Спеціальні потреби

Вірмени не хочуть порівняння з «Майданом» - очевидець протестів


Вірменська журналістка Татерік Лазарян розповіла про побут та природу вірменського протесту.

У Вірменії кількість вимог протестувальників до влади зросла. До закликів скасувати рішення про підвищення тарифів на електроенергію, активісти тепер додали вимоги про покарання поліцейських, причетних до побиття людей 23 червня. Акція протесту триває з 19 червня, кількість людей у центрі столиці зростає щодня. У середу в центрі Єревана налічувалось 7 тисяч мітингувальників.

Кореспондентка Радіо Азатутюн Татерік Лазарян розповіла про природу цього протесту та провела паралелі з українським Майданом.

Татерік, розкажіть про внутрішнє життя протестувальників? Чи є у них лідери? Кого вони слухають?

Лідерів у них не помітно. Є люди, що створили Facebook-групу «Ні – грабунку». Вони через соціальні мережі спілкуються між собою та з журналістами. В основному, це молодь, яка незаполітизована, вони не довіряють ні опозиції, ні уряду. Жодна партія там участі не бере.

Правда, є окремі політики, які намагаються не допустити зіткнень.

Люди швидше хочуть бачити розслідування корупційних схем і покарання винних

Хто годує цих людей? Який у них побут?

Люди почали страйк 19 червня. Спочатку вони просто сиділи на площі Свободи, поставили там ящики, до яких збирали гроші на проведення мітингу. Скільки вони зібрали, невідомо. Але вони кажуть, що за ці гроші зараз купують їжу: булочки та воду.

Організованого годування в наметах немає. 24 червня вони збудували барикади зі сміттєвих баків, поставили їх між протестувальниками та поліцією. Наметів немає, переважно люди приходять з власними чіпсами, чаєм, кавою.

Які подальші плани у протестувальників?

Вірмени почали себе запитувати, чому ми маємо платити за цю розкіш із власних кишень?

Спочатку єдиною вимогою протестувальників було скасувати підвищення тарифів. Але після сутичок з поліцією вранці 23 червня, активісти тепер вимагають і покарання для поліцейських, відповідальних за побиття людей.

Тобто, якщо спочатку не було жодних політичних вимог, то тепер одна з’явилась - покарати винних.

Тобто подальших планів у мітингувальників немає?

Справа в тому, що цей протест заблокував одну з головних вулиць столиці Вірменії. Все місто абсолютно паралізоване. Про інші їхні плани поки нічого невідомо, вони не говорять про жодні політичні вимоги чи якийсь переворот.

Гасла на кшталт відставки президента є одиночними викриками, це не є загальною картиною мітингу.

Підвищення на 16% стане великим ударом по їхньому бюджету.

Яка позиція керівництва країни?

Вони всі мовчать. І не лише президент країни. Прем’єр-міністр мовчить, спікер парламенту мовчить. Жодної реакції з боку держави з цього приводу немає.

Єдине, це голова державного комітету з енергетики (комітет, який ухвалював рішення про підвищення цін на електрику) дав інтерв’ю, де сказав, що це підвищення – це той мінімум, який може забезпечити продовження енергосистеми. Якщо не буде підвищення, енергосистема просто впаде. Мовляв, вони зробили все можливе, і рішення про підвищення тарифів неможливо скасувати.

Розкажіть, чому саме зараз люди вийшли на мітинг? Адже тарифи почали підвищуватись вже давно.

На території СНД Вірменія платить найбільшу суму за електроенергію. Ціни за електрику за останні 2 роки дуже виросли. Тобто в разі, якщо це підвищення відбудеться, ціни виростуть за останні два роки на 60%. Якщо ж порахувати підвищення з того з часу, коли президент Серж Саргсян почав свій термін, з 2008 року, то ціни на електроенергію зросли на 100%.

На території СНД Вірменія платить найбільшу суму за електроенергію. Ціни за електрику за останні 2 роки дуже виросли

Тут ще треба врахувати ситуацію з російським рублем. У нас також національна валюта дуже впала в ціні. Після цього всього люди почали жити ще бідніше. І це підвищення на 16% стане великим ударом по їхньому бюджету.

Крім того, цього року був опублікований документ, який оприлюднив інформацію, що власники компанії, яка встановлює тарифи на електроенергію, живуть дуже розкішно, їздять на «лексусах», живуть у дорогих помешканнях. То ж вірмени почали себе запитувати, чому ми маємо платити за цю розкіш із власних кишень?

Чи грає якусь роль на протестах той факт, що компанія-монополіст енергетики є російською? Чи вигукують протестувальники антиросійські гасла?

МВФ та Україна об'єднались проти кредиторів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:26 0:00

Ні, протестувальники переважно демонструють невдоволення рішеннями вірменської влади. Навіть якщо мали місце корупційні дії у російській компанії, вірмени розуміють, що так сталося з дозволу вірменської влади. Люди швидше хочуть бачити розслідування корупційних схем і покарання винних.

Чи проводяться паралелі з подіями в Україні?

Ні, паралелей немає з українським Майданом. Такі паралелі проводять переважно російські ЗМІ.

Наприклад, я сьогодні була свідком ситуації, коли протестувальники посварилися з репортеркою російського каналу «Лайф-Ньюс». Вони їй доводили, що не треба нагнітати ситуацію, що у нас – зовсім інша історія, і що не варто називати «майданом» протест у Єревані.

Дивіться також: У Вірменії влада повторює кроки Януковича? Відео

У Вірменії влада повторює кроки Януковича? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG