Спеціальні потреби

Актуально

“Вагнерівці на Балканах”: Кремль знову намагається лякати Захід

"Президенту Сербії Александру Вучичу настав час вибрати сторону”, - старший науковий співробітник аналітичного центру IDEAS Лондонської школи економіки Леон Гартвелл.

ЗМІ Сербії активно обговорюють тему ймовірної присутності у країні найманців із групи“Вагнер”. Президент Сербії Александр Вучич цього тижня в інтерв'ю місцевому телеканалу Happy Television зажадав припинити вербування вагнерівцями громадян країни для участі у війні Росії з Україною.

Як інформує Сербська служба Голосу Америки, Кримінальний кодекс країни забороняє участь своїх громадян у закордонних війнах. Примітно, що саме у 2014 році, коли Росія анексувала Крим та розв'язала війну на Донбасі, до законодавства Сербії було додано два нові кримінальні злочини – «участь у війні в іноземній державі» та «організація участі у війні в іноземній державі».

Радник Держдепартаменту США Дерек Шолле під час свого турне Балканами висловив занепокоєння з приводу ймовірних спроб вербувати солдатів у Сербії на війну в Україні.

У згаданому телеінтерв'ю президент Вучич запитує: «Чому ви, з „Вагнера“, кличете когось із Сербії [вступити до ПВК], хоча знаєте, що це проти наших правил? Скільки людей ми втратили у різних війнах?... Збережімо нашу країну і наш народ… Я пишаюся тим, що ми вільна та лібертаріанська країна».

Піар «вагнерівського десанту» на Балканах виявився невдалим

Згаданій заяві Вучича передувала низка кроків з боку Кремля.

Напередодні контрольований Кремлем пропагандистський канал RT запустив онлайн-мовлення та новинний сайт сербською мовою - RT Balkan.

Головна редакторка останнього Олена Мілінчич оголосила, що новий проект «висвітлюватиме найбільш актуальні регіональні та світові події з альтернативної точки зору», повідомило видання Mediasat.info.

Пізніше у кількох ЗМІ Сербії та регіону з'явилася інформація про можливу присутність російських найманців на півночі Косова. Повідомлялося, що біля барикад, зведених там сербами у грудні 2022 року, були найманці з військової групи «Вагнер».

Аналогічні заяви зробив і прем'єр-міністр Косово Альбін Курті. Однак, незважаючи на всі заяви, присутність російських найманців на півночі Косова не була офіційно підтверджена.

«Це повна брехня, що члени російського воєнізованого угруповання «Вагнер» [були] на барикадах у Косово», - заявив президент Сербії в інтерв'ю все тому ж каналу TV Happy, повідомило агентство FoNet.

На думку Руслана Трада з «Атлантичної Ради», дійсно «Сербії ніколи не була вигідна “реальна” ескалація - ні в Боснії, ні в Косово. Белграду вигідно створювати "враження, що йде ескалація". Ця гра Вучича сприяє розвитку відносин із Заходом, а зовсім не з Росією, якій потрібен саме справжній конфлікт на Балканах, оскільки він вписується в її політику, особливо на тлі війни в Україні».

Тим часом RT Balkan відкрито опублікувало на своєму сайті оголошення вагнерівців про вербування бійців в Україну, в якому йшлося про те, що їм буде запропоновано «більше ніж привабливі» умови.

«ПВК “Вагнер” завжди була не тільки бойовим формуванням, а й «брендом для пропагандистських кампаній з поширення паніки» через їхню сумнозвісну репутацію. Оскільки ця група “присутня” у Сирії та Африці, їхнє ім'я відоме у всьому світі, тому використання ПВК “Вагнер” для пропаганди очевидне: це працює як страшилка. Нещодавні кадри страти “екс-вагнерівського” найманця та подальша доставка закривавленої кувалди в ЄС дозволяють припустити, що група насолоджується увагою та своєю поганою славою, намагаючись налякати та впливати на інших”, - переконаний Роман Осадчук з Лабораторії цифрової криміналістики “Атлантичної ради”.

Нова «пропагандистська» п'єса з тими самими «акторами»

На думку Філіпа Сейба, почесного професора Університету Південної Каліфорнії у зв'язку з «природною втомою світової спільноти від інформації про войовничі дії Кремля», увага до самої його агресивної риторики почала згасати. Москва останніми місяцями 2022 року виступила з традиційним «радянським наративом» про протистояння «колективного Заходу та Росії», намагаючись почати експортувати «жах загальної війни», використовуючи свої глобальні пропагандистські медіа, про що розповідала Російська служба «Голосу Америки».

З цим згоден Роман Осадчук: «Якщо на початку війни в Україні з боку Росії був “калейдоскоп” дивних та фантасмагоричних “приводів” для пояснення її початку, то тепер Кремль, очевидно, вирішив, що “настав час” для масштабного “мілітаристського” контенту”.

Проте Балкани – специфічний регіон. Історично правлячі еліти тут завжди вважали за краще вичікувати, розуміючи, що вони перебувають на перехресті інтересів і між зонами впливу. Так Сербія, уявляючи себе «братським» народом Росії, завжди розвивала співпрацю і з Китаєм, і із західними країнами.

Руслан Трад, науковий співробітник DFRLab «Атлантичної Ради» поставив під сумнів ефективність пропагандистської кампанії Кремля, що проводиться на Балканах і у всій Південно-Східній Європі.

«Виникає наступне питання – чи є тут [у російської пропаганди] реальний «вихлоп»? Наприклад, судячи з “проросійських” заяв, у такій країні, як Болгарія, має бути вкрай “проросійське населення”, проте минулорічні опитування показали, що через війну в Україні понад 50% населення негативно ставляться до політики Кремля», - зазначив він.

Пряма та очевидна загроза

Руслан Трад вважає, що і «для самого сербського лідера має бути очевидною одна з найбільших проблем: можливість повернення людей з досвідом бойовиків-найманців назад до Сербії».

«Ці “військовослужбовці” є частиною ідеологічного наративу, який Кремль давно “сіє” у Сербії і на Балканах, тобто коли вони їдуть на Донбас, то їдуть не лише за грошима, а навпаки - найчастіше через ідеологічні міркування. Після повернення такі люди вступають у ветеранські організації, які є носіями воєнізованої, шовіністичної культури. Люди з цього сегменту суспільства рідко виходять з таких кіл, тому у багатьох країнах, у тому числі й у Сербії, за ними ведеться стеження», - наголосив Руслан Трад.

Високою є загроза і від постійної присутності «вагнерівців» у Сербії. Роман Осадчук нагадав, що вони «глибоко інтегровані в систему Міноборони РФ та використовують можливості, техніку та засоби Збройних сил Росії».

Руслан Трад переконаний, що «Кремль може спробувати вплинути на більш екстремістські угруповання серед правлячої еліти Сербії та сусідніх країн, щоб таки спробувати схилити шальки терезів у бік політичної ескалації».

А за даними видання Politico «ПВК Вагнер» розпочала в Сербії «операції щодо протидії зусиллям, спрямованим проти путінського режиму з боку російськомовної діаспори».

Багато хто в Європі вже називають ПВК “Вагнер” «особистою армією Путіна». Проєвропейська опозиція в Сербії наполягає, що діяльність ПВК “Вагнер” спрямована «проти конституційного порядку та законів Сербії», повідомила російська газета Комерсант.

Крім того, «Бєлградський форум за безпеку та демократію» закликав владу «у найкоротший термін заборонити діяльність цієї ПВК на території Сербії, відкликати ліцензії у всіх ЗМІ, які її рекламують, та притягнути до кримінальної відповідальності всіх, хто сприяв їй у Сербії», інакше, за словами представників форуму, можна буде вважати, що влада Сербії «відмовилася від євроінтеграції» і погодилася з «ганебною роллю останнього російського сателіту в Європі».

У недавньому інтерв'ю Сербській службі «Голосу Америки» Леон Гартвелл, аналітик вашингтонського Центру аналізу європейської політики підкреслив: «З огляду на російську агресію проти України і ту роль, яку відіграла в ній “група Вагнера”, набагато більше уваги необхідно приділяти зловмисній російській присутності в інших частинах світу. У світлі чергової можливої хвилі російської військової мобілізації важливо розглянути та розібратися у тому, як усунути цю загрозу. Я думаю, що це ще одна можливість подати сигнал Александру Вучичу про те, що йому настав час вибрати сторону”, - вважає Гартвелл, який також є старшим науковим співробітником аналітичного центру IDEAS Лондонської школи економіки.

У публікації використано матеріали Сербської і Російської служб Голосу Америки

Всі новини дня

Законодавці від обох партій закликають продовжити фінансову допомогу Україні

На тлі прийняття закону про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні, законодавці від обох партій закликали колег продовжити фінансову підтримку України.

«У питанні підтримки США доблесних людей і сил, які борються за свободу в Україні, Група підтримки України в Палаті представників підтримує вас», - йдеться у заяві, наданій Голосу Америки, засновниці та співголови Групи підтримки України в Палаті представників конгресвумен-демократки Марсі Каптур.

«Переважна більшість членів Палати представників повністю підтримують Україну - насправді 82% - виходячи з останніх голосувань лише цього місяця на підтримку допомоги Україні. Я, разом із представниками нашої Групи підтримки України, повністю підтримую прагнення України до територіального суверенітету, незалежності та приєднання до західної спільноти демократичних націй», - йдеться в заяві.

«Ми маємо намір забезпечити, що в майбутньому американський народ через Палату представників висловить волю на підтримку України. Свобода означає ніколи не здаватися, і Група підтримки України ніколи не піддасться примхам екстремістської меншості, яка обирає тиранію замість свободи», - зазначила Марсі Капутр.

Співголова Групи підтримки України в Конгресі Майк Квіглі назвав закон про тимчасове фінансування уряду перемогою для Путіна та закликав «виправити цю помилку».

«Боротьба в Україні – це наша боротьба, і будь-хто, хто намагається стверджувати, що вибір повинен бути зроблений між Україною та американським народом, презентує фальшиву дилему. Захист України є нашим національним інтересом», - йдеться у заяві Квіглі, наданій Голосу Америки.

Лідер республіканців у Сенаті США Мітч Макконнелл, звертаючись до колег в Сенаті, заявив, що прийняття закону про тимчасове фінансування дасть час продовжити обговорення низки невирішених пріоритетних питань, в тому числі «щоб надати Україні ще більше смертоносної допомоги, необхідної їй для відбиття вторгнення Росії».

«Щодо цього конкретного питання... республіканці в Сенаті залишаються відданими допомозі нашим друзям на передовій, інвестуванню більших коштів у американську силу, яка зміцнює наших союзників, і стримуванню нашого головного стратегічного противника - Китаю. Я впевнений, що Сенат схвалить подальшу термінову допомогу Україні пізніше цього року», - сказав Макконнелл.

Як раніше повідомляв Голос Америки, американські сенатори від обох партій виступили зі спільною заявою на підтримку Києва після того, як Конгрес затвердив, а президент Байден підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містить додаткової допомоги Україні.

«Ми вітаємо сьогоднішню угоду, щоб уникнути шкідливого та непотрібного припинення роботи федерального уряду. Однак ця угода залишає ряд нагальних пріоритетів невирішеними. Ми очікуємо, що найближчими тижнями Сенат працюватиме над тим, щоб уряд США продовжував надавати критично важливу та стійку безпекову та економічну підтримку Україні», - йдеться у заяві, підписаній шістьма сенаторами від обох партій, в тому числі лідером демократичної більшості Чаком Шумером і лідером республіканської меншості Мітчем Макконнеллом.

Боррель: ЄС готує довгострокові безпекові запевнення для України

Президент України Володимир Зеленський і високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель під час вшанування пам'яті загиблих захисників України, Київ, 1 жовтня 2023. Ukrainian Presidential Press Service/Reuters

ЄС продовжить допомагати Україні й готує довгострокові зобов'язання щодо безпеки. Про це заявив високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель під час візиту до Києва, де він разом із президентом України Володимиром Зеленським взяв участь у вшануванні пам'яті загиблих захисників України.

"Війна Росії проти України є екзистенційною загрозою для всіх нас. Під час нашої першої особистої зустрічі із (міністром оборони) Рустемом Умєровим, ми обговорили постійну військову допомогу ЄС. Україна потребує більше можливостей і потребує їх швидше", - повідомив Боррель у мережі Х.

Цього тижня Європейське оборонне агентство повідомило, що сім країн ЄС замовили боєприпаси за схемою закупівель загальною сумою у 2 мільярди євро, щоб доставити в Україну терміново необхідні артилерійські снаряди та поповнити вичерпані західні запаси.

Напередодні Жозеп Боррель без попереднього оголошення прибув до Одеси і побував у зруйнованому російською ракетою храмі. Очільник європейської дипломатії також повторив тезу, що ЄС буде з Україною "стільки, скільки буде потрібно", пише Радіо Свобода.

У статті використано матеріали Reuters

Лідери республіканців та демократів в Сенаті закликали колег уможливити надання безпекової підтримки України

Лідер демократичної більшості в Сентаті Чако Шумер, лідер республіканскої меншості в Сенаті Мітч Макконнелл.

Американські сенатори від обох партій виступили зі спільною заявою на підтримку Києва після того, як Конгрес затвердив, а президент Байден підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містить додаткової допомоги Україні.

«Ми вітаємо сьогоднішню угоду, щоб уникнути шкідливого та непотрібного припинення роботи федерального уряду. Однак ця угода залишає ряд нагальних пріоритетів невирішеними. Ми очікуємо, що найближчими тижнями Сенат працюватиме над тим, щоб уряд США продовжував надавати критично важливу та стійку безпекову та економічну підтримку Україні», - йдеться у заяві, підписаній шістьма сенаторами від обох партій, в тому числі лідером демократичної більшості Чаком Шумером і лідером республіканської меншості Мітчем Макконнеллом.

«Ми підтримуємо зусилля України із захисту свого суверенітету від нахабної агресії Путіна, і ми приєднуємося до сильної двопартійної більшості наших колег у цій важливій роботі. Спостерігаючи за нашими партнерами, союзниками та супротивниками, ми чітко розуміємо важливість американського лідерства та прагнемо зміцнити його від Європи до Індо-Тихоокеанського регіону», - йдеться там.

Як повідомляв раніше Голос Америки, президент Байден закликав спікера Палати представників забезпечити підтримку надання Україні допомоги. Пізно в суботу ввечері він підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні.

«Хоча спікер і переважна більшість Конгресу були непохитними у своїй підтримці України, у цій угоді немає нового фінансування для продовження цієї підтримки. Ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана. Я цілком сподіваюся, що спікер дотримуватиметься своєї відданості народу України та забезпечить підтримку, необхідну для допомоги Україні в цей критичний момент», - йдеться у заяві президента Байдена, розміщеній на сторінці Білого дому в суботу.

У США відпочили діти з України, батьки яких загинули або зникли безвісти на фронті. Відео

У США відпочили діти з України, батьки яких загинули або зникли безвісти на фронті. Їх на 3 тижні прийняли у своїх домівках родини американців, переважно, українських емігрантів, які мешкають у штаті Пенсильванія.

Байден: ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана

Президент США Джо Байден у суботу піздно ввечері підписав законопроект про тимчасове фінансування уряду (HR 5860), який має на меті запобігти закриттю уряду. Закон, розроблений спікером Палати представників Кевіном Маккарті, не включає додаткового фінансування для України.

«Хоча спікер і переважна більшість Конгресу були непохитними у своїй підтримці України, у цій угоді немає нового фінансування для продовження цієї підтримки. Ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана. Я цілком сподіваюся, що спікер дотримуватиметься своєї відданості народу України та забезпечить підтримку, необхідну для допомоги Україні в цей критичний момент», - йдеться у заяві президента Байдена, розміщеній на сторінці Білого дому в суботу.

Сенат проголосував за ухвалення тимчасового фінансування за 3 години до того, як припинення роботи федерального уряду о 12:01 набуло б чинності, повідомляє CNBC.

Законопроєкт дозволяє уряду залишатися відкритим протягом 45 днів, що дає Палаті представників і Сенату більше часу для затвердження фінансування уряду.

Раніше в суботу Палата представників проголосувала 335 голосами проти 91 за ухвалення тимчасового фінансування. У понеділок Палата представників відновить свою роботу.

Як повідомляв раніше Голос Америки, в уряду Сполучених Штатів є "певні залишкові кошти", але так званий "шатдаун" мав би вплив на допомогу Україні. Про це під час брифінгу у Білому Домі повідомила директорка Офісу менеджменту та бюджету США (відділ при Виконавчому офісі Президента США) Шаланда Янґ.

"Ми не можемо робити більше із меншими ресурсами, коли йдеться про зусилля воєнного часу. Правила існують не просто так. На те, щоб закуповувати певні речі, потрібні гроші" - заявила Янґ.

Більше

XS
SM
MD
LG