Актуально
Палата представників схвалила військову допомогу Україні в розмірі 250 мільйонів доларів

Ці асигнування містяться в оборонному бюджету на 2019 фінансовий рік, розмір якого становить 717 мільярдів доларів
Палата представників Конгресу США переважною більшістю голосів ухвалила щорічний законопроект про фінансування оборонних програм і військових операцій, що передбачає виділення військової допомоги Україні в розмірі 250 мільйонів доларів.
Відповідна стаття включена до прийнятого законопроекту про фінансування і політику американського Міністерства оборони на наступний рік.
Згідно з коротким описом законопроекту, він пропонує «задовольнити запит президента щодо України, включаючи 250 мільйонів доларів на летальні оборонні засоби».
Конкретні види зброї для поставки в Україну в документі не вказані, проте раніше США вже забезпечили Київ протитанковими ракетами Javelin, снайперськими гвинтівками та іншими видами зброї.
В супровідному документі передбачається також допомога Україні у захисті від кібератак, забезпеченні комп’ютерних мереж органів державної влади, зменшенні залежності України від російських інформаційних технологій. В законопроекті підтверджується відданість США Хартії про стратегічне партнерство між обома країнами, Будапештському меморандуму та в підтримці співраці з НАТО, про що повідомляє Посольство України у США.
Хоча законопроект був прийнятий 351 голосом проти 66, це ще не остаточне рішення: своє слово повинен сказати Сенат, який розглядав власну версію законопроекту, роботу над якою сенатський комітет з питань збройних сил завершив на цьому тижні.
Перш, ніж документ відправиться на підпис президенту, дві версії необхідно об'єднати в одну.
Спікер Палати представників Пол Раян привітав ухвалення законопроекту, назвавши його наступним кроком в «нову еру для наших військових», яка, за його словами, почалася в минулому році з «найбільшим збільшенням оборонних витрат за 15 років», який перевищив очікування президента Дональда Трампа.
Голова комітету з питань збройних сил Палати представників Мак Торнберрі в своїй заяві зазначив, що настав час «дати і союзникам, і противникам зрозуміти, що ми серйозно налаштовані захищати цю країну».
Однак підсумкова сума – 717 мільярдів доларів – викликала потрясіння у демократів і деяких найбільш консервативно налаштованих республіканців, які вважають нерозумним збільшувати витрати на оборону при зростанні держборгу.
«Назвати це математичної завданням – значить нічого не сказати, – зазначив провідний демократ у комітеті з питань збройних сил Адам Сміт. – Я вважаю, що ми робимо дуже великий акцент на ядерну зброю в плані витрат на нього».
Сміт, все ж проголосував за законопроект, був одним з декількох демократів, які виступили проти дозволу на тактичну ядерну зброю малої потужності, яку адміністрація Трампа вважає ключовою частиною стримування ядерної загрози з боку інших країн, особливо Росії. Сміт заявив: «Я вважаю помилкою думку, що існує така річ, як тактична ядерна зброя, така маленька, що вона не підвищує рівень іншої ядерної зброї».
При цьому демократам не вдалося набрати достатньо голосів, щоб викреслити цей пункт із законопроекту.
Спори між партіями викликав ще один пункт, пов'язаний з ядерною зброєю: відповідно до цього положення, якщо протягом року з моменту прийняття законопроекту адміністрація не переконається, що Росія повністю дотримується Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності, США більше не будуть вважати себе пов'язаними цією домовленістю.
Білий дім виступив проти ряду пунктів у законопроекті, але не погрожував його заблокувати.
Зокрема, адміністрація незадоволена тим, що законодавці не дали їй можливості скасовувати деякі санкції, пов'язані з Росією, щоб дозволити США «будувати і підтримувати ключові взаємовідносини з союзниками і партнерами ... в той час як вони переходять на неросійські системи», йдеться в опублікованому на цього тижня заяві.
Дивіться також: Виверження вулкана на Гаваях
Всі новини дня
Ідея перемовин з Росією – "ілюзорна", бо суперечить історичному досвіду – аналітики

Росія не відмовилася від своїх планів загарбати Україну, тому США мають підтримувати боротьбу України за своє виживання, сказав радник з національної безпеки США Джейк Салліван на брифінгу під час візиту президента України Володимира Зеленського до Вашингтону 21 вересня.
“[Президент РФ Володимир] Путін не відмовився від своєї фундаментальної мети, а саме підпорядкувати Україну, та ми не допустимо, щоб це сталося з Україною”, – запевнив посадовець, анонсуючи зокрема новий пакет допомоги Україні.
У контексті візиту президента України Володимира Зеленського до Вашингтону та зокрема його зустрічей у білому домі та Пентагоні від оглядачів та експертів знову лунали тези про очікування перемовин.
“Як довго Захід збирається продовжувати підтримувати війну України, і коли почне тиснути на президента Зеленського, щоб він дійшов якихось домовленостей”, – пише військовий аналітик видання Sky News Шон Белл.
Він вважає, що політичний тиск і громадські настрої у деяких країнах, що є ключовими союзниками України “можуть стати фактором, який зрештою змусить Київ вести переговори з Володимиром Путіним”.
Та аналітики з питань безпеки в Європі вказують на те, що такі заклики не базуються ані на нинішній реальності, ані на історичному досвіді.
Президент Росії Володимир Путін пожертвував багаторічними здобутками російської держави заради того, щоб заволодіти Україною, тому розрахунок на те, що він почне діяти раціонально, є ілюзорним, вважає британський аналітик з проблем Росії.
Путін пожертвував "усією російською державою, усіма серйозними пріоритетами, які він вклав у свої багато-багато років”, а також “особливими стосунками" з Китаєм через власну одержимість Україною, тому навряд чи він зараз оговтається і почне повертатися за стіл переговорів з раціональними пропозиціями, вважає британський аналітик.
Старший співробітник Естонського інституту закордонної політики і позаштатний співробітник британського Королівського інституту міжнародних відносин Джеймс Шерр каже, що після порушення Кремлем всіх попередніх домовленостей, українці також не вірять у те, що словам Росії можна довіряти.
Тож схиляння України до переговорів з Росією суперечить історичному досвіду про здатність Москви виконувати свої обіцянки, сказав Шерр в інтерв’ю для Silicon Curtain, британському YouTube каналу про пропаганду, цифрову дезінформацію, політику та гібридну війну.
Путін пожертвував самою Росією та багаторічними пріоритетами через власну одержимість Україною.Джеймс Шерр
“Росія принципово виступає проти права України бути Україною, і це не нова проблема. Це відбувалося протягом усього періоду існування України, це величезна історична проблема”, – сказав Шерр.
Шерр каже, що вже у 2014-му було зрозуміло, що починається “велика війна”, а Росія прагне або підпорядкувати, або знищити Україну.
Він також нагадав, що ще Катерина ІІ розпочала на території України "війну за усунення пам’яті", ініціювавши переписування історичних фактів, спотворення та фабрикування історії на догоду імперіалістичним амбіціям.
Тому, на думку експерта, нинішня війна має екзистенційну суть і “українці усвідомлюють, що йдеться про виживання нації, що унеможливлює швидкі домовленості між країнами”, а можливість переговорів - ілюзорна.
Путін не відмовився від своєї фундаментальної мети - підпорядкувати Україну.Джейк Салліван
Щодо закликів, які лунають на адресу України про переговори з РФ, Джеймс Шерр порадив проаналізувати історію і “зробити висновки”.
Ідея переговорів – це “тріумф надії над досвідом”
“Люди повинні були запитати себе, чи дотримувалася Росія колись угод про припинення вогню”, – каже Шерр та нагадує про роль РФ у протистояннях довкола Нагірного Карабаху, у Грузії, Молдові, Україні та про її схильність до заморожування конфліктів.
“Люди кажуть, що це [війна Росії проти України, - ред.] має закінчитися переговорами. Це тріумф надії над досвідом”, – вважає Шерр.
Аналіз Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень (SCEEUS) також наголошує на тому, що мирні угоди на основі поступок Росії лише призведуть до ескалації війни у майбутньому.
Аналітики SCEEUS нагадують – припинення бойових дій через мирну угоду прямо або опосередковано передбачають територіальні поступки України. Утім це призведе лише до відтермінування подальшої ескалації конфлікту.
“При найближчому розгляді такі плани є непрактичними”, – пишуть автори звіту та закликають уникати спрощеного підходу до питання війни і зокрема територіального протистояння Києва з Москвою.
Шведські аналітики також вважають, що підписання компромісної угоди між Києвом і Москвою «суперечить урокам, які українці винесли зі своїх конфліктів з Росією, а також із протистояння між Москвою та іншими її колишніми та нинішніми колоніями».
Як повідомляв раніше Голос Америки, світові ЗМІ обговорюють “план Б” для України. Але водночас деякі американські та британські експерти закликають аналітиків і політиків утриматися від “підштовхування” України до будь-якого зі сценаріїв щодо потенційних перемовин з Росією.
Вони кажуть, що історична нездатність Росії подолати власні імперіалістичні амбіції та схильність до агресії слугують аргументами проти сподівань на добру волю росіян щодо припинення жорстокої війни в Україні.
Дивіться також:
"Коли ми даруємо свої книжки за кордон, ми рятуємо їх фізично" — Олена Зеленська у виступі перед студентами Джорджтаунського університету

“Щоби книжки не горіли, як у відомому творі Бредбері, щоб людям не доводилося читати в бомбосховищах. Щоб студенти, такі як ви, нормально навчалися. Ось, за що ми боремося”, – такими словами до студентів Джорджтаунського університету звернулася перша леді України Олена Зеленська, у рамках свого одноденного візиту до Вашингтону 21 вересня.
У нас десятки бібліотек спалено російськими бомбардуваннями. Коли ми передаємо свої книжки кудись за кордон, ми рятуємо їх фізичноОлена Зеленська
До Інституту заради жінок, миру та безпеки (The Georgetown Institute for Women, Peace and Security) Зеленська прибула з особливою, культурною місією — подарувати університету 260 книжок про Україну, щоб науковці могли продовжувати розвивати українознавчі програми у США.
“Книжки — це особлива тема у протистоянні нашому супротивнику. Так само як борються за життя наші люди, — борються за життя наші книжки. У нас вже десятки бібліотек спалено російськими бомбардуваннями. Коли ми передаємо свої книжки кудись за кордон, ми буквально рятуємо їх фізично”.
Але це процес взаємний, сказала Зеленська американським студентам. Не лише люди рятують книжки, але і книжки рятують зараз українців, які читають їх в окопах і бомбосховищах.
Вже в кожному виші України є студенти — загиблі, які пішли захищати країну, і так, їх шанують у їхніх університетах. Але, на жаль, повернути їхні молоді життя вже ніколи не вдастьсяОлена Зеленська
«Я, думаю, багато людей бачило фото одного з наших воїнів, який в окопі читав Тімоті Снайдера. Мені здається, це саме показник того, як ми українці ставимося до книжки. І для мене велика честь, що наші книжки будуть тепер у вас», – сказала Зеленська.
Проте самим українцям зараз нелегко здобувати освіту умовах повномасштабної війни, сказала перша леді, яка поділилася зі студентами й викликами, з якими щодня стикається українська освіта.
“За останні два роки російськими бомбардуваннями в Україні пошкоджено 81 університет. Це правда тільки будівлі, їх можна відбудувати. Найгірше — гинуть люди. Вже в кожному виші України є студенти — загиблі, які пішли захищати країну, і так, їх шанують у їхніх університетах. Але, на жаль, повернути їхні молоді життя вже ніколи не вдасться”, – сказала Зеленська.
Модераторка зустрічі, Мелані Вівер, директорка Інституту заради жінок, миру та безпеки назвала Зеленську “видимим обличчям суспільства, зруйнованого війною”. За свій внесок у боротьбу за мир та жіноче лідерство Зеленська отримала нагороду імені Гіларі Клінтон від директорки Інституту Мелані Вівер та Джона Деджоя, президента університету Джорджтауна.
Якщо уявити, що Україна зараз програла — це був би програш для всього світу. Відвернутися від цього — означає махнути рукою на своє власне майбутнєОлена Зеленська
Серед учасників зустрічі з дружиною президента України була і студентка родом із Києва, яка запитала Зеленську, як саме українці, які зараз перебувають у США, можуть долучитися до підтримки України. Перша леді звернула увагу на те, що Україна потребує особливих зусиль з протидії дезінформації та у сприянні поширенню правди про наслідки російської агресії в Україні.
«Усі свідомі люди у світі, мені здається, розуміють, що відбувається в Україні. Важливо не втратити цей фокус уваги. Якщо уявити, що Україна зараз програла — це був би програш для всього світу», – с казала Зеленська.
Вона додала, що розуміє, що у людей за кордоном з'являється втома від поганих новин, але відвертатися від цих повідомлень було б небезпечно для них самих.
«Людям неприємно слухати постійно погані новини, але відвернутися від цього — означає махнути рукою на своє власне майбутнє. Тому от саме говорити про те, що це (те, що Росія робить в Україні, – ред.) аморально — це важливо», – наголосила Зеленська.
Промову перед студентами, Зеленська завершила словами вдячності, яку Україна відчуває до друзів та партнерів по всьому світу.
“Ми відчуваємо вдячність всьому світу за те що нас не покинули, нас підтримують нам допомагають. Вдячність психологічно, – про це навіть лікарі кажуть, – додає стійкості”, – наголосила Зеленська.
Вона додала, що боротьба українців – важливий приклад для всього світу, «щоб як вчать нас історія і література: зло та агресія були покарані. Щоб вони не стали нормою у світі».
«За це бореться зараз Україна. Я вірю, що за підтримки таких небайдужих людей у світі, як ви, так і буде», – наголосила Зеленська.
Після зустрічі з першою леді України студенти поділилися враженнями з Голосом Америки. Одна зі студенток сказала, що це було «посланням надії».
“Було неймовірно надихаюче почути те, що сказала перша леді Зеленська і почути її послання надії для всіх нас” — сказала Хлоя Андерсон — студентка Джорджтаунського університету, яка вивчає інформатику.
Дивіться також:
Американські військові бази на японському острові: як змінилися погляди місцевих? Відео
Присутність військових баз США на японських островах Окінава раніше спричиняла протести та невдоволення серед місцевих. Але зі зростанням напруги у відносинах із Китаєм і шоком від вторгнення Росії в Україну настрої місцевих змінюються. Як саме? Дивіться в сюжеті.
"Ніколи більше Росії не вдасться знищити жоден інший народ", – президент України Володимир Зеленський. Відео
"Ніколи раніше російська диктатура не зустрічала такого сильного опору, і ніколи більше Росії не вдасться знищити жоден інший народ", – президент України Володимир Зеленський
- Голос Америки
ISW: Бронетехніка України подолала останню лінію російської оборони біля Запоріжжя

Американські військові аналітики підтверджують, що українські війська прорвали останню лінію російської оборони у Запорізькій області, що вони вважають важливим поступом в українському контрнаступі.
Відео з геолокаційними даними від 21 вересня, яке аналізував американський Інститут дослідження війни (Institute for the Study of War, відомий як ISW), показує, що українська бронетехніка просунулася й оперує за останньою лінією російської оборони на заході Запорізької області.
«Це перший помічений випадок використання бронетехніки українськими військами поза межами російської трирівневої оборони», – мовиться у повідомленні.
Однак ISW не зміг підтвердити, чи українські війська змогли повністю прорватися та утримувати позиції за російськими протитанковими ровами й так званою лінією перешкод “зуби дракона”.
Своєю чергою українське військове командування 21 серпня також заявили про значне просування “вглиб російської оборони”, зазначає телеканал CNN.
Інформація, яку зібрала CNN з відкритих джерел, вказує на те, що українські війська перетнули важливу лінію російської оборони біля села Вербове у Запорізькій області. Це збігається з оцінками ISW, однак, CNN не змогла незалежно підтвердити цю інформацію.
Загалом, як наголошують експерти, спроможність українських військ доправляти бронетехніку через найпотужніші російські оборонні споруди можна “вважати важливими ознаками прогресу в українському контрнаступі”.
Український контрнаступ просувався повільніше ніж очікували західні експерти, однак, за оцінками ISW, “російські війська, які обороняються на заході Запоріжжя, не змогли перешкодити українським силам «поступово, але стабільно просуватися» з середини серпня”.
Форум