Спеціальні потреби

Актуально

Розслідування CNN: Росія незаконно вивозить золото з Судану, щоб фінансувати війну проти України

Південносуданські діти в таборі біженців

Росія створила схеми пограбування багатств Судану, які допомагають їй пережити західні санкції та фінансувати війну проти України, мовиться у розслідуванні телекомпанії CNN.

За оцінками CNN, може йтися про 13,4 мільярда доларів золота, яке вивозилося в обхід митниці – з додатковими потенційно сотнями мільйонів доларів, – втрачених у державних доходах. CNN каже, що не може незалежно перевірити ці цифри.

Команда журналістів-розслідувачів американської телекомпанії CNN провела численні інтерв’ю з високопоставленими посадовцями Судану та США і обробила великий обсяг документів, на підставі яких стверджує, що більшість суданського експорту золота здійснюється контрабандою, яку контролює Росія.

Як пише CNN, російські операції з золотом із Судану почалися в серйозних обсягах в 2014 році після російського вторгнення в Крим, на що Захід відповів низкою санкцій.

Поставки золота виявилися ефективним способом накопичення та передачі багатства, що зміцнювало державну скарбницю Росії та дозволило обходити міжнародні системи фінансового моніторингу.

Операції з вивезення золота здійснювалися військовими літаками через Сирію, пише CNN. Літаки прибували з сирійського портового міста Латакія, де Росія має велику авіабазу. Суданські правоохоронні органи перехопили щонайменше 16 таких рейсів минулого року. У деяких випадках золото перевозилося в коробках, де згори для маскування лежало печиво.

Як пише CNN на своєму сайті, «докази також свідчать про те, що «Росія вступила в змову з військовим керівництвом Судану», що перебуває в міжнародній ізоляції, для того, щоб в обхід суданської держави вивезти золото вартістю у мільярди доларів та позбавляти бідну країну джерела державного доходу.

Понад 30 відсотків жителів Судану стикаються з продовольчою кризою через кліматичні зміни, політичні потрясіння та зростання світових цін на продукти харчування.

За даними ООН з гострою продовольчою безпекою стикаються 15 мільйонів суданців.

Як мовиться у статті, колишні та нинішні офіційні особи США розповіли CNN, що Росія активно підтримала військовий переворот у Судані 2021 року, який повалив перехідний цивільний уряд. Таким чином було завдано нищівного удару продемократичному руху країни, який два роки тому відсторонив від влади президента Омара аль-Башира.

Ця «допомога» охоплює весь спектр від навчання та підтримки розвідки до спільного отримання вигоди від вкраденого в Судані золота
Американський урядовець в інтерв'ю CNN

За словами американського урядовця, з яким говорили журналісти CNN, Росія заохотила заколот, щоб зберегти доступ до природних багатств Судану і продовжує допомагати владі військових.

«Ця «допомога» охоплює весь спектр від навчання та підтримки розвідки до спільного отримання вигоди від вкраденого в Судані золота», – цитує CNN американського урядовця, який стежив за розвитком російсько-суданських відносин.

Як кажуть автори розслідування, проведеного у співпраці з лондонським центром «Досьє» Михайла Ходорковського, Росія надає потужну політичну та військову підтримку військовому керівництву Судану, яке жорстоко придушує спроби демократичного руху країни.

У центрі схем стоїть «кухар Путіна»

У центрі схеми між Москвою та військовою хунтою Судану, як з'ясували журналісти CNN, стоїть Євген Пригожин, російський олігарх та довірена особа президента Володимира Путіна.

Євген Пригожин (зліва) прислуговує за вечерею прем'єр-міністру Росії Володимиру Путіну в ресторані Cheval Blanc на території кінного комплексу під Москвою, Росія, 11 листопада 2011 року.
Євген Пригожин (зліва) прислуговує за вечерею прем'єр-міністру Росії Володимиру Путіну в ресторані Cheval Blanc на території кінного комплексу під Москвою, Росія, 11 листопада 2011 року.

Пригожина, якого також називають «кухарем Путіна» через те, що йому належить низка престижних ресторанів у Росії, вважають номінальним власником приватної війської компанії «Вагнер», яка діяла на Донеччині у 2014 році і була активною на африканському континенті, поки її частина, за оцінками США, не повернулася для війни з боку Росії проти України у 2022 році.

Український уряд вважає, що вибухи на території колонії в окупованій Оленівці на Донеччині, в результаті яких загинули десятки українських військовополонених, «за особистою командою Пригожина» здійснили «вагнерівці».

Як пише CNN, Пригожин контролює тіньову мережу приватних військових компаній, які пов’язують з імовірними тортурами, масовими вбивствами та грабежами в кількох країнах, де точиться війна, середи них Сирія та Центральноафриканська Республіка (ЦАР). Пригожин, який перебуває під західними санкціями, заперечує зв'язки з групою «Вагнер».

Обгорілі тіла в'язнів лежать накриті після обстрілу в СІЗО в селищі Оленівка Донецької області, Україна, 29 липня 2022 року.
Обгорілі тіла в'язнів лежать накриті після обстрілу в СІЗО в селищі Оленівка Донецької області, Україна, 29 липня 2022 року.

Радянський прапор у суданській пустелі

За допомогою місцевого слідчого, який протягом кількох років співпрацював з CNN, журналістам вдалося встановити координати ключового російського переробного заводу в суданській пустелі. На будинку, про який місцеві жителі казали, що він належить «російській компанії», майорів радянський прапор.

Розслідування встановило, що «принаймні один високопоставлений співробітник групи «Вагнер» – Олександр Сергійович Кузнєцов – протягом останніх років керував операціями в ключових місцях видобутку, обробки та транзиту золота в Судані».

Як пише CNN, Кузнєцов, також відомий за своїми позивними «Ратибор» і «Радимир», Раніше був засуджений за викрадення, воював у сусідній Лівії та командував першою штурмовою та розвідувальною ротою «Вагнера» в 2014 році. Він чотири рази нагороджений російським орденом Мужності і має спільні фотографії з Путіним і Дмитром Уткіним – засновником «Вагнера» – у 2017 році. Європейський Союз запровадив санкції проти Кузнєцова у 2021 році.

Як стверджує CNN, компанія, через яку Росія в особі Пригожина веде операції з Суданом, називається Meroe Gold. Вона перебуває під санкціями США. Це – дочірня компанія M-invest, що належить Пригожину. Ця компанія, як стверджує CNN, спираючись на рахунки, які бачили кореспонденти телеканалу, видобуває золото і одночасно постачає зброю та навчає суданську армію парамілітарні формування.

CNN повідомляє, що телеканал звернувся за коментарем до російського міністерства закордонних справ, міністерства оборони Росії та головної організації групи компаній, якою керує Пригожин, але їм не відповіли.

На початку червня про зв’язки Євгена Пригожина з Суданом писала газета New York Times. За даними газети, група «Вагнера» отримала прибуткові концесії на видобуток корисних копалин у Судані. Потенційно видобуте там золото, за підрахунками газети, могло збільшити золотий запас Кремля на 130 мільярдів доларів і допомогло утримати російський рубль в умовах санкцій.

Протягом останніх кількох тижнів США та ЄС запровадили нові санкції на російське золото, які вони узгодили на зустрічі G7 наприкінці червня.

Росія є другою за величиною країною з видобутку золота у світі. Її експорт золота оцінювався в 15,3 мільярда доларів у 2021 році. На думку експертів, цей захід матиме «великий вплив» на здатність Володимира Путіна фінансувати свої збройні сили та спроби олігархів уникнути наслідків фінансових санкцій завдяки покупці злитків.

Минулого тижня міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров перебував в Африці та відвідував Єгипет, Ефіопію, Уганду та Республіку Конго. Як зазначала розвідка Британії, Росія намагалася використати ці візити для того, щоб звинуватити країни Заходу у міжнародній продовольчій кризі. Крім того, Москва хотіла отримати підтримку країн Африки, які залишалися нейтральними щодо російського вторгнення в Україну.

Дивіться також на цю тему:

Всі новини дня

Швейцарія продасть танки Німеччині, щоб замінити надані Україні

Німецький танк Леопард-2 на озброєнні швейцарської армії

Німецький уряд привітав компромісне рішення Швейцарії, що дозволяє німецькій компанії Rheinmetall викупити у швейцарців кілька десятків танків Леопард-2 для поповнення арсеналів, з яких надана допомога Україні.

Жорсткі швейцарські закони про нейтральність забороняють пряме і навіть непряме постачання зброї до країн, які ведуть війну.

Ми в такий спосіб можемо робити внесок у безпеку Європи, а також в безпеку нашої країни.
Віола Амгерд

Швейцарія, яка не входить ні в НАТО, ні в ЄС дотримується нейтралітету вже сотні років і уникла прямої участі в обидвох світових війнах, які вирували у Європі.

Але після відкритого російського вторгнення в Україну Швейцарія приєдналася до санкцій ЄС проти Росії і заявляє про невійськову підтримку України.

Компромісне рішення з Німеччиною полягає у запевненнях Берліна, що танки з Швейцарії залишатимуться на території Німеччини, або в якійсь з країн НАТО чи ЄС.

Йдеться про частину з 96 танків Леопард-2, які Швейцарія раніше придбала в Німеччині.

26 вересня швейцарський парламент схвалив виведення з експлуатації 25 танків Леопард-2, щоб надалі продати їх Німеччині.

«Ми дуже задоволені і вдячні за це рішення, - цитує агенція Reuters німецького посла Міхаеля Флюґґера з інтерв'ю швейцарському телебаченню. - Нам ті танки потрібні. Вони заповнять порожнини у нас і в наших європейських партнерів».

Посол також натякнув, що Швейцарія, як провідний експортер зброї, мала б удосконалити свої закони.

«Ми разом з партнерами в НАТО закупили у Швейцарії багато зброї, устаткування, частин та боєприпасів і тепер ми хотіли б передати частину того Україні», - сказав посол.

Раніше Швейцарія заблокувала низку пропозицій постачання виробленої у Швейцарії зброї, яку українцям були готові надати Німеччина, Данія та Іспанія.

Міністерка оборони Швейцарії Віола Амгерд натякнула на бажання шукати компроміси.

«Ми в такий спосіб можемо робити внесок у безпеку Європи, а також в безпеку нашої країни», - сказала Віола Амгерд швейцарському мовнику SRF.

«Ми знаємо про відео». Білий дім про суперечливі повідомлення щодо загибелі російського адмірала Соколова

На цьому зображенні показано момент попадання ракети в штаб російського Чорного флоту в Севастополі, п’ятниця, 22 вересня 2023 року. (Кримський Telegram-канал через AP)
Українські сили спеціального призначення заявили, що «уточнюють інформацію» з приводу загибелі командувача Чорноморським флотом Росії адмірала Віктора Соколова після того, як на російському державному телебаченні показали відео з його участю.
«Як відомо, внаслідок ракетного удару по штабу Чорноморського флоту РФ було знищено 34 офіцери. Наявні джерела стверджують, що серед загиблих командувач ЧР РФ. Багато кого досі так і не вдалося ідентифікувати через розрізненість фрагментів тіл, – мовиться у повідомленні сил спеціального призначення у Facebook. – Оскільки росіяни терміново були вимушені публікувати відповідь з начебто живим Соколовим - наші підрозділи уточнюють інформацію».
У вівторок російське телебачення показало кадри наради військових та міністра оборони Сергія Шойгу, у якій дистанційно брав участь адмірал Соколов.
Коли було знято відео, невідомо.

Новий міністр оборони України Рустем Умеров заявив у вівторок в інтерв'ю Крістіан Аманпур з CNN, що якщо Соколов помер, «це хороша новина для всіх».

В ексклюзивному інтерв'ю з Києва він не підтвердив і не спростував факт загибелі Соколова під час удару.

«Він (Соколов) перебуває на наших тимчасово окупованих територіях… його там взагалі не повинно бути. Отже, якщо він мертвий, це хороша новина для всіх, що ми продовжуємо деокупацію нашої території», — сказав Умеров CNN.

На брифінгу у Білому домі речниця адміністрації сказала у вівторок, що їй відомо про відео, опубліковане в Росії, але ще зарано щось коментувати.
«Ми бачили звіти і, звичайно, ми знаємо про відео. Зараз мені просто нема чого підтверджувати», – відповіла Карін Жан-П'єр у відповідь на запитання журналістів.
Колишній радник Пентагону, співзасновник організації Silverado Policy Accelerator Дмітрі Альперович каже, що
розвідки США та Великобританії не підтвердили твердження українських спецслужб про вбивство Соколова. На його думку, вони мали б мати засоби електронного стеження, що «підтверджує вбивство такого високопоставленого офіцера».
При цьому він додає, що незалежно від того, чи Соколов загинув при українському ударі по штабу ЧФ РФ, розмова про нього відвертає увагу від українського успіху.
Як повідомляв Голос Америки раніше, британська розвідка вважає, що, що серія ударів, яких українські сили завдали по окупованому Севастополю, значно зменшить можливості російського флоту блокувати українські порти і патрулювати ширшу акваторію Чорного моря.

Критика українського контрнаступу – непрофесійні і марні заяви. Генерал Годжес про багатоскладовість операцій ЗСУ

Pentagon Hodges

Тим, хто "за 8000 км" критикує, як хтось інший заходить на мінні поля і окопи та розміновує їх, повинно бути соромно самим за себе. Так тезу висловив колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, генерал США у відставці Бен Годжес під час дискусії у Вашингтоні “Перемога України: блимає жовтий сигнал?”.

Годжес відповідав на запитання Роберта Макконнелла, співзасновника Фундації США-Україна стосовно критичних зауважень на адресу дій української армії у війні.

“Це непрофесійні та марні заяви”, – сказав Бен Годжес.

Генерал нагадав, що українцям доводиться боротися без підтримки авіації, без якої США, Велика Британія чи Німеччина ніколи не посилала б своїх солдатів у бойові дії. Голос Америки також писав раніше про дискусію між експертами, які заявили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту.

“Контрнаступ – це не лише те, що ми бачимо на полі бою”, – наголосив Годжес. За його словами, ЗСУ проводять багатоскладові комплексні операції, включно з роботою спецпризначенців, атаками дронів, кібер боротьбою, виведенням з ладу російських радарів та ППО та іншим.

Також, за словами Годжеса, вражаючою є робота українських військових щодо Чорноморського флоту, яка створює величезний тиск на російський генштаб.

Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки Бен Годжес також заявив, що за умов відсутності підтримки з повітря критика українського контранаступну є невиправданою. “На жаль, українці й надалі зазнають великих втрат, тому що ми, Захід, не надали їм необхідних можливостей. І я говорю саме про високоточну зброю великої дальності”, – сказав Годжес.

Генератори, павербанки та газові пальники – як українці готуються до другої зими в умовах війни. Відео

Консервація в промислових масштабах, генератори, павербанки та газові пальники – українці готуються до другої зими в умовах війни. Люди налаштовуються на найскладніший сценарій, коли Росія знову атакуватиме енергетичну інфраструктуру і будуть перебої з електропостачанням.

Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео

Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

США запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Що означає цей лист для України у контексті подальшої військової підтримки від США – у Білому Домі пояснили на запит Голосу Америки Українською.

Більше

XS
SM
MD
LG