Спеціальні потреби

Українська корупція не має кордонів


Інформація, що США допомагатимуть в обмін на звільнення Шокіна, схожа на провокацію - директор НАБУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:20 0:00

Інформація, що США допомагатимуть в обмін на звільнення Шокіна, схожа на провокацію - директор НАБУ. Відео

ФБР має допомагати НАБУ у відстеженні доларових потоків

Директор Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник заперечив повідомлення українських ЗМІ про те, що американські партнери на переговорах у Вашингтоні, буцімто, порушували питання заміни генерального прокурора України, як передумова надання Києву кредитних гарантій.

Артем Ситник: Я цю новину прочитав. Там йдеться, що це було зазначено в Державному департаменті США. Але ця новина з’явилася раніше, ніж ми потрапили на зустріч до Державного департаменту, тому вона десь трохи схожа на провокацію. По друге, на зустрічі ми обговорювали стан створення нових антикорупційних органів: Національного антикорупційного бюро і спеціалізованої Антикорупційної прокуратури. Що стосується генерального прокурора, то ця постать має дуже опосередковане відношення до нашої роботи. Остатньою інстанцією по справах, які розслідують детективи Національного антикорупційного бюро є спеціалізований антикорупційний прокурор, який в ході розслідувань є абсолютно незалежним, тому розмова акцентувалася саме на цих двох нових органах.

Голос Америки: Тобто ім’я пана Шокіна у Ваших розмовах не згадувалося? Ця новина неправдива?

А.С.: Так як вона викладена, такої інформації на зустрічі не було.

Я впевнений, що по тих справах, які ми розслідуємо, а справи стосуються мільярдних збитків державних підприємств, будуть інформаційні атаки і на мене, і на детективів. Але ми до цього готові
Артем Ситник

Г.А.: У Вас є перешкоди в роботі? Ви відчуваєте тиск?

А.С.: Якби усе було гладко то, мабуть, не створювали би Антикорупційне бюро. Проблеми і перешкоди є кожен день. Ми їх успішно долаєм. Приведу приклад державного бюджету, коли Національному антикорупційному бюро було записано «нуль» в бюджет розвитку. Це була суттєва проблема, оскільки не можна побудувати правоохоронний орган, не витрачаючи коштів. Ця проблема була вирішена, знову ж таки, за підтримки американських партнерів, Міжнародного валютного фонду. Була проблема передачі справ з Генеральної прокуратури, яких там накопичилося тисячі з моменту схвалення нового кримінально-процесуального кодексу. Усі ті справи хотіли масово передати в Національне антикорупційне бюро. Фактично ті справи, багато з яких вже не мають судової перспективи, забрали би увесь ресурс бюро. Ми з антикорупційним прокурором порушили питання про зміну антикорупційного законодавства і зараз ми маємо можливість займатися тими справами, які на слуху, які будуть мати актуальність і результат, за яким буде позитивне сприйняття у суспільстві. Перешкоди є але це робочі моменти. Зараз я впевнений, що по тих справах, які ми розслідуємо, а справи стосуються мільярдних збитків державних підприємствах, я впевнений, що будуть інформаційні атаки і на мене, і на детективів. Але ми до цього готові, і це сприймається як частина нашої роботи.

Фактично, без участі американців, без участі Федерального бюро розслідувань самостійно буде дуже важко знайти активи і повернути їх в Україну
Артем Ситник

Г.А.: Пане Ситник, чи треба у питанні боротьби з корупцією «відкривати Америку»? Хіба тут не все просто якщо посадовець привласнює гроші, то повинен нести відповідальність ось і все?

А.С.: Я частково не погоджуюся з тезою, що «не відкривається Америка». Америка відкривається, оскільки великі корупційні схеми рідко закінчуються в Україні. Як зазначив колись і президент і прем’єр, корупція в Україні не має кордонів. Фактично, без участі американців, без участі Федерального бюро розслідувань самостійно буде дуже важко знайти активи і повернути їх в Україну. Тому наші зустрічі були дуже позитивними з представниками Департаменту юстиції, Федеральної служби розслідувань. Заплановане підписання меморандуму між ФБР і НАБУ в частині спільних розслідувань. Оскільки вони мають можливість простежувати доларові потоки, це дуже допомагатиме в наших розслідуваннях. Ми напрацювала загальний алгоритм взаємодії по пошуку тих викрадених коштів і їх поверненні в Україну. Тому ця зустріч була і навчальна і робоча. Також було прийнято рішення про передачу нам відповідної техніки для запуску системи електронного документообігу при кримінальному провадженні, що також значно оптимізує процес розслідування.

Г.А.: Що є Вашим особистим мотивом? Чому саме боротьба з корупцією , а не якась інша благородна справа як боротьба з наркоторгівлею, наприклад?

Ті справи, які вже розслідуються, стосуються збитків державі на суму близько трьох мільярдів гривень
Артем Ситник

А.С.: По-перше, у мене є досвід антикорупційних розслідувань. По-друге, коли я працював адвокатом, то в судах ми кожен день стикались з тим, що корупція зводила юридичну професію до нуля. Для позитивного результату треба було лише передавати гроші. Для результату доводилося дуже «пітніти», щоб досягти результату без корупції. Скажу відверто, у мене не було намірів повертатися на державну службу, але коли з’явилося оголошення про цей конкурс, я взяв участь і, чесно кажучи, для мене було несподіванкою, що в Україні реально було податись на конкурс і отримати посаду, пройшовши цей відбір.

Г.А.: Чого Ви хочете досягти? Що Ви будете вважати ознакою успіху або невдачі своєї роботи?

А.С.: Ті справи, які вже розслідуються, стосуються збитків державі на суму близько трьох мільярдів гривень. Одна з цих справ стосується уже відомої особи і досягнення результату по цим справам – це буде перший успіх, який зможе показати, що ми його досягли. Паралельно дуже важливим є подолання корупції в судовій гілці влади. Сьогодні був затриманий вже третій суддя на отриманні хабаря з моменту запуску і роботи НАБУ, але це тільки початок, і ми плануємо дуже активно втрутитися в процес судової реформи для того, щоб максимально очистити суди від корумпованих суддів.

Дивіться також: Окуповані території мають бути інтегровані до України, а не просто повернуті - експерт

Окуповані території мають бути інтегровані до України, а не просто повернуті - експерт. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:53 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG