Спеціальні потреби

США вказують на рішення арбітражу в Гаазі про незаконність претензій Китаю у Південно-Китайському морі


Державний секретар США Майк Помпео
Державний секретар США Майк Помпео

Сполучені Штати заявили, що більшість претензій Китаю на території і ресурси у Південно-Китайському морі «повністю незаконні» і засудили китайські намагання перебрати їх під контроль.

У коментарях для «Голосу Америки» деякі фахівці зауважують, що Вашингтон вперше конкретно підтримав схвалене чотири роки тому рішення постійного арбітражного суду в Гаазі стосовно диспуту.

Державний секретар США Майк Помпео заявив, що Китай від часу офіційного оголошення 2009 року своїх претензій у Південно-Китайському морі не подав для них суттєвих обґрунтувань.

Постійний арбітражний суд у Гаазі 12 липня 2016 року відкинув територіальні претензії Китаю, заявивши, що вони суперечать міжнародним законам.

Китай відмовляється визнавати те судове рішення.

Китай сперечається з Брунеєм, Малайзією, Тайванем, В’єтнамом і Філіппінами за контроль над понад трьома мільйонами квадратних кілометрів на півночі від архіпелагу Натуна.

Китай, посилаючись на древні згадки, наполягає на праві контролювати близько 90% вод, які інші країни розглядають як цінні рибні угіддя і шельфи з покладами корисних копалин.

Визначені Китаєм лінії заходять у морські економічні зони деяких країн.

Хоча США завжди заявляли про підтримку міжнародних законів у Південно-китайському морі і визнавали рішення Гаазького трибуналу як «остаточне й законне», фахівці кажуть, що заява Державного департаменту є новим конкретним кроком - вказуванням на незаконні дії Китаю, що суперечать рішенню 2016 року.

Там сказано, шо Китай не має жодних законних підстав для своїх претензій, і що США окреслюють свою позицію відповідно до рішення трибуналу.

«Це відкриває шлях до більш жорсткої критики китайського залякування інших країн у вказаних водах, де упродовж приблизно року триває криза. І це також є тиском на міжнародних партнерів, зокрема європейців, щоб вони визначилися”, - сказав «Голосу Америки» Ґреґ Полінґ, директор Ініціативи задля прозорості морського права в Азії при Центрі стратегічних і міжнародних досліджень.

Полінґ зауважує, що США «у питаннях морського права стають на бік країн Південносхідної Азії та міжнародної спільноти загалом. Але при цьому старанно зберігають нейтральну позицію США у питаннях суверенітету.

США кажуть, що Китай може заявляти про права на острови, але не може вигадувати власні закони щодо вод довкола островів».

Хоча США не претендують на острови, щодо яких точиться суперечка у Південокитайському морі, Вашингтон наголошує на важливості вирішення суперечки мирно і відповідно до міжнародних законів.

Інший аналітик висловив думку, що лише заяви США навряд чи приведуть до зміни позиції Пекіна.

«Хоча нова заява США має наметі наголосити на жорсткішій позиції, важливим буде те, чи мають Сполучені Штати намір діяти відповідно до рішення міжнародного арбітражу 2016 року, і як це робити, бо сам лише сигнал навряд чи змінить поведінку Китаю”, - сказала в інтерв’ю «Голосу Америки» Патриція Кім з Інституту миру США.

Після демонстрації військової сили Пекін заявив за результатами консультацій з лідерами країн Південносхідної Азії 1 липня, що поновить переговори щодо правил, які мали б допомогти уникати інцидентів у Південнокитайському морі.

Китай принаймні вісім разів відряджав військові літаки у рейди над морем поблизу Тайваню і посилав дослідницькі судна у води, на які претендують Малайзія та В’єтнам.

Дивіться також: У Європі через коронавірус більше тиснуть на педалі

У Європі через коронавірус більше тиснуть на педалі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:28 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG