Спеціальні потреби

ВР шостого скликання прийняла бюджет і завершила свою роботу


На закінчення сесії 242 народні депутати з 351 зареєстрованого у залі проголосували за бюджет на наступний рік. Головний фінансовий документ країни прийнято без змін та доповнень.

Увесь ланцюг подій до цього викликав чимало суперечок та запитань. Кабінет міністрів, наприклад, затвердив проект закону «Про держбюджет на 2013 рік» за кілька годин до того, як 3 грудня президент відправив уряд у відставку. А сам текст бюджету – це близько 400 сторінок, з цифрами та економічними показниками, які депутати повинні були прочитати та обдумати за два дні.

Депутат Ірина Геращенко звернула на це увагу, і в день голосування подала постанову про те, що Кабмін порушив регламент, за яким депутати повинні мати щонайменше чотири дні, щоб ознайомитися з проектом бюджету. Але постанову депутати не підтримали, і в короткі строки старий склад парламенту встиг проголосувати за бюджет.

Такий поспіх голова Верховної ради Володимир Литвин пояснив ще у вівторок в ефірі телеканалу «Рада», коли сказав, що у депутатському корпусі повинні розуміти, «що краще мати поганий бюджет, ніж ніякого бюджету». А те, що бюджет поганий, політик не приховував: «Говорити, що бюджет хороший апріорі не можна».

Те, що депутати як ніколи активно намагалися прийняти бюджет старим складом Верховної ради, політолог Віктор Небоженко пояснює тим, що тепер, легально розділивши державні гроші, основні лобістські групи у парламенті можуть починати їх «розтягувати».

«Якби його не встигли юридично легалізувати, люди, які розраховують на використання бюджетних коштів, бюджетних програм, держзамовлення, вони повинні були б чекати, якою буде поведінка нового парламенту, а для них кожний день – це гроші. Тому так швидко було прийнято бюджет, який частково легалізує корупцію, бо туди закладено величезні витрати», – сказав Голосу Америки Небоженко.

Економісти вже оцінили цей бюджет як «нереальний». Колишній міністр економіки Володимир Лановий сказав Голосу Америки, що ріст ВВП до 3,4%, який закладено у документі, навіть за оптимістичних економічних прогнозів для Україні і світу, досить складно отримати. Але відповідати за виконання бюджету не буде кому, адже Рада, яка за нього голосувала, вже не існує.

Взяти на себе відповідальність може нова Верховна рада, яка почне працювати 12 грудня. Щоб розв’язати конфлікт відповідальності, депутати нового скликання можуть ще раз переглянути бюджет та проголосувати за свої доповнення. Небоженко переконаний, що саме так і станеться.

«Опозиція буде наполягати на своєму, комуністи будуть імітувати захист соціальних статей, але у більшості, там вже закладені свої інтереси та мотиви», – сказав Небоженко.

Утім, для реалізації цього сценарію Рада нового складу повинна спочатку запрацювати. Зважаючи на колишні погрози представників опозиції, що вони можуть скласти мандати – функціональність нової Ради перетворюється на запитання. Один із лідерів опозиції Арсеній Яценюк сказав, що на перший день роботи нового парламенту сценарій дій вже є, але він може змінюватися залежно від поведінки провладної партії.
Голова Верховної ради Володимир Литвин пояснив ще у вівторок в ефірі телеканалу «Рада», коли сказав, що у депутатському корпусі повинні розуміти, «що краще мати поганий бюджет, ніж ніякого бюджету».

«12 числа є кілька сценаріїв розвитку ситуації, і все буде залежати від того, чи готова партія влади виконувати Конституцію, і в першу чергу, статтю 84», – сказав Яценюк, наголосивши на статті Конституції, яка забезпечує персональне голосування.

Бюджет був передостаннім пунктом порядку денного депутатів. Через кілька годин після цього розпочалося урочисте завершення роботи Ради шостого скликання. Підсумувати роботу у своїй промові, згідно з посадою, випало спікеру Володимиру Литвину.

Почавши з того, що «кінець світу скасовується», він завершив, що після виборів 2010 року за нової розстановки сил Верховній раді довелося «збирати» країну, і вона це зробила так, як це бачили президент та Кабінет міністрів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG