Спеціальні потреби

Обама в Лімі запевняє лідерів АТЕС щодо курсу США в регіоні після перемоги Трампа


Президент США з президентом Перу на саміті АТЕС у Лімі
Президент США з президентом Перу на саміті АТЕС у Лімі

На цьому тлі Китай може зайняти місце США, заявивши своє лідерство у сфері вільної торгівлі, - вважають експерти

Президент США Барак Обама проводить в Лімі, столиці Перу, заключний етап своєї останньої закордонної поїздки. На саміті країн Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС) у нього стоїть завдання заспокоїти союзників США в регіоні після обрання Дональда Трампа президентом.

Обама зробив наріжним каменем своєї закордонної політики наголос на Азію і країни регіону Тихого океану, так зване переорієнтування на Азію, але ця політика може істотно змінитися після того, як він залишить Білий дім через дев'ять тижнів.

Президент і його союзники щодо вільної торгівлі протягом багатьох років активно працювали над введенням в дію торговельної угоди про Транс-Тихоокеанське партнерство (ТТП). Але в ході передвиборчої кампанії кандидат від республіканців, тепер уже новообраний президент Трамп запропонував різко відмінний курс. Трамп заявив, що він виведе США з Азії, піддав різкій критиці деяких союзників США, а також називав ТТП «зґвалтуванням» американських інтересів.

Президент Перу Педро Пабло Кучинський, однак, зазначив, виступаючи перед учасниками саміту: «... Тим, хто хоче сприяти протекціонізму, я пропоную перечитати економічну історію 1930-х років», маючи на увазі Велику депресію, яка на думку багатьох, посилилася внаслідок протекціоністської політики.

Кучинський, який здобув економічну освіту в США, сказав: «Надзвичайно важливо, щоб світова торгівля знову зростала, і щоб протекціонізму було завдано поразки».

Чи стануть передвиборчі обіцянки реальністю?

Експерт з Азії Майкл Куґельман з Центру Вудро Вільсона сказав «Голосу Америки», що світ тепер чекає, щоб побачити, якою мірою Трамп буде втілювати свої передвиборчі обіцянки в дійсні зовнішньополітичні рішення.

«Він, звичайно, налякав чимало ключових столиць в Азії, коли він заявив, що союзники США роблять недостатньо зі свого боку, щоб підтримувати давні партнерські відносини з Вашингтоном в питаннях оборони, - сказав Куґельман. - І тим не менше, чи дійсно ми думаємо, що Трамп спробує знизити рівень критично важливих відносин з Японією, Філіппінами і Південною Кореєю? На мій погляд, в це важко повірити».

За словами Куґельмана, лідери Азійсько-Тихоокеанського регіону стурбовані тим, який вплив обрання Трампа може мати на роль США в регіоні. Експерт вважає, що Обама не так вже й багато може сказати або зробити, щоб заспокоїти їх. Насправді, Обама був змушений визнати, що після обрання Трампа Конгрес не розглядатиме ТТП.

Прем'єр-міністр Японії Абе: Трамп - надійний лідер

«Думаю, краща порада для союзників США в Азії, якнайшвидше зустрітися з Трампом і безпосередньо обґрунтувати важливість подальшої співпраці, - сказав Куґельман. - Ми вже бачили, що прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе зустрівся з Трампом, щоб показати йому, що зберігається важливість альянсу США і Японії».

Абе зустрівся в четвер з Трампом в Trump Tower в Нью-Йорку, заявивши після цього, що обраний президент є «надійним лідером».

Трамп розмістив на своїй сторінці в Facebook фотографію з Абе, написавши, що він радий почати «велику з ним дружбу».

Торговельні експерти спостерігають за тим, чи буде Китай прагнути позиціонувати себе в якості нового світового лідера вільної торгівлі на саміті АТЕС в Лімі. Деякі аналітики відзначають, що вже ведуться переговори щодо створення нової Азійсько-Тихоокеанської торговельної групи, яка виключала б США, але включала б Китай і, можливо, Росію.

Зустріч з китайським президентом

Обама планує зустрітися в суботу з президентом Китаю Сі Цзіньпіном за лаштунками саміту АТЕС в Лімі, а також з президентом Перу Педро Пабло Кучинським.

Президент прилетів в Перу прямо з Європи, де він попрощався з європейськими союзниками, запевнивши їх щодо непохитної підтримки Америки і закликав усіх протистояти Росії і давати їй відсіч, якщо вони будуть бачити, що Кремль вторгається в європейські проблеми і політику.

Це остання закордонна поїздка Обами на посаді президента, якщо тільки протягом наступних двох місяців не з'явиться необхідність в будь-яких незапланованих поїздках за кордон. У ході цього прощального турне президент США побував в Греції, а потім в Німеччині, де зустрівся з цілою низкою європейських лідерів.

Дивіться також: Третя річниця: Підсумки Майдану

Третя річниця: Підсумки Майдану. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:19 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG