Спеціальні потреби

Колишній директор ЦРУ генерал Девід Петреус: результат війни в Україні залежить від того, чи Залужний отримає необхідну зброю


Колишній директор ЦРУ генерал Девід Петреус бере участь у панельній дискусії на Варшавському форумі безпеки у Варшаві, Польща, у вівторок, 4 жовтня 2022 р. (AP Photo/Michal Dyjuk)
Колишній директор ЦРУ генерал Девід Петреус бере участь у панельній дискусії на Варшавському форумі безпеки у Варшаві, Польща, у вівторок, 4 жовтня 2022 р. (AP Photo/Michal Dyjuk)

Попри гостроту двох наявних конфліктів, російської війни проти України та війни на Близькому Сході, генерал Девід Петреус, вважає, що головна небезпека для Америки пов’язана з Китаєм.

Про це колишній директор ЦРУ та командувач коаліціями під проводом США в Іраку та в Афганістані сказав під час події, організованої Атлантичною Радою у п’ятницю у Вашингтоні.

«Ми та решта світу продовжуємо намагатися зосередитися на Індо-Тихоокеанському регіоні, але нас відволікає Близький Схід, або Європа, або інші виклики деінде», – сказав Петреус.

На його переконання, головні зусилля уряду США та союзників і партнерів у всьому світі полягають у стримуванні, бо наслідки такого конфлікту «були б справді катастрофічними для всього світу».

Говорячи про безпосередні загрози, викликані російським «жорстоким, неспровокованим вторгненням в Україну», генерал каже, що реакція США була «досить вражаючою», хоча, на його думку, деякі рішення США та НАТО могли б ухвалити швидше.

«Реакція Заходу на це була справді дуже суттєвою, я вважаю, мабуть, набагато суттєвішою, ніж думав Володимир Путін. І це урок, тому що ми, ймовірно, робили дії в минулому, які змусили його повірити, що, можливо, ми не відповімо так суттєво, як ми це зробили», – наголошує генерал у відставці.

Другий конфлікт, який відволікає увагу США - той, що розвивається на Близькому Сході після «варварського, жахливого, невимовного нападу ХАМАСу на Ізраїль».

«Сектор Гази та ХАМАС показують, що їх слід розглядати як Ісламську державу, якщо хочете, хоча й з певним палестинським націоналізмом, пов’язаним із цим. Іншими словами, це організація, яка є екстремістською ісламістською організацією, терористична армія, яка має бути знищена, і яку неможливо стримати, з нею неможливо примиритись», – каже колишній командувач військами коаліції під проводом США в Іраку.

За його словами, за екстремістськими групами в інших країнах світу потрібно «постійно стежити і тиснути на них». На його думку, в цьому полягає урок виходу США з Іраку – «Ісламська держава, переможена під час сплеску Аль-Каїди в Іраку, була здатна відновитися та встановити перший в історії халіфат в Іраку та північно-східній Сирії».

Тому, як вважає Петреус, Ізраїлю не вдасться так швидко піти з і Смуги Гази після знищення ХАМАСу – у якійсь формі йому доведеться зберегти там свою присутність, щоб не допустити відродження організації, яку у США та багатьох інших країнах визнано терористичною.

Розмова в Атлантичній Раді була присвячена виходу книжки, яку генерал Петреус написав у співавторстві з істориком Ендрю Робертсом – «Конфлікт: еволюція війни з 1945 року до України». У ній Петреус говорить і про інший урок – вихід військ США з Афганістану, який, на думку генерала у відставці, створив у президента Путіна невірні очікування щодо дій США у контексті нападу Росії на Україну.

«Те, що відбувається в одному регіоні, може мати ефект стримування в іншому», – каже колишній генерал.

Він пояснює, що стримування складається з двох елементів – оцінки противника щодо його спроможності, тобто потрібно підтримувати цю спроможність, «щоб вона була більш, ніж адекватною для певних завдань», а друге – бажання застосувати цю спроможність, тобто «вам потрібно переконати їх, щоб вони у цьому не сумнівалися». І в цьому, як вважає Петреус, російський лідер грубо прорахувався, бо не очікував, що США і Захід в цілому нададуть Україні таку «вражаючу підтримку».

Вторгнення Путіна в Україну Петреус вважає «катастрофічним». Він вважає, що зараз ця війна досягає кульмінації, хоча і каже, що ця війна є «ще одним прикладом трагічних результатів, коли лідери відмовляються вчитися в історії».

Те, як завершиться війна, Петреус не прогнозує, бо каже, що багато залежить від того, чи отримає український командувач – генерал Валерій Залужний ту зброю, яку він просить у союзників.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG