Спеціальні потреби

Актуально

Росія агресивна бо втрачає газову монополію

Росія агресивна бо втрачає газову монополію
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:19 0:00

Росія агресивна бо втрачає газову монополію

Росія піднімає ціну на газ для України тому, що хоче отримати максимальну вигоду перед тим, як її газове домінування на ринку закінчиться. Так вважає американський експерт, генеральний директор компанії Брайтлінг Енерджі - Кріс Фолкнер. Інтерв’ю з ним записав Руслан Петрчика.

Руслан Петричка: Вітаю пане Фолкнер у нашій студії. Як ситуація в Криму впливає на економіку та енергетичний ринок Європи та України? Що намагається досягнути Росія?

Кріс Фолкнер: На мою думку, розгортається наступний сценарій. Росія піднімає ціну на природній газ для України, яка і так перебуває на межі банкрутства, а після цього опиниться ще у складнішій ситуації. Для Путіна це спосіб продовжувати тримати над Україною та Європою свій енергетичний меч. Росія розглядає Україну не як країну, а як транзитний хаб для перекачки газу в Європу. Москва зробить усе, щоб отримати контроль над цим транзитом. Один зі способів це зробити – це загнати Україну у величезний борг. Росія підняла ціну для України бо вона знає, що три гравці – МФВ, ЄС та США прийдуть на допомогу Україні. Вони принесуть в Україну гроші, які будуть використані для того, щоб оплачувати російські рахунки за газ. Таким чином, Росія змушує МВФ, ЄС та США, підтримуючи Київ, насправді, підтримувати Москву. Мільярди доларів, які будуть виділені на допомогу Україні будуть одразу перетікати в Росію. Ціна російського газу для України - $485 за тисячу кубометрів - тепер близька до тієї, яку платить Європа, можливо навіть на 20% більша за середньоєвропейську. Таким чином Україна платить по повній.

Які варіанти є в України сьогодні, щоб зменшити залежність від Російського газу?

Є декілька варіантів. Перший – це ввімкнути реверсну модель. Можна постачати газ в Україну через Польщу чи Угорщину з інших країн ЄС. Але проблема у тому, що в Європі немає великих надлишків газу, які б могли підтримати Україну. Наприклад у Великобританії резервний запас є лише на 15 днів. Можна постачати скраплений природній газ (LNG) з Ірану, через Чорне море. Але це може статися лише через кілька років, до того ж там діють санкції. Можна постачати скраплений газ зі США, але це також стане можливим лише через кілька років.

На мою думку, щоб Україна по-справжньому змогла диверсифікувати постачання газу, їй потрібно швидко почати розробляти власний сланцевий газ. Україна має третій за величиною запас сланцевого газу в Європі. Досі Росія гальмувала цей процес, кажучи «послухайте, вам не потрібно розробляти сланцевий газ, бо ми можемо вам дати дешевий газ»… ці дні вже завершились. Україна мусить розробляти сланцевий газ, але це також не станеться за 15 хвилин. Знадобиться принаймні кілька років.

Отже, тут немає швидкого і легкого вирішення. Все це треба було робити раніше, перед тим як Росія фактично отримала монопольне становище в Україні. Тому на жаль, особисто я вважаю, Україна мусить їхати в Москву і домовлятися з Росією.

Чи постраждає російська економіка в наслідок агресії проти України?

Росія має проблеми в економіці. Але Путін закриває не це очі. Він, як і Іран, готовий пожертвувати економікою країни заради інших цілей. Росія вже сьогодні відчуває проблеми. 60% її ВВП залежать від продажу нафти і газу. Але Газпром вже не такий сильний, як це було раніше. Світовий енергетичний ринок став більш конкурентним. Америка вже стала найбільшим у світі виробником газу, через кілька років вона стане найбільшим виробником нафти. До кінця цього десятиліття США будуть експортувати нафту та газ по всьому світу. На місці Путіна, мене би це дуже хвилювало. Адже у нього більше не буде в руках енергетичного меча, яким він сьогодні розмахує.

Чи передбачаєте Ви у майбутньому створення світового ринку природнього газу, на зразок нафтового, де є багато гравців, і якою буде ціна на газ за таких умов?

Природній газ – це єдиний ресурс на цій планеті, який має різну ціну в залежності від того де він продається чи купується. У США кубометр газу коштує 150 доларів, Європа платить втричі дорожче, Азія платить в 4 рази дорожче. Чому ціна різна? Це ж абсолютно однаковий продукт. Чому немає світового індексу ціни на газ, на зразок індексу на нафту?

На жаль, ця ситуація не скоро зміниться. Азія та Європа і далі платитимуть більше, ніж США. Але скраплений газ LNG ліквідує ринкові монополії і глобалізує світовий ринок природнього газу. Вже не потрібно будувати газопровід. Газ можна буде постачати у цистернах звідки завгодно і куди завгодно.

Ми на початку нової ери. Дуже скоро Катар, Австралія, Росія та США будуть змагатися за одних і тих же клієнтів. Закони попиту та пропозиції створять ринкові механізми визначення ціни на газ. Пропозиція перевищуватиме попит і ціна на газ буде падати. Енергетичний ринок стане глобальним. Я прогнозую, що впродовж цього десятиліття, буде сформований конкурентний ринок природнього газу, а це обмежить можливості Росії робити те, що вона робить сьогодні відносно України.

Всі новини дня

Британський міністр оборони Шаппс у Києві наголошує на подальшій допомозі Україні

Переговори британської делегації у Києві 28 вересня 2023 р.

Нещодавно призначений міністр оборони Великої Британії Ґрант Шаппс 28 вересня перебував у Києві, де провідною темою переговорів назвали подальшу підтримку України у війні проти російської агресії.

В делегації з Лондона був також чільний британський командувач адмірал Тоні Радакін, який згідно з офіційним повідомленням сказав, що на зустрічах «обговорювали нові зобов’язання щодо військової допомоги, які були заявлені минулого тижня в Рамштайні».

Президент Володимир Зеленський на переговорах окремо згадав потреби протиповітряної оборони на тлі припущень, що Росія може, як і минулої зими, у наступні місяці посилити бомбардування цивільної інфраструктури зокрема енергетичних об’єктів.

«Зосереджуємося на протиповітряній обороні, артилерії і антидронних системах. Зима наближається, але ми готові», - написано сьогодні в мережі Х від імені нового українського міністра оборони Рустема Умерова, який також брав участь у переговорах з британською делегацією.

Українські посадовці наголосили на вдячності Великій Британії, яка стала одним з найпомітніших голосів у широкій міжнародній підтримці України.

Ще під час приготувань Росії до відкритого вторгнення 2022 року британці надали українцям протитанкове озброєння, а згодом ракетну артилерію тощо.

Згодом Британія першою вирішила постачати українській армії сучасні важкі танки західного виробництва і далекобійні крилаті ракети.

Можливий шатдаун у США — що це означає для України? Відео

Можливий шатдаун у США — що це означає для України? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:08 0:00

Вашингтон — на порозі потенційного шатдауну. Напередодні Сенат проголосував за механізм затвердження проєкту короткострокової бюджетної резолюції на 45 днів, в якій передбачені й 6$ млрд на допомогу Україні.

Розпочалися другі дебати претендентів від республіканців на виборах 2024 року. Відео

Участь у цьому раунді дебатів претендентів від республіканців на президентських виборах 2024 року візьмуть сім кандидатів, які змогли виконати кваліфікаційні вимоги. Колишній президент США Дональд Трамп участі у цих дебатах, як і в перших, брати не буде.

“У нас ще багато роботи” — заступник міністра оборони США про нарощення військового виробництва

Заступник міністра оборони США із питань закупівель Вільям Лаплант: зараз оборонний бюджет Сполучених Штатів удвічі нижчий, ніж в часи Холодної війни.

Через російську війну проти України Сполучені Штати наростили власне виробництво боєприпасів, однак воно все ще на недостатньому рівні. Про це розповів заступник міністра оборони США із питань закупівель Вільям Лаплант на панельній дискусії центру СSIS.

За його словами, зараз оборонний бюджет Сполучених Штатів удвічі нижчий, ніж в часи Холодної війни.

“Люди, які пам’ятають старі добрі часи — згадайте 1987 рік. Тоді наш оборонний бюджет становив приблизно 6-7% ВВП. Це вдвічі більше, ніж наш оборонний бюджет зараз. Сьогодні нам би довелося додати приблизно 2 трильйони доларів, щоб мати те, що ми мали в 1987 році. Після падіння Берлінської стіни в нас цього немає”, — сказав Вільям Лаплант.

Люди, які пам’ятають старі добрі часи — згадайте 1987 рік. Тоді наш оборонний бюджет становив приблизно 6-7% ВВП. Це вдвічі більше, ніж наш оборонний бюджет зараз.
Заступник міністра оборони США із питань закупівель Вільям Лаплант

Посадовець додав, що Сполучені Штати витратили багато на війни, але не на закупівельні програми. За його словами, зараз американське військове виробництво перебуває на мінімальному необхідному рівні.

“На чому я наголошую останні півтора року: що справді важливо — це виробництво. Бо якщо ви не запустите виробництво, ви не відчуєте масштабу, у вас не буде ланцюга постачання", – заявив заступник міністра оборони США.

Він наголосив, що зараз в Америці «мінімальний необхідний обсяг виробництва» і, можливо, «в деяких випадках навіть нижчий».

За словами заступника міністра оборони США, протягом останніх півтора року виробництво деяких видів зброї почало зростати "через боєприпаси для України, але у нас ще багато роботи".

За словами Лапланта, після Холодної війни у США склалась тенденція, коли після криз військове виробництво нарощувалось, однак за декілька років через відсутність активної потреби його обсяги знову падали. Так було у випадку війни в Перській затоці, після терактів 11 вересня чи після запуску операції “Непохитна рішучість” проти Ісламської держави. Нинішнім викликом стала російська війна проти України.

Вільям Лаплант зазначив, що американській індустрії довелося багато працювати, щоб налагодити виробництво для України та для поповнення власних запасів. Це торкнулось зокрема артилерійських снарядів 155-мм калібру, «стінгерів», «джавелінів», певною мірою ракет для комплексу Patriot.

“Ви бачили цифри для 155-міліметрових снарядів — ми подвоїли виробництво тільки за останні шість місяців. І ми досягнемо позначки в 100 тисяч снарядів на місяць приблизно через півтора року. Ситуація зі стінгерами, «джавелінами» та іншим також досить гарна — тож ми працюємо”, — додав Вільям Лаплант.

«Прихилити до себе людей». Дипломатія образів першої леді у США

Олену Зеленську зустрічають перед Білим домом. AP Photo/Susan Walsh

До американців українська перша леді зверталася під час візиту не лише з промовами, але й мовою своїх образів. Всього за 4 дні у Сполучених Штатах Олена Зеленська з’явилася у 8-ми різних образах.

Такі виходи вже давно вважають модною дипломатією та невербальним способом спілкування зі світом. Які сигнали хотіла послати Олена Зеленська і які вбрання вона для цього обрала? Розбираємо головні образи разом з експерткою з дипломатичного протоколу Наталією Адаменко.

Стримана двійка з накладними кишенями у відтінках хакі — кольорі, в якому ходить з початку широкомасштабної агресії її чоловік, — у такому образі перша леді України прилетіла до США. І вже в цьому вбранні є символізм, каже Наталія Адаменко:

“Цим кежуал-мілітарі стилем, що обрала пані Зеленська, вона сказала: вона тільки що з країни, де іде війна. І вона буде говорити про те, що відбувається”.

Перша леді демонструвала публіці, що вона — українка і коли отримувала нагороду за громадянське лідерство від родини Клінтонів. Зеленська була в чорних штанах-палаццо та шовковій блузі молочного відтінку з рукавами фасону “єпископ”.

Зеленська отримує нагороду за громадянське лідерство від родини Клінтонів. AP /Julia Nikhinson
Зеленська отримує нагороду за громадянське лідерство від родини Клінтонів. AP /Julia Nikhinson

“Темний низ і світлий верх — 100% образ, який вражає діловим стилем і він святковий. Єпископські рукави мені нагадують нашу вишиванку. І це теж говорить про те, що пані Зеленська не забуває ніколи, що вона українка, дружина президента України й водночас ділова жінка”.

Важливий захід — ще стриманіший образ. На саміті Генасамблеї ООН перша леді в — чорному піджаку з білим облямуванням. Адаменко погоджується з думкою, що побутує в мережі, що ця смужка символізує прагнення та надії українського народу у найтемніші часи.

Олена Зеленська на Генасамблеї ООН. REUTERS/Brendan McDermid
Олена Зеленська на Генасамблеї ООН. REUTERS/Brendan McDermid

“Це як промінь надії на те, що так, чорна смуга закінчується в житті, починається біла смуга, але у вас надія, що ви дасте нам змогу скоріше відчути цей білий колір в нашому житті”, - інтерпретує Адаменко.

Олена та Володимир Зеленські в Пентагоні. AP Photo/Andrew Harnik
Олена та Володимир Зеленські в Пентагоні. AP Photo/Andrew Harnik

Суцільний чорний костюм Зеленська обрала для візиту до Пентагону. Таке вбрання — наче шана пам’яті загиблим унаслідок катастрофи 11 вересня 2001 р. у США, каже експертка з диппротоколу Наталія Адаменко.

До слова, цей же образ дружина українського президента згодом одягне й для візиту з канадським прем’єр-міністром Джастіном Трюдо. Але завдяки розпущеному волоссю наряд має зовсім інший настрій — каже вона.

Олена Зеленська на зустрічі з Джастіном Трюдо. UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / AFP
Олена Зеленська на зустрічі з Джастіном Трюдо. UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / AFP

"Трюдо — це Трюдо. Ви ж знаєте, що він може до класичного костюма надіти червоненькі шкарпеточки. Він такий трішки бунтар. Тому можна й розпущене волосся. Це не Пентагон, це Джастін Трюдо. Але не скажу, що він порушує дрес-код. І пані Зеленська цим рухом не порушила правила поведінки. Вона підкреслила, мабуть, дружні стосунки, менш ділові”.

“Натомість візит до подружжя Байденів мав вже не такий офіційний присмак. Тому бути у чомусь такому 100% діловому або підкреслено-стриманому немає сенсу, — каже Наталія Адаменко, — Олена підкреслила те, що вона — дружина президента України цією брошкою зі справжніми контурами нашої країни”.

Олена та Володимир Зеленські виступають перед американськими посадовцями та українською діаспорою. Brendan Smialowski / AFP
Олена та Володимир Зеленські виступають перед американськими посадовцями та українською діаспорою. Brendan Smialowski / AFP

А на зустріч із представниками української громади та американськими політиками, а перед тим — зі студентами університету Джорджтауну — Зеленська прийшла у вишиванці та чорних штанах. Адаменко говорить — цей образ поза будь-якою критикою.

"Студенти — це такий народ, до яких, мабуть, в чому ти не прийшов, вони завжди тебе будуть, мабуть, критикувати. Тому пані Зеленська обрала просто чорні штани, які носять усі, а вишиванка — це я. Я — українка. А національний одяг критикувати дуже складно. Вона молодець, вона знає шлях справжній до будь-якої аудиторії.”

Варто відзначити й манікюр першої леді — важко сказати, чи нафарбовані у неї нігті, чи ні. Відтак одразу стає зрозуміло: її вигляд — за усіма стандартами протоколу, запевняє Наталія Адаменко.

Олена та Володимир Зеленські в будівлі Національного архіву. REUTERS/Evelyn Hockstein
Олена та Володимир Зеленські в будівлі Національного архіву. REUTERS/Evelyn Hockstein

“Жінкам такого статусу не можна мати яскравий манікюр. Це прописане й непрописане правило. Тільки нюдовий. І не дуже довгі нігті. Це норма для жінки, яка посідає особливе місце у світі”.

Традиційно, кожен образ першої леді — від українських дизайнерів, що є обов’язковим в теперішній час, каже фахівчиня з диппротоколу.

"Вона презентує нашу державу. Вона - візитна картка свого чоловіка і нашої держави. І якщо вона б з'явилася в бренді від Armani, цього б ніхто не зрозумів”.

Мінімалізм, пастельні кольори та мінімум прикрас неначе символізують важливість м’якої сили інституту перших леді, каже фахівчиня.

“Одягом, невербальним методом спілкування, Олена багато чого розповіла. І про себе, і про нашу країну. І дійсно зробила все задля того, щоб досягнути мети. А знаєте, яка єдина мета правил поведінки? Прихилити до себе людей. І пані Олена правильно зробила одягом все, щоб прихилити до себе ООН, студентів, подружжя Байденів, Гілларі Клінтон — усіх.”

Більше

Відео - найголовніше

Можливий шатдаун у США — що це означає для України? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:08 0:00
XS
SM
MD
LG