Актуально
- Голос Америки
Ціни на газ продовжують тривожити світ - експерти міркують про позицію Росії

Журналіст Bloomberg News Хав'єр Блас повідомляє у Twitter про нові свідчення негативного впливу на Європу зростання цін на газ та електричну енергію. Як повідомляє Блас, іспанський виробник сталі Sidenor заявив про про плани припинити виробництво протягом грудня.
Минулого тижня видання The New York Times писало, що ситуація у Європі стала подарунком для Володимира Путіна і дала йому важелі впливу.
"Кремль роками виявляв незадоволення прагненням Європи скоротити викиди та диверсифікувати джерела енергії, які погрожували підривати економіку Росії, залежну від цін на нафту та газ. Цієї осені, як вважає пан Путін, європейці нарешті отримали заслужену кару: збіг подій призвів до рекордоного зростання цін на енергію, давши президенту Росії можливість виступити рятівником", - писало видання. Тепер, відзначає The New York Times, Кремль використовує ситуацію, щоб отримати тактичні переваги, підштовхнути європейців до підписання довготермінових контрактів, та схвалення "Північного потоку-2". Запуск останнього, пише видання, зменшить залежність Росії від України та "потенційно послабить регіонального ворога".
Видання також наводить думки експертів, які покладають на Росію відповідальність за ситуацію, та цитує позицію уряду Німеччини, де канцлерка Меркель заявила, що "Росія може постачати газ лише на основі контрактних забов'язань".
"Росія виконує свої контрактні забов'язання щодо клієнтів у Європі, кажуть аналітики та урядовці, але відмовилась значно збільшити подачу, хоча попит значно перевищив поставки", - пише видання.
Як повідомляє Euronews, найбільше енергетичні компанії Європи також підтвердили Reuters, що "Газпром" виконує контракти.
У США голосно звучить критика на адресу Росії.
Старший аналітик дослідницького центру Center for American Progress Макс Бергманн назвав "чистим вимаганням" заклики МЗС Росії до Європи покращити відносини із Москвою для уникнення нестачі газу.
"Погрожує заморозити Європу, якщо вона не порушить власні закони та не пришвидшить погодження "Північного потоку-2". [Це] демонструє абсурдність всього підходу Німеччини", - твітував Бергманн.
Euronews наводить думки низки експертів, які вказують на роль Росії у кризі.
Так, Сімон Тагліапієтра з аналітичного центру Bruegel у Брюсселі заявив, що Росія "прагне показати, що газ важливий, що російський газ важливий для Європи". На його думку, якщо Росія не долучиться до вирішення кризи, то тим самим призведе до того, що газ буде розглядатись як ненадійний ресурс.
Експерт з питань України, колишній член наглядової ради "Укразалізниці" Андерс Аслунд вважає, що тиск на Європу з боку Путіна може мати для нього негативні наслідки. На його думку, після нинішньої ситуації Європа може піти на кроки для її недопущення.
"Висновок полягає у тому, що Росія/"Газпром" є настільки ненадійним постачальником, що її роль на газовому ринку ЄС має бути зменшена. Хороший початок цього - вімовитись від сертифікації "Північного потоку-2", - твітував Аслунд минулого тижня.
А дослідник Оксфордського інституту енергетичних досліджень Джек Шарплс вважає, що російському "Газпрому" можливо складно однозначно задовольнити потреби внутрішнього та зовнішнього ринків.
На його думку зараз складно з точністю говорити, чому насправді Росія не збільшила поставки до Європи у відповідь на зростання попиту.
"Ми будемо точно знати, лише якщо вони раптом виявлять невідомі нам запаси газу у задній кишені, щойно буде схвалено роботу "Північного потоку-2", - наводить слова експерта Euronews, "І навпаки, якщо "Північний потік-2" буде узгоджено і він запрацює, і ми раптом побачимо падіння транизу через Україну до низьких рівнів, це може бути індикатором того, що "Газпром" не має нічого додаткового, і що реальною метою "Північного потоку-2" є бажання замістити Україну",
Між тим безпековий експерт Марк Галеотті відзначає, що Росія лишається у межах дозволеного, а західні політики спрощують складну ситуацію, яка призвела до зростання цін на газ, та шукають "цапа відбувайла". "Росія не забов'язана морально надавати більше газу щойно Захід цього забажає. Доки вони виконують контрактні забов'язання, решта - це просто ринкова економіка", - пише Галеотті, - "Хіба так само критикують як зловмисних маніпуляторів та шукачів наживи постачальнів зрідженого газу зі США та Катару, які переключились на постачання, як видається, ненаситного ринку Азії? Це питання, очевидно, риторичне: звісно ж ні".
Як повідомляв "Голос Америки", минулого тижня конгресмен-республіканець Майкл Маккол звинуватив Росію в тому, що вона спровокувала зростання цін на газ через обмеження поставок на європейський ринок, і закликав адміністрацію США відмовитись від рішення не запроваджувати проти газопроводу «Північний потік-2» санкції, до яких забов'язав Конгрес США.
У статті використано матеріали The New York Times, Bloomberg news, Euronews.
Дивіться також: Україна і критичні політичні події у Європі – огляд
Всі новини дня
- Голос Америки
«Ми знаємо про відео». Білий дім про суперечливі повідомлення щодо загибелі російського адмірала Соколова

Новий міністр оборони України Рустем Умеров заявив у вівторок в інтерв'ю Крістіан Аманпур з CNN, що якщо Соколов помер, «це хороша новина для всіх».
В ексклюзивному інтерв'ю з Києва він не підтвердив і не спростував факт загибелі Соколова під час удару.
«Він (Соколов) перебуває на наших тимчасово окупованих територіях… його там взагалі не повинно бути. Отже, якщо він мертвий, це хороша новина для всіх, що ми продовжуємо деокупацію нашої території», — сказав Умеров CNN.
Критика українського контрнаступу – непрофесійні і марні заяви. Генерал Годжес про багатоскладовість операцій ЗСУ

Тим, хто "за 8000 км" критикує, як хтось інший заходить на мінні поля і окопи та розміновує їх, повинно бути соромно самим за себе. Так тезу висловив колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, генерал США у відставці Бен Годжес під час дискусії у Вашингтоні “Перемога України: блимає жовтий сигнал?”.
Годжес відповідав на запитання Роберта Макконнелла, співзасновника Фундації США-Україна стосовно критичних зауважень на адресу дій української армії у війні.
“Це непрофесійні та марні заяви”, – сказав Бен Годжес.
Генерал нагадав, що українцям доводиться боротися без підтримки авіації, без якої США, Велика Британія чи Німеччина ніколи не посилала б своїх солдатів у бойові дії. Голос Америки також писав раніше про дискусію між експертами, які заявили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту.
“Контрнаступ – це не лише те, що ми бачимо на полі бою”, – наголосив Годжес. За його словами, ЗСУ проводять багатоскладові комплексні операції, включно з роботою спецпризначенців, атаками дронів, кібер боротьбою, виведенням з ладу російських радарів та ППО та іншим.
Також, за словами Годжеса, вражаючою є робота українських військових щодо Чорноморського флоту, яка створює величезний тиск на російський генштаб.
Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки Бен Годжес також заявив, що за умов відсутності підтримки з повітря критика українського контранаступну є невиправданою. “На жаль, українці й надалі зазнають великих втрат, тому що ми, Захід, не надали їм необхідних можливостей. І я говорю саме про високоточну зброю великої дальності”, – сказав Годжес.
Генератори, павербанки та газові пальники – як українці готуються до другої зими в умовах війни. Відео
Консервація в промислових масштабах, генератори, павербанки та газові пальники – українці готуються до другої зими в умовах війни. Люди налаштовуються на найскладніший сценарій, коли Росія знову атакуватиме енергетичну інфраструктуру і будуть перебої з електропостачанням.
Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео
США запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Що означає цей лист для України у контексті подальшої військової підтримки від США – у Білому Домі пояснили на запит Голосу Америки Українською.
- Голос Америки
"Не маємо права на помилку". Костін про роботу українських прокурорів з розслідування воєнних злочинів РФ

Українська правоохоронна система має розслідувати безпрецедентну кількість воєнних злочинів РФ в Україні, однак попри навантаження прокурори повинні дотримуватись найвищих міжнародних стандартів, щоб притягнути винних до відповідальності.
Так в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки генпрокурор України Андрій Костін прокоментував звіт Української гельсінської спілки на основі анонімного опитування українських правоохоронців. Звіт виявив, що їм бракує навичок для розслідування воєнних злочинів: у половині справ про воєнні злочини не ведеться досудове розслідування, а також представники Нацполіції та Офісу генпрокурора в анонімному опитуванні скаржилися на велике навантаження та брак знань і ресурсів поміж інших чинників, які ускладнюють розслідування.
У відповідь Костін пояснив, що "ця величезна кількість (злочинів), звісно, потребує розслідування та притягнення до відповідальності. І ми маємо зробити це належним чином, тому що стандарт доказів дуже важливий.... ніхто не знає, коли збирає докази щодо щойно вчиненого злочину, чи цю справу передадуть до МКС".
Він підкреслив, що українська сторона у співпраці з МКС та іншими партнерами, окрім пріоритетних напрямків - злочинів агресії, геноциду, вбивств і катувань мирного населення, примусового вивезення українських дітей, також вперше розслідує екологічні чи кіберзлочини як воєнні злочини. "Створюючи нові практики, нам треба бути впевненими, що результати наших розслідувань заслуговуватимуть довіри на міжнародному рівні та будуть сприйняті міжнародним товариством як справжнє справедливе правосуддя. Це наша головна відмінність від держави-агресора", - додав він.
"Одним з елементів стратегії також є поєднання справ. Тому, коли ми розуміємо, наприклад, що кілька ракетних і безпілотних атак були здійснені, наприклад, одним підрозділом російської армії, ми можемо спробувати об’єднати ці випадки в один великий, тому що у цьому випадку нам буде легше встановити ланцюжок командування", - пояснив високопосадовець.
За словами генпрокурора, Київ співпрацює із міжнародними інституціями, а також із Міністерством юстиції США та Федеральним бюро розслідувань "не тільки з точки зору співпраці в конкретних справах, а й для нарощування потенціалу, також навчання наших прокурорів і слідчих, тому що ми підходимо до нових шляхів, і ми не маємо права на помилку".
Росія не визнає причетність до злочинів проти мирного населення попри наявність численних доказів і свідчень.
Форум