Спеціальні потреби

Китай виправдовує неучасть в Саміті миру щодо України, виголошуючи три передумови


 Речниця міністерства закордонних справ Китаю Маю Нінь на прес-конференції у Пекіні.
Речниця міністерства закордонних справ Китаю Маю Нінь на прес-конференції у Пекіні.

Китай офіційно підтвердив відмову від участі в міжнародній мирній конференції щодо України - в Глобальному саміті миру в Швейцарії 15-16 червня на тлі звинувачень, що Пекін фактично діє на користь агресора - Росії.

Китай є інструментом в руках Путіна.
Володимир Зеленський

"Росія, ще раз хочу сказати, на жаль, підкреслюю ще раз, щоб ви зрозуміли, що для нас це, якщо чесно, дивно і дуже боляче, на жаль, користуючись впливом Китаю на регіон, робить все, користуючись китайським дипломатами також, робить все, щоби зірвати Саміт миру. На жаль, що така велика незалежна країна, потужна, як Китай є інструментом в руках Путіна”, - сказав український президент Володимир Зеленський на безпековому форумі в Сингапурі 2 червня.

На форумі "Шангрі-Ла" Зеленський подякував США за підтримку, звинуватив Китай в спробах зірвати саміт миру

Наступного дня речниця китайського міністерства закордонних справ Мао Нінь розпочала пресконференцію з відповіді на українські звинувачення, заявивши, що Китай “підтримує всі намагання на користь мирного врегулювання кризи” і надає “великого значення саміту, який організовує Швейцарія”.

Але вона заявила, що Китай не братиме участь в мирній конференції у швейцарському Бюрґенштоку головно тому, що там не буде представлена Росія.

Китай також дає зрозуміти, що хоче розгляду альтернативних планів припинення війни, а не лише пропозицій України, головні принципи яких підтримали десятки країн.

Три умови, виголошені китайською представницею, лунали так: 1. "визнання обома - Росією і Україною" 2. "рівне представництво усіх сторін" 3. "справедливе обговорення усіх мирних планів".

Серед ключових десяти складників так званої “формули миру” Зеленського передбачене виведення російських військ з території України.

Натомість Росія відкидає принципи територіальної цілісності та суверенітету України, і російські представники кажуть, що готові говорити про припинення вогню лише за умови того, що в Москві називають "визнанням реалій" - російської окупації українських територій.

Китайські представники не коментують того, що позиція Москви фактично суперечить заявам Пекіна про необхідність пошанування територіальної цілісності і суверенітету всіх без винятку країн.

Російський президент Владімір Путін також неодноразово заявляв, що прагнув лише миру і не планував війни навіть тоді, коли готував російські війська до повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

Заява речниці міністерства закордонних справ Китаю Мао Нінь 3 червня:

“Китай вважає, що треба підтримувати всі зусилля, які сприяють мирному врегулюванню кризи.

Ми з самого початку надавали великого значення організації Швейцарією саміту щодо миру в Україні й тісно спілкувалися про це зі Швейцарією, Україною та іншими сторонами.

Китай не раз підкреслював, що міжнародна мирна конференція має відповідати трьом важливим елементам, а саме: визнаватися, як Росією, так і Україною, щоб там була рівноправна участь усіх сторін і було справедливе обговорення всіх мирних планів.

Для Китаю наразі виглядає, що ця зустріч не відповідає цим трьом умовам, і саме тому Китай не зможе взяти участь.

Дозвольте підкреслити, що позиція Китаю щодо мирної конференції дуже справедлива.

Вона не спрямована проти жодної зі сторін, і, звичайно, не проти цього конкретного саміту.

Рішення Китаю щодо участі ґрунтується виключно на нашій оцінці самої зустрічі, і ми вважаємо, що всі сторони можуть зрозуміти цю позицію.

Підтримка чи не підтримка миру, не визначається якоюсь країною, чи участю в окремій зустрічі.

Китай щиро сподівається, що та конференція не перетвориться на платформу для створення протистояння.

Неучасть в ній не означає не підтримування миру.

Деякі країни, навіть якщо й беруть участь, вони не обов’язково щиро хочуть припинити конфлікт, а дії показують, що Китай найбільш відданий сприянню переговорам про мир.

Китай ніколи не сидів склавши руки і не розпалював полум'я, та не отримували зиску від конфлікту. Натомість ми невтомно працювали задля миру, і це визнано різними сторонами, включаючи Росію та Україну”.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG