Актуально
Британія вилучає Huawei з мереж 5G - США заохочують і ЄС до такого рішення

Британський уряд оголосив, що компанії мобільного зв’язку повинні до 2027 року вилучити усе устаткування китайської компанії Huawei з мереж мобільного зв’язку п’ятого покоління (5G).
Компаніям, які забезпечують мобільний зв’язок в країні, вже з кінця цього року заборонено купувати будь-яке нове устаткування Huawei для мереж 5G.
Британія долучилася до щораз більшого списку країн з усього світу, які захищають свою національну безпеку, забороняючи використання ризикованих продавців, до яких немає довіри.Майк Помпео
Рішення не впливатиме на можливість для китайської компанії продавати в Британії свої смартфони.
“Це було нелегке рішення, але правильне для мереж зв’язку Сполученого Королівства, для нашої національної безпеки і для нашої економіки зараз і, безумовно, на перспективу”, - сказав у парламенті міністр, який відповідає за цифрову галузь, Олівер Довден.
Міністр також визнав, що рішення уряду означатиме затримку запуску національної мережі зв’язку п'ятого покоління в Британії принаймні на рік, а можливо навіть на три роки.
Мобільний зв’язок 5G вже доступний у деяких британських містах, але ті можливості не покривають країну.
Раніше британський уряд дозволив Huawei брати обмежену участь у розбудові нових мереж зв’язку, але тепер позиція Лондона більш співзвучна зі США, де віддавна наголошували на загрозі китайської участі в мережах зв’язку західних країн.
Держсекретар США Майк Помпео заявив, що тепер Велика Британія «долучилася до щораз більшого списку країн з усього світу, які захищають свою національну безпеку, забороняючи використання ризикованих продавців, до яких немає довіри».
Серед причин кроку Лондона названо також наслідки нових американських санкцій у галузі мікропроцесорів.
Рішення уряду щодо Huawei схвалене на тлі загострення політичного протистояння Лондона з Пекіном через китайські дії у Гонконгу.
Провідні британські політики з урядової Консервативної партії вказують, що компанія Huawei підлягає законам Китаю, де комуністичний уряд може використовувати доступ до технологій у своїх цілях.
Китайський посол у Великій Британії заявив, що рішення Лондона «хибне і розчаровуюче».
Опозиційні британські лейбористи звинуватили уряд у плутанині, створеній урядовцями.
Європа під тиском
Агентство Reuters вказує, що тепер і інші країни Європи опинилися під більшим тиском намагань США вилучити Хуавей з мереж мобільного зв’язку наступного покоління.
У понеділок до Парижа прибув радник США з питань національної безпеки Роберт Обраєн, який упродовж трьох днів візиту мав також розмовляти з партнерами в Німеччині, Італії та Британії.
Вашингтон дав зрозуміти, що однією з тем на порядку денному розмов мали бути питання зв’язку п’ятого покоління.
У січні ЄС оприлюднив рекомендації 27 країнам організації, в яких сказано, що вони можуть «обмежити або виключити» ризикованих постачальників на зразок Huawei з важливих елементів своїх мереж зв’язку.
США віддавна закликали своїх європейських партнерів повністю відмовитися від участі Huawei у технічних можливостях, які можуть становити загрозу безпеці.
У низці європейських країн, зокрема у Швеції, Іспанії, Австрії та Угорщині Huawei залучена до існуючих мереж мобільного зв’язку 4G і до створення мереж 5G.
Керівник служби кібербезпеки Франції відкинув потребу повної заборони Huawei у нових мережах, а німецька компанія Дойче телеком, яка є найбільшим партнером Хуавей у Європі, виступила проти заборони будь-яких окремих постачальників.
Але, зауважує Reuters, від часу появи рекомендацій ЄС, міжнародна політична ситуація змінилася з огляду на поширення коронавірусу, вперше виявленого в Китаї, а також після запровадження нових китайських законів у Гонконгу та через випадки жорсткої дипломатії Пекіна, які обурили деякі уряди ЄС.
«Країни ЄС, як виглядає мають щораз більше сумнівів щодо Huawei», - сказав Reuters чільний європейських дипломат, якого агентство не називає.
Агентство доходить висновку, що багато буде залежати від позиції уряду Німеччини - найбільшої і економічно найвпливовішої країни Європейського Союзу.
Дивіться також: У Європі через коронавірус більше тиснуть на педалі
Всі новини дня
- Голос Америки
«Ми знаємо про відео». Білий дім про суперечливі повідомлення щодо загибелі російського адмірала Соколова

Новий міністр оборони України Рустем Умеров заявив у вівторок в інтерв'ю Крістіан Аманпур з CNN, що якщо Соколов помер, «це хороша новина для всіх».
В ексклюзивному інтерв'ю з Києва він не підтвердив і не спростував факт загибелі Соколова під час удару.
«Він (Соколов) перебуває на наших тимчасово окупованих територіях… його там взагалі не повинно бути. Отже, якщо він мертвий, це хороша новина для всіх, що ми продовжуємо деокупацію нашої території», — сказав Умеров CNN.
Критика українського контрнаступу – непрофесійні і марні заяви. Генерал Годжес про багатоскладовість операцій ЗСУ

Тим, хто "за 8000 км" критикує, як хтось інший заходить на мінні поля і окопи та розміновує їх, повинно бути соромно самим за себе. Так тезу висловив колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, генерал США у відставці Бен Годжес під час дискусії у Вашингтоні “Перемога України: блимає жовтий сигнал?”.
Годжес відповідав на запитання Роберта Макконнелла, співзасновника Фундації США-Україна стосовно критичних зауважень на адресу дій української армії у війні.
“Це непрофесійні та марні заяви”, – сказав Бен Годжес.
Генерал нагадав, що українцям доводиться боротися без підтримки авіації, без якої США, Велика Британія чи Німеччина ніколи не посилала б своїх солдатів у бойові дії. Голос Америки також писав раніше про дискусію між експертами, які заявили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту.
“Контрнаступ – це не лише те, що ми бачимо на полі бою”, – наголосив Годжес. За його словами, ЗСУ проводять багатоскладові комплексні операції, включно з роботою спецпризначенців, атаками дронів, кібер боротьбою, виведенням з ладу російських радарів та ППО та іншим.
Також, за словами Годжеса, вражаючою є робота українських військових щодо Чорноморського флоту, яка створює величезний тиск на російський генштаб.
Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки Бен Годжес також заявив, що за умов відсутності підтримки з повітря критика українського контранаступну є невиправданою. “На жаль, українці й надалі зазнають великих втрат, тому що ми, Захід, не надали їм необхідних можливостей. І я говорю саме про високоточну зброю великої дальності”, – сказав Годжес.
Генератори, павербанки та газові пальники – як українці готуються до другої зими в умовах війни. Відео
Консервація в промислових масштабах, генератори, павербанки та газові пальники – українці готуються до другої зими в умовах війни. Люди налаштовуються на найскладніший сценарій, коли Росія знову атакуватиме енергетичну інфраструктуру і будуть перебої з електропостачанням.
Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео
США запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Що означає цей лист для України у контексті подальшої військової підтримки від США – у Білому Домі пояснили на запит Голосу Америки Українською.
- Голос Америки
"Не маємо права на помилку". Костін про роботу українських прокурорів з розслідування воєнних злочинів РФ

Українська правоохоронна система має розслідувати безпрецедентну кількість воєнних злочинів РФ в Україні, однак попри навантаження прокурори повинні дотримуватись найвищих міжнародних стандартів, щоб притягнути винних до відповідальності.
Так в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки генпрокурор України Андрій Костін прокоментував звіт Української гельсінської спілки на основі анонімного опитування українських правоохоронців. Звіт виявив, що їм бракує навичок для розслідування воєнних злочинів: у половині справ про воєнні злочини не ведеться досудове розслідування, а також представники Нацполіції та Офісу генпрокурора в анонімному опитуванні скаржилися на велике навантаження та брак знань і ресурсів поміж інших чинників, які ускладнюють розслідування.
У відповідь Костін пояснив, що "ця величезна кількість (злочинів), звісно, потребує розслідування та притягнення до відповідальності. І ми маємо зробити це належним чином, тому що стандарт доказів дуже важливий.... ніхто не знає, коли збирає докази щодо щойно вчиненого злочину, чи цю справу передадуть до МКС".
Він підкреслив, що українська сторона у співпраці з МКС та іншими партнерами, окрім пріоритетних напрямків - злочинів агресії, геноциду, вбивств і катувань мирного населення, примусового вивезення українських дітей, також вперше розслідує екологічні чи кіберзлочини як воєнні злочини. "Створюючи нові практики, нам треба бути впевненими, що результати наших розслідувань заслуговуватимуть довіри на міжнародному рівні та будуть сприйняті міжнародним товариством як справжнє справедливе правосуддя. Це наша головна відмінність від держави-агресора", - додав він.
"Одним з елементів стратегії також є поєднання справ. Тому, коли ми розуміємо, наприклад, що кілька ракетних і безпілотних атак були здійснені, наприклад, одним підрозділом російської армії, ми можемо спробувати об’єднати ці випадки в один великий, тому що у цьому випадку нам буде легше встановити ланцюжок командування", - пояснив високопосадовець.
За словами генпрокурора, Київ співпрацює із міжнародними інституціями, а також із Міністерством юстиції США та Федеральним бюро розслідувань "не тільки з точки зору співпраці в конкретних справах, а й для нарощування потенціалу, також навчання наших прокурорів і слідчих, тому що ми підходимо до нових шляхів, і ми не маємо права на помилку".
Росія не визнає причетність до злочинів проти мирного населення попри наявність численних доказів і свідчень.
Форум