Спеціальні потреби

Актуально

WikiLeaks: українські секрети американської дипломатії

WikiLeaks: українські секрети американської дипломатії

«Інформаційна ядерна бомба», «смерть дипломатії», «політичне 11 вересня». Як тільки не називають всесвітній скандал, що вибухнув минулого тижня з початком оприлюднення на сайті WikiLeaks секретних депеш американських дипломатів.

Те, що говорилося під час конфіденційних розмов у кабінетах американських амбасад по всьому світі, а відтак у вигляді таємних звітів лягало на стіл Держдепартаменту у Вашингтоні, тепер кожен охочий може прочитати в Інтернеті.

Інформаційний «витік» охоплює кілька останніх десятиліть і налічує 250 тисяч документів. Велетенський масив інформації оприлюднюють дрібними порціями. Зважаючи на заявлений обсяг, схоже, що творці WikiLeaks міцно підсадили світ на голку американських дипломатичних таємниць, а пресу забезпечили топ-новинами на місяці наперед.

В Україні ситуація жваво нагадала часи «касетного скандалу», і WikiLeaks тут уже встигли охрестити «глобальним майором Мельниченком».

Власне України, з усіх 250 тисяч секретних повідомлень, стосується 1 тисяча файлів. Наразі встигли оприлюднити невеличку частину – кількадесят листів.

Одне з найнедавніших повідомлень датоване першими числами лютого 2010 року. Це звіт нинішнього посла США в Україні Джона Теффта про його розмову з екс-президентом Леонідом Кучмою. Напередодні другого туру президентських виборів в Україні Кучма поділився з американським дипломатом своїм баченням ситуації в Україні. Як пише посол Теффт у секретній доповідній у Вашингтон, Кучма називає вибір між Януковичем і Тимошенко «вибором між поганим і дуже поганим». Екс-президент запевняє також посла, що Янукович не конче є «пішаком Росії», а Тимошенко «не обов’язково налаштована проєвропейськи». «Справді, росіяни мають достатньо важелів впливу, аби втримати Тимошенко у потрібному їм руслі», – цитує посол Теффт слова Кучми. А в коментарі до службової записки іронічно зазначає:

«Кучма проявив певну історичну амнезію, стверджуючи, що Янукович не застосовував адмінресурсу під час його невдалої спроби вибороти президентство в 2004-му році».

Пікантних характеристик сповнені й інші секретні доповідні, що в різні роки різними послами відправлялися з посольства США у Києві. Так, посол США Джон Гербст у депеші, датованій лютим 2006-го року, називає Рината Ахметова «хресним батьком донецького клану» та пише про те, що Партія регіонів намагається змінити свій імідж «пристановища донецької мафії та олігархів».

Посол США Вільям Тейлор у грудні 2008-го року звітує про зустріч з мільярдером, співвласником РосУкрЕнерго Дмитром Фірташем, якого називає «неоднозначним олігархом». Як пише посол Тейлор, Фірташ у розмові з ним визнав свої зв’язки з російським кримінальним авторитетом Семеном Могилевичем, а також скаржився на Тимошенко і заявляв, що «вірно служив» президентові Ющенку, сприяючи у створенні коаліції між НУНС і Партією регіонів. Крім того, Фірташ визнав, що телеканалом «Інтер» володіє саме він.

У розсекречених файлах фігурує також прізвище Юрія Луценка, який у 2006-му році поскаржився американському послу на доручення Генпрокуратури заарештувати соратника Тимошенко Олександра Турчинова. Потрапив до звітів і Анатолій Гриценко, який буцімто розповів послу Гербсту про зустріч з Ахметовим у 2006-му році, – втім, сам Гриценко уже поспішив виступити з категоричним спростуванням цієї публікації WikiLeaks.

Із повідомлень «глобального майора» Україна довідалась про те, що російський президент Медведєв в ультимативній формі вимагав від Азербайджану не визнавати український Голодомор геноцидом, – про це, якщо вірити дипломатичній пошті, сам президент Азербайджану Алієв розповів британському принцу Ендрю.

України стосується й розсекречений лист, у якому йдеться про те, що справу про вбивство у Багдаді українського телеоператора Тараса Процюка було закрито під тиском США.

Далі буде... Як виглядає, секретів у дипломатів більше нема, а все таємне зрештою стане явним. Самі дипломати наразі відмовляються коментувати ситуацію. Посол США в Україні Джон Теффт, відповідаючи на запитання про те, чи він очікує на появу, серед розсекречених листів, нових документів за його підписом, зауважив:

«Я можу лиш повторити те, що сказав Держсекретар США – що ми засуджуємо оприлюднення будь-якої секретної інформації. Але я не коментуватиму якихось конкретних випадків, чи конкретного змісту окремих документів».

Відповідаючи ж на запитання, як може вплинути цей скандал на українсько-американські відносини, додав:

«Тут в Україні ми і штат нашого посольства будемо працювати так само наполегливо, як ми працювали раніше. Ми є стратегічними партнерами, і ми будемо працювати саме в цьому ключі», – заявив посол Теффт в інтерв’ю 5 каналу і Голосу Америки.

Всі новини дня

В Словаччині до влади хоче повернутися Фіцо і припинити допомогу Україні

Роберт Фіцо (праворуч) очолю партію Смер - соціальна демократія. Він закликає припинити військову допомогу Україні і виступає проти санкцій ЄС щодо Росії.

Розклад сил перед парламентськими виборами у Словаччині вказує на можливість повернення до влади колишнього прем’єр-міністра Роберта Фіцо, який каже про наміри переглянути зовнішньополітичний курс Братислави і зокрема відмовитися від активної підтримки України.

Опитування перед голосуванням 30 вересня показували лідерство (понад 20%) очолюваної Робертом Фіцо партії Смер - соціальна демократія.

Можлива зміна політики Словаччини - країни з понад п’ятимільйонним населенням - члена ЄС і НАТО, що межує з Україною, стала б новим чинником у Європейському Союзі.

Досі серед країн ЄС лише уряд Угорщини на чолі з прем’єр-міністром Віктором Орбаном відверто виступав проти санкцій ЄС щодо Росії і проти військової допомоги Україні.

Риторика лунає чітко проросійська з усім тим, як каже Орбан: що треба припинити війну і досягти миру, але майже не критикуючи те, що робить Росія.
Андрей Матішак

Від початку російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року Словаччина була серед країн, які надавали велику допомогу українцям, відкривши свої кордони для біженців, підтримуючи санкції ЄС проти Росії, і постачаючи Україні зброю.

Але Роберт Фіцо подібно до Віктора Орбана каже своїм співвітчизникам, що зростання цін та інші економічні труднощі словаків є наслідком політики Європейського Союзу і обіцяє «боротися з Брюсселем».

Смер виступає за більшу роль держави в економіці, а також проголошує соціальний захист «вразливих груп населення».

Роберт Фіцо наприклад доводить в дописах у Фейсбуку, що «антиросійські санкції» ЄС, а також європейські програми захисту клімату з обмеженнями викопних джерел енергії, призвели до того, що, як він стверджує, «Росія економічно зростає, а ЄС йде в рецесію».

Словацький журналіст Андрей Матішак говорить, що партія Смер стала «відкрито антиукраїнською і навіть можна сказати проросійською».

«Вони, наприклад, кажуть, що якщо вони урядуватимуть, то не надаватимуть Україні жодної військової допомоги. Це легка обіцянка, бо на цей час ми вже передали все, що мали і не готові віддавати нещодавно отримані від Німеччини танки Леопард. Але риторика лунає чітко проросійська з усім тим, як каже Орбан: що треба припинити війну і досягти миру, але майже не критикуючи те, що робить Росія», - розповідає Андрей Матішак зі словацької щоденної газети «Правда».

Роберт Фіцо та його соратники подібно до Орбана та угорської партії Фідес також критикують США, а однією з найнагальніших загроз для Словаччини називають імміграцію.

Партія Смер у вересні закликала закрити кордон з Угорщиною через те, що було названо напливом нелегальних мігрантів.

Спроба повернення до влади

Роберт Фіцо - один з найвідоміших політиків у Словаччині, який був прем’єр-міністром 2006-2010, а згодом 2012-2018 року.

Він пішов у відставку вимушено внаслідок масових протестів після вбивства в лютому 2018 р. журналіста Яна Куцяка, який розслідував корупцію, та його нареченої.

Ян Куцяк співпрацював з OCCRP - Organized Crime and Corruption Reporting Project (Проект висвітлення організованої злочинності та корупції), досліджуючи інтереси італійського мафіозного угрупування “Ндранґета” у Словаччині.

Оцінюючи виборчу кампанію, словацький аналітичний центр Globsec пише, що партія Смер викликає «серйозну стурбованість щодо пов’язаності членів партії з корупцією, поширенням дезінформації та прокремлівських тверджень, водночас з виступами за припинення військової допомоги Україні».

У разі успіху на виборах партія Смер напевне була б змушена створювати коаліцію і можливо після запальної кампанії під впливом союзників в уряді Роберт Фіцо приглушив би свою проросійську, антиукраїнську та критичну риторику щодо НАТО і ЄС.

Андрей Матішак вказує, що подальша підтримка Словаччиною України буде певною мірою залежати від того, які ще партії увійдуть в уряд.

«Але я вважаю, що реалії такі, що підтримка України з боку Словаччини напевне буде меншою», - прогнозує журналіст.

Соціологічні дослідження показували, що у Словаччині і досі були досить поширені настрої скептичні щодо підтримки України.

В одному з останніх опитувань служби Євробарометр у відповідь на запитання, чи згодні вони з тим, що Європейський Союз повинен і далі підтримувати Україну більшість словаків 51% відповіли ствердно, але цей показник нижчий ніж у багатьох інших країнах ЄС.

Словаччина перебуває в нижчій частині показників підтримки України у порівнянні з такими кранами як, наприклад, Португалія і Фінляндія, де згоду з тим твердженням підтримали відповідно 90% португальців і 88% фінів.

Слідча комісія ООН продовжує знаходити численні докази воєнних злочинів, скоєних Кремлем. Відео

У новому звіті слідча комісія ООН з розслідування порушень в Україні зосередила увагу на порушеннях у тих районах Херсонської та Запорізької областей, які довгий час перебували під російською окупацією.

Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео

Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:32 0:00

Володимир Зеленський підтвердив, що перша партія танків Abrams вже прибула до України. Про те, що танки надійдуть цього тижня оголошував президент США Джо Байден під час зустрічі з Зеленським у Вашингтоні.

Буданов про атаку на штаб Чорноморського флоту РФ. Відео

Буданов про атаку на штаб Чорноморського флоту РФ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00

В українському командуванні заявили, що внаслідок атаки на штаб Чорноморського флоту Росії у Севастополі загинув командувач Чорноморським флотом адмірал Віктор Соколов. Крім цього, загинули 34 російських офіцерів, ще 105 військових поранено.

Шатдаун у США може вплинути на темпи постачання зброї Україні - Держдеп

Будівля Капітолію у Вашингтоні, 25 вересня 2023 р. США загрожує шатдаун, якщо Конгресу не вдасться ухвалити бюджетну резолюцію до 30 вересня. (AP Photo/J. Scott Applewhite)

Часткова зупинка роботи уряду США, так званий "шатдаун", може позначитися на швидкості постачання озброєння партнерам Сполучених Штатів. Про це на брифінгу в понеділок, 25 вересня, заявив речник Державного департаменту США Метью Міллер.

Водночас Міллер наголосив, що США мають змогу продовжувати постачати зброю союзникам у разі шатдауну, і такі випадки вже траплялися в минулому.

"Але, звичайно, коли є люди в Державному департаменті, міністерстві оборони та інших відділах уряду, які не можуть прийти на роботу, очевидно, це може вплинути на темпи постачанн. Не йдеться про якусь окрему країну, але загалом це може вплинути на темпи доставки зброї, тож це викликає занепокоєння. Ви можете бути впевнені, що наші супротивники будуть спостерігати. Тож це одна з причин, чому ми вважаємо, що Конгрес має вжити заходів, аби зберегти фінансування уряду," - сказав Міллер.

На уточнення журналістів щодо того, чи може ймовірний шатдаун позначитися на постачанні зброї саме Україні, речник Держдепу наголосив, що "така ж відповідь стосується й України".

"Ми можемо продовжувати надавати допомогу, військову допомогу, безпекову допомогу в разі шатдауну. Але коли у вас є кілька людей, яким заборонено приходити на роботу, це може вплинути на швидкість постачання. Ось чому ми вважаємо, що припинення роботи буде настільки тривожним, і ось чому ми закликаємо Конгрес профінансувати уряд", - уточнив Міллер.

Проголосувати за бюджетні питання і не допустити "шатдауну" Конгрес закликали і в Білому домі.

"Цього тижня хаос республіканців у Палатів представників продовжує вести нас до глибокого шатдауну, спричиненого республіканцями. Ми заявляємо, що шатдаун зашкодить економіці та нашій національній безпеці. І ми будемо вважати республіканців у Палаті представників відповідальними, ми будемо вважати їх відповідальними за необачні скорочення," - сказала на брифінгу 25 вересня речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.

"Шатдаун" у США може настати з 1 жовтня в разі, якщо Конгрес не ухвалить бюджетні питання на наступний фінансовий рік до 30 вересня. Втім цього можна буде уникнути, ухваливши бюджетну резолюцію, яка дозволить профінансувати урядові видатки, поки законодавці не приймуть закон про бюджет.

Більше

XS
SM
MD
LG