Спеціальні потреби

Зупинити допомогу Україні в обмін на збереження посади - вимоги крайньоправих до спікера Палати представників Джонсона 


Спікер Палати представників Майк Джонсон іде на пресконференцію в Капітолії США, 7 травня 2024 р. Фото: Drew Angerer/AFP
Спікер Палати представників Майк Джонсон іде на пресконференцію в Капітолії США, 7 травня 2024 р. Фото: Drew Angerer/AFP

У вівторок ввечері 7 травня після другої особистої зустрічі зі спікером Палати представників Майком Джонсоном крайньоправі республіканці Марджорі Тейлор Грін та Томас Мессі висунули своєму лідеру низку вимог, якщо він хоче зберегти свою посаду.

Зокрема, йдеться про дотримання правила Денніса Гастерта, яке зобов'язує спікера слідувати позиції більшості своєї партії та підтримувати лише ті законопроєкти, за які проголосує більшість законодавців Республіканської партії, яка нині має більшість у Палаті представників. Це також називають позицією "більшість із більшості".

Конгресвумен-республіканка Марджорі Тейлор Грін (ліворуч), конгресмен-республіканець Томас Мессі (праворуч) розмовляють з журналістами перед зустріччю зі спікером Палати представників США Майком Джонсоном.
Конгресвумен-республіканка Марджорі Тейлор Грін (ліворуч), конгресмен-республіканець Томас Мессі (праворуч) розмовляють з журналістами перед зустріччю зі спікером Палати представників США Майком Джонсоном.

З огляду на це правило, другою вимогою крайньоправих є припинення будь-якої допомоги Україні. За їхніми словами, останнє голосування в Палаті Представників продемонструвало позицію більшості партії "червоних" проти додаткового фінансування для Києва.

Так, в суботу, 20-го квітня, 112 республіканців висловились проти пакету допомоги, 101 - за, іще один республіканець, конгресмен Ден Меузер, утримався, формально проголосувавши "присутній".

"Це дуже аргументовані вимоги, особливо з огляду на те, що у нас республіканська більшість. Американський народ дав нам цю республіканську більшість, бо йому набридла політика демократів. Я вимагаю, щоб спікер виконував правило Гастерта (слідував вимогам більшості своєї партії ред.), це буде правильно. Більшість від більшості має підтримувати законопроекти, за які голосують у залі. Також я вимагаю більше не виділяти грошей для України. І це теж правильно. Це відповідає позиції більшості партії", - заявила журналістам конгресвумен-республіканка Марджорі Тейлор Грін перед зустріччю з Джонсоном у вівторок.

На тому, що продовження допомоги Україні суперечить позиції більшості республіканців, які зараз керують Палатою Представників, наголосив й інший крайньоправий республіканець Томас Массі, який разом із Полом Госаром та Марджорі Тейлор Грін є трьома ініціаторами вимог звільнити Джонсона та є підписантами відповідного клопотання.

Конгресвумен-республіканка Марджорі Тейлор Грін (ліворуч), когресмен-республіканець Томас Мессі (праворуч) розмовляють з журналістами перед зустріччю зі спікером Палати представників США Майком Джонсоном.
Конгресвумен-республіканка Марджорі Тейлор Грін (ліворуч), когресмен-республіканець Томас Мессі (праворуч) розмовляють з журналістами перед зустріччю зі спікером Палати представників США Майком Джонсоном.

"Ми відстоюємо правило "більшість із більшості", яке наш спікер неодноразово порушував. Він зробив це із законом про спостереження за зовнішньою розвідкою. Він зробив це із бюджетом уряду. І нещодавно він зробив це знову, виділивши кошти Україні. Він порушив правило "більшості парті". І почав діяти, якщо не з більшістю демократів, то з усіма демократами в регламентному Комітеті, щоб винести на розгляд законопроект, який "більшість із більшості" не підтримала. Отже, ми намагаємось виправити ситуацію для більшості партії", - заявив журналістам Томас Мессі.

Серед інших вимог, які були озвучені другою та третьою чергою відповідно, є звільнення спецпрокурора у справі Трампа та скорочення витрат у бюджеті США, щоб подолати кризу держборгу.

"Також я вимагаю більше не призначати спецпрокурорів. Президент Трамп є нашим кандидатом у президенти. Його атакують, і американському народу це набридло. Припинити роботу спеціального прокурора - це абсолютно правильно. Ці запити не є складними. Крім того, ми вимагаємо скоротити наш бюджет на 1%. Цього потребує американський народ, борг якого перевищує 34 трильйони доларів", - підсумувала Марджорі Тейлор Грін.

ЩО ПРО ЦЕ ДУМАЮТЬ СПІКЕР ТА ДЕМОКРАТИ

Коментуючи журналістам заяви крайньоправих, спікер Джонсон сказав, що це не перемовини щодо збереження його на посаді, а лише чергові пропозиції законодавців. За словами республіканського лідера, він розгляне їх у такому ж порядку, як і будь-які інші пропозиції законодавців Палати Представників.

"Ми опрацюємо ці ідеї так само, як і всі ідеї та всі інші пропозиції законодавців. І це не переговори. Я виконую свою роботу, і одна з частин цієї роботи — приймати пропозиції та обґрунтовані ідеї від законодавців. Це те, що ми робимо", - йдеться у відео, оприлюдненому журналісткою CNN Гейлі Телбот в соцмережі X.

Своєю чергою, лідери демократів у Палаті Представників вже неодноразово заявляли, що готові умовно врятувати спікера, заблокувавши пропозицію про звільнення на рівні процедурного розгляду. На незмінності такої позиції у черговий раз підкреслив лідер демократичної фракції в Палаті Представників Піт Агілар.

Лідер демократичної фракції в Палаті Представників Піт Агілар виступає у залі засідань.
Лідер демократичної фракції в Палаті Представників Піт Агілар виступає у залі засідань.

"Ми казали раніше, що зусилля Марджорі Тейлор Грін не будуть успішними. Це те, що ми вже казали. Ми хочемо перегорнути сторінку. Ми хочемо залишити це позаду. А що буде далі, подивимось", - заявив Агілар 7 травня.

Лідер демократів у Палаті Представників Гакім Джеффріс назвав крайньоправе крило республіканців пропутінським лоббі у Конгресі США, яке очолює конгресвумен Марджорі Тейлор Грін.

"У Конгресі є республіканці за Путіна на чолі з Марджорі Тейлор Грін. Це підтверджує її послужний список. Це реальність того, ким вона є, що вона казала, та у що вона вірить", - заявив Джеффріс у інтерв’ю для програми "60 хвилин" на каналі CBS.

Лідер демократів у Палаті представників Конгресу США Гакім Джеффріс під час пресконференції в будівлі Капітолію
Лідер демократів у Палаті представників Конгресу США Гакім Джеффріс під час пресконференції в будівлі Капітолію

За словами лідера демократів, крило підтримки російського президента в Республіканській партії зростає, і такі законодавці не вважають Росію ворожою державою та загрозою для Сполучених Штатів.

"В Республіканській партії зростає пропутінська фракція, яка не хоче підтримувати Україну і чомусь вважає, що Росія не є ворогом Сполучених Штатів Америки. Я не один це кажу. Є голови республіканських комітетів, як-от республіканці - голова Комітету із закордонних справ і голова Комітету з розвідки, які визнають, що всередині Республіканської партії в Палаті представників є пропутінська фракція, і вони є перешкодою для продовження допомоги Україні. Тим самим вони підривають інтереси національної безпеки Америки", - підсумовує Джеффріс.

СИГНАЛ КРАЙНЬОПРАВИХ ДЛЯ РОСІЇ, КИТАЮ ТА ІРАНУ

Голос Америки запитав як законодавців від обох партій, так і саму конгресвумен Марджорі Тейлор Грін, чи турбується вона про те, як її дії сприймуть супротивники США та партнери на міжнародній арені. Республіканка заявила, що її турбують лише внутрішні питання США, головним серед яких вона назвала наркокартелі, які незаконно потрапляють на територію Америки.

"Я працюю на Америку, тому мені справді байдуже. І це було би іноземним лобіюванням. А ви що, зареєстрована іноземна лобістка? (до журналістки ГА.) Вибачте, я тут заради Америки. І мене більше нічого не цікавить," - заявила республіканка журналістці Голосу Америки Катерині Лісуновій.

На уточнююче питання про те, що Пентагон вважає ворожі держави загрозою для США, і це є частиною внутрішніх питань безпеки для Америки, конгресвумен заявила, що не вважає це загрозою.

"Справжніми ворогами Сполучених Штатів є наркокартелі, які щодня вбивають американців. Це ворог Сполучених Штатів, який дійсно турбує американців", - сказала Грін.

Конгресвумен-республіканка Марджорі Тейлор Грін розмовляє з журналісткою Голосу Америки Катериною Лісуновою
Конгресвумен-республіканка Марджорі Тейлор Грін розмовляє з журналісткою Голосу Америки Катериною Лісуновою

Не погоджується із своєю колегою конгресмен-республіканець Річ МакКормік. За його словами, вимоги про звільнення спікера після погодження допомоги партнерам є "неправильним повідомленням" для ворогів США.

"Це неправильне повідомлення, у неправльний час, від неправильних людей. Якщо ви маєте план, переконайтеся, що ви знаєте, що станеться далі. Ви не можете просто скинути свого спікера і сподіватись, що далі все вийде. Я досі не почув від них, який в цьому зиск. Якщо ви підете далі з процедурою звільнення, і це спрацює, хто його замінить? Хто буде більш консервативним і зможе провести ваше законодавство до голосування? Бо, зрештою, саме це є найважливішим. Не кампанія для збору коштів, не звільнення людей (спікера ред.), а ухвалення необхідного законодавства, яке захищатиме американців", - заявив Голосу Америки конгресмен Маккормік.

Конгресмен-республіканець Річ Маккормік спілкується із журналістами в будівлі Капітолію США.
Конгресмен-республіканець Річ Маккормік спілкується із журналістами в будівлі Капітолію США.

Не підтримує звільнення спікера і крайньоправий республіканець та послідовний прихильник колишнього президента Дональда Трампа конгресмен Трой Нелс.

"Я не підтримую пропозицію про звільнення. Я не буду цього робити. Слухайте, я думаю, що все, що ми повинні зараз робити в Конгресі (більше того, ми повинні були робити це ще пару місяців тому, навіть раніше) це кожне рішення, яке ми ухвалюємо в Конгресі, повинно бути в інтересах повернення Дональда Трампа у Білий дім. Це наш лідер. Це наш рятівник. Це чоловік, який може знову зробити Америку величною. Вдруге", - сказав Трой Нелс Голосу Америки.

Як писав Голос Америки, у середині квітня на підтримку спікера Палати представників Майка Джонсона висловився і сам Дональд Трамп. Попри те, що Трамп назвав Грін своєю подругою, він сказав, що у партії є значно важливіші проблеми, ніж усунути Джонсона.

"Сумно, що люди порушують цю тему, тому що прямо зараз у нас є значно серйозніші проблеми, – сказав Трамп. – Думаю, що (Джонсон - ред.) дуже добре справляється з роботою. Він працює так само добре, як і ви. Впевнений, що Марджорі це розуміє. Вона мій дуже добрий друг. І я знаю, що вона дуже поважає спікера", - заявив Трамп.

Мітинг кандидата в президенти від Республіканської партії та колишнього президента США Дональда Трампа в Грін-Бей.
Мітинг кандидата в президенти від Республіканської партії та колишнього президента США Дональда Трампа в Грін-Бей.

А от демократи, хоч формально і готові врятувати республіканського спікера, порятунком це не називають. Представники опозиції коментують питання обережно і кажуть, що готові заблокувати клопотання про звільнення на рівні процедурного розгляду заради того, щоб уникнути чергового блокування роботи Конгресу.

"Ми маємо недієздатну групу в Республіканській партії, і моя робота полягає в тому, щоб запобігти створенню іще більшого безладу від них. … Поки йдеться лише про процедурне рішення щодо звільнення. Це не буде крок на підтримку спікера, це буде крок, щоб запобігти групі хаосу усунути його без вагомої причини", - пояснює Голосу Америки конгресмен-демократ Майк Квіглі.

Конгресмен-демократ Майк Квіглі, під час слухань в Комітеті з розвідки Палати представників на Капітолійському пагорбі у Вашингтоні.
Конгресмен-демократ Майк Квіглі, під час слухань в Комітеті з розвідки Палати представників на Капітолійському пагорбі у Вашингтоні.

Не хвилюється за майбутнє спікера на посаді й інший демократ, конгресмен Амі Бера: "Я думаю, що спікеру Джонсону нічого не загрожує. Бо я вважаю, що він зробив правильну справу, погодивши пакет додаткової допомоги двопартійним шляхом. Він зумів домовитись із демократами та республіканцями, і це те, чого зараз хоче американський народ" - заявив Бера Голосу Америки.

Конгресмен-демократ Амі Бера, вистуає під час слухань в Комітеті Палати представників із закордонних справ.
Конгресмен-демократ Амі Бера, вистуає під час слухань в Комітеті Палати представників із закордонних справ.

ЯК НА РЕЙТИНГ СПІКЕРА ВПЛИНЕ ПІДТРИМКА ДЕМОКРАТІВ

Крайньоправі республіканці використовують підтримку демократів проти спікера Джонсона, називаючи його лідером опонентів, а не власної партії.

Своєю чергою, як лідер демократів у Палаті Представників Гакім Джеффріс, так і сам спікер Майк Джонсон в один голос заявляють, що не мали жодних домовленостей, а рішення заблокувати запит про звільнення є лише бажанням демократів "зупинити хаос" в Палаті Представників та займатись законодавчими процесами.

"Він не звертався до мене. Наша позиція (Демократичної партії - ред.) традиційно була такою: "Нехай інша сторона вирішує свої проблеми самостійно". Але коли цей безлад починає впливати на здатність виконувати роботу від імені американського народу, тоді відповідальним рішенням для нас має бути - чіткий сигнал, що ми не дозволимо екстремістам обернути Конгрес і країну в хаос", - пояснив свою позицію Гакім Джеффріс у програмі "60 хвилин".

Лідер демократів у Палаті представників Гейкін Джеффріс (ліворуч) і спікер Палати представників, республіканець, Майк Джонсон, спілкуються під час церемонії в Капітолії США, в понеділок, 29 квітня 2024 р.
Лідер демократів у Палаті представників Гейкін Джеффріс (ліворуч) і спікер Палати представників, республіканець, Майк Джонсон, спілкуються під час церемонії в Капітолії США, в понеділок, 29 квітня 2024 р.

Відкидає будь-які домовленості й сам спікер Джонсон. Коментуючи цю позицію демократів, він заявив, що вперше чує про такий план, і не вів жодних перемовин або домовленостей із опозицією щодо збереження його на посаді.

"Ні, жодних угод взагалі немає. Я був повністю зосереджений на тому, щоб погодити додаткову допомогу. Авжеж, деякі колеги з обох партій підходили і казали: "Ми не потерпимо цього. Ми не збираємося знову закривати уряд і все таке". І, звичайно, я це чув, але я ні в кого не просив допомоги. Я взагалі не зосереджувався на цьому. Я зосереджувався на тому, щоб виконати роботу та ухвалити законодавство", - заявив Джонсон 30 квітня одразу після оприлюднення офіційної заяви демократів.

Наразі незрозуміло, чи винесуть крайньоправі пропозицію про звільнення спікера на голосування та коли це може статись. Також незрозуміло, чи вирішить сам спікер пристати на умови крайньоправих, зокрема, щодо блокування майбутньої допомоги Україні.

Нагадаємо, раніше Голос Америки повідомляв, що сенатори від Республіканської партії закликають спікера Палати представників Конгресу США Майка Джонсона не робити поступок конгресменці-республіканці Марджорі Тейлор Грін, яка, за повідомленнями, вимагає від Джонсона відмовитися від підтримки подальшої допомоги Україні.

Дивіться також: Чи може Палата Представників знову втратити спікера?

Брифінг. Чи може Палата Представників знову втратити спікера?
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:57 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG