Спеціальні потреби

Газ з Алжиру, Катару та США може замінити російський - експерти


ЄС може перейти на газ з Алжиру, Катару та США
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

ЄС може перейти на газ з Алжиру, Катару та США

Експерти зауважують, що поки Європа залежить від Росії енергетично - марно сподіватись на те, що вона зможе дозволити собі рішуче сказати "Ні" політичним амбіціям Путіна. На сьогодні Європа отримує з Російської Федерації третину газу. Лідери Європи у Брюсселі шукають, як позбавитись енергозалежності від Росії.

ЄС сподівається, що від залежності від Російського газу Європу позбавить американський сланцевий газ.

США - нині лідер видобутку природного газу у світі і у Європі хотіли б отримувати американський зріджений газ танкерами через Атлантику.

"Європа надто залежить від інших у питанні енергії, особливо від Росії. Чи легко цю проблему вирішити? Ні. Але ТАК ми будемо вести переговори зі США щодо поставок сланцевого газу", - говорить Карел Де Гухт Єврокомісар з торгівлі.

Налагодити поставки газу із США буде не просто. Експерти кажуть - вартість доставки зробить його дорожчим за російський. Є опоненти ідеї і у США, за словами яких, дешевий газ на внутрішньому ринку, сприяє розвитку економіки.
Втім диверсифікація є ключем до незалежності Європи від Росії у прийнятті політичних рішень.

"Створення єдиного ринку газу, поставки зрідженого газу до країн Європи з Катару та можливо зі США у наступні кілька років. Збільшення використання вугілля, адже з падінням цін на газ у США, американське вугілля почало потрапляти до Європи. Існує багато можливостей", - говорить професор Університетут Сіті у Лондоні Алан Райлі.

Дії Росії в Україні заскочили Європу зненацька, і спонукали європейців посили пошуки альтернативних постачальників, кажуть експерти.

"Варто подивитись на Катар та Алжир - це експортери зрідженого газу. Можливо у віддаленій перспективі можна підштовхнути Німеччину відновити роботу атомних станцій, це би радикально зменшило залежність від газу з Росії", - говорить Ян Бонд з Центру Європейських реформ..

У червні минулого року Греція підписала угоду про проведення газопроводу з Азербайджану до ЄС - це пряма альтернатива російському газу. Але цей проект не запрацює раніше 2019-го року.

Альтернативи російському газу у Європи є - а значить є і інструменти впливу на Росію.

"Росія дуже сильно залежить він прибутків від продажів газу у Європі. Вони становлять щонайменше 50% бюджету. І хоча взимку можна сказати, що Європа замерзне раніше ніж Газпром збанкротує , влітку все по іншому", - каже Ян Бонд.

Втім чимало аналітиків попереджають, що головним фактором для більшості європейців лишається ціна. Найкращу ціну на газ зараз пропонує Росія.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG