Спеціальні потреби

Росія натякає Європі про запуск Північного потоку-2 в умовах різкого зростання цін на газ


На тлі різкого зростання цін на газ у Європі керівники Росії відкидають звинувачення, що нестабільність на енергетичному ринку континенту спричинена навмисними діями Москви.

Ми постали перед небувалою кризою, яка вимагає надзвичайних, нових, серйозних заходів з боку ЄС...
Педро Санчес, прем’єр-міністр Іспанії

У Європі цього року ціни на природній газ зросли на майже 600% через побоювання, що теперішніх запасів палива недостатньо для зими.

У США ф'ючерсні ціни на природний газ нещодавно досягли найвищого рівня за 12 років.

27 країн ЄС імпортують приблизно 90% газу, в той час як США фактично забезпечені своїм видобуванням.

Головними зовнішніми постачальниками газу для ЄС за даними минулого року були Росія - 43%, Норвегія - 20%, Алжир - 12%, а також у менших обсягах Катар, США, Нігерія тощо.

Фахівці кажуть, що ціни підштовхує поєднання таких чинників як зростання попиту в країнах Азії та недостатньої пропозиції від продавців.

«Ми дуже вдячні, що Норвегія збільшує видобування, але не виглядає, що це відбувається у випадку Росії», - зауважила у вівторок президентка Єврокомісії Урсула Фон дер Ляєн.

Російські посадовці наголошують, що виконують усі контрактні зобов’язання, а президент Путін 6 жовтня заявив, що Росія збільшує газопостачання на захід Європи, зокрема через трубопроводи, які пролягають через Україну.

При цьому заступник російського прем'єр-міністра Олександр Новак сказав, що ціни на газ у Європі могли б знизитися, якби новозбудований газопровід Північний потік-2 швидше отримав дозвіл почати його використання.

Директор української газотранспортної компанії Сергій Макогон раніше цього місяця звинуватив Москву у маніпулюваннях газовими потоками з політичною метою.

Зараз через Україну в ЄС можна транспортувати приблизно вдвічі більше газу.
Сергій Макогон, директор української газотранспортної компанії

«В той час як Кремль проштовхує Північний потік-2 як інструмент вирішення енергетичних проблем Європи, зараз через Україну в ЄС можна транспортувати приблизно вдвічі більше газу. Але українська мережа порожня, в той час як Європа не може отримати досить газу», - стверджує Сергій Макогон.

Північний потік-2, який пролягає по дну Балтійського моря з Росії до Німеччини, вже збудований, але очікує дозволу на експлуатацію, що може забрати кілька місяців.

США неодноразово застерігали, що той газопровід лише збільшить залежність Європи від російського газопостачання.

Олена Зеркаль, радниця українського міністра енергетики, каже, що зараз важливо домогтися, щоб сертифікація Північного потоку-2, над якою працюють відповідні органи Німеччини, відповідала законам і правилам ЄС про запобігання монополіям.

«Українське завдання сьогодні – максимально тісно працювати в ЄС та пояснювати, які ризики несе монопольне становище Газпрому для безпеки континенту», - написала вона у Facebook.

Від деяких європейських лідерів пролунали заклики на адресу Брюсселя, щоб структури ЄС взяли на себе більшу роль у подоланні коливань на газовому ринку, хоча угоди на газопостачання укладаються як правило між компаніями окремих країн.

«Ми постали перед небувалою кризою, яка вимагає надзвичайних, нових, серйозних заходів з боку ЄС, щоб контролювати це зростання цін», - сказав 6 жовтня іспанський прем’єр-міністр Педро Санчес, закликавши зокрема робити «колективні закупівлі газу».

Угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан на зустрічі європейських лідерів у середу заявив, що причиною зростання цін на енергію є намагання ЄС заохочувати відновлювані джерела енергії, щоб зокрема зменшити вплив на довкілля і клімат.

Дивіться також: Еміне Джапарова в Женеві: Росія ще більше обмежує права людини в Криму. Відео

Еміне Джапарова в Женеві: Росія ще більше обмежує права людини в Криму. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG