Спеціальні потреби

Білий дім обурений появою даних про афганську війну


Набирає обертів скандальна історія з розміщенням на вебсайті Wikileaks.com звітів військовослужбовців США щодо ситуації в Афганістані за останні роки. Незалежна організація Wikileaks (leak у перекладі означає «витік інформації») днями оприлюднила десятки тисяч сторінок з даними про хід бойових операцій в Афганістані, про кількість і обставини смерті серед цивільних, а також докази того, що розвідка Пакистану співпрацює з афганськими бойовиками. Влада США, Великобританії та Пакистану осудили публікацію матеріалів, назвавши такі кроки безвідповідальними. Власники приватного інтернет-сайту, який створили активісти з різних країн, кажуть, що громадськість має знати правду.

Оприлюднені 90 тисяч сторінок документів проливають світло на останні шість років війни в Афганістані. Звіти детально описують обставини військових операцій і також наводять докази співпраці пакистанської розвідки з талібами.

Репортер Ерік Шмідт, який був частиною аналітичної групи, що вивчала опубліковані документи для газети «Нью-Йорк Таймс», каже:

«Найбільшим відкриттям для мене стали деталі очевидної причетності пакистанських спецслужб до діяльності афганських бойовиків, включаючи Талібан, який координує атаки в Афганістані проти сил коаліції».

Один з експертів описує документи як «оригінальні», «не редаговані» «щоденні» звіти з місць бойових операцій, зібраних у командирів підрозділів в Афганістані.

Засновник сайту Wikileaks – Джуліан Ессендж захищає своє рішення опублікувати матеріали, які, можливо, викриють деякі воєнні злочини:

«Більшість смертей у цій війні є наслідком суворих реалій воєнного стану, а не результатом масштабних військових операцій. Утім, звичайно, трапляються і масові загибелі людей».

Білий дім не піддав сумніву правдивість опублікованої інформації. Втім прес-секретар адміністрації Роберт Ґіббс назвав оприлюднення цих документів безвідповідальним вчинком, який ставить під загрозу сили коаліції в Афганістані:

«Я думаю, всі розуміють, що це підриває безпеку наших операцій в цій країні. Це створює реальну загрозу для тих, хто щодня бореться захищаючи безпеку США».

Президент Афганістану Гамід Карзай, за повідомленнями, був шокований, дізнавшись про витік інформації. Втім, на його думку, оприлюднені документи є застарілою інформацією. Прес-секретар Карзая сказав:

«Першою реакцією президента було визнання, що ці документи не є чимось новим. Оприлюднені дані не раз обговорювалися з нашими міжнародними партнерами. Але тепер увага спільноти до цих проблем буде ще більшою».

Уряд Пакистану відкидає зв’язки своїх спецслужб з Талібаном в Афганістані. Інформація у документах, за словами посадовців, не відображає дійсності.

Даний витік інформації є найбільшим несанкціонованим оприлюдненням військових даних в історії США. Він стався у нелегкий для Барака Обами час, коли американці все більш незадоволені людськими та фінансовими втратами у дев’ятирічній війні в Афганістані. Дані були отримані активістами з одного або кількох таємних джерел у збройних силах США.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG