Актуально
Трамп оголошує нові санкції проти Китаю через Гонконг

Президент США Дональд Трамп оголосив, що підписав рішення, які скасовують особливий торговельний статус Гонконгу та передбачають санкції проти китайських посадовців і юридичних осіб, а також установ пов’язаних з Китаєм, названих відповідальними за скасування автономії Гонконгу.
...Ні особливих привілеїв, ні особливого економічного статусу, ні експорту чутливих технологій.
«Тепер Гонконг буде розглядатися так само як і континентальний Китай», - сказав Трамп, наголосивши, що це означає, що не буде «ні особливих привілеїв, ні особливого економічного статусу, ні експорту чутливих технологій».
Оголошення пролунало невдовзі після повідомлень про нові санкції США проти Китаю за утиски меншин у китайській провінції Сінцзян, а також про чергові намагання Вашингтона позбавити китайські компанії доступу до американських технологій.
Президент Трамп у вівторок також сказав журналістам: «Ми покладаємо на Китай повну відповідальність за приховування вірусу і за те, що він був поширений світом».
Після того як Велика Британія 1997 передала Гонконг під контроль Китаю, ця колишня колонія користувалася широкими самоврядними правами, зокрема законами і системою судочинства відмінними від однопартійної системи правління комуністичної партії на решті території країни.
Згідно з договором 1984 року між Британією та Китаєм Гонконг мав зберігати окремі права принаймні до 2050 року.
Одним з чергових поштовхів для звинувачень, що Пекін порушує свої обіцянки, стало ухвалення закону, який запроваджує у Гонконгу жорсткі покарання за критику китайського уряду.
Обурення Китаю
Китайське міністерство закордонних справ оприлюднило заяву, в якій назвало дії США грубим втручанням у внутрішні справи Китаю.
Пекін також пригрозив відповідними санкціями проти американських фізичних та юридичних осіб.
«Спроби американської сторони протидіяти впровадженню в Гонконгу національних законів стосовно безпеки ніколи не досягнуть успіху», - сказано у китайській заяві.
Закиди Трампа на адресу Байдена
Після оголошення санкцій щодо Китаю президент Трамп скористався нагодою промови перед пресою, щоб гостро виступити проти свого суперника у президентській виборчій кампанії Джо Байдена.
«Джо Байден і президент Обама дозволили Китаю розграбовувати наші заводи, грабувати наші громади і викрадати наші найцінніші таємниці», - цитує Трампа агентство Associated Press.
Трамп говорив, що на посаді віце-президента Байден виступав за Паризьку міжнародну кліматичну угоду, з якої США під керівництвом Трампа вийшли.
«Вона б знищила американських виробників, водночас дозволяючи Китаєві безкарно забруднювати атмосферу і була б ще одним подарунком китайській комуністичній партії від Байдена», - сказав Трамп.
Associated Press зауважує, що Трамп вихваляє свою жорстку позицію щодо Китаю попри те, що він сам раніше не раз схвально відгукувався про китайського комуністичного лідера Сі Цзіньпіна.
Президент Трамп сказав журналістам у Вашингтоні у вівторок, що він не планує переговорів з Сі Цзіньпінем.
Дивіться також: Як у Лондоні реагують на нові китайські закони щодо Гонконгу
Всі новини дня
Сенат США підтримав призначення генерала ВПС на головну військову посаду

ВАШИНГТОН, 20 вересня (Reuters) – Більшість Сенату США в середу підтримали кандидатуру командувача ВПС США генерала Чарльза К. Брауна на посаду головного військового офіцера США, а також затвердили призначення низки інших вищих старших офіцерів, які раніше блокував сенатор-республіканець.
З 83 голосами за та 11 проти, Сенат затвердив кандидатуру Чарльза Брауна на посаду голови Об’єднаного комітету начальників штабів, за поданням президента США Джо Байдена.
Браун — колишній пілот винищувача, який отримав досвід командування в Тихому океані, приходить на цю посаду в період зростання напруженості з Китаєм.
Він стане лише другим темношкірим офіцером, який очолить Об’єднаний комітет начальників штабів після Коліна Пауелла два десятиліття тому.
Сенат просунувся вперед, проголосувавши за Брауна та двох інших вищих військових, після того, як лідер більшості Чак Шумер, сенатор-демократ, використав процедурний маневр, щоб обійти блокаду сенатора-республіканця Томмі Тубервіля.
Тубервіль почав блокувати підтвердження для вищих посад Пентагону в березні на знак протесту проти політики Міністерства оборони, ухваленої минулого року, яка передбачає оплачувану відпустку та відшкодовує витрати для військовослужбовців, які подорожують, щоб зробити аборт.
Браун та інші військові чиновники заявили, що блокування Тубервілем сотень призначень в оборонному відомстві може мати далекосяжні наслідки для Збройних сил і вплинути на війська та їхні родини, зашкодити національній безпеці.
Міністр оборони Ллойд Остін привітав Брауна з затвердженням на посаді, подякував Шумеру за проведення голосування та розкритикував Тубервіля за його обструкцію. «Настав час затвердити понад 300 інших кандидатів на військові посади», — сказав Остін у заяві.
Байден висунув кандидатуру Брауна, про що було оголошено в травні, після призначення Остіна міністром оборони США, найвищою цивільною посадою в Пентагоні.
Затвердження Брауна означає, що чорношкірі американці вперше обіймуть дві найвищі посади в Пентагоні, що є важливою віхою для інституції, яка різноманітна на нижчих рівнях, але здебільшого білі та чоловіки на вершині.
Шумер також відкрив шлях для голосування в Сенаті щодо висунення Байденом генерала Ренді Джорджа на посаду начальника штабу Сухопутних сил та генерала Еріка Сміта на посаду командувача Корпусу морської піхоти.
Процедурне клопотання Шумера не стосувалося сотень інших військових затверджень, які все ще відкладаються через дії Тубервіля.
Затвердження Сенатом військових призначень зазвичай не викликає суперечок. Позиція Тубервіля не може перешкодити Сенату, де більшість становлять демократи, голосувати за будь-яке підвищення, але може різко уповільнити процес.
Канабіс — задля України. Фестиваль у Колорадо для підтримки України. Відео
Канабіс — задля України. Такий фестиваль нещодавно пройшов в Колорадо. Це перший американський штат, де дозволити вирощувати, продавати та вживати марихуану не лише в медичних цілях.
Спікер Маккарті: "Зеленський наш президент?" Візит на тлі суперечок у Конгресі. Що законодавці розповіли Голосу Америки?

Президент України Володимир Зеленський у четвер, 21-го вересня, зустрінеться із законодавцями у Конгресі США.
Це буде його другий візит до Капітолія за час широкомасштабної російської агресії. І якщо перший його виступ перед двома палатами американських законодавців оглядачі називали історичним через безпрецедентну підтримку України, то нинішній візит на Капітолійський пагорб обіцяє бути набагато складнішим – думки багатьох законодавців розділилися щодо збільшення допомоги, їх також турбує, чи Україна зможе перемогти, чи використовує допомогу відповідально. Також дається взнаки початок президентських перегонів.
На думку оглядачів, загострення політичної боротьби може загальмувати ухвалення рішень щодо збільшення військової допомоги Україні, про яке просить адміністрація президента Джо Байдена.
Український лідер прибув у Вашингтон в середу ввечері, щоб провести низку зустрічей з американськими законодавцями на Капітолійському пагорбі вже у четвер вранці.
Згідно з розкладом, о 9:00 ранку Зеленський матиме зустріч із законодавцями Палати представників, перемовини триватимуть годину та відбуватимуться у закритому форматі. Після цього, орієнтовно о 10:00, Зеленський відправиться на закриті перемовини із сенаторами. Вже після зустрічей у Конгресі український лідер матиме перемовини із президентом США Джо Байденом у Білому домі.
Адміністрація просить додаткової допомоги для України, у Конгресу сумніви щодо вже наданої
Візит Зеленського відбувається на тлі запеклих дискусій у Конгресі США щодо погодження бюджету. Законодавці мають проголосувати 12 законопроєктів про видатки, до початку нового фінансового року, який настає 1-го жовтня.
Серед них зокрема, оборонний бюджет США, в якому прописано 300 мільйонів доларів на допомогу Україні, та запит президента Байдена про додаткове фінансування, яке включає в середньому 24 мільярди доларів для України. Якщо політикам не вдасться подолати суперечки до крайнього терміну, то уряд опиниться в ситуації "шатдауну", коли всі державні кошти буде заблоковано.
Нинішній законопроєкт про тимчасове фінансування уряду в Палаті представників не включає додаткове фінансування для Києва, про яке просить Білий дім.
Який план перемоги? Я думаю, це те, що американська громадськість хоче знатиКевін Маккарті, спікер Палати представників
А спікер Кевін Маккарті напередодні візиту Зеленського заявив, що його більше цікавить, куди пішла вже виділена допомога, і жодних обіцянок про наступну допомогу він не робив.
"Зеленський обраний до Конгресу? Він наш президент? Я не думаю, що я маю бути відданий будь-чому. У мене є питання щодо того, де звітність про гроші, які ми вже витратили? Який план перемоги? Я думаю, це те, що американська громадськість хоче знати. Те, що зробила Росія, вторгшись, це неправильно, ці звірства, ми хочемо переконатися, що це закінчиться. Але я також завжди казав із самого початку, незалежно від того, про яке питання йдеться, я хочу відповідальності за усе, на що наші працьовиті платники податків витрачають свої гроші", - заявив спікер Маккарті американським журналістам у Конгресі.
Конгресова кореспондентка української служби Голосу Америки, Катерина Лісунова ексклюзивно поспілкувалась із американськими законодавцями Палати представників щодо їхніх очікувань від прийдешньої зустрічі із Володимиром Зеленським.
Коли Зеленський розмовлятиме з Конгресом, він повинен розуміти, що є спротив допомозі, що багатьох людей турбують питання підзвітністю їхніх грошей, куди вони використовуютьсяРіч Маккормік, конгресмен-республіканець
Так, за словами конгресмена-республіканця від штату Джорджія, Річа Маккорміка, український лідер має розуміти, що він зустрінеться із Конгресом в якому зараз активно лунають голоси проти продовження допомоги Україні, і саме Зеленський має переконати їх, що гроші витрачені на допомогу Києву не марні.
"Коли Зеленський розмовлятиме з Конгресом, він повинен розуміти, що є спротив допомозі, що багатьох людей у Республіканській партії, ймовірно також в Демократичній партії турбують питання підзвітністю їхніх грошей, куди вони використовуються. Він повинен надати вагомі аргументи щодо такої підзвітності. Зараз ведеться багато розмов, щодо цінності наших грошей. Я особисто дуже підтримував наші зусилля в Україні. Я наполягав, що ми маємо допомагати більше. Ми все іще маємо танки Abrams, готові до застосування", - заявив республіканець Маккормік, українській службі Голосу Америки.
Сам Маккормік вважає, що США мають продовжити допомогу Україні та довести справу до кінця.
"Навіть будучи наймогутнішою країною у світі, США не досягли успіху у війнах у В’єтнамі, Іраку та Афганістані, тому що у нас не було достатньо потужностей. Ми повинні дати українцям такий потенціал потужностей, якщо вони збираються виграти, якщо вони збираються досягти успіху", – сказав конгресмен.
Він додав, що українці "вже зробили чудову роботу зупинивши наступ", але їм ще потрібно довести, що вони можуть перемогти.
"Ми хочемо, щоб вони перемогли. Це означає, що він (Зеленський, – ред.) має навести таку аргументацію, яка пояснить людям, чому його країна потребує підтримки. Так само як і будь-які американські військові, вони (українці ред.) не зможуть досягти успіху, пройшовши лише половину шляху. Нам потрібні запевнення, щоб переконатися, що ми завершимо почату роботу", – додає Маккормік.
Ми маємо показати потужну двопартійну підтримку, що ми їх підтримуємо, що ми продовжимо підтримувати їх необхідними ресурсами, що вони повинні виграти цю війну і що ми пишаємося нимиПет Раян, конгресмен-демократ
Тим часом конгресмен-демократ від штату Нью-Йорк, Пет Раян сподівається, що візит президента України стане приводом для конгресменів та сенаторів продемонструвати підтримку США.
"У Сполучених Штатах Америки ми виступаємо за свободу та демократію та проти авторитаризму. Отже, я буду радий почути президента Зеленського. Ми маємо показати потужну двопартійну підтримку, що ми їх підтримуємо, що ми продовжимо підтримувати їх необхідними ресурсами, що вони повинні виграти цю війну і що ми пишаємося ними", – сказав конгресмен-демократ.
Він також наголосив, що дуже розраховує на те, що Зеленському вдасться донести голоси бійців з поля бою, "голоси тих, хто хоробро воює на передовій та їхніх сімей", щоб американські законодавці "не втрачали людяності при ухваленні будь-яких рішень".
"Щоб ми не втратили людяність, ухвалюючи тут рішення. Дехто з моїх колег, мені здається, вже втратив це відчуття. Тож важливо, щоб він (Зеленський, – ред.) нагадав нам про це, і я думаю, що він так і зробить", - сказав Пет Раян у розмові з Голосом Америки.
Натомість інший законодавець, також від штату Нью-Йорк, конгресмен-республіканець Нік Лалота, вважає що США роблять більше ніж країни Європи, коли справа заходить за допомогу Україні.
"Я думаю, що мої виборці хотіли б почути, що європейці повинні робити більше в питаннях, які стосуються Європи. Тягар відповідальності має бути міжнародним, він не повинен лягати в першу чергу на платників податків Сполучених Штатів. І я сподіваюся, що президент Зеленський озвучить цю проблему", - сказав Лалота.
Ми хотіли б почути лише який поступ і які справи станом на заразДжен Кігганс, конгресвумен-республіканка
Його однопартійка, конгресвумен-республіканка від штату Вірджинія, Джен Кігганс вважає, що окрім підзвітності наданих коштів, найважливішими зараз є поточні новини з поля бою.
"Я б хотіла почути, яка ситуація зараз, де саме ведеться бій. А також куди, і це особливо важливо для Сполучених Штатів, витрачаються ресурси. І тільки це, ми хотіли б почути лише який поступ і які справи станом на зараз. Ми хотіли б почути останні повідомлення", - заявила Кігганс.
Погоджується із нею й інший республіканець Майк Галлахер, від штату Вісконсин. За його словами, підзвітність коштів та прогрес на полі бою будуть двома найважливішими темами для погодження майбутньої додаткової допомоги Україні.
"Багатьом законодавцям буде цікаво почути про контрнаступ, про поступ на місцях, перспективи перемоги, а також про те, якими є найнагальніші потреби щодо зброї. Ми також повинні мати гарантії того, що зброя, яку ми надаємо, гроші, які ми надаємо, витрачаються належним чином і відповідально, щоб ми мали підтримку для майбутнього пакету фінансування. Отже, я думаю, що ці два пункти будуть ключовими", - вважає Галлахер.
Президент (Зеленський, – ред.) має запевнити людей, що цю війну можна виграти і що ми допомагаємо йому перемогти, а не просто підтримуємо існування конфліктуСкотт Пітерс, конгресмен-демократ
Демократ від штату Каліфорнія Скотт Пітерс наголошує, що під час зустрічей у Конгресі Зеленський має переконати законодавців, що цю війну дійсно можливо виграти, якщо продовжити підтримку Києва.
"Я вважаю, що американська підтримка України є надзвичайно важливою. Президент (Зеленський, – ред.) має запевнити людей, що цю війну можна виграти і що ми допомагаємо йому перемогти, а не просто підтримуємо існування конфлікту. А також він повинен запевнити нас, що гроші, які ми вкладаємо, як американські платники податків, насправді йдуть на фронт та на пов’язані із цим цілі", - ділиться з Голосом Америки конгресмен Скотт Пітерс.
А от республіканець від штату Канзас Рон Естес вважає, що така зустріч буде корисною представникам обох сторін, як України, так і США. Він вважає, що це буде можливістю особисто порушити питання критичні для партнерів.
"Я думаю, що для нього (Зеленського, – ред.) корисно мати можливість поспілкуватися щодо різних питань, які виникають. Загалом, це добре для обох сторін мати можливість зібратися разом і поговорити про поточні проблеми кожної країни", – підсумував конгресмен, Рон Естес.
Нагадаємо, 21-го грудня 2022-го року український президент виступив з окремою промовою у Конгресі США. Тоді його виступ називали історичним та порівнювали із промовою Вінстона Черчилля.
Дивіться також: Зустріч Маска з Сенаторами США: що було сказано про Україну?
Підсумки друго дня візиту президента України Зеленського до Нью-Йорка. Відео
Президент Володимир Зеленський у своєму виступі у Радбезі, 20 вересня, окреслив пропозиції щодо реформи ООН на основі україської Формули миру. Що він запропонував? Про це та підсумки друго дня візиту президента України до Нью-Йорка - розповідає Ірина Соломко.
Зернове питання. Реакція європейських країн на промову Зеленського. Відео
Польща викликала до МЗС посла України через критику обмежень для українського зерна президентом України. Як відреагували на заяви Києва та Варшави інші європейські країни — Словаччина та Угорщина? Пояснює кореспондент Голосу Америки у Великій Британії Богдан Цюпин.
Форум