Спеціальні потреби

Посол Тейлор підсумував три роки роботи в Києві
інтерв`ю мовою оригіналу дивіться/читайте
тут

Минулого тижня закінчився термін повноважень посла Сполучених Штатів в Україні Вільяма Тейлора. Кадровий дипломат провів в Києві три роки. В інтерв`ю Голосу Америки він підсумував нинішній стан та перспективи українсько-американських стосунків. З послом розмовляв наш київський кореспондент Руслан Дейниченко.

Посол Сполучених Штатів Вільям Тейлор каже, що із сумом залишає Україну, де провів останні три роки. Журналісти називали його кризовим менеджером – до приїзду в Київ він служив у гарячих точках – В`єтнамі, Іраку та Афганістані. Подейкували, що в Україні у нього не менш складне завдання – допомогти помирити українських політиків. Вони неодноразово зверталися за посередництвом до посла. Однак він переконаний – українські лідери мають самі в решті-решт домовитися.

«Якщо двоє людей – президент і прем`єр-міністр хочуть щось зробити заради своєї країни – вони здатні на це. Навіть якщо вони не люблять один одного. Вони можуть спільно протистояти економічній кризі, політичній кризі, міжнародним викликам, знайти рішення у газовому питанні. Часом їм це вдавалося. У січні завдяки економічній кризі президент, прем`єр, спікер, голова НБУ, лідери опозиції сіли за стіл переговорів, щоб спільно знайти якісь рішення. Вони написали спільні листи, зустрічалися регулярно. Вони знайшли можливість отримати велику позичку від МВФ, яка дозволить протистояти кризі. Так що коли є мотивація, політики демонструють здатність домолятися. Навіть за цієї недосконалої конституції».

Попри те, що чвари на печерських пагорбах не припинилися, посол вважає свою місію успішною.

«Я думаю, що стосунки України і Сполучених Штатів дуже суттєво покращилися за останні роки. Важливо, що вони не залежали від особистостей лідерів – Джорджа Буша чи Віктора Ющенка. Вони залежать від спільних цінностей і інтересів. За останні 5 років ці спільні цінності - демократія, вільні і чесні вибори, незалежні медіа - зблизили нас. Сполучені Штати поважають відданість України демократичній формі урядування і ставлять її у приклад іншим країнам у регіоні. В Україні ніхто не знає, до дня голосування, хто переможе на виборах. Так само у Сполучених Штатах. В інших країнах регіону – все відомо наперед. Це не справжня демократія, коли люди не мають можливості вибору».

Посол Тейлор каже, що за час роботи дипломатом йому доводилося перейматися як великою політикою, так і на перший погляд несуттєвими речами.

«Назва столиці України три роки тому, в усіх офіційних документах американського уряду писалася у російській транскрипції «Kiev». Коли я приїхав, я сказав – чекайте, українці не так називають столицю своєї країни. Вони кажуть «Kyiv». Ми довго з цього приводу сперечалися. Ви не повірите, на якому високому рівні вирішувалося це питання. Але ми це зробили. І тепер всі урядові установи Сполучених Штатів розуміють, що столиця України – Київ, а не Киев».

Дипломат заспокоює – спроба Вашингтона і Москви перезапустити стосунки не означатиме, що це робитиметься за рахунок України.

«Українцям не варто боятися, що ми обміняємо ваші інтереси на якісь поступки в наших дискусіях (із Росією). Ми підтримуємо і продовжимо підтримувати Україну. Адміністрація президента Обами про це дуже чітко заявила. Віце-президент Байден сказав у Мюнхені, президент Обама і держсекретар Гілларі Клінтон неодноразово повторювали, що ми не визнаємо так званих сфер впливу. Це поняття із минулого століття. Ми не погоджуємся із твердженнями, що Україна і Грузія належать до російської сфери впливу. Так що не треба думати, що ми здамо український суверенітет заради дружби із Росією. Цього не станеться. Але я б зауважив, що для України добре, якщо ми знаходитимо із Кремлем точки дотику в питаннях роззброєння, протиракетної оборони, Ірану або Афганістану. Якщо Росія і Америка порозуміються, в України буде більше простору для маневру. Вам не доведеться вибирати, яку із сторін підтримати в тому чи іншому питанні».

Тейлор каже, що Україна і Сполучені Штати ведуть консультації щодо зустрічі президентів двох країн. Хоча ще й не визначилися із часом та форматом її проведення.

«Сполучені Штати завжди намагаються не втручатися у внутрішньополітичні процеси в будь-якій державі. Включно з Україною. Коли починаються виборчі кампанії, ми з обережністю ставимося до державних візитів. Хоча ми обговорюємо можливість приїзду президента Ющенка у Вашингтон, чи президента Обами в Київ. Президент Обама розглядає запрошення. Він отримує дуже багато пропозицій відвідати ту чи іншу країну. Він вже мав декілька закордонних візитів. Деякі мають відбутися влітку. Обама продовжує уточнювати графік своїх подорожей з огляду на політичні обставини в країнах, куди його запрошують. Також враховуються можливості зустрічей з президентами інших країн деінде. Тобто всі ці обстави нині розглядаються.

Сполучені Штати ще не визначилися із наступником пана Тейлора. Він каже, що претендентів на цю посаду багато – адже у Вашингтоні вважають Україну важливим партнером. Майбутньому послу Тейлор порадить більше їздити регіонами та спілкуватися із молоддю – щоб краще зрозуміти країну.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Вибори у США: Що таке Супервівторок? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00
XS
SM
MD
LG