Спеціальні потреби

Несподіваний десант: Ліз Трасс та британські консерватори агітують за Україну у Вашингтоні


Колишня прем'єр-міністерка Великої Британії Ліз Трасс розповіла в інтерв'ю Голосу Америки, чому світові потрібні сильні США, чи підтримує вона Дональда Трампа, а також про те, як забезпечити перевагу Україні на фронті.
Колишня прем'єр-міністерка Великої Британії Ліз Трасс розповіла в інтерв'ю Голосу Америки, чому світові потрібні сильні США, чи підтримує вона Дональда Трампа, а також про те, як забезпечити перевагу Україні на фронті.

Переконати американських конгресменів-республіканців підтримувати Україну до перемоги і поразки Росії та протистояти новій осі зла, намагається делегація британських консервативних політиків на чолі із колишньою прем’єркою та міністеркою закордонних справ Ліз Трасс.

Як повідомив Голосу Америки її прессекретар, на цей тиждень у Вашингтоні делегація проведе понад два десятки зустрічей із американськими конгресменами. Також вони мають насичений графік дискусій в аналітичних центрах.

Колишня прем'єр-міністерка і міністерка закордонних справ Великобританії Ліз Трасс на прийомі в Музеї жертв комунізму, 28 листопада 2023 року.
Колишня прем'єр-міністерка і міністерка закордонних справ Великобританії Ліз Трасс на прийомі в Музеї жертв комунізму, 28 листопада 2023 року.

Заступник лідера Консервативної партії та голова парламентської групи Консервативні друзі України Джек Лопресті розповів Голосу Америки, як вони переконують американських консерваторів у важливості підтримки України.

«Ми намагаємося змусити їх подивитися на стратегічному рівні на те, наскільки важливо, щоб вони підтримували Україну. І не лише з очевидних причин – щоб український народ зміг повернути свою країну та бути незалежним і вільним - але також з погляду на ширшу картину того, що станеться, якщо через якесь жахливе лихо Україна врешті-решт буде змушена вести переговори про заморожений конфлікт або, не дай Бог, навіть програти», - говорить Лопресті.

Як повідомляв Голос Америки, у жовтні президент США Джо Байден подав до Конгресу запит на понад 105 мільярдів оборонної допомоги, включно з 61,4 мільярда доларів допомоги для України та 14,3 мільярда – Ізраїлю. Байден закликав Конгрес проголосувати обидві ініціативи в пакеті, однак Конгрес поки не підтримав цей запит адміністрації Байдена.

Напередодні візиту британських політиків видання Wall Street Journal опублікувало колонку Ліз Трасс, в якій вона закликає США бути лідером у протистоянні глобальній загрозі. Вона розкритикувала підхід демократичних лідерів до Китаю, Ірану та Росії та закликала до більшої підтримки Україні.

Трасс пояснює виданню, що для перемоги «Україні вкрай необхідно встановити перевагу в повітрі або за допомогою літаків-невидимок, або передових безпілотників, які можуть підтримувати війська на передовій». Також вона адвокатує за пришвидшену процедуру вступу України в НАТО.

«Москву заколисали в омані, що її військові можуть протистояти могутності Вашингтона. Але Захід повинен забезпечити Україні зброю, необхідну, щоб послати Росію у нокаут. Це було б чітким сигналом авторитарним благодійникам Росії в Китаї та Ірані», - переконує Трасс.

Але найбільшу увагу в американських та британських ЗМІ викликав інший рядок в її статті, який протрактували як підтримку на виборах США колишнього президента Дональда Трампа, який наразі лідирує із великою перевагою в партійних перегонах серед республіканців.

«Я сподіваюся, що республіканець повернеться до Білого дому в 2024 році. У США має бути консервативне керівництво, яке знову матиме достатньо сміливості, щоб назвати ворожі режими злом і загрозою», - написала Трасс.

Трасс була прем'єркою всього 50 днів у вересні-жовтні 2022 року. До того вона працювала міністеркою закордонних справ з 2021-2022 роках та обіймала інші державні посади в урядах Девіда Камерона, Терези Мей та Бориса Джонсона. З 2010 року – депутатка британського парламенту.

Голос Америки поспілкувався із Трасс у вівторок ввечері перед прийомом, організованим Атлантичною радою та RDI (Ініціатива «Відродимо демократію») в Музеї жертв комунізму у Вашингтоні. Вона розповіла, чому світові потрібна сильна Америка, чи підтримує вона Дональда Трампа, а також про те, що може забезпечити перевагу Україні на фронті.

Інтерв`ю відредаговано для плинності.

Ліз Трасс під час інтерв'ю кореспондентці Голосу Америки Тетяні Ворожко, 28 листопада 2023 року
Ліз Трасс під час інтерв'ю кореспондентці Голосу Америки Тетяні Ворожко, 28 листопада 2023 року

Тетяна Ворожко, Голос Америки: Чи можете ви розповісти про зустрічі, які ви вже мали чи плануєте мати тут, у Вашингтоні?

Життєво важливо, щоб ми зробили все можливе, щоб підтримати Україну в її перемозі у війни та переконатися, що Росія програє війну

Ліз Трасс, депутатка Британського парламенту: Ми тут, у Сполучених Штатах, тому, що ми зіткнулися з реальною загрозою свободі та демократії з боку тоталітарних режимів – Китаю, Росії та Ірану. Ми бачимо, як режими все більше співпрацюють і підтримують один одного, намагаючись підірвати свободу та демократію. І, звісно, Україна зазнала незаконного вторгнення Володимира Путіна. Вона дуже страждає, але життєво важливо, щоб ми зробили все можливе, щоб підтримати Україну в її перемозі у війни та переконатися, що Росія програє війну. І тому нам потрібно бачити, що США підтримують це та докладають зусиль, щоб протистояти Китаю, а також Ірану. Всі ці питання пов’язані між собою.

Т.В.: Наразі законодавці США розглядають пакет допомоги Україні, прив'язуючи його до допомоги Ізраїлю чи посилення кордону США з Мексикою. Я переконана, Вам ці дискусії добре відомі. Що ви кажете своїм американським колегам, аби вони підтримали пакет допомоги якомога швидше?

Ми маємо бачити американське лідерство у світі, щоб протистояти цим тоталітарним режимам

Л.Т: Нам потрібно бачити сильну Америку. Ми маємо бачити американське лідерство у світі, щоб протистояти цим тоталітарним режимам. Звичайно, Велика Британія зробила багато для підтримки України. Ми були першою європейською країною, яка відправила зброю в Україну. Ми продовжуємо надавати Україні нашу повну підтримку і ми маємо це переконатися, що весь вільний світ також робить це до тих пір, поки Росію не буде витіснено з усієї (території) України. І це те, що ми говоримо цього тижня.

Т.В.: У своїй статті для WSJ ви закликаєте до лідерства республіканців. Ви підтримуєте на виборах Дональда Трампа?

Л.Т: Я виступаю за повернення республіканця в Білий дім. Я консерваторка. Я хочу бачити лідерство консерваторів. І мене непокоїть те, що ми спостерігаємо занадто багато руху ліворуч в західних суспільствах. І я вважаю, що це підриває темпи зростання. Це підірвало можливості, але це також не було достатньо сильним з точки зору нашої зовнішньої політики.

І я повертаюся до епохи Рональда Рейгана, коли Рейган чітко називав (Радянський Союз) «Імперією зла». Він зазначив, що СРСР був активним злом у тому, що він робив, і саме таку моральну позицію я хочу бачити від Сполучених Штатів. Приймати президента (Китаю) Сі в Сполучених Штатах і щоб бізнес-лідери (зустрічалися). Я думаю, що це неправильно. Я хочу бачити, як США протистоять цим авторитарним режимам.

Ліз Трасс: “Кінцева мета — програш Росії”. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:46 0:00

Т.В.: Але те, що ви описуєте, це не та Республіканська партія, яка є зараз. Багато республіканців не підтримують Україну, вони не підтримують активну, агресивну зовнішню політику. Серед них все більше ізоляціоністів.

Л.Т: Я хочу бачити лідерство консерваторів в Сполучених Штатах. Також я хочу бачити, що Сполучені Штати разом зі своїми союзниками борються проти тоталітарних режимів, тому що ми знаємо, що стається, якщо вони не отримують відповіді.

Ми бачили, що сталося після того, як у 2008 і 2014 роках було зроблено недостатньо. І ідея, що може бути якась угода з Володимиром Путіним, - жахлива. Ми лише побачимо, що Росія перегрупується і повернеться з новими силами. Ось про що я говорю цього тижня в Сполучених Штатах. Я вважаю, що лідерство США є надзвичайно важливим.

Т.В.: Ви в статті надаєте кілька ідей, як допомогти Україні. Ви говорите про те, щоб підтримати Україну, щоб вона виграла і щоб Росія програла. У Вашингтоні багато політиків пояснюють свій брак підтримки України тим, що вони не бачать кінцевої мети. На Вашу думку, якою має бути кінцева мета і як ми можемо її досягти?

Л.Т: Кінцева мета — програш Росії. Кінцева мета – повністю витіснити Росію з України. Кінцева мета полягає в тому, щоб притягнути Росію до відповідальності за жахливі воєнні злочини в Україні, і щоб вона ніколи більше не могла чинити такого роду насильство проти своїх сусідів. Ось це кінцева мета.

Т.В.: Ви були в Москві перед вторгненням. Що там сталося? Я знаю, що російські ЗМІ вас довго потім висміювали. Але ж Ви були однією із кількох лідерів, які приїжджали до Росії і намагалися переконати їх не вторгатися в Україну.

Л.Т: Це те, що Росія намагається робити, - вона хоче підірвати довіру до західних лідерів, західних політиків своєю пропагандою. Але причина, чому я туди поїхала, полягає в тому, що я хотіла зробити все можливе, щоб Росія зрештою не перемогла. Я поїхала до Москви, щоб передати це повідомлення.

Т.В.: Коли ви говорите про лідерство республіканців, може, ви маєте на увазі Ніккі Гейлі?

Л.Т: (Сміється). Я не беру участь у республіканських праймеріз. Я думаю, що це було б нерозумним вчинком для британського політика.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

XS
SM
MD
LG