Спеціальні потреби

4 вимоги до Порошенка, невиконання яких має вести до відставки, назвав експерт у Reuters


Президент України Петро Порошенко забов'язаний посилити боротьбу із корупцією, або піти з посади. Про це у блозі, опублікованому інформаційною агенцією Reuters, пише Джош Коген (@jkc_in_dc у Twitter), колишній співробітник Агентства США з міжнародного розвитку - USAID, який у час перебування на посаді займався менеджментом економічних реформ у державах колишнього СРСР.
Автор перераховує сумну статистику української корупції, яка у різні часи оприлюднювалась ЗМІ та міжнародними організаціями: 142 із 172 місць у світовому рейтингу Transparency International; зникнення з бюджету 12 мільярдів доларів на рік (про це повідомляла Al Jazeera); доля 1,8 мільярдів доларів позики МВФ Україні через "ПриватБанк" Коломойського; гальмування розслідувань справ Мартиненка та екс-міністра Злочевського з боку ГПУ.

"Найбільша корупція процвітає там, де перетинаються інтереси олігархів та урядовців. Невелика кількість олігархів контролює 70% економіки України і зуміла взяти під контроль та корумпувати українські політичні та судові інституції. У результаті створено "культуру безкарності", де політики, судді, прокурори та олігархи змовились в рамках корумпованої системи, яка вигідна усім, окрім звичайних громадян", - пише Коген у матеріалі під назвою "Корупція в Україні така, що посоромився би і нігерійський принц".
Експерт покладає особисту відповідальність за повільні темпи боротьби із корупцією та запровадження реформ на президента України і відзначає, що і після півтора років перебування при владі той "відмовляється рішуче взятись за боротьбу із корупцією".
Коген відзначає, щоб не втратити підтримку Заходу та не допустити приходу до влади в Україні популістів президент України Порошенко має негайно вдатись до 4 кроків.
1. Звільнити генпрокурора Шокіна.
Збереження останнім попри критику на його адресу з боку українських активістів та посла США, на думку Когена, можна пояснити лише тим, що Порошенко використовує останнього у своїх інтересах.
2. Продати свою бізнес-імперію

"Порошенко єдиний із найбагатших людей України, чия загальна вартість зросла минулого року, а банк, який належить йому, продовжує розширення у час, коли інші - закриваються. Одне з його підприємств також виграло великий суднобудівельний контракт, що є очевидним конфліктом інтересів", - пише оглядач, відзначаючи при цьому, що немає доказів того, що Порошенко використовує посаду для просування власних бізнес-інтересів.
3. Взятись за реальну боротьбу із корупцією

"Третій Майдан в Україні може статись, якщо українці не побачать, що впливових людей судять та саджають до в'язниці", - наводить попердження українських активістів.
4. Відправити Яценюка у відставку
"Яценюк заслуговує на значну похвалу за те, що проштовхнув болісні реформи в економіці та енергетичному секторі - завдання, яке він сам назвав "політичним самогубством" - але він дистанціювався від відповідальності за боротьбу із зловживаннями, заявивши серед іншого, що "не відповідальний за роботу прокурора.... судової системи". Яценюка і самого піздорюють у корупції, і це точно не те, чого президент мав би очікувати від другої людини держави", - пише Коген.
Популярність президента України Порошенка нині вдвічі менша, ніж була у його попередника Віктора Януковича напередодні Євромайдану

Прикметно, що минулого тижня відома американська дослідницька компанія Gallup оприлюднила результати опитування проведеного в Україні з липня по серпень 2015-го року. Відповідно до них популярність президента України Порошенка нині вдвічі менша, ніж була у його попередника Віктора Януковича напередодні Євромайдану.

Рейтинг популярності президента України складає 17% (у Януковича був 28%), причому Порошенко не є популярним у жодному із регіонів України.

Рейтинг довіри до уряду є ще меншим і становить 8% - відзначає Gallup. У компанії також заявили, що такий рівень підтримки уряду є одним із найменших, зафіксованих Gallup в Україні з 2006-го року.

Коментуючи результати дослідження експерт дослідницького центру Carnegie Endowment for International Peace Балаш Ярабік назвав їх "серйозним попередженням для влади", але зауважив, що Україна просто немає альтернативи чинним керманичам.
Необхідно відзначити, що методологія дослідження викликала зауваження у деяких коментаторів, через те, що на мапі України, якою упорядники ілюстрували результати опитування, не було зображено Крим (де опитування і не проводилося - прим. ГА).

Втім навіть такі назвали незадоволення українців владою нормальним явищем для країни, у якій наявна демократія.

Результати опитування прокоментував також і колишній посол США в Україні Стівен Пайфер, який нині працює у провідному американському аналітичному центрі Brookings Institution:

"Це є віддзеркаленням незадоволення суспільства повільними реформами та повільною боротьбою із корупцією", - відзначив у Twitter Стівен Пайфер.
При цьому, відповідаючи на питання "Голосу Америки" експерт відзначив, що "Україні зараз найменше потрібна політична криза".
"Чинний уряд має просувати реформи та боротьбу із корупцією", - сказав Стівен Пайфер у Twitter.

"Голос Америки" отримав цікаві коментарі-відповіді від читачів у Twitter після того, як поширив результати опитування Gallup та коментарі міжнародних експертів щодо нього.
Окремі репліки у соцмережах, звісно, представляють лише думку їх авторів (про чию ангажованість ми не можемо судити - прим. ГА), проте вказують на розчарування владою.

Натомість інші коментатори відзначили, що корупція в Україні є спланованою політикою Кремля, а її викриттям займаються російські агенти в міжнародних ЗМІ.
Долучайтесь до дискусії у Twitter за хештегом #проукраїну, лишайте свою думку у коментарях до даного матеріалу.

Дивіться також: Ось чому 2015-й був роком української культури у США
Ось чому 2015-й був роком української культури у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:06 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG