Спеціальні потреби

Майбутнє України в НАТО, але запрошення цього літа не очікується — посолка США в альянсі


Посолка США в НАТО Джуліанн Сміт разом із генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом (ліворуч) під час церемонії з нагоди 75-ї річниці підписання Північноатлантичного договору в Брюсселі, 3 квітня 2024 р. (Johanna Geron, Pool Photo via AP
Посолка США в НАТО Джуліанн Сміт разом із генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом (ліворуч) під час церемонії з нагоди 75-ї річниці підписання Північноатлантичного договору в Брюсселі, 3 квітня 2024 р. (Johanna Geron, Pool Photo via AP

“Побудувати міст до членства України в НАТО” – такі очікування до членів альянсу озвучила посолка США в альянсі Джуліанн Сміт 29 квітня. Втім “надіслати належне запрошення Україні для повноправного членства” країни НАТО цього літа ще не готові, каже Сміт, як вони не були готовими й минулого літа під час саміту у Вільнюсі.

Заява прозвучала під час зустрічі з ініціативи Атлантичної ради у Центрі стратегії та безпеки Scowcroft.

Учасники говорили про те, що 75-річчя НАТО і цьогорічний саміт альянсу у Вашингтоні – привід не тільки для святкового відзначення ювілею, але і для “святкування з нагоди повернення до роботи”. “Глави держав і урядів, які прибудуть до Вашингтона в липні, зіткнуться з необхідністю підтвердити трансатлантичну єдність і виконати зобов'язання щодо колективної безпеки”, – кажуть в Атлантичній раді.

Джуліанн Сміт також наголосила, що наміри НАТО “кришталево чіткі” з 2008 року: “Україна стане членом Альянсу” і це було, каже дипломатка, підтверджено на торішньому Вільнюському саміті, зокрема створенням Ради НАТО-Україна. Це рішення дозволило Україні “сісти за стіл перемовин з НАТО на рівних і висловлювати все, що у них зараз на думці”.

“Ми не були готові минулого літа надіслати належне запрошення Україні для повноправного членства [у НАТО – ред.], і я не очікую, що Альянс зробить це цього літа. Те, що я очікую від союзників – це побудувати міст до членства, запропонувавши Україні результат, який дозволить їм стати ще ближчими до цього альянсу”, – сказала Сміт.

Вона також натякнула, що досі тривають перемовини між союзниками з приводу пропозиції для України на цьогорічному саміті та додала, що не може озвучити конкретні подробиці.

Але, каже Сміт, країни НАТО “шукають спосіб інституціоналізації двосторонньої підтримки, яка надавалася Україні протягом останніх двох років”.

Послання солідарності, рішучості, єдності навколо того, що відбувається в Україні, стане ключовою особливістю цього саміту
Джуліанн Сміт

У липні члени НАТО також планують обговорити стан альянсу, його адаптацію до нових реалій і стійкість "перед лицем усіх видів нових викликів", сказала Сміт. Йтиметься і про розподіл оборонного тягаря між країнами, і про залучення громадськості до розуміння викликів та долучення до оборонних завдань.

Сміт додала, що запрошення президента України Володимира Зеленського на саміт у Вашингтон, де він "стоятиме поруч із 32 іншими лідерами" – це повідомлення для Москви, що "НАТО нікуди не йде, не відволікається" від війни Росії в Україні.

"Ми не відводимо погляд, не втрачаємо терпіння. Ми будемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно, і я думаю, що послання солідарності, рішучості, єдності навколо того, що відбувається в Україні, стане ключовою особливістю цього саміту", – сказала посолка.

Наступний саміт НАТО відбудеться в американській столиці, місті Вашингтон, 9 – 11 липня 2024 року.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG