Актуально
- Голос Америки
"Цинічне, театральне лицемірство" – оглядачі й політики про наказ Путіна про "припинення вогню" на Різдво

Західні політики та оглядачі у західних медіа називають «цинічним» наказ президента Росії Володимира Путіна про припинення вогню в Україні на час святкування Різдва за юліанським календарем і кажуть, що для припинення війни потрібне не перемир'я, а повне виведення російських військ з території України.
Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок каже, що одноденне перемир'я не свідчить про те, що російське керівництво змінило наміри щодо України.
«Так зване припинення вогню не принесе ані свободи, ані безпеки людям, які живуть у щоденному страху під російською окупацією. Тому ми й надалі підтримуватимемо українців – щоб вони знову жили в мирі та самовизначенні», – твітує міністерка.
Вона додає, що якби Путін хотів миру, він би забрав своїх солдатів додому, і війна б закінчилася. «Але, очевидно, він хоче продовжити війну після невеликої перерви», – мовиться у твіті Бербок.
Колишній прем’єр-міністр Бельгії, а нині євродепутат Ґі Вергофштадт вважає, що оголошення перемир’я є лише трюком для того, щоб російське військо отримало передишку.
«Цинічне припинення вогню, щоб уникнути більших катастрофічних втрат у святковий період? Справжнім різдвяним подарунком від Путіна своїм побитим солдатам був би повний відхід з території України!» – твітує бельгійський політик.
Речник генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік сказав, що ООН вітає припинення насильства на час релігійних святкувань, але воно «не замінить справедливого миру, згідно зі статутом ООН».
«Генеральний секретар завжди вітає можливість дотримання цього священного періоду з припиненням усіх військових дій, але усвідомлює, що це не замінить справедливого миру відповідно до Статуту ООН і міжнародного права», – твітує слова речника ООН кореспондентка Голосу Америки Маргарет Бешер.
Старший кореспондент з міжнародних відносин агентства Bloomberg Марк Чемпіон вважає, що оголошенням перемир'я президент Путін хоче показати, що він - «розважливий».
«Принаймні, на перший погляд, це сигнал того, що Росія готова говорити про це, що вона є «розважливим актором», що вона не є просто розпалювачем війни», – говорить коментатор в ефірі телеканалу Bloomberg.
Він додає, що в самій Росії війна не є непопулярною, непопулярним є лише спосіб ведення цієї війни, який росіяни вважають некомпетентним. «Тому не зовсім зрозуміло, як одноденне різдвяне припинення вогню допоможе йому в цьому сенсі», – додає коментатор Bloomberg.
Оглядачка американського політичного видання DailyBeast Джулія Девіс каже, що Путін «не вагався» бомбардувати українців під час святкування Різдва та Нового року, але тепер він хоче «в односторонньому порядку оголосити якесь удаване припинення вогню на честь православних свят».
«Цинічне, огидне, театральне лицемірство», – вважає оглядачка, яка спеціалізується на вивченні російської телевізійної пропаганди.
Вона пояснює своїй англомовній аудиторії на Twitter, що не йдеться про те, що православні росіяни та українці відзначають Різдво за іншим календарем, а про те, щоб виставити українців як «варварів», яким росіяни приносять культуру.
«Справа не зовсім у датах чи святах. Основний меседж – типовий шовінізм імперіалістичних російських головорізів: зображуючи українців «варварами», яких вони намагаються завоювати, російські загарбники заявляють, що значення мають лише їхні свята», – твітує Девіс.
Світовий конгрес українців пов’язує оголошення Кремля про припинення вогню з поразками російських військ під Бахмутом на Донеччині.
«Путін наказав запровадити тимчасове припинення вогню на лінії фронту в Україні сьогодні, коли російські окупанти зазнали чергової невдачі в черговій спробі захопити Бахмут, – мовиться у твіті. – Цинічні злочинці близькі до того, що їх розгромлять, та життєво потребують перегрупування, тому що Росія програє».
Радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко також вважає, що сили Росії вичерпуються. «Це ознака того, що Путін і його армія слабшають. Він хоче використати будь-яку паузу в знищенні своїх солдатів і техніки», – твітує український чиновник.
«Будь-яке перемир'я чи припинення вогню можливі лише після того, як Росія повністю покине територію України, в тому числі Крим. Переговори можливі лише з питань репарацій і контрибуцій за збитки, завдані Україні, і компенсації за десятки тисяч загиблих», – нагадує Геращенко офіційну позицію України.
Раніше у четвер, 5 січня президент США Джо Байден прокоментував заяви президента Росії Володимира Путіна про «припинення вогню» на Різдво, сказавши, що таким способом Путін не шукає миру, а лише намагається «передихнути».
«Я не хочу відповідати на те, що говорить Путін. Цікаво, що він був готовий бомбити лікарні, дитячі садки та церкви… 25 грудня та на Новий рік… Я думаю, що він намагається передихнути (find some oxygen - ред.)», – сказав Байден.
Президент Росії Володимир Путін доручив міністру оборони Сергію Шойгу запровадити режим припинення вогню по всій лінії зіткнення в Україні протягом святкування Різдва за юліанським календарем – з 12:00 6 січня до 24:00 7 січня. Це перше таке оголошення з боку Москви початку лютневого вторгнення.
У повідомленні, викладеному на сайті Кремля, мовиться, що припинення вогню оголошується на пропозицію очільника РПЦ патріарха Кирила (Гундяєва).
У тексті міститься заклик до «української сторони», щоб вона дозволила вірним відвідати різдвяну службу. Православні росіяни та українці, які користуються юліанським календарем, святкують Різдво 7 січня.
«Закликаємо українську сторону оголосити режим припинення вогню та дати можливість їм відвідати служби у Різдвяний святвечір, а також у День Різдва Христового», - мовиться у тексті повідомлення.
Раніше на сайті Московської патріархії з'явився заклик від імені предстоятеля РПЦ до сторін війни встановити різдвяне перемир'я. Ієрархи РПЦ називають українців та росіян одним народом. Війна в тексті названа «міжусобним конфліктом». Про припинення бойових дій напередодні, 5 січня у телефонній розмові з Путіним говорив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.
Всі новини дня
Чи зависло у повітрі питання 24 мільярди доларів, які Білий Дім запросив у Конгресу для України? Відео
Американський уряд почав повідомляти федеральних працівників, що загроза шатдауну, або часткової зупинки уряду, може бути невідворотною. "Повідомлення визнає зростаючий ризик того, що мільйони співробітників і військовослужбовців у США можуть тимчасово перестати отримувати зарплатню вже через кілька днів" - повідомляє Washington Post. Попри те, що дедлайн на схвалення фінансування бюджету спливає вже цієї суботи, розбіжності між демократами і республіканцями, Сенатом і Палатою Представників, так виглядає, лише поглиблюються.
Підтримка України стала однією із тем на других дебатах республіканців – підсумки заяв. Відео
Підтримка України стала однією із тем запальних дискусій на других дебатах республіканців, які змагаються за номінацію від своєї партії на президентських виборах 2024-ого року. У дебатах у Каліфорнії брали участь сім політиків, але знову без лідера партійних парегонів, колишнього президента США Дональда Трампа.
- Голос Америки
Понад 70 тисяч людей стали біженцями: Агентство США USAID направляє групу з гуманітарною місією на Південний Кавказ. Відео
Агентство США з міжнародного розвитку USAID направляє групу з гуманітарною місією на Південний Кавказ. Про це заявила керівниця агенства Саманта Пауер. За її словами військова операція у Нагірному Карабасі минулого тижня погіршила і без того складну гуманітарну ситуацію в регіоні. Збройні сили Азербайджану захопили контроль над територією, яка яка десятки років була під управлінням місцевих вірмен. За повідомленнями медіа, президент невизнаної країни Самвел Шахраманян оголосив, що Нагірно-Карабаська Республіка припинила своє існування. Внаслідок цього вже понад 70 тисяч людей стали біженцями. Місцеві вірмени бояться репресій з боку азербайджанців.
- Голос Америки
У Конгресі США зберігається двопартійна підтримка Україні - Блінкен

У Конгресі США зберігається рішуча підтримка України серед більшості законодавців з обох партій. Про це під час дискусії в рамках 15-го фестивалю, організованого виданням The Atlantic, заявив державний секретар Ентоні Блінкен. Він також наголосив на тому, що така підтримка України зберігається і серед американської громадськості.
«Якщо ви подивитеся на опитування - що не є тим, що рухає подіями, а проте - деякі з опитувань, які я нещодавно бачив, свідчать про те, що є сильна і стійка підтримка нашої допомоги Україні. Щодо Конгресу, так, є деякі гучні голоси, які дотримуються іншої тактики, але якщо ви подивитеся на більшість в обох партіях, то підтримка є, і вона зберігається», – сказав Блінкен.
Серед впливових законодавців, які висловлюють свою підтримку України, Блінкен зокрема згадав лідера республіканців в Сенаті Мітча Макконнелла та голову комітету із закордонних справ Палати представників Майка Макколла.
Коментуючи хід контрнаступу української армії, Блінкен визнав, що він відбувається важко, але зазначив, що українці вже досягли реальних успіхів.
«Українці повернули понад 50% територій, які Росія захопила з лютого 2022 року. Зараз вони ведуть контрнаступ на півдні та сході. Він проходить важко, і на це є вагома причина – у росіян було багато місяців, щоб розбудувати оборону, але українці досягають реальних успіхів», – наголосив Блінікен.
Він зауважив, що фундаментальна відмінність між військовими України і Росії полягає у їхніх цілях у війні.
«Українці борються за свою власну землю, свою власну свободу, своє власне майбутнє, а росіяни – ні. І я думаю, що, зрештою, саме це змінить баланс», – сказав Блінкен.
Він додав, що саме українці визначатимуть, як закінчиться війна і ці рішення українці будуть ухвалювати на основі демократичних принципів.
Щодо можливості дипломатичного вирішення війни, Блінкен зауважив, що США керувались і керуватимуться принципом – нічого про Україну без України. Він додав, що всі, і у першу чергу українці, хочуть справедливого та тривалого миру, який має відображати «базові принципи, які лежать в основі статуту ООН»: територіальна цілісність, суверенітет, незалежність України.
«Тривалий мир у тому сенсі, що треба бути впевненими: якщо буде досягнуто миру, то не залишиться умов, які б дозволили цій агресії повторитися через рік, через два роки, через п’ять років», – наголосив Блінкен
Як раніше повідомляв Голос Америки, виступаючи на засіданні Ради безпеки ООН 20 вересня, державний секретар Блінкен заявив, що Сполучені Штати не стоятимуть осторонь, коли Росія або інші країни-агресори порушують основоположні правила організації.
- Голос Америки
Дебати серед республіканських претендентів на посаду президента США вказали на розкол щодо подальшої підтримки України

У той час як більшість претендентів на республіканську номінацію на пост президента США підтримує надання подальшої допомоги Україні для протистояння російській агресії, кілька з них продовжують виступати за зменшення американської підтримки й зміну американського підходу до війни в Україні.
Позиції кандидатів під час дебатів здебільшого відображали їхні погляди, заявлені раніше.
Найбільш активним противником допомоги Україні з боку США у її теперішньому вигляді залишився підприємець Вівек Рамасвамі, який заявив, що реальним ворогом Америки є Китай, додавши, що підтримуючи Україну “ми ще далі заганяємо Росію в обійми Китаю”, в той час, як наразі потрібен “розважливий мирний план”.
Губернатор Флориди Рон Десантіс дещо відійшов від свого попереднього твердження про те, що війна в Україні є “територіальною суперечкою”, за яке його піддали жорсткій критиці, зокрема і претендентка Ніккі Гейлі.
На дебатах він заявив, що в інтересах США завершити війну, і що Десантіс це зробить на посаді президента. Водночас він виступив проти необмеженої допомоги Україні або направлення американської армії в країну, а також заявив, що “ми змусимо європейців робити те, що вони повинні [зробити]”
Сенатор Тім Скотт своєю чергою наголосив, що ресурси, які США надсилають Україні, «на 90% є гарантованими як кредит”. Він також зауважив, що “наш національний життєвий інтерес полягає в поступовому занепаді російської армії».
«Деградуючи російську армію, ми фактично зберігаємо нашу батьківщину в безпеці... Напад на територію НАТО втягнув би нас і наші війська [у війну]. Деградуючи російську армію, ми зменшуємо, якщо не усуваємо [вірогідність] нападу на територію НАТО», – каже Скотт.
Колишня губернаторка Південної Кароліни Ніккі Гейлі продовжувала наполягати на підтримці України, вказуючи, що “Перемога Росії – це перемога Китаю”. Гейлі раніше називала Пекін головним геополітичним суперником США.
На таку думку пристав також і колишній віцепрезидент США Майк Пенс, за словами якого віддати Путіну Україну стало б “зеленим світлом” для вторгнення Китаю на Тайвань. “Мир приходить через силу”, - додав Пенс.
Своєю чергою, колишній губернатор Нью-Джерсі Кріс Крісті заявив, що питання України й допомоги США пов’язане з питанням зближення Росії, Китаю та Ірану. “За війну Росії в Україні платять китайці. Іранці постачають більш досконалу зброю, як і північнокорейці, зараз також, за заохочення китайців”, - додав Крісті.
Він також виступив проти логіки Рамасвамі щодо необхідності домовлятися з Росією для недопущення її зближення з Китаєм. “Нам потрібно прямо зараз сказати, що китайсько-російський альянс – це те, проти чого ми повинні боротися, і ми не вирішимо цього, відвідуючи та пригортаючись до Володимира Путіна”, - зауважив Крісті. На його думку, наступною ціллю Росії у разі підкорення України стане Польща.
Наостанок, Даґ Берґум, губернатор Північної Дакоти, не виголосив конкретних тез щодо України під час дебатів, однак, раніше висловився за підтримку України у захисті від російської агресії та наголошував на необхідності закінчити війну якомога скоріше.
Форум