Спеціальні потреби

Опозиція хоче повернути Тимошенко і Луценка у виборчі списки


Об’єднана опозиція розраховує на повернення у передвиборчі списки своїх лідерів Юлії Тимошенко і Юрія Луценка, яким ЦВК напередодні відмовила у реєстрації через непогашену судимість. Свої надії опоненти влади покладають на рішення європейських судових інституцій, ухвали яких будуть обов'язковими до виконання українською владою, заявив Арсеній Яценюк:

«Сьогодні об’єднана опозиція подає позов до адміністративного суду з вимогою до Центральної виборчої комісії: перше – скасувати своє рішення, і друге – відновити у списку кандидатів Тимошенко Юлію Володимирівну та Луценка Юрія Віталійовича. Правові аспекти цього даного позову чіткі і
«Дух закону такий, що судимість є перешкодою для бажання бути обраним на керівну посаду, зокрема в парламент. Тому рішення Європейського суду в цій справі не виглядає таким однозначним на користь опозиції».

зрозумілі. У тому випадку, коли Європейський суд у найкоротші терміни розгляне справу Тимошенко і прийме законне рішення, і таким чином скасує вирок від імені Януковича у відношенні Тимошенко – то це означає, що Юлія Тимошенко не тільки може брати участь у виборах, але й може бути обрана до Верховної Ради. Ми переконані, що є всі підстави, щоб скасувати політично мотивовані вироки по відношенню до Тимошенко та Луценка і надати їм право відповідно до Конституції України та міжнародних конвенції бути обраними до ВР».

Юристи кажуть: закон забороняє засудженим громадянам бути обраними депутатами, а не реєструватися кандидатами. На цій підставі опозиція розраховує виграти справу проти ЦВК і очікує, що українські і європейські судові інстанції розглянуть справу протягом трьох місяців. В позитивному для своєї політичної сили рішенні опоненти влади не сумніваються і нагадують численні заяви закордонних політиків, міжнародних і європейських інституцій щодо неучасті у парламентських виборах Юлії Тимошенко та інших політичних в’язнів, висловлених упродовж останніх місяців. Мовляв, і Парламентська Ассамблея ОБСЄ і ПАРЄ і Європарламент і Сполучені Штати і Євросоюз закликали українську владу допустити ув'язнених лідерів опозиції до участі у політичному житті.

Водночас незалежні юристи більш скептично оцінюють шанси відновити право Тимошенко і Луценка обиратися до Ради за партійним списком. Вони називають сьогоднішній крок опозиції радше політичним і зауважують, що процедура оскарження вчорашнього рішення ЦВК в українських та міжнародних судах триватиме не один рік. Навіть в разі позитивного результату ув'язнені політики не стануть депутатами.

«Формально закон дійсно зазначає, що депутатом не може бути обраною особа, яка має непогашену судимість. Опозиція каже — треба голосувати за список з тими людьми, які засуджені (тобто Тимошенко і Луценко), а потім ЦВК їх не зареєстрував як обраних. Але це - буква закону. Дух закону такий, що судимість є перешкодою для бажання бути обраним на керівну посаду, зокрема в парламент. Тому рішення Європейського суду в цій справі не виглядає таким однозначним на користь опозиції», – зазначив юрист, який просив не називати його ім'я.

Більш ймовірним правники називають варіант обрання Тимошенко і Луценка до складу парламенту за мажоритарними округами. Мовляв, в разі ухвалення Європейським судом з прав людини рішення про незаконне засудження лідерів опозиції українськими судами, їх мають звільнити. В цьому випадку екс-урядовці отримають право балотуватися, якщо в якихось з округів будуть оголошені дострокові вибори.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG