Спеціальні потреби

Екс-посли США пояснили, чому президент Трамп повинен озброїти Україну


На думку колишніх послів США в Україні Стівена Пайфера та Джона Гербста, президент Трамп повинен відмовитися від невдалої політики Обама стосовно України і схвалити надання їй летальної військової допомоги.

Про це Пайфер і Гербст пишуть в оглядовій статті, опублікованій у виданні The Washington Times.

Президент Трамп часто висловлює своє бажання побудувати кращі, більш позитивні відносини з Росією. Проте, як заявив державний секретар Рекс Тіллерсон, покращення двосторонніх відносин не буде можливим, не припинивши російську агресію проти України.

Вашингтон активізував свої дипломатичні зусилля для врегулювання конфлікту, про що свідчить призначення Курта Волкера спеціальним представником США в справах україни. Але ці більш дієві дипломатичні зусилля потребують підтримки іншими кроками, такими як санкції, щоб заохотити Кремль змінити свій підхід. Саме час для президента Трампа припинити політику адміністрації Обами щодо відмови у наданні смертоносної оборонної допомоги Україні, заявляють Пайфер і Гербст.

Саме час для президента Трампа припинити політику адміністрації Обами щодо відмови у наданні смертоносної оборонної допомоги Україні
Стівен Пайфер і Джон Гербст

Вони вказують на події, які розвивалися після закінчення Майдану та Революції гідності в Києві в 2014 році, коли російські військові формування захопили Крим, який Москва швидко і незаконно анексувала. Невдовзі після цього Кремль розпочав приховану гібридну війну на Донбасі; це почалося з російського керівництва, фінансування, важкої зброї, боєприпасів та «добровольців» - але в критичні моменти, кажуть екс-посли, долучалися регулярні підрозділи російської армії. За даними, загинуло 10 тисяч людей.

Москва могла завершити збройне протистояння в будь-який час, наголошують Пайфер і Гербст, дотримуючись режиму припинення вогню та відведенням важкої зброї, згідно з Мінськими угодами від вересня 2014 р. І пізніше лютого 2015 р. Але Кремль ніколи не реалізував положень цих домовленостей, вважаючи за краще замість того зберігати конфлікт як засіб тиску та дестабілізації українського уряду.

Сполучені Штати почали допомагати українським військовослужбовцям у зусиллях захищати Донбас у 2014 році. Деяка ця допомога - протиракетні радари, безпілотні літаки та безпечне обладнання зв'язку - виявилися критично важливими для урядових українських сил.

Обґрунтування надання смертоносної військової допомоги Україні актуальне і сьогодні
Стівен Пайфер і Джон Гербст

Однак, зазначають екс-американські посли в україні, адміністрація Обами підтримувала політику надання лише нелетальної військової допомоги. Це завадило Пентагону заповнити ключову прогалину в арсеналі української армії в той час, як російські військові відправляли танки та інші броньовані машини на Донбас. Ця російська зброя виявилася критичним фактором для успіху наступальних операцій на Донецький аеропорт та Дебальцеве.

Коли питання про надання оборонного озброєння розглядалося в 2015 році, багато людей у складі уряду США в приватних розмовах підтримували таку ідею. Підтримували її також у Конгресі як республіканці, так і демократи. Але це було рішення для президента, і президент Обама вирішив цього не робити, - нагадують автори.

Шукаючи спосіб допомогти Кремлю вийти із скрутної ситуації на Донбасі, адміністрація повинна також домагатися підвищення ціни нинішнього курсу Москви
Стівен Пайфер і Джон Гербст

Обґрунтування надання смертоносної військової допомоги Україні актуальне і сьогодні, вважають Пайфер і Гербст. Політичне та військове керівництво України розуміє, що вони не можуть силою витіснити росіян та їх маріонеток з Донбасу. Київ прагне посилити свої оборонні можливості, тобто мати можливість збільшити ціну будь-якої російської атаки і тим самим стримувати росіян від нового наступу.

Якщо Київ може відмовити Москві в легких військових варіантах, це збільшить перспективу того, що Кремль прийме інший курс, який може довести до мирного врегулювання.

Держсекретар Тіллерсон минулого літа призначив Волкера спецпредставником США щодо справ України у рамках нових американських зусиль, спрямованих на досягнення миру на Донбасі, і таким чином усунути велику перешкоду для покращення відносин між Вашингтоном та Москвою. Шукаючи спосіб допомогти Кремлю вийти із скрутної ситуації на Донбасі, адміністрація повинна також домагатися підвищення ціни нинішнього курсу Москви. Один із способів це посилення санкцій, посилаючись на недавнє законодавство, ухвалене Конгресом, і згідно з яким, адміністрація повинна, зокрема, запровадити санкції щодо клептократів, близьких до президента Путіна.Інший спосіб полягає в наданні Україні смертоносної військової допомоги. Це покращить здатність української армії стримувати супротивника та захищати країну. Це також надішле сильний сигнал Москві, що Сполучені Штати непохитно підтримують Україну проти російської агресії.

Дійсно, багато посадовців США виступають за надання смертоносної військової допомоги, і деякі заявляють про це відверто. Минулого літа заступник голови Об'єднаного комітету начальників штабів ЗС США сказав Конгресу, що як Командування об’єднаних сил США в Європі, так і сам Об’єднаний комітет НШЗС рекомендують надання летальної допомоги Україні.

Визнаючи, що Сполучені Штати серйозно розглядають питання надання такої допомоги, Кремль останніми тижнями ймовірно натякнув на гнучкість у підході до конфлікту з Україною. Висуваючи пропозицію про розміщення миротворців, хоча вона недосконала, Володимир Путін, можливо, сподівається переконати Вашингтон не надавати Києву оборонного озброєння.

Цей майже передбачуваний трюк не повинен спрацювати на користь Кремля у ході розгляду цього питання президентом Трампом.

Коли питання постачання летального оборонного озброєння розглядалося у Білому домі у 2015 році, президент Обама вибрав надто обережний підхід. Така політика США нічого не досягла. Президент Трамп, який продемонстрував готовність піти на сміливі дії в Сирії, повинен тепер відмовитися від невдалої політики свого попередника і схвалити надання смертоносної військової допомоги Україні, - закликають колишні посли США Стівен Пайфер і Джон Гербст в оглядовій статті для видання The Washington Times.

Дивіться також: Валентин Наливайченко: Україні потрібен "молодий та незалежний" антикорупційний суд

Валентин Наливайченко: Україні потрібен "молодий та незалежний" антикорупційний суд. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:22 0:00

Інше за темою

XS
SM
MD
LG