій перспективі, тому ми не зможемо це зробити без подальших дій із боку Конгресу", - сказав речник Держдепартаменту США.

Він зазначив, що у Білому домі розчаровані тим, що "попри тривалу і сильну двопартійну підтримку України, коли вона бореться із вторгненням Росії, тимчасова бюджетна резолюція, яку Конгрес ухвалив у суботу, не містить вкрай необхідної допомоги."

За словами Міллера, "переважна більшість в обох палатах Конгресу підтримує продовження надання допомоги Україні, оскільки це стосується не лише України".

"Йдеться про світ, у якому ми хочемо жити. Якщо ми дозволимо таким авторитарним діячам як президент Путін робити з іншими суверенними країнами все, що їм заманеться, весь Статут ООН зруйнується. І ми будемо жити у світі, де така агресія може статися будь-де та будь-коли," - сказав Міллер.

Представник Держдепу також наголосив, що призупинення допомоги Україні може бути набагато дорожчим і небезпечнішим для американського народу:

"Ми повинні продовжувати робити так, щоб Україна була в найсильнішому становищі, аби захищатися... Ми в жодному разі не можемо допустити, щоб підтримка України Америкою зупинилася. Наші союзники, наші супротивники та світ спостерігатимуть."

Про недопустимість призупинення американської допомоги Україні йдеться у заяві президента США Джо Байдена, опублікованій на сторінці Білого дому в суботу, 30 вересня. Пізно в суботу ввечері президент США підписав ухвалений Конгресом законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні.

"Я цілком сподіваюся, що спікер дотримуватиметься своєї відданості народу України та забезпечить підтримку, необхідну для допомоги Україні в цей критичний момент", - йдеться у заяві Байдена.

Американські сенатори від обох партій після ухвалення законопроєкту про тимчасове фінансування уряду виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.

Дивіться також:

Брифінг. Ситуація в Конгресі, вибори в Словаччині, мітинги в Польщі
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Більше

Відео - найголовніше

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00
XS
SM
MD
LG