Спеціальні потреби

Актуально

У разі дефолту України катастрофи не станеться - експерт

У разі дефолту України катастрофи не станеться - експерт. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:44 0:00

Ситуацію в Україні коментує професор економіки Каліфорнійського університету в Берклі Юрій Городніченко

19 травня 2015, Верховна Рада України прийняла закон, який дозволяє уряду не платити вибіркові зовнішні борги приватним кредиторам. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк звернувся до інвесторів з проханням реструктуризувати борги, тобто списати частину суми чи відтермінувати виплати. Йдеться про десятки мільярдів доларів, більшу частину з яких позичив уряд Януковича. Якщо Київ не домовиться з кредиторами і перестане платити за борговими зобов‘язаннями, країна увійде у стан дефолту. «Голос Америки» попросив прокоментувати ситуацію професора економіки Каліфорнійського університету у Берклі Юрія Городніченка.

Голос Америки: Пане Юрію, з якими саме міжнародними кредиторами домовляється Україна і про які суми йдеться?

Юрій Городніченко: За оцінками Міністерства фінансів, прямий державний зовнішній борг України зараз складає приблизно 33 мільярди доларів. Але реструктуризація торкнеться лише частини цих боргів. Йдеться про 17 мільярдів доларів, які Україна запозичила на світових фінансових ринках через випуск облігацій. Велика частина цих запозичень була зроблена за президентства Віктора Януковича. З цих 17 мільярдів, 9 мільярдів тримають 4 інвестиційні фонди. Це Rowe Price, TCW Group, BTG Pactual Europe і Franklin Templeton. Franklin Templeton‎ - це великий інвестиційний фонд. Він тримаю 4 мільярди доларів в боргових зобов’язаннях України. Це звичайно звучить вражаюче, багато мільярдів доларів, але насправді для світових фінансових ринків це крапля в морі. Навіть якщо вони втратять все на цих боргових зобов’язаннях України, це для них не буде тотальною катастрофою.

Г.А.: Кілька днів тому, колишній міністр фінансів США Ларрі Саммерс звернувся через провідні американські видання The Financial Times і The Washington Post до західних інвесторів з проханням реструктуризувати українські борги. Які аргументи висуває Саммерс?

Ю.Г.: Ларрі Саммерс робить кілька спостережень. Перше це те, що в умовах війни аморально та економічно недоцільно вимагати від України сплати всіх боргових зобов’язань. Україна може бути фізично не здатна на величезні витрати по своїх боргах через те, що вона витрачає величезні кошти на війну.

По-друге, ті інвестори, які тримають зараз український борг, вони знали на які ризики вони йшли. За це вони отримали величезну компенсацію. До речі, велика частка боргів, які вони зараз тримають, вона була випущена за часів Януковича. Як кажуть, бачили очі що купували. Через це тут не має бути ніяких несподіванок для цих інвесторів. Вони знали, що така можливість існує, що вона велика, за це вони отримали компенсацію.

По-третє, Ларрі Саммерс каже, що інвестори та Україна, якщо вони не зможуть домовитися по реструктуризацію боргів полюбовно, тоді українська держава та уряд мають цілком серйозно розглядати можливість дефолту. Якщо це трапиться, тоді ці інвестори втратять набагато більше грошей. Загроза дефолту має допомогти українському уряду домогтися більш сприятливих умов щодо реструктуризації українських боргів.

Навіть якщо Україну виключать з фінансових ринків через дефолт, це якось кардинальним чином не вплине на стан речей в Україні
Юрій Городніченко

Г.А.: У випадку, якщо Україна оголосить дефолт, як це позначиться на економіці країни та на простих українцях?

Ю.Г.: Дефолт це погана річ і її треба уникати, наскільки це можливо. Але є кілька міркувань чому навіть, якщо дефолт відбудеться в Україні, це не матиме якихось катастрофічних наслідків для України.

Перша погана річ, яка може відбутися в процесі дефолту, це те, що банківська система може стати вразливою і Україна може мати ще одну банківську кризу. Але якщо оголосити дефолт тільки по зовнішніх зобов’язаннях, це зменшить навантаження на внутрішню банківську систему. Таким чином, негативні наслідки дефолту будуть меншими.

Друга погана річ, яка може виникнути в разі дефолту, це те, що Україну можуть виключити з зовнішніх фінансових ринків. Якщо Україна хоче виходити на приватні ринки, наприклад в Лондоні, і брати запозичення, щоб покривати свій дефіцит бюджету, то вона цього не зможе зробити. Але зараз в Україні склалася така ситуація, що якщо Україна навіть і хоче вийти на зовнішні приватні ринки, ніхто не хоче давати їй грошей під прийнятні проценти. Все, що зараз Україна бере у борг, все це йде через або міжнародні фінансові установи, як МВФ, або під гарантії інших держав. Наприклад США нещодавно дали 1 мільярд доларів кредитних гарантій для України. Таким чином, навіть якщо Україну виключать з фінансових ринків через дефолт, це якось кардинальним чином не вплине на стан речей в Україні.

В умовах війни аморально та економічно недоцільно вимагати від України сплати всіх боргових зобов’язань
Ларрі Саммерс, екс-міністр фінансів США

Третя річ, яка може відбутися в процесі дефолту, пов’язана з ситуацією, коли видатки держави перевищують доходи. Формується великий дефіцит. Якщо країна не хоче запускати друкарську машину, щоб покрити цей дефіцит, треба брати гроші в борг. Якщо немає змоги брати гроші на зовнішніх або внутрішніх ринках, треба або скорочувати видатки або піднімати податки. Це погано для слабкої економіки, це буде збільшувати падіння виробництва і так далі. Але в Україні зараз склалася ситуація таким чином, що за підсумками першого кварталу цього року доходи бюджету перевищують видатки. Тому, якщо Україну виключать з зовнішніх фінансових ринків, то це не вплине кардинально на стан речей в Україні. Держава зможе підтримувати теперішній рівень видатків і доходів. А тому їй не доведеться робити щось надзвичайно болюче для населення.

Г.А. Як Ви оцінюєте шанси уряду України домовитися з кредиторами щодо реструктуризації боргу?

Ю.Г.: Зараз ситуація досить гнучка. Йде така собі інформаційна війна між українським урядом і інвесторами, які тримають український борг. Кожна сторона каже, що ми зробили якісь там пропозиції. Звичайно, умови цих пропозицій конфіденційні. Але я налаштований досить оптимістично щодо полюбовної реструктуризації українських боргів. Якщо подивитися на ситуацію на світових ринках, то ці ринки кажуть, що кредитори спишуть приблизно 20% українських боргів. Це буде принаймні кілька мільярдів доларів.

Дивіться також: Експерти: українська економіка досягла дна. Далі лише шлях нагору

Війна та економічна криза - Нові виклики американського бізнесу в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:26 0:00

Всі новини дня

Білий дім анонсував новий пакет допомоги для України вже незабаром

Речниця Білого дому Карін Жан-П'єр проводить прес-брифінг у Білому домі 2 жовтня 2023 року

Сполучені Штати незабаром оголосять новий пакет допомоги для України, щоб засвідчити свою підтримку. Про це заявила у вівторок, 26 вересня, речниця Білого дому Карін Жан-П’єр. Так вона прокоментувала заяву Кремля про те, що “втома” Заходу від України зростатиме у США та інших країнах.

Відповідаючи на запитання про те, чи виключення фінансування України із тимчасової бюджетної резолюції Конгресу для уникнення шатдауну є показником втоми від війни, Жан-П’єр заявила, що за Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція.

Якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється.

“Ось наше послання Путіну. Президент створив коаліцію із понад 50 країн, які надають Україні допомогу. І ми зібрали понад 140 країн, щоб засудити вторгнення Росії в Україну. За Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється,” — сказала речниця Білого дому.

Вона зауважила, що Сполучені Штати продовжуватимуть допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно.

“Ми продовжуватимемо просувати пріоритети нашої національної безпеки, тому що, допомагаючи Україні, ми також захищаємо та забезпечуємо національну безпеку американського народу,” — додала Жан-П’єр.

Білий дім сподівається, що кошти для України таки виділять

За словами речниці, грошей на підтримку України наразі достатньо, щоб задовольнити нагальні потреби на полі бою, однак це не довгострокове рішення.

Посадовиця заявила, що Білий дім очікує, що Конгрес все ж виділить кошти на підтримку України. Вона наголосила, що спікер Палати представників Кевін Маккарті сам неодноразово казав про необхідність робити все можливе, аби переконатися, що Україна має необхідну зброю, а в Конгресі є двопартійна підтримка щодо продовження фінансування України.

“Не забуваймо, що наша мета — переконатися, що хоробрі люди України можуть боротися за свою свободу та демократію. І це те, що президент хоче бачити й надалі. І не лише ми, а й республіканці та демократи в Конгресі, також хочуть, щоб фінансування України продовжувалось,” — сказала Карін Жан-П'єр.

Раніше Голос Америки повідомляв, що на тлі ухвалення закону про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні, законодавці від обох партій закликали колег продовжити фінансову підтримку України. А лідери республіканців та демократів в Сенаті виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.

Хаос серед республіканців у Палаті представників

Тимчасова бюджетна резолюція, яку ухвалив Конгрес забезпечила безперебійну роботу уряду на 45 днів, тобто до 17 листопада. Однак Карін Жан-Пʼєр наголошує: Конгрес не має чекати з ухваленням бюджету до листопада, бо чергова криза “не має виправдання”, а ухвалення бюджету для забезпечення роботи уряду — базове завдання законодавців.

“Американський народ ситий по горло. Їм набридли політичні ігри. Їм потрібен уряд, який працює”, — заявила вона.

Посадовиця зауважила на "хаос" у крилі республіканців у Палаті представників. За її словами, політичні гравці із крайньо правих республіканців у палаті представників, які блокували ухвалення бюджету із коштами для України, ледь не привели країну до кризи. Окрім грошей для України, вони також закликали скоротити фінансування програм, які є критично важливими для американців по всій країні, сказала речниця Білого дому. Зокрема, йдеться про програму Meals on Wheels, яка запроваджена, щоб подолати голод та ізоляцію людей похилого віку та ініціативи у сфері освіти.

“У республіканському крилі є екстремальна група людей, яка висуває ці крайні законодавчі акти, що завдають шкоди американським сім’ям. Вони намагаються вразити нас, і вони ледь не закрили уряд”, — зазначила посадовиця.

Жан-Пʼєр закликала лідерів партії “розібратися із цим питанням”.

“Те, що ми бачили на вихідних взагалі не повинно було статися. Вони не мали довести нас до краю, як вони це зробили”, — сказала вона.

Серед республіканців у Палаті представників є група законодавців, які виступають проти допомоги Україні. Конгресмен-республіканець від Флориди Метт Ґетц напередодні заявив, що цього тижня він з однопартійцями спробують усунути спікера Палати представників республіканця Кевіна Маккарті після того, як той привітав майже одностайне голосування за законопроєкт про тимчасове фінансування уряду.

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00

В неділю в польській столиці відбувся опозиційний «Марш мільйонів сердець», покликаний мобілізувати тих виборців, які ще не визначились з кандидатом на майбутніх парламентських виборах, що відбудуться за два тижні. На марші була наша колега Мирослава Гонгадзе.

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:32 0:00

Як США вдалося відвернути шатдаун? І що буде з фінансуванням для України? Подробиці з Конгресу та Білого Дому – від Катерини Лісунової та Юлії Ярмоленко.

МЗС Словаччини звинувачує Росію у втручанні у вибори

Президент Словаччини Зузана Чапутова на зустрічі з головою партії Smer-SD Робертом Фіцо, щоб передати йому політичний мандат на початок переговорів щодо формування нового уряду країни, 2 жовтня 2023 року. (Фото: VLADIMIR SIMICEK / AFP)
За Україною стоїть сильна, дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе пережити нас, то він помиляється.
Карін Жан-П'єр

МЗС Словаччини звинуватило Росію у втручанні у вибори, відповідну заяву відомство оприлюднило у понеділок, 2 жовтня, після того, як партія Smer-SD здобула перемогу на парламентських виборах в країні. Лідер цієї партії Роберт Фіцо, якого критики вважають проросійськи налаштованим, був запрошений сформувати уряд.

МЗС Словаччини заявило про втручання у вибори, реагуючи на коментарі голови російської служби зовнішньої розвідки Сергія Наришкіна. Ще до виборів Наришкін заявив про те, що центристська партія “Прогресивна Словаччина” є “довіреними особами США”.

“Прогресивна Словаччина” підтримує Україну, і на виборах прийшла другою, отримавши 18% голосів, тоді як Smer-SD посіла першість, її підтримали 23% виборців.

“Ми вважаємо таку навмисно поширену дезінформацію неприпустимим втручанням Російської Федерації у виборчий процес у Словацькій Республіці”, – йдеться у заяві МЗС Словаччини, яку цитує мережа AFP.

МЗС Словаччини також викликало співробітника російського посольства і зажадало від Росії “припинити дезінформаційну діяльність, спрямовану проти Словаччини”.

Москва відкинула звинувачення словацького уряду, заявивши, що “ми не втручаємося у внутрішні справи інших країн і не беремо участь у зміні режиму”.

Коментуючи вибори у Словаччині, американські посадовці заявили, що продовжать працювати з партнерами по НАТО задля забезпечення тривалої підтримки для України, яка протистоїть російській агресії.

Речниця Білого дому Карін Жан-П’єр також зауважила, що США створили коаліцію з понад 50 країн, куди входить і Словаччина, для допомоги Україні, а також згуртували понад 140 країн в ООН, щоб засудити вторгнення Росії в Україну.

“За Україною стоїть сильна, дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе пережити нас, то він помиляється. Він помиляється. І тому незабаром ми оголосимо ще один пакет допомоги для України, щоб засвідчити нашу постійну підтримку хороброго народу України”, - додала Жан-П’єр.

Своєю чергою, речник Державного департаменту США Метью Міллер зазначив, що США ознайомлені з повідомленнями про російське втручання у вибори у Словаччині.

“Ми тісно спілкуємося з нашими словацькими колегами щодо [повідомлень про втручання]. Загалом щодо виборів, я скажу, що Словаччина, звичайно, є ключовим союзником НАТО, партнером і другом Сполучених Штатів. Ми продовжуватимемо співпрацювати з урядом, обраним словацьким народом, для просування наших спільних цілей і взаємних інтересів. І, як я вже говорив про низку країн на цій трибуні, Сполучені Штати не приймають жодної сторони в іноземних виборах. Єдиний наш інтерес – у вільному та чесному виборчому процесі”, - заявив Міллер.

На виборах у Словаччині партія Роберта Фіцо отримала 42 місця зі 150 у парламенті. Тепер вона шукатиме партнерів для створення урядової коаліції. Потенційним партнером Smer-SD може виступити партія Hlas-SD, яка отримала 27 місць, як повідомляє AFP. Hlas-SD виникла у 2020 році, відколовшись від Smer-SD.

Третім членом коаліції може стати націоналістична проросійська Словацька національна партія, яка набрала 5,6% голосів, зазначає британське видання The Guardian. В такому складі коаліція може мати 79 місць у 150-місному парламенті.

Держдеп: Більшість коштів на безпекову допомогу Україні вже вичерпано, Конгрес має вжити заходів

Речник Державного департаменту США Метью Міллер. Фото: AP Photo/Nathan Howard

Хоча у США є можливість продовжити підтримувати здатність України захищатися в найближчій перспективі, більшу частину наявного фінансування безпекової допомоги вже вичерпано, тож Конгресу необхідно вжити заходів. Про це заявив речник Держдепартаменту США Метью Міллер під час брифінгу в понеділок, 2 жовтня.

При цьому він не уточнив, як довго США зможуть надавати Україні допомогу без відповідного рішення Конгресу.

"Хоча у нас ще залишилися повноваження щодо скорочення витрат, які ми можемо використати для продовження надання безпекової допомоги Україні в короткостроковій перспективі, і фактично у нас є ще один пакет скорочення найближчими днями, фінансування USAI було призупинено, фінансування FMF (Foreign Military Financing, допомога іноземним арміям - ред.) - припинено. Це програми, які дозволяють нам укладати контракти для України у довгостроковій перспективі, тому ми не зможемо це зробити без подальших дій із боку Конгресу", - сказав речник Держдепартаменту США.

Він зазначив, що у Білому домі розчаровані тим, що "попри тривалу і сильну двопартійну підтримку України, коли вона бореться із вторгненням Росії, тимчасова бюджетна резолюція, яку Конгрес ухвалив у суботу, не містить вкрай необхідної допомоги."

За словами Міллера, "переважна більшість в обох палатах Конгресу підтримує продовження надання допомоги Україні, оскільки це стосується не лише України".

"Йдеться про світ, у якому ми хочемо жити. Якщо ми дозволимо таким авторитарним діячам як президент Путін робити з іншими суверенними країнами все, що їм заманеться, весь Статут ООН зруйнується. І ми будемо жити у світі, де така агресія може статися будь-де та будь-коли," - сказав Міллер.

Представник Держдепу також наголосив, що призупинення допомоги Україні може бути набагато дорожчим і небезпечнішим для американського народу:

"Ми повинні продовжувати робити так, щоб Україна була в найсильнішому становищі, аби захищатися... Ми в жодному разі не можемо допустити, щоб підтримка України Америкою зупинилася. Наші союзники, наші супротивники та світ спостерігатимуть."

Про недопустимість призупинення американської допомоги Україні йдеться у заяві президента США Джо Байдена, опублікованій на сторінці Білого дому в суботу, 30 вересня. Пізно в суботу ввечері президент США підписав ухвалений Конгресом законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні.

"Я цілком сподіваюся, що спікер дотримуватиметься своєї відданості народу України та забезпечить підтримку, необхідну для допомоги Україні в цей критичний момент", - йдеться у заяві Байдена.

Американські сенатори від обох партій після ухвалення законопроєкту про тимчасове фінансування уряду виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.

Дивіться також:

Брифінг. Ситуація в Конгресі, вибори в Словаччині, мітинги в Польщі
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Більше

Відео - найголовніше

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00
XS
SM
MD
LG