Росія посилила інтенсивну кампанію з дезінформації, спрямовану на заплямування репутації Франції, президента Еммануеля Макрона, Міжнародного олімпійського комітету та Олімпійських ігор у Парижі цього літа, а також задля розпалення страхів щодо насильства на іграх. Про це йдеться у новому звіті Центру аналізу загроз Microsoft.
За словами Клінта Воттса, генерального директора Центру аналізу загроз Microsoft, російські операції впливу поєднують підроблені відео, вигадані новини й створені штучним інтелектом образи та уособлення відомих людей, включно з підробленим голосом голлівудського актора Тома Круза.
"У той час, як Росія має багаторічну історію нападок на Олімпійські ігри, Центр аналізу загроз Microsoft помітив, що старі тактики змішуються зі штучним інтелектом у зловмисній діяльності, яка може посилитися з наближенням церемонії відкриття в Парижі 2024 року", – заявив Воттс у дописі 2 червня.
Реагуючи на новину, Крістіан Клауе, директор із корпоративних комунікацій та зв’язків із громадськістю Міжнародного олімпійського комітету, зазначив у дописі в мережі Х: "МОК взяв до уваги цей експертний аналіз Microsoft і продовжить контролювати ситуацію. Ми вживатимемо заходів, якщо це буде доцільно та необхідно".
За словами Клауе, МОК останнім часом двічі повідомляв про цю російську кампанію з дезінформації, зокрема у своїй заяві від 9 листопада 2023 року щодо фейкових новинних кампаній, які мають своєю ціллю МОК, та заяві від 21 березня 2024 року про те, що кампанія з дезінформації та наклепів проти МОК триває.
"МОК рекомендує будь-яким представникам медіа, які стикаються з таким контентом у соціальних мережах і розглядають використання матеріалу у своїй роботі, підтвердити його правдивість у пресслужбі МОК", - додав Клауе.
Тим часом Кремль 4 червня назвав звіт Microsoft щодо кампанії дезінформації напередодні Олімпійських ігор "абсолютним наклепом".
Як повідомляє агентство AFP, після того, як троє осіб залишили 1 червня біля Ейфелевої вежі декілька бутафорських трун, накритих французькими прапорами з написом "Французькі солдати в Україні", посольство Росії в Парижі 4 червня заявило, що Росія не втручається у внутрішні справи Франції. Світові медіа поширили припущення, що саме Москва стоїть за цим інцидентом.
"Росія не втручалася і не втручається у внутрішні справи Франції", - йдеться у заяві посольства.
Джерела, близькі до справи, раніше повідомили AFP, що інцидент розслідується як можливе втручання іноземної держави у справи Франції.
Як нагадує видання The Washington Post, звіт Microsoft підтверджує квітневі заяви президента Франції Еммануеля Макрона про те, що Росія намагається завадити іграм в Парижі, просуваючи наратив про нібито неготовність Франції їх прийняти.
Росія "хоче зробити так", щоб Ігри і Франція "мали пораний вигляд", зазначив Дейл Бакнер, виконавчий директор приватної безпекової компанії Global Guardian і полковник армії США у відставці, якого цитує видання. "Майже не має значення, яку тактику використати", - додає він.
У своєму звіті Microsoft зазначила, що кампанія дезінформації посилилася після того, як минулого року МОК дозволив деяким російським спортсменам брати участь в іграх як нейтральним учасникам.
Як відомо, Росію відсторонили від участі в зимових Олімпійських іграх 2018 року після того, як МОК виявив широкомасштабні й системні зловживання допінгом серед російських атлетів, які були організовані й підтримувалися на державному рівні.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, МОК призупинив діяльність Олімпійського комітету Росії та заборонив російським і білоруським спортсменам виступати під національними прапорами.
Microsoft визначила російські організації Storm-1679 і Storm-1099, також відому як Doppleganger, як такі, що стоять за кампанією дезінформації.
"Найбільш тривожна дезінформація, яку поширюють проросійські актори, спрямована на те, щоб видати себе за організації бойовиків та сфабрикувати загрози Іграм на тлі конфлікту між Ізраїлем і ХАМАСом", — заявили у Microsoft.
"Пропагандистська та дезінформаційна машина Кремля навряд чи втримається від використання своєї мережі акторів, щоб підірвати Ігри з наближенням Олімпіади", – додала компанія.
Минулого місяця, Microsoft видала подібний звіт щодо спроб Китаю втрутитися у вибори в Південній Кореї, Індії та США, поширюючи дезінформацію, створену за допомогою штучного інтелекту.