Спеціальні потреби

З нафтою, але без бензину? Російські нафтопереробні заводи під ударами дронів


Відеокадр пожежі на нафтопереробному заводі в Краснодарі, 17 березня 2024 року. Роздатковий матеріал Reuters
Відеокадр пожежі на нафтопереробному заводі в Краснодарі, 17 березня 2024 року. Роздатковий матеріал Reuters

12 російських нафтопереробних заводів постраждали від ударів українських дронів дальної дії, повідомляє Reuters з посиланням на інформацію джерела в українській розвідці.

"Загалом дрони СБУ нещодавно успішно атакували 12 нафтопереробних заводів в Росії", - наводить агенція слова посадовця української розвідки. Ще одне джерело в українській розвідці вказало, що до цієї кількості НПЗ не входять заводи атаковані ГУР.

"Основні російські нафтопереробні заводи щодня зазнають ударів", - твітує викладач економіки американського університету Case Western Reserve.

Атаки впливають на здатність Росії виробляти нафтопродукти.

Згідно з повідомленнями влади російської Краснодарської області, в ніч на 17 березня нафтопереробний завод в Слов'янську зазнав удару українськими дронами. Цей завод в основному постачає нафтопродукти на експорт.

В суботу голова Самарської області Росії Дмитро Азаров підтвердив, що в результаті атаки безпілотників два нафтопереробні заводи області постраждали, і нафтопереробна установка на Сизранському НПЗ загорілась. Пожежу згодом вдалось загасити, повідомили в російській владі.

Reuters також наводить повідомлення представників промисловості, що четвертий за величиною в Росії нафтопереробний завод Norsi в Нижньому Новгороді настільки постраждав від обстрілів, що змушений був скоротити виробництво вдвічі.

"Ударом в яблучко в сучасній війні" назвав аналітик Інформаційної служби з нафтових цін компанії Dow Jones Том Колца удар по установці дистиляції нафти. В записці для клієнтів, яку цитує видання Market Watch. Колца зауважує, що удари по запасах нафтопродуктів, хоч і видовищні, але не такі ефективні, а щодо очищення нафтопродуктів, то Росія не має ефективної системи захисту навколишнього середовища і просто зможе використовувати нафтопродукти із вищим вмістом сірки, а от удари по установках дистиляції є найбільш дієвими.

Колца все ж зауважує, що світовий ринок і зокрема ціни на бензин у США можуть постраждати, якщо здатність Росії експортувати нафтопродукти буде підірвано.

З ним не погоджується аналітик Німецького інституту міжнародних відносин та безпеки Яніс Клюге, який каже, що атаки на російські нафтопереробні заводи не призведуть до зростання цін в світі, поки триває експорт російської нафти. "Вплив відчує лише Росія", - твітує аналітик.

Атаки, як видається, спрямовані на те, щоб зірвати нафтове виробництво в Росії і підірвати її здатність вести війну в Україні, пише видання Newsweek. Видання також вказує, що напади співпали в часі з президентськими виборами в Росії, які міжнародна спільнота не вважає ані чесними, ані вільними.

Хоча в Росії на біржі зростають ціни на бензин, до справжнього дефіциту бензину ще далеко, твітує Клюге. В низці твітів Клюге вказує, що у випадку дефіциту, необхідні потужності може надати Білорусь. Клюге все ж переконаний - напади на нафтові об'єкти є ефективною тактикою, зокрема через те, що ціни на бензин можуть стати політичною проблемою для Путіна.

Росія звинувачує Україну в тероризмі під час виборів. Заступник міністра енергетики Росії Павло Сорокін заявив місцевим ЗМІ, що в результаті пошкоджень нафтопереробних заводів, Росія збільшить експорт нафти.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG