Спеціальні потреби

Російські солдати на Донбасі просяться додому – розвідка Міноборони України


За даними української військової розвідки, в «російських окупаційних військах» з'явилися «бунтівники».

Українська військова розвідка відзначає «зростання кількості військовослужбовців армійських корпусів збройних сил Росії», охочих покинути збройні формування на окупованих українських територіях - в Донецькій і Луганській областях.

«З огляду на постійні бойові втрати і небезпеку відновлення активних бойових дій з наближенням так званої «літньої кампанії», зростає кількість військовослужбовців 1 і 2 армійських корпусів збройних сил Росії, які бажають повернутися в Росію. Щоб стримати потік бажаючих повернутися в Росію, командування російських окупаційних військ погрожує звільняти їх «по дискредитації» (дострокове розірвання контракту з ініціативи командування без права на грошові виплати та соціальні пільги)», - відзначається 10 травня в інформації на офіційному Інтернет-сайті Головного управління розвідки Міністерства оборони України.

В інформаційних матеріалах для преси повідомляється про трьох військовослужбовців 9 окремого штурмового мотострілецького полку морської піхоти (Новоазовськ) 1 АК, які подали «рапорти з проханням повернути їх до Росії».

«Командир полку полковник ЗС РФ Д. Бондарев відмовився задовольнити прохання особового складу та ініціював переведення «бунтівників» до складу 5-ї окремої мотострілкової бригади (Макіївка) 1 АК», - підкреслюється в повідомленні.

Українські військові розвідники наводять кілька фактів, які вказують на низький рівень дисципліни в з'єднаннях на окупованих територіях.

«Зафіксовані випадки застосування зброї проти місцевого населення при виникненні побутових конфліктів на ґрунті зловживання алкоголем», - наголошується в повідомленні для преси.

Головне управління розвідки Міністерства оборони України також повідомляє про те, що тривають поставки на окуповану територію паливно-мастильних матеріалів з території Росії: у Луганську зафіксовано прибуття поїзда з дизельним паливом (700 тонн).

Про внутрішньополітичні конфліктності Донбасу

Варто очікувати зростання невдоволення всередині військових підрозділів та посилення негативної риторики
Олег Саакян

Експерт Центру політологічних досліджень Олег Саакян вважає, що дану інформацію про російських військових дуже складно «підтвердити або спростувати». Однак за існуючими даними, дійсно, «на окупованих територіях підвищена внутрішня конфліктність як серед місцевого населення, так і серед військових», зазначає експерт.

«Це відбувається з початком так званого політичного життя, що пов'язано і з перерозподілом ресурсів і політичного впливу, зі спробами виграти додаткові бали в очах Росії і її еліт. У ДНР-ЛНР йде внутрішньокланова боротьба на політичному, економічному та військовому рійвнях», - каже Олег Саакян кореспонденту Російської служби «Голосу Америки».

Олег Саакян вважає, що для багатьох пересічних найманців і учасників збройного конфлікту з боку самопроголошених республік «сенс участі у військових діях вже давно загубився».

Ми бачимо бажання максимізувати збиток для місцевого населення від протистояння з Україною
Олег Саакян

«Вони бачать двояку картинку з життя цих так званих республік, в якій є всі види боротьби, крім боротьби за ідеали квазідержави. Тому варто очікувати зростання невдоволення всередині військових підрозділів та посилення негативної риторики», - зазначає Олег Саакян.

Разом з тим, він вважає, що російська ідеологія демонструє новий підхід до формування образу України на окупованих територіях Донбасу. На думку Олега Саакяна, це необхідно Кремлю в разі вдалого «повернення» квазіреспублік під контроль офіційного Києва.

«Ми бачимо бажання максимізувати збиток для місцевого населення від протистояння з Україною – створення «цивілізаційної ями» між Україною і окупованою територією. Бажання, щоб в кожній родині хтось загинув у зв'язку з протистоянням з Україною, і не важливо від яких пострілів - з України, з ДНР, з Росії, але, щоб трагічна історія родини була пов'язані з поточним історичним періодом. Росія намагається укоренити злобу на цих територіях», - підкреслює Олег Саакян.

Росії цікаво повернути нам Донбас на своїх умовах: на умовах конфедералізаціі України
Олександр Леонов

Олег Саакян вважає, що Росія могла б піти навіть на деякі поступки Україні для того, щоб сформовані ідеологічно в антиукраїнській риториці ДНР-ЛНР, були повернуті під контроль офіційної влади.

Економічний успіх і військові методи

На думку виконавчого директора Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Олександра Леонова, економічний успіх України - це єдиний шлях, який найбільш прийнятний і можливий для повернення контролю над окупованими територіями.

«Головна українська мета - це економічний успіх, це відправна точка, яка безболісно дозволить повернути Донбас. Росії цікаво повернути нам Донбас на своїх умовах: на умовах конфедералізаціі України. Думаю, що спроби піти з Донбасу окремих найманців пов'язані не тільки з тим, що Росія згортає свою присутність. Не варто забувати інформацію про те, що в зворотному напрямку йде і техніка, і ПММ. Але фінансування Донбасу дійсно падає і економічні можливості Росії не такі, якими були півтора роки тому», - говорить Олександр Леонов кореспонденту Російської служби «Голосу Америки».

Олександр Леонов вважає, що на окупованих територіях знижується лояльність місцевого населення до росіян, які воюють в місцевих збройних формуваннях.

Сьогодні Росія стикається на Донбасі з великими проблемами, одна з фундаментальних - як забезпечити лояльність місцевого населення?

Сьогодні Росія стикається на Донбасі з великими проблемами, одна з фундаментальних - як забезпечити лояльність місцевого населення?
Олександр Леонов

«До того ж, російські військові, які пройшли, наприклад, через «сирійську кампанію», на батьківщині офіційно можуть претендувати на почесті і виплати. А Донбас сьогодні для них - це «чорна діра», де крім інвалідності видимі бонуси заробити важко», - зазначає Олександр Леонов.

Олександр Леонов перераховує кілька варіантів, в рамках яких існують невизнані території, що сформувалися за участю російської зброї, і каже, що жоден з форматів не можна застосувати до так званих ДНР-ЛНР.

«І населення на Донбасі на відміну від Придністров'я, Абхазії, Південної Осетії - це колосальний ресурс, який дає підставу вважати, що подібної моделі не існує. Сьогодні Росія стикається на Донбасі з великими проблемами, одна з фундаментальних - як забезпечити лояльність місцевого населення? І в даному випадку, для України важливим є не тільки військовий момент, але і економічні успіхи. Економічні успіхи дозволять збільшувати соціальні виплати всім громадянам, почнеться стійке зростання економіки, про початок цього процесу вже повідомляє статистика, і якщо вони будуть видимі неозброєним оком, то, очевидно, що проблеми у Росії на Донбасі будуть ще більші», - стверджує Олександр Леонов.

До миру поки що далеко

Шеф-редактор українського Інтернет-видання «ОстроВ», яке відстежує ситуацію на Донбасі, Сергій Гармаш говорить про взаємне нарощування сили в зоні проведення антитерористичної операції на сході України.

Мінські угоди однозначно нездійсненні взагалі. Мені здається, що жодна зі сторін не планувала їх виконувати
Сергій Гармаш

«Україна і сепаратисти нарощують свої військові потужності і на цьому тлі можна говорити, що ті, хто бачать, що, попросту кажучи, пахне справжньою війною і є ризик загинути, отримати каліцтва, можливо, навіть і переслідування з боку своєї держави, роблять висновки і намагаються уникнути цих ризиків, в тому числі, і методом покидання територій. Однак мені поки що не відомо про масовість таких випадків», - зазначає Сергій Гармаш в коментарі Російській службі «Голосу Америки».

Разом з тим, він вважає, що Мінські угоди на даному етапі неможливо виконати в повному обсязі для максимального зниження напруженості на Донбасі.

Адже всі розуміють, що, якби не підтримка Росії, цього конфлікту вже давно б не було
Сергій Гармаш

«Мінські угоди однозначно нездійсненні взагалі. Мені здається, що жодна зі сторін не планувала їх виконувати. Їх підписували, думаю, виходячи зі своїх міркувань: Україні потрібно було часу для того, щоб відновити свої збройні сили, зупинити наступ і створити армію, яка зможе зупинити агресію або відвоювати захоплену територію. Сепаратистам потрібен був час для того щоб інституціоналізувати органи управління. Всі сторони використовували свої можливості», - вважає Сергій Гармаш.

Новий формат міжнародних переговорів, на думку Сергія Гармаша, міг би бути більш продуктивним з «українського питання».

«Зараз для України важливо знайти інший формат, але вже не для перемир'я, а для подолання цього конфлікту. Це повинен бути формат міжнародних переговорів, на яких речі будуть називатися своїми іменами: говорити, що Росія вчинила агресію і світова спільнота повинна все-таки реагувати на агресію, а не озброєний конфлікт, якісь вибори, які спочатку неможливі через ідеологічні непримиренності сторін», - стверджує Сергій Гармаш.

«Адже всі розуміють, що, якби не підтримка Росії, цього конфлікту вже давно б не було», - підкреслює Сергій Гармаш.

Дивіться також: Цей фільм може показати світу "справжню Україну"

Цей фільм може показати світу "справжню Україну". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:48 0:00

XS
SM
MD
LG