Актуально
Танки Leopard 2, Abrams та Challenger 2 - яка між ними різниця і яка можлива користь поставок для України

Важкі танки Leopard 2, Abrams М1 та Challenger 2 вважаються серед найкращих у світі. Вони схожі за параметрами, їх часто порівнюють, вони є в арсеналах різних країн світу.
Україна з початку повномасштабного вторгнення просить США, Німеччину та Британію надіслати їй танкову підтримку.
Нещодавно Велика Британія визнала, що розглядає можливість передати Києву свої Challenger 2, утім остаточного рішення уряд Ріші Сунака ще не ухвалив.
США не надсилають своїх танків Abrams М1 в Україну, але оголосили про надання Україні бойових машин піхоти “Бредлі”, здатних вражати ворожі танки.
Чимало країн закликають Німеччину надати Україні її Leopard 2 або принаймні дозволити іншим країнам реекспорт “леопардів” в Україну. В обох питаннях офіційний Берлін досі вагається.
Цього тижня Польща погодилась надати Україні роту своїх танків німецького виробництва Leopard 2 у рамках міжнародної коаліції. Однак, щоб вони опинилися в Україні, їх країна-виробник - Німеччина - має дати на це "зелене світло".
За даними польського видання Wprost, наразі Польща має у своєму арсеналі 249 танків Leopard 2 різних версій:
142 танки Leopard 2 A4
105 танків Leopard 2 A5
2 танки Leopard 2 ANJ
За даними військових експертів, 2A4 мали слабшу броню, порівняно з наступними удосконаленими версіями. У 2015 році Варшава підписала контракт на модернізацію танків цієї версії, зокрема щодо посилення їхньої броні. За угодою, всі модернізовані танки Польща має отримати до липня 2023 року. Модернізовані польські “леопарди” мають назву Leopard 2PL.
Польща також має у своєму арсеналі танки виробництва США Abrams M1. Як повідомляв "Голос Америки", у лютому 2022 року Польща домовилась зі США про закупівлю 250-ти американських "Абрамсів".
А на початку січня 2023 року польський уряд підписав угоду зі США про закупівлю ще 116 американських танків M1A1 Abrams з усім обладнанням і матеріально-технічним забезпеченням.
Важкі танки - в чому різниця?
Серед вищезгаданих моделей важких танків найдорожчими вважаються американські Abrams M1. Їхня вартість, за даними різних джерел, від 6 до 9 мільйонів доларів. Заступниця помічника міністра оборони США у справах Росії, України та Євразії Лора Купер раніше заявляла, що танки Abrams “використовують багато палива та досить складні в обслуговуванні”.
Вартість танків Leopard 2 та “Challenger 2 - понад 5 мільйонів доларів. Утім вони мають різні версії та комплектацію, тому ціна може відрізнятися.
“Абрамси” дуже гучні, але швидко стартують, на що витрачається багато палива, тоді як “Леопард 2” може довше бути в ходу без дозаправки.
Виробник “Леопардів” компанія Krauss-Maffei Wegmann назвала свої танки “ідеальним поєднанням захисту, мобільності, маневровості та вогневої потужності”.
А американське видання Business Insider пише про танки “Абрамс”, що “жоден інший танк не був настільки випробуваний у боях і вважається найефективнішим примножувачем сили в бою”.
“Абрамси” та “Леопарди” мають 1500 кінських сил і розвивають швидкість понад 60 кілометрів за годину.
Британський танк Challenger 2 має трохи слабший двигун (близько 1200 кінських сил), що дозволяє йому розігнатися до 56 кілометрів за годину.
За даними компанії-виробника BAE Systems, танк Challeger 2 оснащений двома незалежними системами нічного бачення, що забезпечує йому високу бойову здатність в нічних умовах. Танкова башта здатна обертатись на 360 градусів.
Танки Leopard 2 та Abrams M1 мають приціли для денного та нічного спостереження та круговий огляд з поворотом на 360°.
Експерти звертають увагу, що Abrams та Challenger 2 мають сильнішу броню, порівняно з Leopard. Останніми роками німецькі виробники інвестували у покращення броні своїх Leopard 2.
У соціальних мережах військові обговорюють ще одну, на їхню думку, важливу перевагу британських танків. Під сидінням навантажувача Challenger 2 є туалет. Його наявність може врятувати життя військових під час бою, пишуть військові. У танку також є невеличкий бойлер, щоб нагріти їжу чи зробити чай.
Інженер з Німеччини Ян Крусар у соціальних мережах пише: “Багато танкістів були поранені чи загинули під час виходу з танка, щоб справити нужду чи приготувати їсти. Це дозволяє екіпажу працювати в танку кілька днів, наприклад, в умовах застосування ядерної, хімічної чи біологічної зброї без необхідності носити громіздкий захисний одяг".
Дописувач продовжує, що коли у Британії проектували Challenger 1, радянська доктрина Холодної війни передбачала масове застосування хімічної зброї в протистоянні з НАТО.
Оптимальний танк для ЗСУ
Президент України Володимир Зеленський неодноразово апелював до країн НАТО надіслати Україні важкі танки, незалежно від їхньої моделі чи країни виробництва.
Втім, для Києва важливим фактором при виборі танка є питання обслуговування і можливості його отримати швидко та в більшій кількості.
Експерт з питань оборони та безпеки, професор Майкл Кларк з лондонського Кing's College в інтерв'ю виданню Newsweek заявив, що українським військовим найбільш корисними були б німецькі танки Leopard 2.
За словами Кларка, порівняно з “челленджерами” і “абрамсами”, “Леопард 2” має ключові переваги для ЗСУ на війні проти Росії.
За словами професора, ці танки мають у своїх арсеналах понад десяток країн в Європі, “всі вони використовують однакові боєприпаси, усі вимагають однакового обслуговування, і їх багато. … Це дуже хороший танк”, - сказав професор Кларк для видання Newsweek.
“Ніхто не має давати (Україні - ред.) великої кількості, - зазначив експерт. - В Європі так багато Leopard 2, що якби кожен дав по 20, то п'ять-шість країн могли б забезпечити українців усім, що їм потрібно”.
За словами оглядачів, навіть кілька десятків Leopard 2 в арсеналі ЗСУ могли б змінити курс війни в Україні.
В Європі американські "Абрамси" є лише у Польщі, відтак можливості обслуговування цих танків для України обмежені. Тоді як німецькі "Леопарди 2" мають значно більше країн, зокрема, Туреччина, Австрія, Данія, Канада, Фінляндія, Греція, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Швеція, Іспанія та інші.
Раніше "Голос Америки" повідомляв, що за даними німецького щоденника Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), з посиланням на їхні джерела, ще у жовтні Сполучені Штати сигналізували німецькому федеральному уряду, що схвалять поставку в Україну німецьких бойових танків Leopard 2. Про це радник президента США з питань безпеки Джейк Салліван повідомив радника канцлера з питань зовнішньої політики Єнса Плотнера під час їхньої телефонної розмови.
На запит журналістів, уряд ФРН не спростував інформацію про сигнали з Білого дому. Прес-секретар німецького уряду заявив, що «перебуває в постійному контакті з союзниками, зокрема США, щодо спільних зусиль навколо підтримки України», але деталі цих переговорів є «конфіденційні». В уряді також було сказано, що кожна держава сама вирішує, що постачати, і що Німеччина діє в унісон зі своїми найближчими союзниками.
Всі новини дня
Вперше в історії США: спікера Палати представників Кевіна Маккарті звільнили з посади

Крайній правий конгресмен-республіканець Мет Гейтс та його прихильники домоглись звільнення Кевіна Маккарті з посади спікера Палати представників США, зокрема, і через його позицію щодо допомоги Україні.
Голосування за звільнення Маккарті з посади відбулось у вівторок, 3-го жовтня з результатами 216-за та 210-проти. Проти звільнення голосувала більшість республіканців, окрім 8-ми представників крайньоправого крила цієї партії, які власне й вимагали звільнити спікера. Їхні голоси посилила більшість демократів, які партійною лінією підримали звільнення республіканського спікера. Тепер Палата представників має обрати нового спікера. Це перший такий випадок в історії США.
Гейтс проти Маккарті
Клопотання про відставку спікера Кевіна Маккарті вніс його однопартієць, представник крайньо правого крила республіканців, конгресмен від штату Флорида Мет Гейтс. Відповідний запит Гейтс вніс ввечері у понеділок, 2-го жовтня.
Механізм для звільнення спікера, який був однією з умов призначення Маккарті на посаду, дозволяє будь-якому члену Палати представників скликати нові вибори. Також, за процедурою, резолюція про усунення спікера має пріоритет над іншими питаннями.
Так, сам спікер Маккарті був зобов’язаний включити вимогу про власне звільнення до законодавчого розкладу протягом двох днів після подання. Але опублікувавши короткий пост "Давай" у мережі "X", Маккарті поставив відповідний документ на голосування одразу ж наступного дня після його внесення Метом Гейтсом.
Маккарті запевняв, що переживе голосування про звільнення. Він також відкинув заяви про домовленості з демократами про підтримку на голосуванні. За словами Маккарті, перед голосуванням він сказав лідеру демократів в Палаті представників Гакіму Джеффрісу: "Робіть усе, що ви вважаєте за потрібне", - цитує New York Times.
Своєю чергою Джеффріс перед голосуванням заявив, що демократи підтримають звільнення Маккарті: "Ми готові шукати спільну мову на шляху вперед. Але, на жаль, наші крайньоправі колеги-республіканці не виявили бажання зробити те саме. Зараз все залежить саме від Республіканської партії, яка має припинити війну республіканців у Палаті представників. Враховуючи їх небажання раз та назавжди порвати з MAGA-екстремізмом, керівництво Демократичної партії в Палаті представників голосуватиме схвально за пропозицію республіканців про звільнення спікера", - йшлося у офіційному листі-зверненні лідера демократів.
Пізніше абсолютна більшість демократів проголосувала за звільнення Маккарті, доєднавшисть до 8-ми республіканців від крайньо правого крила.
Чому звільнили та як це пов'язано з Україною
Серед названих причин, чому деякі однопартійці домагалися звільнити спікера Маккарті, є співпраця з демократами для погодження короткострокової резолюції про фінансування уряду США, а також відмова блокувати допомогу Україні.
"Увесь цей театр з провалами спікера Маккарті призвів до того, що він об’єднався з демократами, аби ухвалити резолюцію, яка продовжує фінансувати Україну та фінансує втручання Джека Сміта (спецпрокурор - ред.) у майбутні вибори, проти президента Трампа", - опублікував на своєму сайті Мет Гейтс після внесення резолюції про звільнення Маккарті.
У понеділок ввечері, коментуючи журналістам внесення клопотання про звільнення спікера, Гейтс заявив, що його однопартійці не підтримали б пропозицію про відставку, якби спікер розповів їм про "свою таємну угоду з Джо Байденом щодо України", - цитує CNN. Закликаючи проголосувати за звільнення Маккарті в залі Палати представників у вівторок, Гейтс знову згадав про допомогу для Києва, яку крайні праві вимагають зупинити взагалі.
"Мене стурбувало повідомлення про таємну угоду щодо фінансування України, яка дозволила б надати більше грошей для України разом з фінансуванням для нашого власного кордону на півдні країни. Наскільки образливим це має бути для нашої митниці, прикордонників та людей, які страждають через незахищеність кордону, що деякі з моїх колег готові боротися за власний кордон лише за умови, що вони зможуть відправити мільярди доларів в Україну, щоб ті добре профінансували кордон їхньої держави. З мене досить", - заявив Мет Гейтс в залі Палати представників.
Домовленість щодо України
Коментуючи уникнення шатдауну в неділю 1-го жовтня, Президент Джо Байден закликав Маккарті та інших республіканських лідерів виконати своє зобов’язання про окреме голосування щодо фінансування для України.
"Сподіваюся, мої друзі з протилежної політичної гілки дотримаються свого слова про підтримку України. Вони сказали, що збираються підтримати Україну в окремому голосуванні", – сказав Байден і додав: "Ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана".
На уточнююче запитання журналістів, чи довірятиме Байден Маккарті, коли "прийде час наступної угоди", Байден відповів: "Ми щойно уклали угоду про Україну. Отже, побачимо".
Своєю чергою, Маккарті заперечив, що він укладав будь-які сторонні угоди щодо обіцянок виділити фінансування Україні. Але зауважив, що сказав демократам, якщо існуватиме технічна проблема в чинному короткостроковому фінансуванні уряду, яка би заважала передачі вже наявних коштів для Києва, то це можна вирішити, переказує CNN.
"Немає жодної сторонньої угоди. Я не знаю, хто і звідки це бере. Немає жодної сторонньої угоди щодо України", — сказав Маккарті журналістам в капітолії.
Необхідність обрати нового спікера Палати представників США відтерміновує розгляд 12-ти законопроектів про видатки для фінансування уряду США на наступний рік, а також ймовірний розгляд додаткового фінасування для України. Нагадаємо, що резолюція про короткострокове фінансування уряду США відтермінувала потенційний шатдаун до 17-го листопада.
Нагадаємо, що посада спікера Палати представників США є третьою позицію після президента та віцепрезидента США у черзі на керівництво державою, у разі непередбачуваних випадків, якщо щось трапиться з чинними очільниками країни.
Як реагують у Європі на суперечки у Конгресі щодо підтримки України? Відео
Представники Європейського Союзу виступили із запевненнями, що будуть і надалі допомагати Україні протистояти російській агресії на тлі ознак ймовірної затяжної війни і політичних суперечок в деяких країнах. Міністри закордонних справ ЄС, щоб засвідчити свою непохитність, вдалися до незвичайної поїздки на нараду 2 жовтня у Києві. За візитом стежив Богдан Цюпин.
Як в Пентагоні реагують на дискусії конгресменів США навколо питання надання Україні нової допомоги? Відео
Продовження забезпечення України боєприпасами та зброєю, які потрібні для захисту її території. Про це президент США Джо Байден зранку 3 жовтня говорив телефоном із союзниками та партнерами, щоб скоординувати підтримку України. У розмові із президентом Байденом взяли участь лідери Канади, Німеччини, Італії, Польщі, Великої Британії, Румунії, Франції, НАТО та Європейської Ради. Більше про американську підтримку Києва розповідає Остап Яриш.
- Голос Америки
Білий дім: зниження підтримки України може підбадьорити Росію та призвести до розширення конфлікту

Президент США Джо Байден у вівторок зателефонував лідерам країн-союзників у Європейському Союзі та НАТО, щоб запевнити їх, що допомога США Україні продовжуватиметься. Він наголосив, що зниження підтримки може підбадьорити Росію та призвести до розширення конфлікту. Про це на брифінгу в Білому домі у вівторок заявив Представник Ради з нацбезпеки Джон Кірбі.
"Така втрата підтримки змусить Путіна повірити, що тепер він може перечекати нас і продовжувати конфлікт, доки ми, наші союзники та партнери, не згорнемо (підтримку)», – сказав Кірбі. За його словами, такий розвиток подій принесе Путіну перемогу.
Координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США Джон Кірбі повторив заяви президента Байдена, який критикував невелику групу республіканців у Палаті представників, які заблокували фінансування України, зазначивши, що більшість республіканців віддані справі підтримки України.
Як повідомляв Голос Америки, пізно в суботу ввечері президент США підписав ухвалений Конгресом законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містив нової допомоги Україні.
Президент США Джо Байден закликав законодавців не допустити призупинення американської допомоги Україні.
Американські сенатори від обох партій після ухвалення законопроєкту про тимчасове фінансування уряду виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.
Допомоги вистачить на кілька місяців – Кірбі
На брифінгу Кірбі запевнив, що Україна не матиме перебоїв з постачанням зброї ще принаймні кілька місяців, але він попередив, що кошти можуть закінчитися за кілька місяців, якщо республіканці в Конгресі не ухвалять новий обсяг допомоги для боротьби ЗСУ з російським вторгненням.
"Я думаю, що найближчими тижнями ви побачите відносно послідовну підтримку України з президентських повноважень. Пентагон все ще має у своєму розпорядженні кілька мільярдів доларів, які ще не вичерпалися, і які можна використати з президентських повноважень", – сказав Кірбі у Білому домі.
Він наголосив, що перерв у постачанні немає, але вони можуть настати, якщо Конгрес не встигне проголосувати за виділення додаткових коштів.
"Ми надаємо Україні допомогу в безпеці приблизно кожні два тижні, і я думаю, ви побачите, що так буде і в найближчі тижні. Але за відсутності додаткового фінансування з боку Конгресу, про яке ми просили, так, може настати "важка ситуація", – визнав Кірбі.
Він наголосив, що адміністрація Байдена хоче забезпечити, аби не було "жодних прогалин, щоб ми могли продовжувати цей послідовний процес надання їм підтримки, особливо, коли ми входимо до осені та продовжується контрнаступ".
"Попереду ще близько 6-8 тижнів хорошої погоди, хорошої бойової погоди, і ми хочемо переконатися, що українці зможуть досягти успіху", – наголосив Кірбі.
- Голос Америки
Хороший дзвінок, єдність союзників і гарантії для України – світові лідери про телефонну розмову з Байденом

Лідери низки країн світу та міжнародних безпекових організацій оприлюднили перші підсумки та деталі розмови з президентом США Джо Байденом. Як повідомляв Голос Америки, Джо Байден зранку 3 жовтня провів телефонну розмову із союзниками та партнерами, щоб координувати продовження підтримки України.
“Хороший дзвінок з лідерами НАТО, організований президентом США”, – написав свій відгук про розмову генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у мережі Х (у минулому Twitter).
“Оскільки Росія продовжує свою жорстоку війну, ми всі зобов’язуємося підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”, – запевнив генсек НАТО.
Президент Європейської Ради Шарль Мішель також заявив, що союзники “єдині”.
Він також додав, що з нетерпінням чекає зустрічі з президентом США Джо Байденом 20 жовтня у Вашингтоні на саміті США-ЄС.
“У ці часи випробувань трансатлантичні дії важливіші, ніж будь-коли”, – пише Мішель у мережі Х.
А метою телефонного дзвінка лідерів G7 та “Бухарестської дев'ятки” він назвав “гарантувати нашу повну підтримку Україні”.
“Ми єдині і готові надати Україні додаткову військову техніку, фінансову та політичну підтримку. Мир і безпека в Україні дорівнює миру і безпеці в Європі”, – заявив Шарль Мішель.
Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн також наголосила, що підтримка України з боку Європи непохитна.
Посадовиця нагадала про 50 мільярдів євро на макрофінансову допомогу, пов’язану з Планом реформ та інвестицій в Україну, а також 1 мільйон боєприпасів для України, які мають бути доставлені до березня 2024 р., і про дії ЄС щодо забезпечення повної відповідальності за російські злочини проти українців.
В офісі прем’єр-міністерки Італії Джорджії Мелоні заявили по завершенню дзвінка, що Байден “прагне запевнити союзників у продовженні американської підтримки України, з огляду на останні рішення Конгресу США”, інформує Guardians.
Президент Румунії Клаус Йоганніс після розмови твітує: "Ми оцінили ситуацію з безпекою в Чорному морі, зокрема після бомбардування Росією портів України на Дунаї. Подякував США та НАТО за вжиті заходи”.
Румунія, за словами президента, продовжить підтримувати Україну, зокрема щодо транзиту зерна”.
А прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак запевнив, що британці готові підтримувати Україну військовою, гуманітарною та економічною допомогою.
Сунак “окреслив триваючу військову, гуманітарну та економічну допомогу Сполученого Королівства Україні та підкреслив, що ця підтримка триватиме стільки, скільки буде потрібно”, - йдеться у заяві Даунінг-стріт.
“Президент підтвердив рішучу відданість Сполучених Штатів підтримці України стільки, скільки це буде потрібно, як і всі інші лідери, які долучилися до дзвінка", — прокоментував розмову Джон Кірбі, представник Ради нацбезпеки США.
За його словами, лідери обговорили зусилля щодо продовження надання Україні боєприпасів і систем озброєння, необхідних для захисту своєї території, а також продовження зміцнення протиповітряної оборони України, “оскільки вони готуються до нових атак на критичну інфраструктуру”.
Дзвінок відбувся на тлі занепокоєння після ухвалення закону про тимчасове фінансування уряду США, який не містить нової допомоги Україні. Байден висловив сподівання, що республіканці дотримаються свого слова щодо підтримки України, і запевнив, що переважна кількість республіканців і демократів як у Палаті представників, так і в Сенаті підтримують Україну в її захисті від російської агресії.
Тим часом Пентагон має змогу передати Україні зброї ще на 5,4 мільярда доларів, поки в Конгресі не розглянули запит на додаткове фінансування. Про це Українській службі Голосу Америки повідомили в американському Міноборони.
Форум