Спеціальні потреби

ЮНЕСКО б'є тривогу: чи вистачить води на всіх?


Water in rural schools
Water in rural schools

Незважаючи на недавні хороші новини про те, що у мільйонів людей з'явився доступ до питної води, згідно з новими даними, попит на воду, що різко виріс протягом останніх десятиліть, загрожує розвитку людства.

Нові моделі споживання, попит на продовольство, що зростає, прискорена урбанізація та зміна клімату збільшують потребу у воді. Це - один з головних висновків доповіді ЮНЕСКО, опублікованої в понеділок 12 березня. Документ стане предметом обговорення великої конференції з водоспоживання, яка відкривається на цьому тижні у французькому місті Марселі.

Ця доповідь - не перший «дзвіночок», що стосується складної ситуації з водою. Проте на думку координатора дослідження Улклея Унвера, зазвичай дослідження з водоспоживанню носять дуже вузький характер.

«Водний криза, як правило, розглядається на локальному рівні, - говорить він. - У той же час багато хто з нас - громадськість і навіть політики - не можуть побачити глобальну картину, зробити глобальні висновки з локальних проблем».

Минулого тижня ООН оголосила, що світу вдалося на п'ять років раніше наміченого терміну досягти однієї з головних цілей тисячоліття - скоротити наполовину кількість людей, які не мають доступу до безпечної питної води.

«Ми говоримо про дуже важливу складову водоспоживання, - продовжує Унвер. - Але вона стосується тільки 10 відсотків усієї використовуваної води. Все інше - це сільське господарство і промисловість. Ще один аспект проблеми стосується екстремальних природних явищ, пов'язаних з водою - повеней і посух».

У доповіді відзначаються і інші проблеми водоспоживання, які стають все більш актуальними. Так, санітарна інфраструктура не встигає за швидкою урбанізацією. Фермери використовують більше води, щоб виростити більш багатий урожай для населення, кількість якого зростає, та задовольнити нові запити людей, які почали, наприклад, їсти більше м'яса. У доповіді говориться, що до середини століття світу буде потрібно на 70 відсотків більше води, ніж він споживає сьогодні.

ООН також прогнозує, що цей зростаючий тиск посилить економічну нерівність і викличе нове напруження між людьми і регіонами.

Кожен континент стикається зі своїми водними проблемами. Африка потребує вдосконалення водної інфраструктури та більш раціонального використання багатих водних ресурсів.

Зміни клімату будуть створювати додаткові проблеми для арабських країн, які і без того відчувають напруженість. Проблеми в Азії пов'язані з прискореною урбанізацією, економічним розвитком і індустріалізацією. У той же час, деякі міста - від Анкари до Маніли - починають розпоряджатися водою більш ефективно.

При цьому, за словами Унвера, основна думка доповіді зводиться до того, що необхідний цілісний підхід до пов'язаних з водою проблем і пошуку їх рішень.

XS
SM
MD
LG