Актуально
- Голос Америки
Для чого потрібні Кремлю найманці в Сирії?

ЗМІ пишуть про загиблих «за Асада» росіян. Цифри - суперечливі
При ударі міжнародної коаліції на чолі з США в Сирії 7 лютого загинуло 334 громадян Росії. Про це на телеканалі «Дощ» заявив колишній депутат Держдуми РФ Віктор Алксніс.
Наведений скорботний список виглядає так: 217 загиблих було з п'ятого штурмового загону, 10 з другого штурмового загону, 94 з штурмового загону «Весна» і 13 з артилерійського дивізіону. Всі вони діяли в складі так званої приватної військової компанії (ПВК) «Вагнера».
«Це дані, зібрані з опитування членів сімей, тих людей, хто воював в Сирії, хто має інформацію про останні події там», - сказав Алксніс.
На його погляд, ця цифра неостаточна.
Інформація про загиблих 7 лютого суперечлива і сильно різниться. Так, Bloomberg писав, що всього в ході зіткнення загинуло 200 солдатів-контрактників, більшість яких становили росіяни. Reuters повідомляв про 100 загиблих і близько 200 поранених. За оцінками американської сторони, убитих в результаті атаки близько 100, поранених - від 200 до 300.
Голова Пентагону Джим Маттіс, коментуючи інцидент, підкреслив, що військові США і їх союзники в Сирії піддалися неспровокованій атаці «прихильників режиму» Асада.
«Як ви знаєте, нам було сказано, що росіян там немає, - пояснив він. - Це сталося відразу після розмови по спеціальній лінії, створеної для запобігання конфліктних ситуацій. Вони сказали: «Це не наші люди». Так що ми були здивовані, деякі з вас навіть запитували, чому росіяни не контролюють інших».
Згідно із заявою Міноборони РФ, російських військовослужбовців в зоні удару не було. Відомство повідомляло про 25 поранених під час інциденту «сирійських ополченців», що діяли без узгодження з російськими військовими.
Пізніше офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова допустила, що 7 лютого загинули п'ятеро людей, які можуть бути громадянами Росії. Всі інші цифри щодо убитих в той день вона назвала «класичною дезінформацією».
Тим часом, ЗМІ опублікували імена вже більше десятка росіян, убитих в той день. Також надходили повідомлення про велику кількість поранених, доставлених з Сирії в різні госпіталі Міноборони. Деякі з них згодом померли від отриманих травм.
Політик, екс-депутат Держдуми Геннадій Гудков в інтерв'ю Російській службі «Голосу Америки» назвав позицію російської влади у зв'язку з інцидентом 7 лютого «непереконливою». За його словами, брехня становить основу всієї державної політики РФ.
«Нам брешуть про дно кризи, про відродження економіки - про все, - додав він. - З екранів телевізорів ллються потоки неправди, яка чергується з брехнею в офіційних заявах. У державі, побудованій на брехні, правду називають фальсифікацією, фальсифікацію - правдою і так далі. Все поставлено з ніг на голову».
Геннадій Гудков вважає, що з урахуванням задіяних в операції коаліційних сил і масованого бомбардування, яке тривало близько трьох годин, жертв серед ПВК має бути «як мінімум кілька сотень». Це ж, на його думку, підтверджують зняті з безпілотника кадри атаки на колону і коментарі в соцмережах очевидців подій, а також рідних і знайомих загиблих.
«При цьому зрозуміло, що в Росії приховували від суспільства і не такі втрати, - констатував він. - Напевно з членами кожної родини загиблих будуть тісно працювати, обіцяти подачки, відступні. Словом, постараються заткнути рот людям, відкупитися від них і замовкнути смерть їхніх близьких, що зараз і відбувається в країні. Але правду неможливо приховати від світової спільноти, так і в Росії вона все одно прорветься, рано чи пізно».
Геннадій Гудков зізнався, що йому дуже шкода родичів загиблих. На його думку, влада, щонайменше, повинна була висловити їм своє співчуття у зв'язку з їх горем.
У свою чергу, керівник суспільно-політичного руху «Союз Правих Сил» Леонід Гозман в коментарі Російській службі «Голосу Америки» зауважив, що не може оцінити масштабу втрат, але звернув увагу на те, що факт загибелі громадян Росії визнаний МЗС РФ в особі Захарової.
«Нехай із застереженнями, проте вона допустила факт загибелі п'яти росіян (7 лютого в Сирії), - підкреслив політик. - А де у дипломатів п'ять, там і п'ятдесят. Але суть не в цьому, а в тому, що МЗС офіційно визнало: громадяни РФ загинули в результаті зіткнення з військами західної коаліції. Такого не відбувалося з часів війни в Кореї».
Як видається Леоніду Гозману, то, що мова йде не про кадрових військових, а про найманців, мало міняє справу: «Адже це не ті «дикі гуси», яких показують у кіно, коли вони десь в шинку домовляються, а потім їдуть куди-небудь в Африку воювати. Цілком очевидно, що ці найманці перебували в Сирії з відома і дозволу російської влади, які їх до того ж озброювали, постачали і забезпечували їм безперешкодний транзит в країну, де, вдумайтеся тільки, йде запекла громадянська війна».
Тому, як видається представнику «Союзу Правих Сил», до цих людей потрібно ставитися так само, як до контрактників збройних сил Росії.
«Або ж, якщо вони не мають ніякого відношення до держави, то треба негайно порушити кримінальну справу, провести розслідування щодо «Вагнера» і того, чим там займається очолювана ним структура. Адже, якщо вважати, що найманці ніяк не пов'язані з діючою в Сирії російською армією, то, значить, вони ведуть там якусь паралельну війну», - сказав він.
Газета The Washington Post назвала «фатальне зіткнення» між американськими військовими силами і російськими збройними загонами в Сирії «зловісною ознакою».
Дивіться також: Четверта річнця: Героїв Небесної Сотні згадують у Вашингтоні
Всі новини дня
- Голос Америки
Боррель: ЄС готує довгострокові безпекові запевнення для України

ЄС продовжить допомагати Україні й готує довгострокові зобов'язання щодо безпеки. Про це заявив високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель під час візиту до Києва, де він разом із президентом України Володимиром Зеленським взяв участь у вшануванні пам'яті загиблих захисників України.
"Війна Росії проти України є екзистенційною загрозою для всіх нас. Під час нашої першої особистої зустрічі із (міністром оборони) Рустемом Умєровим, ми обговорили постійну військову допомогу ЄС. Україна потребує більше можливостей і потребує їх швидше", - повідомив Боррель у мережі Х.
Цього тижня Європейське оборонне агентство повідомило, що сім країн ЄС замовили боєприпаси за схемою закупівель загальною сумою у 2 мільярди євро, щоб доставити в Україну терміново необхідні артилерійські снаряди та поповнити вичерпані західні запаси.
Напередодні Жозеп Боррель без попереднього оголошення прибув до Одеси і побував у зруйнованому російською ракетою храмі. Очільник європейської дипломатії також повторив тезу, що ЄС буде з Україною "стільки, скільки буде потрібно", пише Радіо Свобода.
У статті використано матеріали Reuters
- Голос Америки
Лідери республіканців та демократів в Сенаті закликали колег уможливити надання безпекової підтримки України

Американські сенатори від обох партій виступили зі спільною заявою на підтримку Києва після того, як Конгрес затвердив, а президент Байден підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містить додаткової допомоги Україні.
«Ми вітаємо сьогоднішню угоду, щоб уникнути шкідливого та непотрібного припинення роботи федерального уряду. Однак ця угода залишає ряд нагальних пріоритетів невирішеними. Ми очікуємо, що найближчими тижнями Сенат працюватиме над тим, щоб уряд США продовжував надавати критично важливу та стійку безпекову та економічну підтримку Україні», - йдеться у заяві, підписаній шістьма сенаторами від обох партій, в тому числі лідером демократичної більшості Чаком Шумером і лідером республіканської меншості Мітчем Макконнеллом.
«Ми підтримуємо зусилля України із захисту свого суверенітету від нахабної агресії Путіна, і ми приєднуємося до сильної двопартійної більшості наших колег у цій важливій роботі. Спостерігаючи за нашими партнерами, союзниками та супротивниками, ми чітко розуміємо важливість американського лідерства та прагнемо зміцнити його від Європи до Індо-Тихоокеанського регіону», - йдеться там.
Як повідомляв раніше Голос Америки, президент Байден закликав спікера Палати представників забезпечити підтримку надання Україні допомоги. Пізно в суботу ввечері він підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні.
«Хоча спікер і переважна більшість Конгресу були непохитними у своїй підтримці України, у цій угоді немає нового фінансування для продовження цієї підтримки. Ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана. Я цілком сподіваюся, що спікер дотримуватиметься своєї відданості народу України та забезпечить підтримку, необхідну для допомоги Україні в цей критичний момент», - йдеться у заяві президента Байдена, розміщеній на сторінці Білого дому в суботу.
У США відпочили діти з України, батьки яких загинули або зникли безвісти на фронті. Відео
У США відпочили діти з України, батьки яких загинули або зникли безвісти на фронті. Їх на 3 тижні прийняли у своїх домівках родини американців, переважно, українських емігрантів, які мешкають у штаті Пенсильванія.
- Голос Америки
Байден: ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана

Президент США Джо Байден у суботу піздно ввечері підписав законопроект про тимчасове фінансування уряду (HR 5860), який має на меті запобігти закриттю уряду. Закон, розроблений спікером Палати представників Кевіном Маккарті, не включає додаткового фінансування для України.
«Хоча спікер і переважна більшість Конгресу були непохитними у своїй підтримці України, у цій угоді немає нового фінансування для продовження цієї підтримки. Ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана. Я цілком сподіваюся, що спікер дотримуватиметься своєї відданості народу України та забезпечить підтримку, необхідну для допомоги Україні в цей критичний момент», - йдеться у заяві президента Байдена, розміщеній на сторінці Білого дому в суботу.
Сенат проголосував за ухвалення тимчасового фінансування за 3 години до того, як припинення роботи федерального уряду о 12:01 набуло б чинності, повідомляє CNBC.
Законопроєкт дозволяє уряду залишатися відкритим протягом 45 днів, що дає Палаті представників і Сенату більше часу для затвердження фінансування уряду.
Раніше в суботу Палата представників проголосувала 335 голосами проти 91 за ухвалення тимчасового фінансування. У понеділок Палата представників відновить свою роботу.
Як повідомляв раніше Голос Америки, в уряду Сполучених Штатів є "певні залишкові кошти", але так званий "шатдаун" мав би вплив на допомогу Україні. Про це під час брифінгу у Білому Домі повідомила директорка Офісу менеджменту та бюджету США (відділ при Виконавчому офісі Президента США) Шаланда Янґ.
"Ми не можемо робити більше із меншими ресурсами, коли йдеться про зусилля воєнного часу. Правила існують не просто так. На те, щоб закуповувати певні речі, потрібні гроші" - заявила Янґ.
- Голос Америки
Дипмісії країн світу привітали Україну із Днем захисників та захисниць і вшанували пам'ять загиблих героїв

Україна відзначає День захисників і захисниць. Президент Володимир Зеленський у привітанні подякував "всім, хто зміцнює нову й величну історію свободи для України та українців, волі на покоління", й додав: "Важкі часи зробили нас сильними. А сильні наближають переможні часи".
Участь у вшануванні пам'яті загиблих захисників України взяв і високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель. "Сьогоднішній День захисника України є свідченням героїчної боротьби українського народу за свою свободу проти варварської загарбницької війни Росії", - написав він.
До привітань приєднались дипломатичні місії країн світу у Києві.
"Ми вшановуємо героїв, які принесли найбільшу жертву, ветеранів, які служили вашій країні, і тих, хто продовжує боротися", - написала у мережі Х посолка США Бріджит Брінк.
Британський посол у Києві Мартін Гарріс сказав, що "Велика Британія пишається дружбою з Україною" і додав, що героїчна боротьба українців "є натхненням для британців і для всього світу".
Німецька дипмісія у Києві твітує: "Слава кожному і кожній, хто захищає Україну, бореться за наші спільні цінності, спільне майбутнє, за безпеку світу. Світла пам'ять загиблим героям. Дякуємо за захист і збережені життя! твердо стоїть разом з вами і продовжить надавати необхідну підтримку".
Канадські військовики, залучені у програму Operation Unifier для підготовки українських сил, також віддали честь захисникам України.
"Ми стали свідками їхньої відданості навчанню. Їхня здатність засвоювати величезний обсяг інформації за короткий час вражає. Захисники України, ви маєте нашу підтримку та повагу", - сказали представники армії Канади.
"Слава і честь відважним захисникам України, завдяки яким ми можемо бути тут увесь цей час, - твітує посольство Естонії в Україні. -
Вічна вдячність тим, хто пожертвував своїм життям, захищаючи суверенітет України, та щирі співчуття тим, хто втратив своїх близьких через російську війну в Україні".
Форум