Спеціальні потреби

Перемога Дональда Трампа. Росія сподівається почати відносини з США з чистого аркуша


Дональд Трамп

Президент РФ Володимир Путін надіслав вітальну телеграму Дональду Трампу у зв’язку з його перемогою на президентських виборах США. Про це повідомили в середу ЗМІ з посиланням на прес-службу Кремля.

У посланні Путін висловив надію на спільну роботу з виведення російсько-американських відносин з кризового стану.

У Держдумі депутатський корпус зустрів оплесками звістку, що Гілларі Клінтон визнала свою поразку і привітала Дональда Трампа з перемогою на виборах, передають російські медіа.

Керівник Центру стратегічних ініціатив, екс-міністр фінансів РФ Олексій Кудрін порівняв у Твіттері перемогу Трампа з продовженням Brexit.

«Американські вибори показують, що нинішня динаміка глобальних процесів багатьох не влаштовує», – написав він.

У той же час, за оцінкою Кудріна, Трамп залежить від системи, що склалася в США, яка здатна нівелювати його неоднозначні пориви.

У свою чергу, головний редактор журналу «Росія в глобальній політиці» Федір Лук’янов думає, що на виборах не стільки виграв Дональд Трамп, скільки програв американський істеблішмент.

«Я б порівняв те, що сталося, з крахом банку Леман Брадерс (Lehman Brothers) в 2008 році – тільки в політичному плані, – додав він в інтерв’ю Російській службі «Голосу Америки». – У цьому сенсі Трамп виявився тим інструментом, за допомогою якого процедура банкрутства і відбулася».

На переконання Федора Лук’янова, ні при якому іншому розкладі Трамп не зміг би перемогти на виборах.

«Але, мабуть, ми дійсно живемо в епоху кардинальної зміни парадигми, зламу, – припустив він. – І, звичайно, криза американської політичної системи тільки починається».

Політолог вважає, що в найближчі роки світ побачить ще багато «цікавих» у цьому контексті подій.

Головний редактор журналу «Контрапункт», що його випускає Інститут російських, європейських та євразійських досліджень Університету Джорджа Вашингтона, Марія Ліпман вважає, що соціологи і численні оракули напередодні виборів не змогли адекватно оцінити настрої американських громадян.

«Те, що, наприклад, підсумки голосування у Флориді стали відомі ще до закінчення дня виборів, теж, звичайно, перекидає всі прогнози, які були зроблені раніше, – констатувала вона в коментарі «Голосу Америки». – Зрозуміло, фахівці-професіонали обмовлялися в тому сенсі, що коли такий невеликий розрив між кандидатами, коли починаються коливання в останні (перед голосуванням) дні, передбачати що-небудь дуже важко. Але це було необхідно, тому що цього чекали преса та інші зацікавлені особи».

За словами Марії Ліпман, численні прогнозисти потрапили пальцем в небо.

«Вони недооцінили, в тому числі, того бунту проти істеблішменту, проти еліти, який почався зовсім не в США, який фіксується в дуже різних країнах і який привів до Brexit, – вказала вона. – І подібно до того, що не передбачили Brexit, не зуміли передбачити і результат президентських виборів у США».

Найбільше в Росії ворожать, зараз, як, в якому руслі тепер буде розвиватися діалог між Москвою і Вашингтоном.

Це неминуче призведе до суттєвого коригування в російсько-американських відносинах, впевнений Федір Лук’янов.

«Але незрозуміло, в який бік, – уточнив він. – Оскільки, як мені здається, Трамп спочатку не збирався бути президентом, то тепер він по ходу справи буде формувати політику експромтом. Тому тут важко щось прогнозувати. Зрозуміло лише, що колишній курс США щодо Росії просто лопнув».

На його погляд, той факт, що російська тема в процесі передвиборчої кампанії активно використовувалася Демократичною партією, і те, що вона взагалі «не зіграла», показує непродуктивність такого курсу. Разом з тим, з урахуванням того, що влада президента США аж ніяк не безмежна, політолог не очікує якихось радикальних змін.

«Те, що було, не може зберегтися, а що буде, неясно, – продовжив він. – Але я б не переоцінював тут особистісний фактор, тому що вся історія російсько-американських відносин, починаючи з 50-х років минулого століття, свідчить про дуже міцну загальну траєкторію».

Ця траєкторія не змінюється навіть при неординарних подіях, резюмував Федір Лук’янов.

Марія Ліпман також вважає, що теоретично зрушення в російсько-американських відносинах можливі.

«Звичайно, прихід нової адміністрації дає певний шанс на нову політику, – зауважила вона. – Але ймовірність ця чисто теоретична».

Крім того, головний редактор «Контрапункту» звернула увагу на останні висловлювання російських офіційних осіб.

«Дмитро Пєсков напередодні виборів сказав, що Росія готова до перезавантаження з новою адміністрацією США, – підкреслила вона. – Дмитро Медведєв також недавно зазначив, що російсько-американські відносини впали нижче плінтуса і винна в цьому адміністрація Обама, тим самим побічно даючи зрозуміти, що проблема не в Америці як такій, а в поганій політиці її керівництва».

Як видається Марії Ліпман, це якийсь сигнал про те, що Росія готова обговорювати проблему.

«Але чи вийде про щось домовитися, чи вийде подолати ті дуже глибокі розбіжності, ту ворожнечу і глибоку недовіру, які сторони відчувають один до одного, це велике, велике питання», – закінчила вона.

Дивіться також: «Нічого наступального в кількості сил і техніки, що дислокує НАТО, немає»

Філіп Брідлав: "Нічого наступального в кількості сил і техніки, що дислокує НАТО, немає". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00

XS
SM
MD
LG