Спеціальні потреби

Актуально

«Американська трагедія», «невідома земля», «прірва» – ЗМІ про обрання Трампа президентом

Trump - 1

Американські та британські видання зустріли результати виборів з тривогою та незадоволенням

Президентство Дональда Трампа занурить США в епоху невідомості, яка має мало аналогів в історії країни віком 240 років, пише авторитетне видання The New York Times. У матеріалі перелічується різні небезпечні кроки, які може зробити Трамп на посту глави держави, зважаючи на його передвиборчі висловлювання. Є імовірність того, що він скасує Affordable Care Act (закон про доступне медичне обслуговування), побудує стіну на кордоні з Мексикою і поховає під нею будь-які надії на імміграційну реформу, поверне тортури як спосіб допиту підозрюваних у тероризмі, ігноруватиме положення Паризької угоди щодо зміни клімату.

Найбільш непередбачуваним, наголошує The New York Times, залишається те, як Трамп буде взаємодіяти з Росією та Путіним, якого він неодноразово хвалив у висловлюваннях, що шокували навіть його власну партію. Чи скасує він санкції, накладені на Росію через анексію Криму – крок, який Трамп, здавалося, бачив як виправданий – та її утиски, спрямовані на Україну? Чи відступить він від рішення адміністрації Обами посилити американську військову присутність на кордонах Росії? Ці та інші питання залишаються відкритими. Як сказав професор Гарвардського університету Ґрегем Аллісон, “Ми перебуваємо в дивній новій землі».

Дейвід Ремнік, редактор американського журналу The New Yorker, називає перемогу Трампа на президентських виборах «американською трагедією» та «тріумфом сил, удома та за кордоном, нативізму, авторитаризму, мізогінії та расизму», «нудотною подією в історії США і ліберальної демократії». Він говорить, що не можливо реагувати на цей момент якось легше, ніж із «відразою і глибокою тривогою».

Трамп здавався перекрученою карикатурою кожного гнилого рефлексу радикальних правих, пише автор. Те, що він переважав у перегонах і виграв ці вибори, є нищівним ударом по духу; це подія, яка, швидше за все, кине країну в період економічної, політичної та соціальної невизначеності, яку ми поки що не можемо собі уявити. Те, що електорат, у своїй різноманітності, вирішив жити в Трамповому світі марнославства, ненависті, зарозумілості, неправди і нерозсудливості, його презирства до демократичних норм, є тим фактом, що неминуче призведе до національного занепаду і страждань, прогнозує журналіст.

Американське видання Chicago Tribune стверджує, що людям потрібно відзначити таланти Трампа як комунікатора і продавця. «Наша найбільша надія полягає в тому, – ділиться редакція, – що обраний президент буде використовувати свій дар для єднання з незадоволеними виборцями на службі у всіх американців». Прихильність до Трампа корениться в давній фантазії про те, як поліпшити недосконалу американську республіку: хіба б не було чудово – багато виборців почали вірити – якби вони могли обрати рішучого бізнесмена в ролі президента, когось, хто знає ціну долара, не має терпіння для політики, як зазвичай, і просто... доводить речі до кінця? – пояснює Chicago Tribune.

Британське видання The Guardian опублікувало матеріал із заголовком «США обрали свого найбільш небезпечного лідера. Нам усім є багато чого боятися».

«Ми думали, – пише видання, – що Сполучені Штати зроблять крок назад від прірви. Ми вірили, і опитування сприяли нашій упевненості в тому, що американці, врешті-решт, не передадуть найпотужнішу посаду на землі нестійкому фанатику, сексуальному хижаку і завзятому брехуну».

Люди в усьому світі спостерігали і чекали, пише The Guardian, протягом послідовних жахів виборчої кампанії 2016 року, вірячи, що нічне жахіття у вигляді Трампа, в кінці кінців мине. Але сьогодні Сполучені Штати Америки – країна, яка з моменту свого народження бачила себе як маяк, який буде надихати світ, суспільство, що високо цінило себе як «останню найкращу надію землі», нація, яка, здавалося, вигинала дугу історії до справедливості, як Барак Обама незабутньо висловився цього ж ранку вісім років тому – зробила крок у прірву.

США сьогодні виступають не як джерело натхнення для решти світу, переконана редакція британського видання, але як джерело страху. Замість того, щоб вітати першу жінку-президента, країна, схоже, готова передати дивовижну силу своєї найвищої посади людині, яка насолоджується своїм невіглаством, расизмом і мізогінією. Хто знає його добре, описує його як небезпечного «соціопата».

Інше британське видання The Independent реагує на обрання 45-го американського президента заголовком «Вітаємо, Америко. Ти щойно обрала чоловіка, звинуваченого в сексуальному насильстві, щоб уникнути жінки, звинуваченої в невмілому поводженні з її імейлами».

Це завжди буде відомо, як вибори, які довели, що США хотіли б обрати будь-якої людини, ніж кваліфікованим і компетентним жінка.

Автор статті говорить про різні варіанти майбутнього у випадку перемоги кожного з кандидатів. Майбутнє під Гілларі Клінтон означало продовження Obamacare (Трамп натомість говорив про скасування Obamacare); захист прав ЛГБТ (Трамп виступає проти одностатевих шлюбів); захист прав жінок; продовження позитивної і прогресивної політики у сфері зміни клімату (Трамп хотів «скасувати всі марні витрати на зміну клімату»); ядерну політику, яка не зводиться до Трампового «Чому ми їх маємо, якщо не можемо їх використати?» і повторення заяви, що Америка повинна бути «непередбачуваною» із застосуванням ядерної зброї. «Все, що ми насправді знаємо про майбутнє під Дональдом Трампом, – підсумовує автор, – це ці фрагменти негативу, плюс масив заплутаних і часто суперечливих заяв, які вийшли з вуст людини, що побудувала свою кампанію на ненависті. Це назавжди залишиться відомим як вибори, які довели, що США воліють краще обрати якого завгодно чоловіка, ніж кваліфіковану і компетентну жінку».

Тим часом - американське видання Chicago Tribune стверджує, що людям потрібно відзначити таланти Трампа як комунікатора і продавця. «Наша найбільша надія полягає в тому, – ділиться редакція, – що новообраний президент буде використовувати свій дар для єднання з незадоволеними виборцями на службі у всіх американців». Прихильність до Трампа корениться в давній фантазії про те, як поліпшити недосконалу американську республіку: хіба б не було чудово – багато виборців почали вірити – якби вони могли обрати рішучого бізнесмена в ролі президента, когось, хто знає ціну долара, не має терпіння для політики, як зазвичай, і просто... доводить речі до кінця?, – пояснює Chicago Tribune.

Дивіться також: Як відбувається передача президентської влади в США

Як відбувається передача президентської влади в США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

Всі новини дня

Що означає перемога проросійських сил на виборах у Словаччині

Глава проросійської партії SMER-SD (Курс – соціал-демократія) колишнього прем'єра Роберта Фіцо, що перемогла на парламентських виборах у Словаччині, Братислава, 1 жовтня 2023. Photo by VLADIMIR SIMICEK / AFP

Проросійська антиліберальна партія, що перемогла на парламентських виборах у Словаччині, готова розпочати переговори про створення коаліції для формування уряду, який, ймовірно, приєднається до Угорщини у протидії військовій допомозі ЄС Україні.

Експрем'єр Роберт Фіцо, очільник партії SMER-SD (Курс – соціал-демократія), що набрала майже 23% на виборах, заявив: "Ми не змінюємо того, що ми готові допомогти Україні гуманітарним шляхом... Ми готові допомогти у відбудові держави, але ви знаєте нашу думку щодо озброєння України".

Фіцо сказав, що Словаччина має більші проблеми, ніж питання України, включаючи ціни на енергоносії та вартість життя. Частиною його передвиборчої кампанії стало гасло про відмову надати Україні будь-яку зброю. Словаччина входить у НАТО, але чимало людей там прихильно ставляться до Москви. Також аналітики вважають Фіцо натхненним націоналістичним прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Орбан уже привітав його із перемогою.

Словацька ліберальна партія Progresivne Slovensko (Прогресивна Словаччина, PS) посіла друге місце із майже 18% голосів і хоче зберегти курс на підтримку України.

Тож Фіцо може розглядати помірковану ліву партію HLAS (Голос), яка посіла третє місце із майже 15% голосів, як партнера у коаліції. Лідер HLAS Петер Пеллегріні заявляв, що постачання боєприпасів в Україну корисні для оборонної промисловості Словаччини, і партія підтримала позицію ЄС проти вторгнення. Тож в коаліції з HLAS Фіцо може пом'якшити свою риторику, припускають аналітики та дипломати. Також політик не проти членства України в ЄС, хоча й додає, що це не буде швидко.

Словаччина вже пожертвувала Україні більшу частину того, що могла, з державних резервів, включаючи винищувачі МіГ-29 і систему ППО С-300, і Фіцо не уточнив, чи буде його партія прагнути припинити комерційні постачання з оборонної промисловості.

При цьому раніше Фіцо висловлювався навіть проти транзиту зброї словацькою територією до України, хоча Словаччину й Україну зв'язують залізниці й автошляхи, пише Радіо Свобода. 69 відсотків словаків, згідно з опитуванням, проведеним раніше цього року, вважають, що постачання зброї Україні "провокують Росію".

Фіцо також виступає проти антиросійських санкцій ЄС, кажучи, що вони завдають шкоди словацькій економіці. Лідер SMER-SD різко виступає проти членства України в НАТО і закликає до мирних переговорів України й Росії вже зараз, стверджуючи, що Росія не піде все одного з окупованих територій України, зокрема, з Криму.

Раніше Голос Америки повідомляв, що генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг висловив впевненість, що Польща, де 15 жовтня також пройдуть парламентські вибори, та Словаччина продовжуватимуть підтримувати Україну у її війні з Росією після виборів, попри нещодавню різку риторику щодо Києва. "Який би новий уряд не був у Словаччині, ми продовжуватимемо збиратися на засідання НАТО, і я впевнений, що ми знайдемо способи продовжувати надавати підтримку, як ми це робили після кожних виборів у цьому альянсі з початку війни", - заявив Столтенберг.

Як пише Reuters, уряд на чолі з Фіцо стане сигналом про подальший зсув у Центральній Європі у напрямку проти політичного лібералізму. І цей рух лише посилиться, якщо на виборах у Польщі переможе правляча консервативна партія "Право і справедливість" (PiS).

У статті використано матеріали Reuters

Байден: «Я хочу запевнити народ України, що вони можуть розраховувати на нашу підтримку»

Президент США Джо Байден, Вашингтон, 1 жовтня 2023. AP Photo/Manuel Balce Ceneta

Президент США Джо Байден висловив сподівання, що республіканці дотримаються свого слова щодо підтримки України. Про це він заявив під час прес-конференції в Білому домі в неділю, присвяченій прийняттю закону про тимчасове фінансування уряду США, який не містить нової допомоги Україні.

«Вони сказали, що збираються підтримати Україну в окремому голосуванні, ми ні за яких обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана. Я повністю очікую, що спікер дотримається свого зобов’язання забезпечити затвердження підтримки, необхідної, щоб допомогти Україні, яка захищається від агресії та жорстокості», - сказав президент.

Байден запевнив, що переважна кількість республіканців і демократів як у Палаті представників, так і в Сенаті підтримують Україну в її захисті від російської агресії.

«Проголосуймо за це, і я хочу запевнити наших американських союзників, американський народ і народ України, що вони можуть розраховувати на нашу підтримку... Припиніть грати в ігри, виконайте це».

Він зауважив, що ця угода закінчується через 45 днів: «Відверто кажучи, мені це набридло, мені набридла гра на грані, а також це набридло американському народу».

На питання, що він може сказати президент союзникам США та президенту Зеленському, президент Байден відповів: «Я можу запевнити їх. Подивіться на мене, ми збираємося це зробити. Я не можу повірити, що ті, хто проголосував за підтримку України переважною більшістю в Палаті представників і Сенаті, демократи чи республіканці, з чистих політичних міркувань дозволять, щоб в Україні гинуло більше людей».

Він зазначив, що законодавці мають небагато часу, і це питання є невідкладним. На питання журналістки, чи довірятиме він у цьому спікеру Палати представників республіканцю Кевіну Маккарті: «Ми щойно досягли домовленості по Україні, тож ми дізнаємося».

Як раніше повідомляв Голос Америки, президент США Джо Байден у суботу пізно ввечері підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду (HR 5860), який має на меті запобігти закриттю уряду. Закон, розроблений спікером Маккарті, не включає додаткового фінансування для України. Відсутність нової допомоги для України в цьому документі викликало гостру критику низки законодавців від обох партій.

Сунак: Велика Британія зараз не планує надсилати військових в Україну

Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак

Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що немає найближчих планів розгортати військових інструкторів в Україні, спростувавши коментарі свого міністра оборони про те, що він хоче розпочати навчання українських військ в країні, повідомляє Reuters.

Британський міністр оборони Ґрант Шаппс, який був призначений на цю посаду минулого місяця, заявив в інтерв’ю газеті Sunday Telegraph, що він хоче спрямувати в Україну військових інструкторів, у додаток до навчання українських збройних сил у Великій Британії та інших західних країнах.

Через кілька годин після публікації цього інтерв'ю Сунак заявив, що найближчим часом не планується відправляти британські війська в Україну.

«Те, що міністр оборони сказав, полягало в тому, що колись в майбутньому ми цілком можемо провести частину цього навчання в Україні», — сказав Сунак журналістам на початку щорічної конференції правлячої Консервативної партії в Манчестері.

«Але йдеться про довгострокову перспективу, а не тут і зараз. Немає британських солдатів, яких відправлять воювати в поточному конфлікті», - сказав Сунак.

Колишній президент Росії Дмитро Медведєв у неділю заявив, що будь-які британські солдати, які навчають українських військових в Україні, будуть законними цілями для російських військ.

З початку 2022 року понад 23 тисяч українських військових пройшли бойову підготовку на військових базах по всій Великій Британії, отримавши навички поводження зі зброєю та надання першої допомоги на полі бою. На початку цього року британський уряд зобов’язався навчити ще 20 тисяч новобранців.

В інтерв’ю Sunday Telegraph Ґрант Шаппс сказав, що є можливість запропонувати військовий вишкіл в Україні після обговорення в п’ятницю з британськими військовими.

«Сьогодні я говорив про те, щоб згодом наблизити навчання до України і фактично здійснювати в Україні також», — сказав міністр.

Він додав, що британським оборонним компаніям варто розглянути питання про створення виробництва в Україні.

«Зокрема на заході країни, я вважаю, що зараз є можливість принести в країну більше речей, а не лише навчання. Наприклад, ми бачимо, як BAE починає виробництво в країні, — сказав він про провідного британського виробника оборонної та аерокосмічної продукції. — Я дуже хочу, щоб інші британські компанії також зробили свій внесок, роблячи те ж саме».

Як повідомляв раніше Голос Америки, міністр оборони Ґрант Шаппс 28 вересня перебував у Києві, де провідною темою переговорів назвали подальшу підтримку України у війні проти російської агресії. В делегації з Лондона був також чільний британський командувач адмірал Тоні Радакін, який згідно з офіційним повідомленням сказав, що на зустрічах «обговорювали нові зобов’язання щодо військової допомоги, які були заявлені минулого тижня в Рамштайні».

Законодавці від обох партій закликають продовжити фінансову допомогу Україні

На тлі прийняття закону про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні, законодавці від обох партій закликали колег продовжити фінансову підтримку України.

«У питанні підтримки США доблесних людей і сил, які борються за свободу в Україні, Група підтримки України в Палаті представників підтримує вас», - йдеться у заяві, наданій Голосу Америки, засновниці та співголови Групи підтримки України в Палаті представників конгресвумен-демократки Марсі Каптур.

«Переважна більшість членів Палати представників повністю підтримують Україну - насправді 82% - виходячи з останніх голосувань лише цього місяця на підтримку допомоги Україні. Я, разом із представниками нашої Групи підтримки України, повністю підтримую прагнення України до територіального суверенітету, незалежності та приєднання до західної спільноти демократичних націй», - йдеться в заяві.

«Ми маємо намір забезпечити, що в майбутньому американський народ через Палату представників висловить волю на підтримку України. Свобода означає ніколи не здаватися, і Група підтримки України ніколи не піддасться примхам екстремістської меншості, яка обирає тиранію замість свободи», - зазначила Марсі Капутр.

Співголова Групи підтримки України в Конгресі Майк Квіглі назвав закон про тимчасове фінансування уряду перемогою для Путіна та закликав «виправити цю помилку».

«Боротьба в Україні – це наша боротьба, і будь-хто, хто намагається стверджувати, що вибір повинен бути зроблений між Україною та американським народом, презентує фальшиву дилему. Захист України є нашим національним інтересом», - йдеться у заяві Квіглі, наданій Голосу Америки.

Лідер республіканців у Сенаті США Мітч Макконнелл, звертаючись до колег в Сенаті, заявив, що прийняття закону про тимчасове фінансування дасть час продовжити обговорення низки невирішених пріоритетних питань, в тому числі «щоб надати Україні ще більше смертоносної допомоги, необхідної їй для відбиття вторгнення Росії».

«Щодо цього конкретного питання... республіканці в Сенаті залишаються відданими допомозі нашим друзям на передовій, інвестуванню більших коштів у американську силу, яка зміцнює наших союзників, і стримуванню нашого головного стратегічного противника - Китаю. Я впевнений, що Сенат схвалить подальшу термінову допомогу Україні пізніше цього року», - сказав Макконнелл.

Як раніше повідомляв Голос Америки, американські сенатори від обох партій виступили зі спільною заявою на підтримку Києва після того, як Конгрес затвердив, а президент Байден підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містить додаткової допомоги Україні.

«Ми вітаємо сьогоднішню угоду, щоб уникнути шкідливого та непотрібного припинення роботи федерального уряду. Однак ця угода залишає ряд нагальних пріоритетів невирішеними. Ми очікуємо, що найближчими тижнями Сенат працюватиме над тим, щоб уряд США продовжував надавати критично важливу та стійку безпекову та економічну підтримку Україні», - йдеться у заяві, підписаній шістьма сенаторами від обох партій, в тому числі лідером демократичної більшості Чаком Шумером і лідером республіканської меншості Мітчем Макконнеллом.

Боррель: ЄС готує довгострокові безпекові запевнення для України

Президент України Володимир Зеленський і високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель під час вшанування пам'яті загиблих захисників України, Київ, 1 жовтня 2023. Ukrainian Presidential Press Service/Reuters

ЄС продовжить допомагати Україні й готує довгострокові зобов'язання щодо безпеки. Про це заявив високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель під час візиту до Києва, де він разом із президентом України Володимиром Зеленським взяв участь у вшануванні пам'яті загиблих захисників України.

"Війна Росії проти України є екзистенційною загрозою для всіх нас. Під час нашої першої особистої зустрічі із (міністром оборони) Рустемом Умєровим, ми обговорили постійну військову допомогу ЄС. Україна потребує більше можливостей і потребує їх швидше", - повідомив Боррель у мережі Х.

Цього тижня Європейське оборонне агентство повідомило, що сім країн ЄС замовили боєприпаси за схемою закупівель загальною сумою у 2 мільярди євро, щоб доставити в Україну терміново необхідні артилерійські снаряди та поповнити вичерпані західні запаси.

Напередодні Жозеп Боррель без попереднього оголошення прибув до Одеси і побував у зруйнованому російською ракетою храмі. Очільник європейської дипломатії також повторив тезу, що ЄС буде з Україною "стільки, скільки буде потрібно", пише Радіо Свобода.

У статті використано матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG