Спеціальні потреби

Генерал Петреус про три фактори, які впливають на війну України та Росії


Генерал армії США у відставці Девід Петреус під час презентації своєї книги у Вашингтоні, 27 жовтня 2023. Фото Голосу Америки
Генерал армії США у відставці Девід Петреус під час презентації своєї книги у Вашингтоні, 27 жовтня 2023. Фото Голосу Америки

Кількість населення, розвиток технологій та допомога союзників. Це три ключових фактори, що впливають зараз на війну в Україні. Так вважає відставний генерал США Девід Петреус.

Своїм поглядом на сучасний стан війни в Україні він поділився в інтерв'ю для подкасту американського Інституту МакКейна.

Розмір армії і мобілізація

Колишній директор ЦРУ та екскомандувач коаліціями під проводом США в Іраку та в Афганістані Девід Петреус вважає, що на початку війни Україна на відміну від Росії проявила "стратегічне лідерство". Але невдовзі вона зіткнулась з "об'єктивною реальністю", яку треба враховувати.

"У Росії є хтозна, яка перевага у населенні. Тобто на початку війни було співвідношення три до одного. Але враховуючи масовий відтік українців ймовірно, на цей час мова йде про чотири до одного, можливо бути навіть – п’ять до одного", – зауважив на початку Петреус.

Він також вказує на те, що Росія вдало проводить мобілізацію у віддалених сільських районах країни, пропонуючи хороші зарплати та високі посмертні виплати. При цьому мобілізація не торкається таких розвинутих міст як Москва чи Санкт-Петербург.

Натомість Україна зіштовхнулась із тим, що більша частина її армії – чоловіки середнього віку. І лише зараз Київ намагається поповнити бойові частини, змінивши мобілізаційне законодавство.

"Середній вік солдата на фронті в Україні понад 40 років. На війнах, якими я мав честь командувати, було від 19 до 22 років. Зараз вони змінили законодавство. І мають продовжити процес формування сил та надолужити втрачений час, щоб спробувати протистояти тим силам, що має Росія", – каже відставний генерал.

Технології

Безпілотні технології – це те що критично відрізняє цю війну від попередніх, пояснює генерал у відставці. Україна, за його словами, вдало використовує дрони як в небі, так і на морі, знищуючи російський флот та інфраструктуру.

"Вони націлені на російські нафтопереробні заводи, заважаючи росіянам із дозаправлянням техніки, розгорнутою в Україні та навколо неї. Вони нищать критично важливу інфраструктуру, аеродроми", – каже Петреус.

Але і росіяни не стоять на місці. Вони покращуються у протиповітряній обороні та радіоелектронній боротьбі, наголошує ексдиректор ЦРУ.

Петреус також відстежує дві тенденції пов'язані з технологіями – це орієнтація на кількість та штучний інтелект.

"Потрібно буде перейти від невеликої кількості великих військових платформ до величезної кількості менших платформ. Дедалі більше з них буде дистанційно керованими, пілотованими за допомогою штучного інтелекту, де людина розроблятиме алгоритм та інструкції для цієї конкретної безпілотної системи", – каже Петреус.

Допомога союзників

Петреус зауважує, що Путіну вдалось налагодити російський ВПК. І значною мірою це пов'язано з деталями, які Москва отримує від Пекіна, снаряди із Північної Кореї та дрони з Ірану.

Це, зокрема, дозволяє росіянам проводити ефективні атаки на українську енергетичну систему.

"Проблема полягає в тому, що це працює. Вони закидують Україну масивом артилерійських ударів, керованих авіаційних бомб просто величезною кількістю артилерійських бомб. Усе це падає на енергомережі. Схоже, що буде холодна зима. Навіть зараз в Україні відключають енергію по 12 годин на добу", – пояснює Петреус.

На його думку, західні союзники надто повільно допомагають Україні надсилаючи техніку із запізненням.

"Рішення щодо далекобійних систем ATACMS ухвалювалося надто довго. Ми все ще обмежуємо використання їх на території Росії. У ЄС набагато серйозніше ставляться до цього питання. А ми підриваємо довіру надмірним ваганням, занепокоєння щодо ескалації", – звертає увагу колишній військовий.

На думку Петреуса, більша рішучість Сполучених Штатів щодо допомоги Україні та союзникам могла б бути фактором, який би стримував Путіна від подальшого наступу в Україні.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG